Родители и деца

Притисок за машко дете

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Притисок за машко дете

Пишување by kara on 06.11.08 10:38

Дали вашиот сопруг, или некој од најблиските ви нагласува какво дете Вие треба да имате. Мене тоа ми се случува веќе извесен период. Од сопругот немам никаков приговор или коментар околу тоа прашање. Ама затоа, некој друг си зема за право да ми каже како сега очекува да добие ВНУК! Е, тоа е драги мои, никој дрѕг, туку мојот свекор. Во неколку наврати досега има нагласено како е тој најсреќниот човек на земјата и како има и причини да биде таков среќен. Имал успешен син и снаа ( на професионално поле, а тоа сме јас и мм), исто така и успешна ќерка ќе имал ( дополага золва ми уште некој испит), имал внук (детето од золва ми) и ќе имал и сега и уште еден ВНУК (демек од нас, а јас сеуште не сум бремена иако веќе се обидуваме некое време). И кога на сето тоа јас ќе му речам, Е, добро де ќе видиме, внук, внука, не е битно. Е тогаш добивам коментар: Внук ќе биде, како внука, ако не првото, второто сигурно ќе биде машко. Простак! Па јас и мм имаме концепт на живот во кој се вклопува едно дете, а тоа нему сигурно дека нема да му го образлагам детално како и што планирам во животот. Ајде сеа вие ако имате слично искустви, кажете ми што да направам. ЧААОООО!!!!!!!!!
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Ance-J on 06.11.08 10:53

Свекорти во кој век живее?А ако биде женско нема да го сака или на овој свет има само мажи?Стварно не ги разбирам таквите луѓе,а и сто има да му објаснуваш, какво ке даде господ такво.Разбирам дека секој сака да добие внук,ама тоа ние не можеме да го избереме, а и свекор ти изгледа многу високо лета,па тој си ја завршил неговата работа нека ве остави вие да ја извршите вашата. Мој совет:не се замарај со такви коментари.
avatar
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Age : 36
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 18998
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by bica on 06.11.08 10:54

јас немам ама баш никаков притисок за тоа какво дете би имала ниту од свекор ниту од свекрва а ниту од мм секогаш се сведува муабетот нека е здраво и живо кога ќе биде а не е важно што е.... незнам еве например со свекрвами ги броиме заедно деновите за овулација тогаш на мм му вика ти да работиш три пати на ден да не забушаваш...хахахаха а инаку до сега свекорот ама баш ништо не спомнал...еве мене од утр би требало да ми почне овулацијата и вцера свекрвами му вика на мм ти од седми насабајле на ручек и навечер да работиш нема неможам јас само си се смешкам... жената секогаш е на моја страна па дури и вика ако за година дена работа нема ништо ке си одиме на друга варијанта ...нема ништо страшно.....имам супер свекрва....а таква и секој посакувам да има....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19172
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Emilija on 06.11.08 10:54

Притисок, ти сама си го правиш притисокот затоа што се замараш со неговите зборови. КОј може да бира кој пол ќе биде детето или да ви се меша во одлуката дали ќе имате едно,две или три деца?

Со тек на времето ќе сватиш дека си ТИ таа што им дава значење на неговите зборови. И што ако биде девојче, може свекор ти да го промени тоа или пак да се лути? Има луѓе што се добродушни но лошо се изразуваат и можат да бидат погрешно сфатени, но едноставно се такви и ако досега не се смениле никој не може да ги смени освен нив самите.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by bica on 06.11.08 10:55

кара нека не допираат коментарите на твојот свекор до тебе....само опуштисе кога ке ти спомне нешто такво само насмеј се и кажи му дека треба некој прво да го направи детето а ако е мајстор тогаш ке биде машко...хахахахаха
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19172
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by KAJA on 06.11.08 10:57

blazesi ti Bica, mojata svekrva me kolne nikogas deca da nemam...a kara, svekor ti verojatno e roden vo 1903 pa ima takvi razmisluvanja, ic nemoj da se zamaras so toa on so ke ti go kaze, gledaj si go mt samo vie ste si najbitni
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18947
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by beti 24 on 06.11.08 11:33

кај мене свекрвами родила 2 сина, а јас имам сестра, и сега жената не дека нешто има лошо да каже или дека инсистира, но вели дека така некако поисполнета и по задоволна сечуствувала мајката кога ќе роди син демек ја исполнува желбата на мажот, а пак јас на сето тоа многу бргу реагирам и и вракам што мајками не ли е човек што родила 2 ќерки, и и велам дека татко ми е најсреќен човек на свет што има 2 ќерки дека него како маж не го исполнува тоа да има само син, ист е случајот со мажот ми воопшто не се замара со тоа какво ќе биде бебето си вели само да биде здраво и живо. Сите овие работи ми се многу прости и заостанати
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19168
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by natali on 06.11.08 11:40

Kaj mene nikoj ne smee da prasa sto e rabotata sto uste nema nisto novo a ne pa da mi kazuva kakvo dete sakaat da imam masko ili zensko pa mm ke gi prati po gavolite,toa e nasa rabota dali planirame a kakvo ke bide Gospod odlucuva a ne nie samo da e zdravo i zivo nisto poveke ne barame i sto e najbitno da ni pomogne da zabremenime site sto sakame.Ne be svekor ti ne e normalen kako smee on da kazuva deka sakal vnuk pa jas lom bi go napravila takvi gluposti stvarno me nerviraat,svekor mi do sega nisto nema iskomentirano a dever mi malku pred svadbata pocna da kazuva deka trebalo pred svadba da ostanam bremena i 300drugi gluposti no mm mu kaza da ne se mesa toa e nasa rabota i od togas zbor nema kazano
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by ZeleniCka on 06.11.08 11:43

Kako moze da bara da rodis masko dete? Pa toa ne e po zelba, ajde sega masko ke imame. A da mu recis ti: kakvo ke napravi sin ti, takvo ke imame, ne mi zbori mene toa.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19380
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by natali on 06.11.08 12:01

Kara alal da ti e kako imas zivci pa jas kako sto gi imam izgubeno vo poslednive 6 meseci i taka da mi rece nikogas veke ni muabet nema da mu pravam i ke mu kazam se sto mislam pa kolku saka neka se luti,toa e moe mislenje i jas taka bi napravila no ne znaci deka ti taka treba da napravis sepak sekoja od nas ima razlicen karakter i na kraj kraeva ti najubavo znaes sto da mu kazes za da prestane da te zamara so toa deka sakal vnuk da ima
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Stefanija S. on 06.11.08 12:12

Не смеат моите свекор и свекрва ништо да ми спомнат на темата деца. Ако некогаш падне некоја тема на муабет поврзана со деца, воопшто со животот, само викаат живи -здрави да сте се ќе биде.А , конкретно да ме прашаат или нешто да спомнат за дете, не.
Не смеат од мм, тој е цврсто поставен и им има кажано јасно и гласно до кај можат да одат.
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18678
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by natali on 06.11.08 12:16

Stefanija isto e i kaj mene od mm imaat strav inaku oni bi zboruvale se i sesto,mnogu e vazno mazot kako ke se postavi i do kade ke im dozvoli da odat vo razgovorite so nas-zenite
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Stefanija S. on 06.11.08 12:21

Фала му на Господ, ама до сега мм е на моја страна, а ако се искара со неговите може и по месеци да не им прави муабет, да ги игнорира.
Среќа Натали што имаме мажи што не штитат.
Мене мм ми е потпора, заштита, како да ти кажам сигурност.
Леле, ќе не отепаат, забегавме од темата!
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18678
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Biljana795 on 06.11.08 12:50

Jas i maz mi porano (koga seuste nemavme vo plan deca) koga razgovaravme na taa tema sekogas vikase sin mi koga ke se rodi itn itn.Toa go imase povtoruvano nekolku pati.No koga pocnavme da rabotime na slucajot i koga uvide deka ne e taka ednostavno da napravis dete (barem kaj nas e tesko) zabelezav deka kaj nego se pojavi promena.Sega sekogas koga ke pocneme tema deca on vika ne e bitno kakvo e dali e masko ili zensko samo neka bidne rabotava i neka se rodi zdravo i pravo.I jas se soglasuvam so nego.A svekor mi i svekrva mi do sega nemat nisto prozboreno na taa tema barem ne na mene(a moze pa na sin im mu zborat neznam),ama ne bi im dozvolila oni da kazuvaat sto sakaat .Oni sto sakale si dobile vo nivno vreme.A sega nie ke si odlucuvame koga ke ragame,dali edno,dve ili pet deca.Ic neka ne se zamaraat so toa i neka si gi gledaat nivnite raboti.A nas mlaadite neka ne ostavat na mira.
avatar
Biljana795
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19201
Registration date : 2008-06-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by marina_m on 06.11.08 13:15

maz mi nikogas ne spomnal kakvo dete saka eve i sega bremena sum samo veli neka e zivo i zdravo pa kakvo saka neka bide. ne os tipot na mazi koi sto sakaat maski deca mm naprotiv saka kerka. od strana na svekrva mi i svekor mi ne mi kazale sto zelbi si imaat samo ednas svekrva mi mi rece ami ajde sto cekate ne mi bese seedno z atoa sto mi go kaza ama pa i ne se zamram do tolku zosto da ne se nerviram.
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18934
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by kavadarcanka on 06.11.08 13:18

Исто и на мм не му беше битно какво е туку само да е живо и здраво а и неговите истото го викаа и сега исто викаат и за второ но јас што викам комшиите повеќе се замарат за тие работи каков притисок имам од некои кога ќе ми речат ајде што чекаш за второ ајде едно машко многу се забави да не неможеш да останеш бремена леле ќе полудам од такви баш скоро и се изнавикав на една на другар на мм жена кога и да ме види само тоа ме прашува пошто во првите се породивме заедно а она веќе има и второ и реков да не се замара за мене и викам ти си роди остај ме мене кога јас си сакам тогаш а може и сакам само едно леле свашта.( може забегав малку во темата)
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19477
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by kara on 06.11.08 13:36

Е вака сега. Првиот пат кога се осудија да кажат : па ајде сега на ред ви е да имате едно бебе, мм им даде да разберат добро. Им кажавме дека имаме попаметна работа од правење деца, а тоа е обезбедување материјално и во секој друг поглед. И сега, зашто во меѓувреме на ќерка му(золва ми) и се случи НЕПЛАНИРАНА бременост и не можеше да оствари ништо во животот освен да биде само едно издржувано лице заедно со маж и , и со син и сега, нив (свекор ми и свекрва ми) тоа толку многу ги заболе што сакаа да го видат истото и кај нас. Да видат да сме зависни од нив за парче леб. Е, ама тоа не се случи фала богу, и сега на секое спомнување дека многу време сме чекале до свадбата (5 год.) па и за „другите работи“ јас им давам одговор: „Па сите не сакаме да сме инвалидно-неспособни, па некој друг да чекаме да ни купува пелени за детето“.( Со ова не сакам никого да навредам, значи се однесува само на ќерка му и на никој друг). Е тоа ги боли и затоа така зборува, до душа не често, ама има кажано неколку пати. А, за тоа да му кажам дека мајстор е тој кој направил машко дете, НИКАКО. Па да ја дигам со тоа ќерка му во облаци. Не, напротив, јас го давам следниов коментар: Мајстор е тој кој ќе успее да направи една принцеза. Да ја нацрта како уметник. А за посилен пол, лесно е...само треба да го истури внатре и толку. А да се направи ќерка, тоа значи стварно да си ја сака еден маж својата жена. Се разбира, ова не го мислам во реалност, само му го кажувам за да го нервирам. И му реков исто така дека кој сака син, нека си прави и нека си раѓа и по 6 пати, а за нас да не берат сите гајле многу. Се е лесно кога имаш пари, па дури и за дете. Па ако треба и ќе си купиме, му велам. И тогаш замолчува, а пред мм не спомнува ништо, зашто знае што му следува после. Е тоа е тоа. Туку, не си го ставам на ум ич, само сакав да ви кажам какви се примери има по светов. Фрикови секакви! Чао и не се секирајте за мене. Ги средувам јас нив по кратка постапка.
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19294
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Mama Ane on 06.11.08 13:42

Со тек на време ќе увидиш дека сето ова за што пишуваш се само безвредни нервози.. Барем јас така мислам. Уште пред да имам деца се замарав со се и сешто од овој тип, Сега ми е најбитно да сме сложни, да ми се здрави и среќни децата, а тоа нема да го дожевеам ако забележувам на секоја ситница. Го слушам само тоа што е значајно, другото исто ко да не било, Ќе видиш
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Stefanija S. on 06.11.08 13:45

Кара само сечи од прва, да не си дозволила да те нервираат и да те прашаат прашања од темата која нас ни е најболна!
На никој не сум допуштила да осети дека по цели ноќи плачам за дете и дека го молам Господ да ми ја послуша молитвата, а најмалку па на свекорот и свекрвата.
Само безосетни идиоти што се насладуваат на туѓата мака можат да се распрашуваат и да даваат разно-разни коментари.
Арно си знаеш, само остро, ако им се предадеш, ќе те згазат (не мислам буквално)
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18678
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Kinky on 06.11.08 13:55

Ja mislam deka voopsto ne treba da navleguvas so niv vo diskusii od toj tip.
Vasata intima e samo vasa i nicija druga.

A nemam komentar za toa deka ocekuva masko vnuce...
Daj mu ucebnik po biologija za petto oddelenie, da procita koj go odreduva polot na deteto. Bog da cuva, stvarno...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19989
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by iskra on 06.11.08 18:28

Леле ги читам постовиве и не ми се верува какви луге има на светов. Ниту во еден пост не прочитав такви коментари од родителите на мајката. Бог да чува. Јас и мм ич не се преоптоваруваме со тоа. Само да е здраво и живо. А мм толку сака женско!!Има брат и немал искуство со девојче во најтесното семејство.И многу сака женско. Не збори многу за тоа ама знам. Но сепак сакаме прво да е здраво и живо па за другото како ке даде Господ.А и свекор ми и свекрвами не коментираат многу. Знам дека и они сакаат девојче ама ништо не викаат. Си го знаат местото.Супер се они и ме гледаат како свое дете. Немам збор!
avatar
iskra
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 38
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18703
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Mina on 06.11.08 19:34

Najgolema glupost na svet - vo vreme koga ne znam tocno kolkav procent od parovite (no sigurno e golem!!) se borat so sterilitet, da se insistira na masko dete????? Cist provincijalizam i prostotilok!!! Bez navreda ve molam!!!
avatar
Mina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 42
Локација : Tetovo
Расположение : vremevo me utepa!!!!
Поени : 19134
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by bobica on 06.11.08 20:52

nemozam da se iznacudam deka postojat bas nasekade takvi luge.dodusa kaj mene moite i na mm roditelite ne se takvi ama sepak drugite babi tetki i slicni postojano samo na toa mislat.
ama sepak mislam deka ne treba da se zamarame so takvi ako vidat dek ane mu obrakas paznja vo toj slucaj tie povece se nerviraat i taka namesto jas da se nerviram podobro oni da se nerviraat, znaci koga prasuvaat samo nasmejtese i recete nemojte da se sekirate se ce bide i nisto povece i ce videte kako oni se besni i sakaat da znaat se ne od so te zalat nego od so se radoznali.
avatar
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 33
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 19214
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Kikic on 06.11.08 21:01

Da vi kazam jas kakov pritisok imav za masko dete.Svekor mi ima rusko poteklo a i rusko prezime samo edno vo MK.Od 7 braka na svekor mi i neznam okolu 15 zenski vnuci samo edno masko naslednik na prezimeto.I sega zasto mm e najmal pritisok neviden samo za toa se zborese.A be koga nesaka nesaka.Dodusa na nas ni bese seedno duri neznaevme sto ke bide se dodeka ne se rodi Tamara.Bidna sto bidna aj posle tri godini vtoro i toa zensko.Svekor mi i svekrvami ni zbor ne rekoa dodusa ama zatoa drugite rodnini da nepocnam da vi pisuvam.I vtoroto se rodi zensko.E sega da vidite starive moi ne se delat od Martina vikaat deka za 10 maski ne ja davavaat.I posle 13 godini jatrvami iznenadi rodi sin pa fala bogu prestanaa da zborat mada na mene uste mi vikaat ajde treto masko.Jas ima vikam na kogo mu treba neka raga zasto vikam kako sto kerka cuva roditeli niedna snaa nemoze da cuva i taka nemozat ponatamu da zborat
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19195
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by vecki on 07.11.08 1:37

i jas koga ostanav trudna so treto pocnaa muabeti a vie na masko koga ke cuese svekorot im vikase zdravo pravo pa ako e i zensko golema rabota ako prezimeto ne mi se prodolzi .a mojata baba na majkami majka ima tri zenski i bliznaci maski i vika gi rodiv za inat na jatrvata non stop i bilo prebacuvano deka ne e sposobna da rodi masko i mu rekla na dedomi ke ragam dodeka ne rodam masko sreka se pogodile maski inaku kuznae kolku tetki ke imav
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20850
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Притисок за машко дете

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 7 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот