Родители и деца

Притисок за машко дете

Страна 5 of 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Ana.b on 11.05.09 17:49

Lele covek da se iznasmee i da se iznacudi na lugevo.Pa sto ima vrska dali e masko ili zensko,samo zivo i zdravo da e.Inaku jas posto nemam bebus,a sum skoro 2 god. vo brak,za sekoj mozen praznik,site sto gi poznavam mi vikaat:
aj pa naskoro edno masko da ti place po doma.I porano me nerviraa,a sega na site im vikam:abe koga ke si rodam edno zensko,pa da puknete site,barem ke ima sto da tracarite.A jas mnogu si sakam kerkicka-daj boze eden den da si ja imam.

Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Локација : Skopje
Поени : 14348
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by eva31 on 11.05.09 18:06

pa neli i masko i zensko sepak e dete.

eva31
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 246
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 13957
Registration date : 2009-05-11

Пишување by avon on 07.07.09 18:37

ne pravam razlika megu masko i zensko dete

avon
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 134
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 13708
Registration date : 2009-06-24

Пишување by svetle s on 07.07.09 19:08

Licno ne sum imala pritisok za toa kakovo dete ke imame i nikoj ne navival aj da bide zensko ili da bide masko.Moja prijatelka e bremena so 4 to dete e bas poradi takov pritisok od strana na maz i koj postojano navaluva i pritiska da ima masko dete.Uste koga mu se rodi vtoroto dete-devojce pred 7 god. covekot bese mnogu razocaran kako toa pak zensko, a pak pred 3 god. mu se rodi i tretoto dete i toa devojce i covekot bese neizmerno tazen duri koga pravea mekici seto toa licese kako da sme negde n i podednakvi gtra nekoja promocija na kniga ili filharmonija, site bea neraspolozeni i neveseli-kako toa i treto zensko.E sega koj den zena mu treba da se porodi i uste vo 12 ned. od bremenost bea na ispituvanja dali e masko dokolku ne e togas ke abortirase .seto ova mi e mnogu nesvatlivo , za mene i masko i zensko e dete i podednakvo se saka

svetle s
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 240
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 14650
Registration date : 2008-12-17

Пишување by radost on 09.07.09 10:00

И за мене дете си е дете. Полот нема никаква врска. Ама ете зошто потоа има никакви мажи. Некои се ќе направат за да добијат машко дете па после ќе го размазат до бескрај и ќе го направат неспособно за самостоен живот.

radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 15047
Registration date : 2008-10-11

Пишување by lela on 09.07.09 10:05

Jas licno poveke sakam devojce od masko dete.No da dade Gospot pa da ne izraduva pa makar so edno ili bliznaci da se,ma i trojka neka e,samo da bide.
Kolku sum skromna neli.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 17942
Registration date : 2008-09-14

Пишување by Natalija on 09.07.09 10:11

Mm sakase zensko, pa sakav i jas, ama Gospod ni dade masko. Samo zivo i zdravo neka e. Ne e loso da imame zelbi, tuku loso e koga ne go prifacame ona sto ce go dobieme.

Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 15497
Registration date : 2008-08-30

Пишување by Kiki on 09.07.09 10:59

mene licno ama ic ne mi e bitno sto e bide, samo da mi e zivo i zdravo deteto, sekako ke si go sakam najmnogu od se na svetot bez razlika dali ke bide devojce ili masko. I na mm mu e bas seedno, samo da e se vo red, drugo nisto ne e vazno

Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Расположение : :)
Поени : 16048
Registration date : 2008-05-15

Пишување by Vale74 on 09.07.09 11:29

lela напиша:Jas licno poveke sakam devojce od masko dete.No da dade Gospot pa da ne izraduva pa makar so edno ili bliznaci da se,ma i trojka neka e,samo da bide.
Kolku sum skromna neli.

Лела, никогаш не се знае. Ни на сон не помислив дека ке имам близначки после толку маки па и трауми низ што поминав. Јас веке во некоја тема напишав, сите вие што чекате, Господ близнаци да ви даде, па да видите како е hihi Кои маки се тоа, ама слатки. Може и три ама не ви препорачувам ... ептен ке забегате hihi Се шалам...Живи и здрави само, а каков пол ама тоа ич не е битно.
Немав никаков притисок од никој за тоа какви ке ми бидат бебињата. Потсвесно јас сакав кога се веке две да се машко и женско, за едното знаевме дека е женско сигурно, а за другото несакавме баш да знаеме, чекавме кога ке се родат. И кога ке ме прашаа што носам мм се зезаше едното е женско а другото девојче. Од одма чувствуваше и беше сигурен дека двете се женски и ми викаше ,, ај ке видиш ,, ни во еден момент не рече дека сака син. И јас знаев, само што останав трудна сонував еден сон. Морам да признам најсрекна беше свеки, зашто има два сина. ММ превеше мекици со 150 гости, со музика дома во двор од мерак. Не пати воопшто за машко...

Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Расположение : одлично
Поени : 14165
Registration date : 2009-06-16

Пишување by lela on 09.07.09 11:42

Vale samo neka dade Gospod,jas ke bidam najsreknja i so edno detence a kamoli so bliznacinja ili trojka.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Biljana on 09.07.09 11:52

Kiki напиша:mene licno ama ic ne mi e bitno sto e bide, samo da mi e zivo i zdravo deteto, sekako ke si go sakam najmnogu od se na svetot bez razlika dali ke bide devojce ili masko. I na mm mu e bas seedno, samo da e se vo red, drugo nisto ne e vazno

nemam sto da dodadam isto mislenicki sme

Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 14613
Registration date : 2009-05-04

Пишување by lela on 09.07.09 11:59

Pa normalno e deka roditelite si gi sakaat svoite deca najmnogu na svet,bez razlika dali se maski ili zenski.
Ima luge kade sakaat masko,kade sakaat devojce ili pa ne e biten polot.Koga jas bi se prasuvala bi sakala devojce,ili bliznacinja ama devojce i masko.No sega velam neka dade Gospod barem edno ne e bitno dali e zensko ili masko.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by delfin76 on 09.07.09 12:22

vozrasnite kako roditeli ja davaat istata ljubov bez razlika dali e masko ili zensko deteto
jas samo vi posakuvam na site sto seuste nemate sto poskoro da si dobiete bebe a toa kakvo ke bide neka vi e posledna misla
vazno e da imate na kogo da mu ja dadete cela ljubov i nega

delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 15485
Registration date : 2009-02-13

Пишување by Vesna Blazevska on 09.07.09 13:01

Homo Balkanikus i se e mozno.... Jas kako edno od trite devojcinja koi se rodija vo posirokoto semejstvo se osekjav tolku inferiorno zatoa sto sum zensko i ko ke slusnam vakvi komentari i favoriziranje na MASHKI deca, kosa mi se kreva. Na momenti posakuvam i vtorovo dete da mi bide masko za da ne se osekja kako jas sto se osekjav do pred nekoja godina...trebase se duplo da napravam za da pokazam deka vredam i pak maskite vo posirokoto semejstvo bea povekje vrednuvani od nas zenskite. Toa od dedo mi filozofija...i do mojata 16-17ta god se trudev da mu dokazam deka i jas vredam bez razlika sto sum zensko...dzabe. Coekot prodade nekoj imot i gi vikna site 5 VNUCI (ama ne i VNUKI) i im gi podeli parite. I sto da pisuvam ponatamu? Homo Balkanikus..."dete se rodi ili zensko?" Taka prasuval koga nekoja od snaite ke se porodela. I kako na kraj so ovie luge, nikad nema da se vrazumat ...samo da ne dozvoluvame traumi da im pravat na devojcinjata.

Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Расположение : generalno dobro
Поени : 14790
Registration date : 2009-04-28

Пишување by Vale74 on 09.07.09 13:21

Арма, ова што го напиша , за мене е некако туго. И ние сме голема фамилија со машки и женски деца и никогаш ниту од дедовци и баби, ниту од родителите не сме слушнале такво нешто.
Јас знам за мене дека татко ми повеке се секира за мене и за сестра ми, не викам дека за брат ми не, ама може дека му е во куќа па поинаку изгледа. Може татко ми нема некој имот, ама направил прилично голема куќа и никогаш не рекле со мајками дека таа е само на брат ми. А дали ние две ќе го земеме тоа или не, тоа е друга работа.

Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Расположение : одлично
Поени : 14165
Registration date : 2009-06-16

Пишување by Mama Ane on 10.07.09 8:05

delfin76 напиша:vozrasnite kako roditeli ja davaat istata ljubov bez razlika dali e masko ili zensko deteto
jas samo vi posakuvam na site sto seuste nemate sto poskoro da si dobiete bebe a toa kakvo ke bide neka vi e posledna misla
vazno e da imate na kogo da mu ja dadete cela ljubov i nega
Потпис.. Нема што повеќе да коментирам flower

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17111
Registration date : 2008-11-06

Пишување by Ana.b on 16.07.09 12:54

Мислам дека ова негде го спомнав,не сум сигурна

Знам едни луѓе,мажов изгорен по машко.Одат на прво машко-испадна девојче,одат на второ машко-пак девојче,одат на трето машко-им се родија две ќерки близначки(па види сега)

Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Поени : 14348
Registration date : 2009-04-07

Пишување by lilijana on 01.08.09 12:38

Neznam kolku e tocno no, sum cula deka mazot koj dodeka vodi ljubov (mislam na kraj)ako gi stega zabite zenamu ke rodela zensko(demek so zabi mu go kinel k... na maskoto dete)Ako ja otvoral siroko ustata sigurno bilo za masko. Sega voa moze se i babini-devetini, no taka imam cueno.Inaku polot mislam deka ne e biten.Porano bilo bitno..deteto da bide masko..oti nsaledstvoto se ostavalo na maskoto dete.Denes sme svedoci deka nasledstvata podednakvo se delat.Duri mislam deka 80% majkite nasledstvata gi ostavaat na zenskoto..odosto na maskoto.Sudovite se prepolni so parnici od braka i sestri i nereseni sporovi za nasledstvo.nema pravilo denes.Masko zensko, sekoj e naslednik-ramnopraven. Izgleda umre toa koga pravo na nasledstvo imale samo maskite.denes e podednakvo.Blaze si im na roditelite so pametna celad..pa nemaat vakvi problemi.I da se masko-zensko, brat-sestra, dve sestri ili dvajca braka, za mene treba da postoi razbiranje i ljubov..zatoa polot na deteto ne e vazen.Taka dragi moi, ve pozz site.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Расположение : оптимист
Поени : 13965
Registration date : 2009-07-04

Пишување by kara on 09.08.09 12:22

kara напиша:Дали вашиот сопруг, или некој од најблиските ви нагласува какво дете Вие треба да имате. Мене тоа ми се случува веќе извесен период. Од сопругот немам никаков приговор или коментар околу тоа прашање. Ама затоа, некој друг си зема за право да ми каже како сега очекува да добие ВНУК! Е, тоа е драги мои, никој друг, туку мојот свекор. Во неколку наврати досега има нагласено како е тој најсреќниот човек на земјата и како има и причини да биде таков среќен. Имал успешен син и снаа ( на професионално поле, а тоа сме јас и мм), исто така и успешна ќерка ќе имал ( дополага золва ми уште некој испит), имал внук (детето од золва ми) и ќе имал и сега и уште еден ВНУК (демек од нас, а јас сеуште не сум бремена иако веќе се обидуваме некое време). И кога на сето тоа јас ќе му речам, Е, добро де ќе видиме, внук, внука, не е битно. Е тогаш добивам коментар: Внук ќе биде, како внука, ако не првото, второто сигурно ќе биде машко. Простак! Па јас и мм имаме концепт на живот во кој се вклопува едно дете, а тоа нему сигурно дека нема да му го образлагам детално како и што планирам во животот. Ајде сеа вие ако имате слично искустви, кажете ми што да направам. ЧААОООО!!!!!!!!!

Случајно ја видов темава која јас сум ја отворила. И еве сега, после извесно време, да ви кажам дека сум трудна и јас и мм сме најсреќни на светот. Попатно, и да ви кажам дека очекуваме син! Е, арно ама, желбата на „некого“ кој постојано ни нагласуваше како ќе имаме машко дете, делумно ќе му се исполни. Можеби во делот дека е машко, ама не и во делот дека ќе му продолжи името до век и векови flower . Допрва ќе му се скратат нозете на свекор ми. Само се да ни биде во ред со нашето злато и да ни дојде на свет живо и здраво. Еее, каков круг е животот. Само некој не може да се свести. Поздрав и ве сакам сите!

kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 15609
Registration date : 2008-09-01

Пишување by biljanag on 09.08.09 16:57

вакви барања имаат некои демек со машко само ке се продолжи лозата а ние женските што сме? животни па ние тие деца ги донасаме на овој свет глупости
јас пак си имам две синчиња а тоооооооооолку многу сакам девојче може третото ке биде здравје

ако мене ми вршеше некој притисок за ваква глупост ке отидеше кај што нетреба ако може тој нека роди син па нека го позлати ако сака

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 16942
Registration date : 2008-01-27

Пишување by lilijana on 09.08.09 23:14

Iskreno i jas se nerviram koga svekor mi so sirika nasmevka potencira da bide masko(ili da posvoime masko) normalno da mu go nosel imeto..oti stanot on na nego da mu go ostavel.Od toj stan sum jas inaku kako 20god nevesta..izbrkana..i imam tolku mnogu neubavi momenti..sto mi e pomila mojata specalena kukicka so mm..otkolku negoviot stan..vo koj urlase deka e negov..a nie normalno..da si odime..Pa eve ne zdravi i zivi..So mm se popustivme.E denes ..op/ imeto da sme mu go stavele(non-stop pregovaranje)Fala bogu na mm sto saka moderno ime za svoeto dete..i ne pravi razlika(masko-zensko)sam veli-nema vrska samo da ni se zdravi i zivi.Denes veke pomina toa..ama bogami vo zaednica so sveki..svekor..ima pritisok.Eve ne sme zaedno..pa slusam predavanja..ama dva-tri saata..Oti posle sekoj doma si odi...milina.Pozz curi..drzete se..

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by vecki on 09.08.09 23:28

e a kaj mene nikogas se nema pomnato od strana na svekor svekrva dodusa sveki znaese da kaze za tretovo koga bev bremena e sto ke bide ubavo da e masko ama sekogas vikase pa kakvo saka neka bide zdravo i pravo a za ime mnogu pati znev da se nasmejam so svekorot ako e zensko pak na tebe (on se vika veljan ) ke najdeme nesto slicno nekese nikako mi vikase e da pa ako se skarame da si go nekes deteto poradi mene ama pak najmalata ja krstiv na svekrvmi i iskreno mnogu mi bese kejf sepak jas sakav taka

vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Расположение : екстра
Поени : 17165
Registration date : 2008-05-05

Пишување by marija Saltamarska on 27.08.09 10:54

Se soglasuvam soKinky kazi mu na svekor ti deka spored medicinata mazot go odreduva polot a zenata brojot.A toj ako nema popametna rabota neka odi da igra sah so penzionerite vo park.Aman pa veke so toa masko dete.dete e dete sto ima vrsjka polot.Jas dodeka bev bremena so Marko maz mi voopsto ne rece sakam sin ili nesto slicno celo vreme vikase sakam zdravo i zivo bebe a za polot ic ne mi e gajle.Bi sakala da kazam deka jas sekogas se raduvam poveke koga ke slusnam deka nekoj dobil kerka otkolku sin zatoa sto znam so kolku nepravdi ke se soocuva vo zivotot i kolku se nekako lugeto glupavi koga e devojce e pa zatoa se raduvam poveke da nadopolnam so iskrena namesto so kisela nasmevka.

marija Saltamarska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 16
Поени : 13323
Registration date : 2009-08-24

Пишување by lilijana on 27.08.09 13:26

pozz..znaete porano i znacelo nesto da bide masko deteto..barem vo bogatite kuki. Se prenesuvalo imeto na dedoto..a so toa i bogatsvoto..demek od masko na masko koleno..demek..bogatstvoto ke ostane vo taa familija..prezimeto ke se prodolzi itn.Denes e smeneto..ne vladee tolku toj pritisok.Denes i kerkite se ramnopravni naslednicki kako i maskite deca(sinovite) Mnogu mnogu porano..pravo na nasledstvo imale samo sinovite..ama denes nema takov zakon vo drzavata kade sto pravo na nasled..ima samo sinot.denes decata se ramnopravni naslednici. Ima semeejstva..dve kerki..pa sega boze moj..neli??Koj na kogo ke ostavi ako ne na svoeto. Blisku e do pamet da se insistira na masko(demek-naslednik) denes e barem lesno. Sto ke pisat roditelite toa..a poznavam mnogu roditeli koi imot prepisale na kerka zosto ne se slagale so snaata.Se e individualno..kolku luge-tolku prikazni..a bogami pisuvam momentalno raskazi za takvi slucki...ne smee da ostane nezabelezano edno takvo bogatstvo od makedonskata kultura.Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Kinky on 27.08.09 15:38

Не виделе мака, затоа беснеат - машко, женско, дрн дрн јариња. Да не можат никакво да имаат ќе ги прашам дали ќе им биде важен полот и "продолжувањето на името".
Дете си е дете и ако не го носи презимето на дедото јак та*ак. Свекорот и ја вади душата на снаата ама снаата мора да роди машко дете за внукот да го носи неговото име. Кај ќе им иде душата кога ќе умрат, гадови...

Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Локација : во земјата на чудата
Поени : 16304
Registration date : 2008-08-26

Пишување by Sponsored content Today at 1:47

Sponsored content