Родители и деца

Микробилошки испитувања пред забременување?

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by fibimk on 08.05.09 18:32

Napraj si eden mikrobioloski test...mozda imas nekoja bakterija...znaat tie da bidat precka vo zabremenuvanjeto.....I malku poolabavena da si....ke uspees.... flower flower flower
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by secret on 08.05.09 18:41

da da fala

secret
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 49
Age : 29
Локација : Stip
Поени : 17850
Registration date : 2009-04-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Jovana's mom on 08.05.09 19:07

Белото прање може да е и знак за овулација, зависи кога е посилно и какво е (по боја и мирис)?
Сепак треба да каже гинеколог...
Jovana's mom
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 49
Локација : Kocani
Поени : 19380
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by secret on 08.05.09 19:08

nekogas e pogusto a nekogas e poretko i od koga ko imam sekogas nosam sekojdnevni uloski i mi stanaa vo navika

secret
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 49
Age : 29
Локација : Stip
Поени : 17850
Registration date : 2009-04-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Jovana's mom on 08.05.09 19:12

Секојдневните влошки се во ред, а тоа што бп е различно треба да забележиш во кој период од циклусот се менува...и консутирај се со лекар...
Jovana's mom
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 49
Локација : Kocani
Поени : 19380
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by butterfly on 08.05.09 19:12

Cel zivot sum so toa ,sum probala i vaginaleti i se ama nisto.A da e precka za zabremenuvanje mislam deka ne e barem ne bese kaj mene..
butterfly
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 18388
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by ari on 08.05.09 19:46

i jas imam mnogu belo pranje pred dobivanje i me cesa nenormalno se konsultirav so ginekologot rece deka ne e strasno deka trebalo de se mijam so mlaka mlaz voda bez nisto samo voda!
ari
ari
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 184
Age : 31
Локација : daleku od doma....
Расположение : zavisi od vremeto...
Поени : 18264
Registration date : 2009-02-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by kavadarcanka on 11.05.09 14:13

На колку време се прават микробиолошките брисеви еднаш годишно како пап тестот или порано?
Јас правев во август лани беше се ок сега кога треба да правам пак дали знае некој?
kavadarcanka
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 39
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19682
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by hormonce on 12.05.09 2:09

Jaс порано ги правев еднаш годишно,ама после конизацијата со секој ПАП тест инсистирам и за брисеви (поверодостојни ми се тие и колпоскопијата).
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by fibimk on 12.05.09 11:30

I jas sum za pravenje.....pravev vo oktomvri lani....posle letovo ke napravam pak.A za klamidija e obavezno ili pozelno?ili dovolni se samo za bakterii-mikroplazma,echo i endo?I hormoni sakam da ispitam tri meseci so red.....Samo po lekari odime veke.....bar rezultatite da se Ok!
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by makresanska on 20.05.09 17:11

Neznam dali tuka treba da pisuvam i da prasam ama veke pocnav: Denes bev na ispituvanje na tiroidna zlezda i mi rekoa ne e toa poveke im licelo na masno tkivo ama aj ke proverime i toa a i hormoni i mi zemaa krv za T4,T3,FT3,FT4,hormonTSH.Dali moze nekoj da mi pomogne sto znacat site ovie .Zosto stvarno neznam.
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by hormonce on 20.05.09 17:31

Сите овие хормони се за испитување на тероидната (штитна) жлезда.
За определување на концетрација на слободни хормони Т3 (FT3) и Т4 ( FT4),a TSH e тиреотропен хормон кој се наоѓа на предната страна на хипофизата.
Се на се,сите тие хормини се за тероидна жлездаSmile
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by makresanska on 20.05.09 17:46

Aha sega razbrav hormonce fala ti a sega da prasam kakvi se tie hormoni za ispituvanje na plodnoc\st i drugi raboti okolu zabremenuvanje
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by hormonce on 20.05.09 17:48

Па ги има повеќе,на истата листа од лабораторија што ја имаш за овие хормони пишува и репродуктивни хормони,разгледај ги Testosteron,FSH,LH,E2,Progesteron,Prolactin...уф,не е еден да му сневидиSmile
hormonce
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 19178
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by makresanska on 20.05.09 17:51

Ok na listava gi ima momentalno samo ovie a rezultatite ke mi bidat gotovi drugata sreda pa sto ke gi zemam bas ke pisam za da mi objasnis
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by jasmina i ace on 20.05.09 17:53

jas koga gi ispituvav hormonite se bese ok,mozebi od vozbuda ili strav Prolaktinot mi bese pokacen..
jasmina i ace
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18888
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by makresanska on 20.05.09 18:22

A toa koga se odi na ispituvanje kazuvas bas koi hormoni da ti gi ispitaat ili????
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by jasmina i ace on 20.05.09 18:26

ne kolku sto znam jas se 7 hormoni...popraveteme oti imam zaboraveno..
jasmina i ace
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18888
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by makresanska on 20.05.09 18:29

Ne ne ne me razbra Jasmina,sakav da prasam dali kazuvas sakam da mi se ispitaat hormno za zabremenuvanje ili sto.Zosto jas denes bev i mi kazaa tie hormoni da mi se ispitaat {gore navedenite)
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by jasmina i ace on 20.05.09 18:32

mislam moralno e da znaat dali e se ok so tvoite hormoni...pa ponatamu dokolku ima nekoj problem da ti prepisat nekoja terapija..nedaj boze....
jasmina i ace
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18888
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by makresanska on 20.05.09 18:47

Nisto ne mie jasno.Ama koj te praka na ispituvanje na tie da receme 7 hormoni ginekologot ili sam si odis.
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by jasmina i ace on 20.05.09 19:14

ke ti kazam za mene licno: imam problem eve 3 god nemozam da ostanam bremena.Posle1 godina otidov na gi i mi rece da gi napravime sled.ispituvanja: spermogram,spermokultura,brisevi. hormoni.proodnost na kanali...
jasmina i ace
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18888
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by makresanska on 20.05.09 19:15

E sega rzbrav Jasmince izvini sto te ugusiv so prasanja znaci gi. ti kazuva sto da pravis oK
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by jasmina i ace on 20.05.09 19:18

nemoj da si se plasela nisto ne boli,samo opustise,i ne se optovaruvaj so prasanja, kiss
jasmina i ace
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 558
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 18888
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Tifani on 21.05.09 13:00

eve nie resivme pred da planirame bremenost da napravime nekoi ispituvanja.Jas dobiv zatoa ke gi pravam posle toa ,a rezultatite na mm vcera gi zemavme,od spermokulturata mu pronajdoa bakterija sreptokokus.Dali znaete dali e toa kandida ?Jas taka mislam,i dali mora prvo da se izleci pa da se planira bremenost ?
Tifani
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18547
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Микробилошки испитувања пред забременување?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот