Родители и деца

Притисок за машко дете

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by hormonce on 07.11.08 9:18

Оваа тема ме потсети на една случка за која пишуваше во дневните весници пред извесно време.
Дедото имал многу желба внукот да го носи неговото име (на пр. Јордан),ама младите не сакале и си го крстиле по нивна желба (на пр. Оливер). Арно ама, дедово одење ,прашување дали може да си го смени името, му одобриле и сега и тој се вика на пр. Оливер. Им рекол, ете,гледате,желбата пак ми се исполни внукот да го носи моето име. hihi
Значи ,кога некој има желба за машко дете и уште и име да му носи,нема граници !
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Natalija on 07.11.08 9:28

Cudno, ama mm poveke bi sakal devojce. Prvo mi vika da e zivo i zdravo, sto i da bide, ama vo drugi muabeti, veli podobro e devojce demek pomirno bilo za vospituvanje i sakal da bide na mene. Epa... jas cuvstvuvam pritisok da bide devojce. No kako sto poore pisuvase pritisokot si go pravime sami, a ne drugite, zatoa sto koga ce razmislime site imaat pravo da komentiraat za nesto i da imaat zelbi. Ama realnosta e druga.
Natalija
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 37
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19387
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by bica on 07.11.08 11:27

е сега што слушнав нема да си верува....јас уште неможам да се соберам ....вака се земале децава помлади и неразмислувале за деца...арно ама некои свекор и свекрва ептен затупени и ги давбеле нон-стоп...е сеа ајде да им направат атер снаава трудна и се супер додека не се породила...родила девојче...уште во болница ни муж,ни свекор ни свекрва да дојдат...ја испуштаат од болница и се враќа да види шо е работава со родителиве на мажи и него кога зашто родила женско ја избркале...еве уште еден простотилук на луѓе без скрупола...епа нека им служи на чест....шо да ви кажам.....
bica
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19377
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by natali on 07.11.08 11:35

E ova do sega go nemam slusnato,prostaci a pa maz i najgolem pa toj go pravel ne mi se veruva kakvi luge ima
natali
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19711
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by bica on 07.11.08 11:40

еее и јас се изненадив непријатно ама со малограѓанштината на луѓето до кој знае каде може светот да стигне....не се простаци...тоа се бескурполозни луѓе....тоа е срамота.....
bica
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19377
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by KAJA on 07.11.08 11:53

Primetivte li sekogas deka problemite gi pravat roditelite na zetot? kako ne se slucio nekogas tatkoto na nevestata da mu se razvika na zetot i da mu rece: Kopuk eden nesposoben ne znaes masko dete da napravis?!!!
KAJA
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 19152
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by bica on 07.11.08 11:58

хахаха Каја ова е добро....море невикај двапати се има по светот....можда има и такви примери...што знаеш...хахахаха....
bica
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19377
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Penelope on 07.11.08 13:36

Сум чула дека во Солун имало клиника која одредува дали идниот татко има машки или пак женски сперматозоиди.
На пример ако родителите сакаат исклучиво машко дете, до преглед на спермата се утврдувало дали татко то воопшто има машки сперматозоиди.

Значи исклучиво од таткото зависи полот на детето.

Penelope
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 28
Age : 39
Локација : Macedonia
Поени : 19020
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by lela on 07.11.08 13:40

Ova e najglupava pricina zosto ja izbrkale,a i toj klende,mazotje,pa ne si go napravila taa sama bebeto,toj go napravil,i ako nekoj e tuka kriv,oti ne e masko,togas e toj.
Abe zacuduvacki kakvi prosti luge trpi zemjava.
lela
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21832
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by natali on 07.11.08 13:56

Se iznasmeav denes so ovaa tema abe sto nema da slusnes,jas tuka go molam Gospod da zabremenam i se isto kakvo i da bide i zamisli posle tolku nervozi uste mi kazat e nie sakavme da bide masko ili zensko koj kakva zelba ima abe ke gi zadavam togas,lugevi izgleda se mrdnale ne gledaat deka sekoja treta nemoze da zabremeni a oni biraat kakvo da bide,svasta
natali
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19711
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Misi on 07.11.08 14:11

Ne mi se veruva do kade odat lugeto????
Neznam so kakvi zborovi da gi narecam
tie......... sto posakuvaat masko-sin,vnuk!
Pa kako mozat taka da razmisluvaat,treba da bide
zdravo,pravo,normalno pa kakvo saka neka e,
sekoe dete e posebna radost.
Pa koga bi znaele maskive niz sto se pominuva
zena da go rodi prvo a da ne zboram za cuvanje,
ednas samo da osetat kakvi se bolkite za vreme na
menstruacija a ne pa porodilni bolki...........
e togas bi gi prasala site tie nezdravi umovi!!!!!!!!
Bitno im e prezimeto ili neznam sto drugo-gluposti,
a da nemozat da imaat ni masko ni zensko???
Jas ne sum slusnala uste takov komentar nitu pak
prasuvaat zosto uste cekame,ali da ne dae Gospod da slusnam
vnuk-vnuka neznam kako ke si pominat
Toa ne se muzicki zelbi,se raboti za eden nov zivot.
So Gospod napred pobrzo site da zabremenime!
Misi
Misi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 213
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Go cekame strkot.................
Поени : 19051
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Lili on 07.11.08 14:18

mm se izjasni deka povise saka da ima kerka,ama voopsto ne se zamara posebno so toa kakvo e bebeto,go interesira ne deka ne,ama cisto onaka kako tatko!
e svekormi potencira deka ke bilo masko9i od inaet za nego sakam da e zensko)oti on taka si mislel ,a kako mu dosla idejava poim nemam!Ednas rece deka imalo nekoi mazi so ne gi zemale zenite od bolnica zasto rodile kerki!
I me fati poveke inaet i mu rekov a jas pa sakam kerka,a ako ne me zeme ne propadnal svetot,i on vika e kako takja,ke mi vetis deka ke mu rodis sin,i opak me fati pogolema nervoza i mu rekov a toa on moze da se nadeva ,ama ke treba da me pusti so nekoj so pravi sinovi i nema problem!I samo me izgleda i ne prodolzi,a mm se dupna od smea vo wc to i posle mi vika:abe caki oti taka mu vikas,ke se naluti,a sveki pa vika e arno de koga mele se i sesto arno mu kazaa!
Lili
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19533
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Goca on 07.11.08 15:49

Леле колку ни фали едно смајли што се крсти на ваквиве теми...јас читам и се прашувам дали овие случки се од овој век или пак од времето на дедо Ное Suspect Suspect .....немав никаков притисок за каков пол ќе биде бебето,сите и од страната на мм и од моја страна, бевме пресреќни што Јана е Јана а и да беше Јанко ќе бевме подеднакво среќни.
Јас да бидам искрена незнам каков притисок тука може да се чуствува,мислам не можеш да чуствуваш притисок за нешто врз што не можеш да делуваш.......затоа не дозволувајте да бидете под притисок без причина.
Goca
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20659
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Brane on 07.11.08 19:36

Mene ne mi jasno kako nemozat da svatat deka se zavisi od nivniot sin zosto samo od mazite zavisi dali ke bide masko i zensko.Zosto mazite imaat X i Y hromozomi, a zenite samo X. I neznam tocno ama ako se spojat X i X e zensko, a X i Y masko. Jas imam uste dve sestricki, tri zenski sme doma, i setrami koga rodi since, moite ne reagiraa nisto posebno, seisto im bese sto e samo da e zivo i zdravo. A zet mi se prcese deka on bil maz. A tatkomi vika i milion sinovi da mu davaat za nisto ne bi ne menuval.

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18663
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Lili on 08.11.08 11:33

Mislam bez razlika dali od mazot ili zenata zavisi..mislaaaaaam..vazno li e kakvo e ?
Lili
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19533
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Ves on 09.11.08 18:02

Некои луѓе се навистина чудни , повеќе себични, па после кукаат сме чувале деца, сме граделе куќи , не не почитуваат. Уствари како да сакаат да зависиш од нив , па да ти кажуваат дека они купуваат , они прават, се мачат,па со тоа си даваат за право во се и сешто да ти се мешаат.
Како да ги почитуваш ако си тераат некои нивни, Што викаше другар на мм - Ново не му влегува , старо од глава не му излегува -
Кога се земавме со мм, (офф топик малку ) на обичен преглед отидов свек.ми веднаш па ако не си трудна што да одиш на преглед, па викам пред да останам бремена сакам да проверам некоја инф. да немам дали е се во ред, а таа Е па ти си знаеш кај си одела и што си правела, многу девојки свашта прават па после неможат да останат трудни, глупости. Ај останав бремена веднаш кога планиравме , почнаа да замараат со глупости .Нам ни беше сеедно машко-женско само да се роди живо и здраво ,а тие пошто по маало само машки има последниве години се за внук зборуваа. Еве им се исполни желбата, машко чекаме , и јас му се радувам , мм уште повеќе , но и женско да беше , исто е , зар да се осеќаме помалку вредни.Било тоа некогаш , машко да доведе одмена , женското е туѓа стреа. На такви како свекорот на Каја не им влегува во глава дека Ако не се жените не би постоеле мажите .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by sunset on 11.11.08 11:36

Jas imav samata zelba da imam sin a mm sakase kerka.Za prvoto mojata zelba se ispolni,ama ima pravo mm da odi na popraven za zensko hahahaha.Na moite im bese seedno kakvo ke bide i na svekrva mi,rekoa zivo i zdravo da e toa e najbitno,svekor mi i den denes naglasuva kako ne saka zenski deca(mm e edinec i zatoa ne cuval vtoro da ne bide slucajno zensko).E za inaet ke rodam zensko pa ke vidime :devil:
sunset
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18941
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Misi on 27.12.08 12:01

Janaxxxxxx e super i odgovaras-sto novo mislis !!!!!!!
Taka im treba koga prasuvaat mnogu !
Koga ke ima novo ke se doznae toa ne e za krienje
naprotiv za kazuvanje e.
Drug pat kazii-kaj nas nema novo a kaj vas?
Pa neka se cudi za sto ja prasuvas.
Misi
Misi
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 213
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Go cekame strkot.................
Поени : 19051
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Janaxxxx on 27.12.08 18:18

Bogami treba da i kazam direktno i da ne svati deka e dosadna a 100 pati sum rekla sakam prvo svadba da pravam pa posle dete ama na nejze ne i teknuva za toa si misi taka ke projde bez svadba i uporno si prasuva kolku se nerviram leleeeeee
Janaxxxx
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 19083
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Ves on 28.12.08 17:02

Rodiv masko bebe prv vnuk vo familija , sega problemot e sto ne sme go stavile imeto na svekor mi , gluposti cisti , mu vikam na mm da bevme reseni da go stavime toa ime , odma ke go smenev na doaganjje doma od sto vidov kakov svekor imam . Kultura i razbiranje pomalku od nula .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19757
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Lana on 28.12.08 19:29

Na ovaa tema e i glupo da se komentira(se misli na mislenjata na vasata semejna okolina ) ...

koga ke svatat deka deteto e dete dal masko il zensko manje bitno da e zivo i zdravo .. ili pak da se bunat za iminja ..

kolku samo e teska makedonija so glupi luge aman ...
Lana
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 20113
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Kikic on 28.12.08 23:07

Lele Lana sto da ti kazam seljacana ne videna .Pa mene sto mi vikaat deka gi sakam decata na drugarite i vnukot samo zatoa sto sum nemala masko dete pa sum ja izrazuvala tolku mnogu ljubovta demek ako bile zenski nema da gi sakam gluposti prostacki raboti
Kikic
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19400
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Kinky on 29.12.08 8:57

Lana напиша:
kolku samo e teska makedonija so glupi luge aman ...
E teska e nasata Makedonija, gluposta tezi. Mnoogu tezi:)))

Luge, koga citam sto pisuvate, se prasuvam dali ziveeme vo nekoe zafrleno, zatucano i od Gospod zaboraveno selo vo 18 vek, ili ovde kaj sto sme, vo denesno vreme. Strasno!
Gledajte si gi decata i zivotot, a svekrvite, svekorite, komsiite, vujnite i strinite, neka si go gledaat svojot. Nivnoto pominlao, neka ve ostavaat da si go ziveete zivotot po vas terk, neka ne si go pikaat nosot kaj sto ne mu e mesto! Nikako da ne popustate, da se borite za toa sto e vase.
A najarno da gi ignorirate:). Bez publika, i niv nema da im bide interesno da zborat:).
Kinky
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 20194
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Mama Ane on 29.12.08 9:19

Кога дознав дека носам девојче бев пресреќна. Вечерта првата реакција на свекрвата беше - Женскоооо??? Леле па како јас ќе чувам женско дете, па незнам леле ама ич не ми прави кеиф. Тогаш мислев дека ќе ја задавам, и реков само дека ако незнае нема она да го чува на крај краева Smile. Сега им е слаба точка на сите Марија, како прва внука од двете страни, а и не придавам важност на тоа дали е девојче или машко. Да се живи и здрави само, а ограничените умови нек си тераат Smile
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Kinky on 29.12.08 9:31

Aaa, nemoj taka Mama Ane, zar ne znaes deka deteto ne e dete ako ne e prvo pa masko?
Jas sum posebno gorda sto gi opravdav ocekuvanjata na okolinata
Kinky
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 20194
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот