Родители и деца

Притисок за машко дете

Страна 6 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by lilijana on 27.08.09 15:44

Ima..seuste ima takvi razmisluvanja..ama dobro e toa sto se menuva razmisluvanjeto..na podobro. Barem nie generaciski veke seedno ni e dali e masko ili zensko.Sekoja majka veke vika ,,zdravo i zivo,, ne e biten polot,..Ima nekade seuste majkite se gordeaat..lele sin rodila..ama toa na denesniov svet..ne igra golema uloga.Veke ni kuki ne se pravat..sin mi da zivee so mene..Od kade da znam jas na moeto dete kade ke mu se dopaga da zivee-neli??Pa bilo ono masko ili zensko.Taka curi..ic ne se sekirajte..se si ima svoe zosto..i zasto.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 13950
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by Ana.b on 27.08.09 18:42

Е стварно се нервирам,некои луѓе како во праисторија да живеат,абе немаат ли попаметна работа,само да те нервираат со нешто.
Правиме нешто муабет со мајка ми за имиња и кажувам дека ми се свиѓаат некои имиња од типот на Теона,Теа и слично,и пази мајками вика-ау немој да помислиш ако имаш ќерка такво име да и дадеш,нема шанси да ти дозволам.Ама се изнервирав до максимум и и викам-тебе ке те прашам на моето дете какво име да ставам,ти ме роди мене,ми даде име што тебе ти одговара и доволно ти е,а ако сакаш уште имиња да даваш родиси уште едно дете па стави му име по твој избор.

Муабетот ми беше,мајка па ке те изнервира,а не па друг некој кога ти се меша

Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Локација : Skopje
Поени : 14333
Registration date : 2009-04-07

Пишување by lilijana on 27.08.09 19:29

iskreno majka mi i tatko mi se sovremeni..i toa mnogu..mnogu.na pr..majka mi vika nema sansi snaami(..a cekaj brat mi ne e zenet) da stavi ime na mene-Slobodanka..i fer e ..koj stava takvo ime???..a za masko..ako imal brat mi..a se gleda saka da bide na tatko mi Ane..oti seuse bilo moderno toa ime...i se gleda saka da ima brat mi masko.Neznam be ..voa majkive..seuste nekako sin mi..pa masko da imal???Toa ti e..zivot

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Ves on 27.08.09 20:06

Ех, а кај нас , ќе се роди некаде женско детенце , и ќе се прави муабет некои си имале ќерка , прво внуче во фамилијата, и кога свеки моја ја пренесува таа вест , еве цитирам -
Женско имала , не се многу на ќеф ама така се прават демек -
Никако да стави в глава женава дека дете си е дете , и сите работи ама сегде ги дели и кажува машки и женски.
Не требало јас кај моите да се мешам( да одам ) многу многу , ќе се лутела може снаа ми , овде ми било дом , не требало оттаму ништо да ми дваат , сум досаѓала , женско си ти , толку -си излегла од таму .Немале среќа оние фамилии каде жената добивала наследство од татко и ( го земала од браќа ) .
И не е само свекрва ми со вакво размислување.Кога бев бремена кон крај ме прашува една жена ( внука има од син ) какво носам и викам ај нека се живи и здрави , не е битно , инаку машко носам.
Е вика , бласе си ви , машко си е машко ќе си остане на куќа , а женското е туѓа стреа. И тоа ти е , ново в глава не им влегува , старо не им излегува .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 15852
Registration date : 2008-09-16

Пишување by lilijana on 27.08.09 20:11

Tokmu taka..mila moja..starive nasi se so tie svakanja.majka mi uste od sega me uci..koga ke se ozenel brat mi..da ne sum idela na gosti sekoj den..ami koga ke me pokanele..i toa na edno kafe..i tolku..za da mozela sanaata da si se osekala kako da e doma..abe..cudo..se starive.E sega masko si bilo masko..ke gi cuval niv..a se si mislam nisto od toa..Brat mi saka da odi stranstvo..pa zatoa velam ne e bitno maskoto dete..eve ke zamine stranstvo ili vo drug grad..i sto fajde od toa sto e masko..nisto..pak zenskoto ke gi gleda..ama ako..jas ne im zemam nisto..ama gledam brat mi kako razmisluva. On ke si gleda zivotot..pa sega..aj oni pak neka mislat masko da bilo

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Ana.b on 29.08.09 0:58

Баба ми не е од оние збеганите жени со ептен старински сваќања,амакога е прво па мшко во прашање-кога им викав еднаш јас многу сакам ќеркичка и она онака зачудено ми вика па нејкеш првото машко да ти биде?А бре без врска,ако не биде машко ке пропадне светот-е ептен се нервирам за вакви работи

Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Поени : 14333
Registration date : 2009-04-07

Пишување by mamina marija on 16.10.09 9:00

tursko bilo tursko i ke ostane. A ne znaat mazite deka kolku i da posakuvaat sin, toa e za falba no da imaat kerka e najubavoto cuvstvo za niv. I mnogu tatkovci sto gi znam se popovrzani so kerkite otkolku so majkite. Tie se tatini mazi. I mazot mi e takov

mamina marija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 11
Локација : prilep
Поени : 13036
Registration date : 2009-10-16

Пишување by Ves on 16.10.09 12:00

Така е , мајка ми уште од најрана возраст ми кажуваше колку се радувал татко ми што има ќерка , а па подоцна , се трудеше на се и сешто да биде присутен, се гордееше со се што ќе направев , ме поддржуваше и тогаш и сега ама баш во се .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 15852
Registration date : 2008-09-16

Пишување by monika kusibojovska on 23.10.09 2:07

Devojki nemozam da vi kazam kolku slatko si se iznasmeav koga gi citav komentarite,so ne ke slusnes od starive.Jas nemam od nikogo i za nisto pritisok tuku jas bev taa sto mnogu skokase ama sega veke ne.Jas bev taa so velese ako treba i na treto ke odam samo da imam ZENSKO a mm normalno velese nema problem oti znae kolkava mi e zelbata za devojce.E seto ubo ama nie seuste nemame nikakvo i niedno napraveno,taka da sega i jas velam samo neka dade gospod zivo zdravo pa ako ima vreme i vtoro da napravime oti i godinive si pominuvaat

monika kusibojovska
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 173
Локација : makedonija
Расположение : pocnuva da se podobruva
Поени : 13293
Registration date : 2009-09-28

Пишување by kiki-riki on 23.10.09 14:03

само нека дава господ на сите живи и здрави дечиња, а машко-женско не е битно (иако мојот сопруг има желба за машко ама не инсистира)

kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Локација : мак
Поени : 13485
Registration date : 2009-09-29

Пишување by Candy on 23.10.09 14:08

A so e vazno dali e masko ili zensko? Ako e zensko nema da go sakaat? Glupost. Pa kakvo i da e toa e pred se dete.

Sekoe dete zasluzuva da bide neizmerno sakano i galeno bez ogled na polot.

Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Локација : domce
Поени : 13360
Registration date : 2009-09-11

Пишување by Girl***** on 24.10.09 15:45

Ves напиша:Ех, а кај нас , ќе се роди некаде женско детенце , и ќе се прави муабет некои си имале ќерка , прво внуче во фамилијата, и кога свеки моја ја пренесува таа вест , еве цитирам -
Женско имала , не се многу на ќеф ама така се прават демек -
Никако да стави в глава женава дека дете си е дете , и сите работи ама сегде ги дели и кажува машки и женски.
Не требало јас кај моите да се мешам( да одам ) многу многу , ќе се лутела може снаа ми , овде ми било дом , не требало оттаму ништо да ми дваат , сум досаѓала , женско си ти , толку -си излегла од таму .Немале среќа оние фамилии каде жената добивала наследство од татко и ( го земала од браќа ) .
И не е само свекрва ми со вакво размислување.Кога бев бремена кон крај ме прашува една жена ( внука има од син ) какво носам и викам ај нека се живи и здрави , не е битно , инаку машко носам.
Е вика , бласе си ви , машко си е машко ќе си остане на куќа , а женското е туѓа стреа. И тоа ти е , ново в глава не им влегува , старо не им излегува .

Ves а ти даја прашаш свекрвати и таа жената ако е женско па и едно како мене што тогаш на кого ќе му дадат на зетот ? Или од кого ќе земам кога немам браќа . Е патологиии се во главите нема што

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Расположение : не многу добро
Поени : 15159
Registration date : 2008-09-05

Пишување by vasidora on 25.10.09 10:53

Mm i jas ziveeme vo stan so tatko mi mi go kupi, a oni skrsen denar ne dadoa ni da go opremime. I uste sveki mene da mi soli pamet za bilo sto a kamoli za delikatna rabota kako deca, pa ke visi na nekoe drvo bre.
Koga se zedovme pred dve godini na svadbata ednas samo rece ajde dogodina so masko i jas od start ja presekov, nie sakame zenski deca i to po minimum dve godini, Zenava digna pritisok a jas so krenat nos si ojdov.
Lle kolku gi mrzam ova svekrvive, ko da ne se zenski, kerki i soprugi pa gi omalovazuvaat snaite. More samo so loso so niv inace gotovi ste. Da ne smeat da vi pisnat a pa kamoli da komentiraat

vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 13729
Registration date : 2009-09-17

Пишување by 10 on 27.10.09 15:30

здраво јас сум нов Член и би сакал да ти дада еден одговор..ако некогаШ свекорти ти спомне дека немас машко дете ти фино лепо одговориму дека мајсторот не е способен да направе машко дете а не се секирај ќе останеш бремена сето по своето ќе си дојде и јас се мачев да останам бремена помина некое време па останв сега имам прекрасна ќерка малку е луда ама нисто ке помине и не се секирај повеќе и така одговориму на свекорти чао

10
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 6
Локација : stip
Расположение : sekogas vesela i raspeana
Поени : 12978
Registration date : 2009-10-27

Пишување by izabela on 09.11.09 2:40

jas nekako mozam i da gi opravdam postarite,ajde stari se pa taka bilo vo nivno vreme,se rabotelo po nivi,se pravele poveke deca za da ima koj da raboti,sakale maski deca demek posilni,i ne bi im zamerila ako mi recat takvo nesto,ama nikako nemozam da razberam covek mlad od 32 godini taka da razmisluva,zena mu bremena a toj i velese deka ke se razvede od nea ako rodi zensko,taa sepak rodi masko,pa tipot nasekade zboruvase deka bil mn golem majstor,toj imal recept za pravenje maski deca, a receptot e: ako sakas masko togas na krajot na cinot mazot treba da ja drzi ustata otvorena,a za zensko zatvorena,da ne znaes dali da places ili da se smees

izabela
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Локација : praga
Поени : 12937
Registration date : 2009-11-04

Пишување by Vale74 on 09.11.09 9:37

Не ми се верува какви луге има, и тоа млади, ццццц...зарем тој навистина верува во тоа.
Глупост невидена...

Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Расположение : одлично
Поени : 14150
Registration date : 2009-06-16

Пишување by kiki-riki on 09.11.09 13:20

izabela напиша:jas nekako mozam i da gi opravdam postarite,ajde stari se pa taka bilo vo nivno vreme,se rabotelo po nivi,se pravele poveke deca za da ima koj da raboti,sakale maski deca demek posilni,i ne bi im zamerila ako mi recat takvo nesto,ama nikako nemozam da razberam covek mlad od 32 godini taka da razmisluva,zena mu bremena a toj i velese deka ke se razvede od nea ako rodi zensko,taa sepak rodi masko,pa tipot nasekade zboruvase deka bil mn golem majstor,toj imal recept za pravenje maski deca, a receptot e: ako sakas masko togas na krajot na cinot mazot treba da ja drzi ustata otvorena,a za zensko zatvorena,da ne znaes dali da places ili da se smees
па овој треба жената одма да го остави
п.с. само интелигентни мажи прават женски деца-овој дефинитивно го потврдува тврдењето

kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Локација : мак
Поени : 13485
Registration date : 2009-09-29

Пишување by NONE-BT on 10.11.09 13:28

navistina smesno, bil majstor i napravil masko, bas e obratno treba da si majstor za da napravis zensko da bide ubava :-)

NONE-BT
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Локација : tuka negde
Расположение : superiska
Поени : 13829
Registration date : 2009-06-23

Пишување by karolina on 10.11.09 19:56

JAs nemav pritisoko od nikoj za polot tesko niv ako se osmelea da mi kazuvaat nie na sveki ne i kazuvavme sto e zasto mnogu prasuvase i ne fakase inat.Inaku jas sakav masko a mm zensko i koga ni kazaa sto e i pocnavme da kupuvame jas mu velev da kupime neutralni boi za sekoj slucaj da ne e greska ,sega ako idam na vtoro pa sakam pak zensko abe krajot ne mi se naoga hihi

karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 14788
Registration date : 2008-12-21

Пишување by Minamina on 14.11.09 22:34

jas nemam nikakov pritisok od svekorot i svekrvata za masko dete, duri vikat deka poveke sakat zensko dete da imam

i ke kazam edna pogovorka
Kerkata e kerka cel zivot, a sinot e sin se dodeka ne se ozeni

Minamina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 423
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 14539
Registration date : 2009-02-26

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 14.11.09 22:52

Lele kolku se rastaziv sto e Sergej masko...Mnogu sakav devojce...Megjutoa sega gledam deka voopsto ne e bitno dali e devojce ili masko-sekoe dete se saka na poseben nacin flower

D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 16794
Registration date : 2009-03-04

Пишување by Eci-Peci on 14.11.09 23:25

Ха, па дискриминација е да се посакува машко,
ама и обратно, нели

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Локација : Македонија
Поени : 14216
Registration date : 2009-04-04

Пишување by delfinka on 14.11.09 23:40

luge ne dozvoluvajte nikoj da vi se mesa vo vasiot zivot
pa neli koga se vencame ni kazuvaat taka?ne ucat deka treba nie(mazot i zenata)da odlucime sto e najdobro za nas?
ova e 21 vek i ne podpagajte pod niski komentari,ednostavno vratete im so nasmevka ajde samo neka ima bebce sto i da e ,zivo i zdravo da si e
od toa zarem ima nesto povazno?
ako ima masko,da mi prostite da ne parfem ke im moca?
jas nesakam nikogo da navredam,nitu tie sto imaat maski ni zenski bebcinja,no ne svakam sto e vazen polot?
jas sakam da imam bebce,a kakvo,samo bog znae
ako e do mene sakam i masko i zensko,i ne e vazno po koj redosled,ama ako e do mene,ama deka jas nemozam tuka nisto sama da napravam ostavam vo racete na boga

delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Локација : bitola
Поени : 15356
Registration date : 2008-10-24

Пишување by Savannah Rose on 03.12.09 0:57

Заостанатоста е страшна работа
Еден другар сега скоро се ожени и што е најжално 24 години е, а веќе извесно време збори дека ако жена му првото дете што ке го роди не е машко, ке се разведе од неа

Savannah Rose
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 8
Локација : Bitola
Поени : 12797
Registration date : 2009-12-03

Пишување by Kinky on 03.12.09 8:02

Da sum mu ja zena odma go ostavam, ne cekam da zatrudnam.

Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Локација : во земјата на чудата
Поени : 16289
Registration date : 2008-08-26

Пишување by Sponsored content Today at 18:38

Sponsored content