Родители и деца

Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by kavadarcanka on 06.11.08 13:07

Секакви измислици постојат што немаат врска, ние кога се зедовме свадбата ни беше на 27.12.2002г. кумата не беше мажена а и секако и деверот и баш како се погоди наредната година на 27. 12.2003 кумата правеше веридба а деверот истата вечер свадба точно на една година и баш за тоа се зезавме со нив да не веруваат во такви измислици но ете така се погоди.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19202
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Бети on 08.11.08 18:26

и нас ни кажаа дека две венчанија во една година не бивало ама ние правевме свадба на 16,12,2006 а кумот во мај 2007 така да немаше поминато 1 година. Сега за сега Фала Богу ни е се супер и на нас и на кумот
avatar
Бети
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 95
Age : 36
Локација : Скопје
Поени : 18737
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by peperutka on 08.11.08 18:32

jas ne veruvam vo tie raboti neka si se vencaat zosto da cekaat nema vrska toa nisto i ne veruvam vo takvi raboti
avatar
peperutka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 37
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 18510
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by winnie the pooh on 08.11.08 18:33

jas da vi kazam, lani vo juni bevme starosvatovi, a imavme vo plan da se zememe taa godina, i koga pocnaa svekrva mi itn.... da kazuvaat ne cinelo bla,bla,bas bese veligden i ja i mm pravo vo crkva istiot den da prasame pop, popot se iznasmea i rece daj boze i 100 pati da vencavas ako imas moznosti, vika lugeto si izmislile porano taka za da ne im bide trosok vo edna godina i kum-starosvat i sopstvena svadba, i taka nie vo septemvri lani pravevme svadba, taka da nema vrska,ne veruvajte
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 18930
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Ves on 09.11.08 2:06

Лани бев старосватица ,тогаш со мм бевме во врска,ние се венчавме за неполна година, зар требаше да бидам невеста со голем стомак само заради таа измислица . А сега што е најинтересно тој што ни е Кум и таа што ни е Старосватица се во врска и ако решат да се земат ние ке бидеме срекни , зарем ке ги замараме со бива , не бива. А и тоа со крстење дете , да не оди мајката,па тоа е греота. Плачат бебињата , народ околу нив,попови, вода и потоа едвај ги смируваат. Друго е мајката да си е таму веднаш да го гушне кога ќе заврши се. Ама за вакви бивки и небивки кај нас се најголемите кавги меѓу снаи и свекрви.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19277
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Lili on 09.11.08 13:54

Toa deka nekoj so bil zakonik(kum ,dever,starosvat..)ne treba da se zeni edna ili neznam kolku god.denes veke ne se praktikuva!
A porano bilo "vovedeno"zaradi toa sto tie vsusnost ne bile vo moznost poradi trosocite so gi pravaele kako zakonici na svdba1
Bas nasiot dever go prasa popot koga se vencavavme nie i popot mu rece deka toj..samo neka se resi pa i bez denear da plati ke go venca!Deka nema vrska toa so nesto pobozmno,taka bilo porano ama zaradi finansiski pricini!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19053
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Gordana Natovska on 16.12.09 22:25

mene ova so vencanjevo deka treba da se ceka posle edna godina od vencavkata kade sto nekoj bil kum ili starosvat mi e ziva glupos koj koga saka moze da si se venca tuka nema pravila
avatar
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 256
Age : 35
Локација : Veles
Поени : 17422
Registration date : 2009-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by eva79 on 17.12.09 14:00

prv pat slusam vakva glupost!!!! jas bev starvosvatica i po 5 meseci bev nevesta. I drugarka mi sto i bev starosvatica mi stana starosvatica na mene. Taka da..... ne se optovaruvajte so glupeshtii... abe za dzabe ne vikaat kolku pomalku znaes, tolku si poraat

eva79
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Age : 39
Локација : mk
Поени : 16287
Registration date : 2009-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by saligrem on 17.12.09 14:01

i jas prvpat slusam . Kaj nas kumot pravese svadba posle 3 meseci nas ne vencase
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 16864
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by anence on 17.12.09 14:37

i jas sum slusnala za ova, a i za toa deka kum ne smeelo da bide, vujko sto bese vo nasiov slucaj i moravme da im gi menuvame mestata na kumot i starosvatot i nastanaa takvi zbrki so da v kazuvam
avatar
anence
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 91
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 17167
Registration date : 2009-06-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Candy on 17.12.09 15:05

Jas znam samo deka kumot ne treba da e krvno srodstvo so zetot i nevestata kolku e tocno ne znam taka sum cula
avatar
Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 39
Локација : domce
Поени : 16785
Registration date : 2009-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Gordana Natovska on 17.12.09 15:37

nema veza na zolva mi kumovi im se nejzina prva bratuceda,zet mi i sestra mi se kumovi na sestra mu na zet mi i kaj nas ako ne prifatese kumot sto ni e sega kuma ke ni bese edna od zolvite moi
avatar
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 256
Age : 35
Локација : Veles
Поени : 17422
Registration date : 2009-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот