Родители и деца

Притисок за машко дете

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Nine on 28.03.09 16:57

A dali znaete deka velat ako detete e masko pogolem ''MERAKLIJA'' za pravenjeto na masko dete bil tatkoto a ako e zensko ''POMERAKLIVKA''bila majkata. hihi Kako i da da se zdravi i zivi sekoe dete e bogatstvo za roditelite.
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18296
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by dzi-dzi on 28.03.09 17:16

eee kamo sreka da dojdeme do bebe pa kakvo i da e neka e zivo i zdravo pak si e nase i sekako kakvo i da e ke si go sakame i ke mu pruzime mnogu ljubov:)
avatar
dzi-dzi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 35
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 18315
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by vecki on 28.03.09 18:10

Nine напиша:A dali znaete deka velat ako detete e masko pogolem ''MERAKLIJA'' za pravenjeto na masko dete bil tatkoto a ako e zensko ''POMERAKLIVKA''bila majkata. hihi Kako i da da se zdravi i zivi sekoe dete e bogatstvo za roditelite.
hihi znaci kaj mene mm ic ne e meraklija samo jas
kakvi se takvi samo zdravi pravi da se a masko ili zensko seedno neka dava gospod segde a ne prosti muabeti od staro vreme ragale dodeka ne rodele masko oti toa bilo za kukata .koga se poragav za tretovo doktorkata me prasuva sto imas doma i vikam dve devojcinja mi vika a ova e cupe hihi
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by verce on 04.04.09 1:16

Vecki em sto mazoti ne e meraklija tuka i zanaetot ne go naucil se salam Smile.Kako se veli kaj nas koj ima devojce e majstor,ako ima dve e velemastor,e ako ima tri ne naucil zanatet .Hahaha Imam eden prijatel ima 2 kerki i sega go bockame za sin .Ne veli ne sakam titulata vele majstor da si ja grozam Smile
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20240
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by anetapp on 04.04.09 1:43

Јас сум немала ама баш никаков притисок од никој какво дете носам.Нас ни беше важно да е здраво и право.Кога ми кажаа за Давид дека е машко мојот маж не изреагира ама баш никако иако сакаше девојче.па јас велам ај можеби второто ќе биде но и тоа испадна машко.Инаку и јас сакав девојче но ете нее до сакањето туку господ како што ќе каже.
Инаку имавме еден другар кој имаше девојче и на работа го закачале дека не е мајстор за пр авење машки деца и тој ни две ни три му рекол јас толку можев сам толку направив ама изгорен беше за машко дете.По13 год женава раѓа второ и оп машко среќен до бескрај ама овие да му памтат и му викаат кажи сега кој ти помогна во работаваhihi hihi hihi
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 18258
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by lila_mk on 04.04.09 12:17

иако сите доктори и на сите еха казаа дека е женско , ММ сеуште се надева на машко.пред некој ден земав кадицка за банјанје розева боја , и он е сега како ќе го банјаме машко во розе када? абе уште не му се верува hihi
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by delfin76 on 04.04.09 12:35

lila_mk напиша:иако сите доктори и на сите еха казаа дека е женско , ММ сеуште се надева на машко.пред некој ден земав кадицка за банјанје розева боја , и он е сега како ќе го банјаме машко во розе када? абе уште не му се верува hihi

лила_мк мене се до 9-ти месец ми кажуваа дека е женско па на последното ехо ми кажаа машко дефинитивно(му ги видоа тестисите и курето)
зависи како е наместен плодот во моментот на снимање
тоа е мојот случај , што не значи дека и кај тебе би било така
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19160
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by lila_mk on 04.04.09 12:45

ne be ova moevo bas taka se vrti, se prci celo vreme so puteto nagore eptem se gleda deka e zensko, a da procita MM sega sto si mi napisala ke rece # ete pameten covek, koj razmisluva kako mene , gledas li zeno #
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by delfin76 on 04.04.09 12:48

hihi
нека е жива и здрава девојката а тато ќе си легне на брашно, нема да сака да ја смени ни за 100 сина, ќе видиш
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19160
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by lila_mk on 04.04.09 12:55

fala delfin76 me iznasmea hihi
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by BubeM on 05.04.09 1:34

Зависи на каков апарат те гледаат.
Велат дека ако ти кажат дека е машко, сигурно е машко, ама може да се утне ако ти речат дека е женско. Тоа е бидејќи тестисите кај машките може да се спуштат и во поодмината бременост, па пред тоа, да личи на женско.
Но ако се добри апаратите нема утка. Мене во 16та недела ми рекоа дека 100% е женско. Го прашав за горенапишаново докторот и ми рече дека е точно, ама и дка неговото ехо не греши.

Една девојка што се пораѓаше со мене кога и рекоа дека родила машко не и се веруваше. До последното ехо и велеле дека е женско и се розево изнакупила Smile

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19129
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by pepa on 05.04.09 13:37

Jas mozam da vi kazam obraten slucaj, drugarka mi so sigurnost znaese deka e masko, se plavo iznakupi, i na kraj se zaprepasti koga rodi devojce. Se gresi, ama ne e toa ni najbitno. Samo da se rodi zivo i zdravo
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18789
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by fibimk on 05.04.09 16:54

Jas na temava ke recam samo NO COMMENT!!! Ima sekakvi ludaci-mazi i zeni!
Inaku sum cula sekakvi muabeti bas na temava......na rodnina moja ja teraa da rodi uste edno dete-treto mozda ke se pogodelo masko...demek 2 zenski imala!Sramota ziva!Ama sto ocekuvame od zaednica koja seuste e zaglavana nekade vo 18 vek?Pa psihicki nas ni fali nesto...opsto na Makedoncive i na Balkancive!Tupajzeri!!!Demek maskoto ke gi gleda na starost ,a vsusnost vo poveke slucai se pogodilo tokmu kerkata da gi dogleda!!!!Ovaj pak slucaj e pogrozen:
Bliska rodnina moja pak vo edna prilika mi rece...ajde vie zenskite ste otpad doma...za nadvor ste.....zamislete koja debilka...Jas koga i se vdadov...vratata ja baci odnadvor!!!Pa istata taa za sopstvenite 2 kerki rece....ete zetovite mi go istavija gubreto od kukava!!!!Debilna zena.....I kako sakate nekoj da ne ceni kako zeni koga nie samite ne si se cenime!Ama ne ocekuvam nesto od zena od selo....taka rastela i ja vospituvale....i taa otide do treto za masko....i sega veli..jas masko rodiv za da e so mene!!!!Ama i toj e 37 nezenet...e pa gledajte sega.....Gospod sam ne ja saka...zatoa ne se zboruva gluposti kako ovaa so vi kazuvam....
Mene ako nekoj mi rece vakvo dete da rodis pa neznam kako bi pominal......najverojatno ke zavrsi na traumatologija!ubavo bar site vie sto ste imale pokrepa od mazot!
Inaku za site tupi STARCI od 18 vek.....im kazuvam deka mazot e toj sto odgovoren za polot na deteto...toj ima razlicni hromozomi X,Y a zenata samo XX....Ako se spojat XY e zensko a XX masko!Neka recat poubavo da e zdravo i zivo pa kakvo saka neka e...sekoe e cedo na mama i tato!Sekoj saka da ima mesano,ama toa e toa!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19169
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Sestricka on 05.04.09 17:05

Во принцип ни машко ни женско не те гледа на старост, хахаха, нека се здрави и живи, јас лично не верувам во тоа иако моите се мешани, би одела на трето што значи дека не верувам во тие глупости, па и првите две да ми машки. Тоа се стари предрасуди, што ете сеуште не можеме да ги откачиме, ама мислам дека полека се адаптираме, јас и мм и во двата случаја не сме дискутирале што би сакале да ни се роди, само да е се ок. А да се надоврзам на фиби уште има млади девојки кои дозволуваат бременоста да им биде под притисок што ќе родат, една порака до нив, ич да не ви е гајле важно е што и да родиш да го воспиташ во успешна и стабилна личност, тоа е благодет за секој родител.
avatar
Sestricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 229
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 18061
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by pepa on 05.04.09 17:10

Toa e fibi za mnogu raboti sme zaglaveni vo 18 vek, a najstrasno od se e sto postojat mnogu mladi osobi so takvi debilni svakanja, na pr edna poznanicka i vika na nejzina prijatelka blaze si ti si 2 maski ne mora da se sekiras koga ke izlezat kade se , demek ona imala devojce i mora da se sekira kade e i so kogo da ne i donese sram na kukata. Pa maskoto ne moze li da pojde po kriv pat, samo zenskite li se tie koi ni pravat griza? Bog da cuva, a zenata e samo 3 godini postara od tebe fibi
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18789
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by fibimk on 05.04.09 17:23

Pa zato rekov NO COMMENT Pepa!!Ima sekakvi debili.....A sto misli drugarkata...deka zenskite pravat pogolemi nevolji????E pa kazi i deka se laze....zenskite se popitomi,poveke privrzani doma i dokazano e deka poveke slusaat roditel...Ima i isklucoci fala Bogu,ali vo osnova maskite deca se ponemirni,polesno potpagaat pod tugi vlijanija,poproblematicni se na skolo,predizvikuvaat tepacki,clenovi se najcesto maskite vo sekakvi bandi a so toa pogolemi se kaj niv sansite za odreden vid kriminal i mnogu dr raboti!Neka procita malku drugarka ti statistika,barem sega so internetov sve se doznava!
Ama se nerviram koga slusam vakvi zeni deka ima.......
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19169
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by KATIC on 05.04.09 17:32

pepa напиша:Toa e fibi za mnogu raboti sme zaglaveni vo 18 vek, a najstrasno od se e sto postojat mnogu mladi osobi so takvi debilni svakanja, na pr edna poznanicka i vika na nejzina prijatelka blaze si ti si 2 maski ne mora da se sekiras koga ke izlezat kade se , demek ona imala devojce i mora da se sekira kade e i so kogo da ne i donese sram na kukata. Pa maskoto ne moze li da pojde po kriv pat, samo zenskite li se tie koi ni pravat griza? Bog da cuva, a zenata e samo 3 godini postara od tebe fibi

Ako zenskoto faka krivini poveke go boli roditelot, a za maskoto ne? gluposti. A ako maskoto ti donese nekoja "nikakva" snaa doma da ne se pribira i mu "nabiva rogovi"? toa ne e za griza? denes i devojcinjata se opasni , ne se kako porano -mora da molci i da gi skusa postarite...
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 19019
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by pepa on 05.04.09 17:38

i jas go zboram toa Katic, ama za zal se razocaruvam koga ke slusnam mlada osoba da razmisluva taka. Ne mi e cudo za babite sto imaat takvi zastareni svakanja rastele vo dr vreminja ama mladi osobi i vakvi gluposti e zbesnuvam koga ke cujam, a veruvaj mi slusam i se prasuvam mene li mi fali nesto ili na niv
avatar
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 18789
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by lila_mk on 05.04.09 21:52

срцки бе без нервозирање баталете старски моабети , секој си го сака своето чедо а тоа што некој од нас пројавува желба да биде машко или женсо , тоа е само желба незначи дека ако не се погоди тоа нема да го сакаме. :glup: :glup: :glup:
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Sun_shine on 06.04.09 0:37

mnogu me nerviraaat okolu polot...masko da bide........pa ne zavisi od mene...nitu pak od mazot..neznam kolku e tocni ama imam slusnato deka spermatozoidot go odreduva polot..znaci pak do nekade zavisi od mazot...ako gresam popravete me.......no pak ke spomnam ne mozeme nie (roditelite) da kazeme e sea ke praime sin ili kerka.......gluposti
avatar
Sun_shine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by macush on 06.04.09 1:53

''Prilikom odredjivanja spolnosti, uticaj imaju hromosomi. Dva od 46 hromosoma koji odredjuju ljudsku gradju imenuju se kao hromosom spolnosti. Ovi hromosomi se za muskarce oznacavaju kao XY, a za zene kao XX Razlog tome je taj sto ovi hromosomi lice na ova slova. Y hromosomi nose gene muskosti, a X gene zenskosti. U jajetu zene se nalaze samo X hromosomi koji obiljezavaju zenski spol. U spermi muskarca
se, pak, nalaze spermatozoidi koji mogu nositi i X I Y hromosome. Prema tome, spol bebe je vezan za vrstu hromozoma koju nosi spermatozoid koji oplodjuje jaje zenke.
''
Vo pravo si sun_shine. Mazie se tie od koi zavisi polot na bebeto. Smile Smile Smile
A inaku treba da se misli samo da e zivo i zdravo bebeto,pa sto saka neka bide.I masko i zensko e dete.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18758
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by lila_mk on 06.04.09 9:26

абе има некои предодредени се да имаат женско, или барем мене така ми личат ќе и кажам на некоја другарка ти ми личиш дека ќе имаш женско , не по стомакот или по тоа како го носе, него познавајќи ја нејзе не ми е тип да има машко дете, и стварно.... или сестрами прав џумбус е целата, она и женско......и викам ти си ми коз амшко и ставрно имам внуче :kis heart: :kis heart: :kis heart:
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by nnatasa on 07.04.09 9:30

Fakt e deka mazite odnosno spermatozoidot go "pravi" nosi.. odreduva polot na plodot. tuka nema diskusija.
a za toa deka se zenskite deca "odpad" po doma, nemam komentar. Zalosno vo sekoj slucaj... so stav deka deteto, devojceto sto si go rodila e odpad avtomatski sama i ja odreduvas sudbinata. Sto ocekuvas od toa devojce, zena vo idnina da stane ako ne samo odpad... katastrofa... ama koj loso misli loso i go snajduva... slucajot na 37godisniot nezenet "maz" po doma ...
i sigurna sum deka "odpadive" sigurno nasle mesto kaj sto gi sakat i tretirat normalno i se srekni rotitelki na zivi i zdravi deca koi gi sakat bezuslovno bez razlika od koj pol se... kakov idiotizam mislam...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19313
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Ana.b on 07.04.09 18:56

Jas bi te sovetuvala da ne se zamaras so toa sto ti zboruvaat,ignoriraj gi,koga ti zboruvaat obidi se da ne gi slusas,a dali bebeto e masko ili zensko toa nema vrska.Jas i mojot soprug sme skoro 2 godini vo vrska,nemame deca,no bebce e vo plan,samo so Gospod napred,a dali ke bide masko ili zensko ic ne ni e vazno,samo neka e zivo i zdravo.Iako jas bi sakala devojce.Pozdrav
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by marija86 on 10.05.09 14:21

Zdravo na site, se vikam marija i nova sum na forumov i moram da vi kazam deka super ste. mnogu mi pomagate so site moi dilemi. so momceto se obiduvame da zabremenam pa gi cekame prvite rezultati. inaku da li kazam prosto sum iznenadena od moeto momce: prv pat slusam maz da rece sakam zensko dete. a inaku za site sto imaat ''problem'' so sfakjanjata na svekorot samo neka mu kazat deka majstor e tatko na dve zenski deca a ne toj sto ke uspee da napravi masko. pozdrav do site vas
avatar
marija86
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 32
Локација : VELES
Расположение : super
Поени : 17533
Registration date : 2009-05-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот