Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Јадења од мелено месо

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14987
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Јадења од мелено месо   07.11.08 13:29

Kakvi se jadenja spremate od meleno meso?
Jas obozavam m.meso i cesto go prigotvuvam.
Denes pravev sarma,pa posto site znaeme kako se sprema ne pisuvam recept.
Sto vie spremate i napisete po nekoj recept.

Rolad od meleno meso


500gr.m.meso
1 kromidce
3 jajca
sol,biber,vegeta

Mesoto samo se posoluva i pobiberuva i se razviva vo cetvrtasta forma.
Se zaprzuva kromifceto,i se dodavaat matkanite jajca,i se trga od ogan ne skroz da se isprzi kajgana.Filot se rasporeduva niz seto meso i se vitka rolad.Se stava vo tava,se redat okolu kompircinja,se tura maslo i voda i se pesi,so povremeno prelevanje na roladot so tecnosta.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14987
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   08.11.08 4:42

Argentinski kebap

250gr.svinsko meleno meso
250gr.telesko mel.meso
500gr.vareni kompiri vo luspa
sol,biber,vegeta
pogolema glavica kromid izrendana
1-2 cesninja luk izrendani
3 zolcki
1 jajce
1/2 lajce soda bikarbona
Se zamesuva se i se pravat kebapcinja.
Se bijat 5_6 belki so viljuska
Kebabcinata se brbelat vo prezla,pa vo belkite i se przat vo zagreano maslo.Izleguvaat mnogu od ovaa doza,prikladni se ako nesto slavite ili imate golemo drustvo na gosti,i sto se poladni povkusnise.
Uz niv jas stalno pravam tatar sos od kiseli seckani krstajcinja,pavlaka i majonez.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14987
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   08.11.08 5:48

Ustipci

300gr.meleno meso
3 jajca
200gr.voda
1 pecivo
1 kromidce
malku magdonos
vegeta,sol,biber
Se zamesuva i se ostava 2 sata da stoi.Potoa so lazice se tura vo vrelo maslo i se przi.
Moze da se sluzi kako meze za so pivo.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12294
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   13.11.08 11:43

potrebni produkti: 1 kg meleno meso 3 zivi jajca 3 supeni lazici prezla 8 vareni jajca,zachinal, sol i biber po vkus Sepravi smesa od melenoto meso,zivite jajca,prezlata i se dodava solta, biberot i zachinalot. Koga smesata kje se uednachi, se rasukuva kora i naddlozno se redat varenite jajca. Se obvitkuvaat so smesata od meso i se zavitkuva celiot rolat vo aluminiumska folija i seto toa fino se zacvrstuva-najdobro da se vrze so konec. Rolatot se stava vo tava za pechenje i se preliva so okolu 0,5 l voda i se peshe na okolu 200 stepeni celziusovi okolu eden chas.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12294
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   13.11.08 11:45

2-3 тиквички
1/2 кгр. телешко мелено месо
1/4 кгр. свинско мелено месо
3 јајца
1/2 литар слатко млеко
црн пипер
маrданос
сол
2 главици кромид
маст

Излупете ги тиквичките исечете ги на тркалца малку подебели од колку за пржење, посолете ги и оставете ги да постојат со солта. Кромидот исечкајте го ситно и ставете гo во сад со маст да се пропржи, потoа ставете гo месото и испржете гo. Посолете го, додајте црн пипер и ситно сечкан магданос. Тиквиците испржете ги а пред пржење увалкувајте ги во брашно и редете ги на днoтo на тава која може да се изнесе на маса. Преку тиквичките ставете дел од прженото месo и се така додека не се потрошат и месото и тиквичките. Нај oдгоре треба да бидат тиквички. Изматете ги јајцата, додајте го млекото, посoлете по вкус и прелејте ја мусаката. Испечете ја во рерна oкoлу 1/2 час.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12294
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   13.11.08 11:46

кгр. компири
300 гр. мелено месо
1 гл. кромид
3 јајца
масло
млеко
сол

Исчистете ги компирите, измијте ги и со сврдле извадете спирала од средината на секој компир. Сварете ги компирите и спиралите во солена вода. Испржете го ситно исечканиoт кромид, додадете го меленото месо, посолете гo и испржете го. Наполнете ги компирите со месо и редете ги во тава. Ред компири, ред спирали. Печете ги 1 час на 200°. Пред крај на печењето прелејте ги со изматени јајца во кои сте додале малку млеко. Како додаток за ова јадење можете да послужите бешамел сос. Бешамел сос
Ставете во тенџере 1 лажица масло. Кога маслото ќе се растопи, додајте 2 лажици брашно. Брашнoто пржете го да остане бело. Потоа налејте го со млако млеко. При налевањето непрекинато матете ја смесата сo жица за матење за да не се направат грутчиња. Сосот сварете го, посoлете го.
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 665
Age: 33
Локација: doma
Расположение: добро е
Поени: 12358
Registration date: 2008-09-05

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   03.05.09 0:26

Плескавици-оваа ми го има кажано еден добар кувар.

700 грама јунешко месо,
300 грама свинско месо
бибер,сол,кромид,сода бикарбона,црвен пипер,буковак,брашно(може и со леб)
Од него научив како се прави плескавици,но не се плескаат со рака туку парче од тестото се стави во најлон,најлонот се намачка со малку зејтин за да не се лепи,врз најлонот се става капак од кремче и потоа со дланката се обликуваат плескавиците,се гледа да не се дебели или тенки,средни да се,се добиат прекрасни симетрични плескавици.

__________________
Вратете се на почетокот Go down
marince
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 5
Age: 26
Локација: Bayern,Germanija
Поени: 10672
Registration date: 2009-06-22

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   23.06.09 1:23

znae li nekoj da mi dade recept so meeno meso,osven polneti piperki,koftinja,musaka...nesto drugo da go iskombiniram so kompir??? pozdrav4e[/url]
Вратете се на почетокот Go down
Cvetce
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 52
Age: 32
Локација: Strumica
Поени: 10849
Registration date: 2009-05-26

ПишувањеПредмет: Re: Јадења од мелено месо   24.06.09 6:45

Marince bi mozela turli tava so razlicen zelencuk i meleno
Вратете се на почетокот Go down
 

Јадења од мелено месо

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -