Родители и деца

Микробилошки испитувања пред забременување?

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by pepa on 21.05.09 14:56

Kandidata e gabicka, streptokokusot e bakterija, ne e isto, ama ne e ni strasno se lesi so antibiotici.
pepa
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 19004
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 21.05.09 15:18

fala pepa,mislev deka potesko se leci ovaa bakterija
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by hormonce on 21.05.09 21:33

Ако знае некој да ми одговори,дали на микробиологија примаат брисеви за анализа во сабота?
Инаку знам дека ги примаат до 12.30 ч,ама за сабота не знам?
Однапред Ви благодарам!
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by fibimk on 21.05.09 22:48

Tifani,mora streptokokot da go leci maz ti.......opasna bakterija e taa......jas od neznaenje ne ja izlekov i sega koga pravev AST mi ispadna pozitiven.AST treba da e negativen ili barem od 0-200...a jas imam 400!Imav tahikardija.....To bilo od ovaa bakterijava...ne sum ja izlecila i teloto si sozdalo antitela.....to e to..
Inaku da ne te plasam ama ovaa bakterija moze da dovede do slabeenje na miokardot (srceviot muskul)....taka da obavezno neka pie jak antiboitik.

A mozda i ti si vo greska....da ne slucajno e stafilokokus aurelus?A ne streptokok?
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by fibimk on 21.05.09 22:53

Sakav da prasam za mikrobioloskiov test....sakam da odam na ginekolog i da zemam bris za da vidam bakterii dali imam...posto imav gardnerella na Pap-ot......a mozda i kandida imam...taka osekam nekako....Dali znaete koga e najdobro da odam?Posle ciklus,pred ili na sredina?
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Sara on 21.05.09 23:15

Хормонче за дали примаат брисеви во сабота најди го телефонот на информации на институт на микробиологија и прашај си. Јас еднаш така незнаев од колку саат се земаат резултати, и се јавив и љубезно ми одговорија.
А фибимк за брисеви или пап најдобро е после циклус да се оди, неколку дена одкако ќе ти заврши циклусот.
Sara
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19479
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 27.05.09 11:41

fibimk mislam deka najdobro e da odis 2,3 dena posle ciklus.Eve i jas planiram da odam sega, samo sto mi zavrsi.

sakam sega da se javam da zakazam za vo sistina.Jas ne gi poznavam mnogu doktorite tamu,ve molam preporacete mi nekoj !!!!!
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by kavadarcanka on 27.05.09 11:50

fibimk напиша:Tifani,mora streptokokot da go leci maz ti.......opasna bakterija e taa......jas od neznaenje ne ja izlekov i sega koga pravev AST mi ispadna pozitiven.AST treba da e negativen ili barem od 0-200...a jas imam 400!Imav tahikardija.....To bilo od ovaa bakterijava...ne sum ja izlecila i teloto si sozdalo antitela.....to e to..
Inaku da ne te plasam ama ovaa bakterija moze da dovede do slabeenje na miokardot (srceviot muskul)....taka da obavezno neka pie jak antiboitik.

A mozda i ti si vo greska....da ne slucajno e stafilokokus aurelus?A ne streptokok?

Проверувај почесто АСТ, и јас имав 300 па намали на 200 и толку останува и имам повремено аритмија докторите викат од нервоза ама ми е страв да не од ова, а ми открија случајно кога имав болка во зглобовите а што пиеше ти?
Мене ми даваа Оспен од 1000 сега скоро немам проверено АСТ обично крвна слика кога правам барам и ова да проверам
kavadarcanka
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 39
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19682
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by kavadarcanka on 27.05.09 11:53

fibimk напиша:Sakav da prasam za mikrobioloskiov test....sakam da odam na ginekolog i da zemam bris za da vidam bakterii dali imam...posto imav gardnerella na Pap-ot......a mozda i kandida imam...taka osekam nekako....Dali znaete koga e najdobro da odam?Posle ciklus,pred ili na sredina?

Јас кога имав Гарднерела на папот на микробиолошките не покажа ништо ама колку што го разбрав докторот и Гарднерелата е од сојот габични инфекции, а што ти препишаа за Гарднерелата?
kavadarcanka
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 39
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19682
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 27.05.09 11:56

ne na mene kavadarcanka ,tuku na mm mu ja pronajdoa i vo mokracata i vo spermata od po 10.000.Mu dadoa da pie Glaufos neznam prvpat gi gledam ovie tableti.A kako se proveruva AST ?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 27.05.09 12:05

eve i na fibi da i odgovoram znaci ne e stafilokokus aurelus tuku streptococcus agalactiae grupa (B) par,od po 10 000 vo urina i 10000 vo sperma
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by pepa on 27.05.09 12:35

Ako ne se lazam Gardnerela vaginalis e bakterija, a Glaufos e antibiotik od kinolonska grupa (vo koja spagaat i dr antibiotici slicni po sostav kako citeral, nolicin i sl)
pepa
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 19004
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 27.05.09 14:12

pocna mm da gi pie pa ke vidam kako ke reagiraat ovie antibiotici.Dali za ovaa bakterija streptokokus pomaga dopolnitelno i nakoj caj ?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 08.06.09 13:12

Во вторникот бев во Систина и направив тестови за кламидија,микроплазма и уреоплазма и пап тест.Само сто се јавив на докторот и ми рече дека се е ок.А денес ги добив и резултзтите од уринокултура и тоа е ок.Има ли потрба да се прават и некакви други испитуванја и ако има какви?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by obicna on 08.06.09 13:48

Ovde neznam dali se praat nekoi posebni ispituvanja, znam deka e preporaclivo da se zeme vakcina za rubela pred zabremenuvanje.
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 08.06.09 13:53

па добро е ама мислам дека тоа никој не го прави
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by obicna on 08.06.09 14:41

Koe deka nikoj ne go pravi Tifani??
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 08.06.09 14:55

pa duso sakav samo da ti kazam deka jas ne sum imala soznanie od nekoi moi bliski da mi kazele deka stavat vakcina za rubeola pred bremenost,a ne vikam deka toa ne e dobro
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 08.06.09 14:56

ups greska-rubela
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by obicna on 08.06.09 14:59

Se preporacuva zs mnogu loso moze da bide za plodot ako majkata u vreme na bremenost dobie bolest. Nekad i preporacuvat abortus da napravi majkata radi posledicite.
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 08.06.09 15:03

a od sto se dobiva rubela ?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by pepa on 08.06.09 15:32

Kako i sekoj virus bilo koga i bilo kade moze da se dobie, jas sum vakcinirana uste vo 8 oddelenie treba da si proveris tifani moze i ti da si vakcinirana.
pepa
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 19004
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by fibimk on 08.06.09 15:38

Jas kraj na juni ke pravam pak mikrobioloski test.Samo me zanima.....koi bakterii se ispituvaat koga zemaat vaginalen bris?Na edniot bris pisuvase nema kandida......pa zarem samo kandida gledaat dali ima?Ili uste nekoi bakterii se ispituvaat?Znam deka za klamidija zemaat ekstra bris.....a drugite se endo,echo i mikroplazma......
Jas konkretno na Papot mi izleze Gardnerella......i zemav flazil 10 dena.E sega me interesira koga ke zemam vaginalen bris....dali ke ja ispitaat i ovaa bakterija dali seuste ja imam ili samo kandida?
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by pepa on 08.06.09 15:47

Ke ja ispitaat fibi ic ne se sekiraj i uste da ti kazam gardnerelata se leci najlesno od site vaginalni bakterii
pepa
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Age : 40
Локација : poima nemam
Поени : 19004
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 08.06.09 15:47

еве вака фиби значи ти зимаат три бриса,1 за бактерии,2 за кламидија и 3 за урео-микроплазмаи4 за пап и вф.Од првиот брис гледаат дали ја имаш таа бактерија.Барем мене така ми е запишано на резултатот што се ми зимале ,тоа се резултати од систина
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот