Родители и деца

Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by KAJA on 04.11.08 10:49

Дали е вистина дека ако си кум или старосват некаде треба да помине една година после свадбата на тие млади за да можеш да се венчаш?
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by beti 24 on 04.11.08 10:52

прв пат слушам тоа се глупости според мене прашај во црква да видеш што ќе ти кажат
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19178
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by lola on 04.11.08 10:57

и јас не знам кој ги пласира ваквите глупости по народов...убаво рече бети, за се што е во врска со црквата се прашува директно свештено лице
а за ова што го читам - немам коментар, поголема глупост не сум чула
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20236
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by KAJA on 04.11.08 11:10

i jas ne sum cula, ama sega edni ne odbija so toa objasnuvanje, pa da si prasam da ne e nesto sto se praktikuva..jas da ne znam...
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by sashka26 on 04.11.08 11:17

Za kumot i starosvatot prv pat slusam i jas, kaj nas pak vladee "ubeduvanje" deka deverot ne smee da zeni narednata godina, nasiot pak se ozeni po nepolna godina pa ziv, zdrav prav e i arno mu e vo brakot. Ne se rakovodi po "rekla kazala"
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 19338
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Ane on 04.11.08 11:18

pa prasaj gi ti zasto? da vidis deka nema da znaat sto da ti kazat.
gluposti! gi vikas za ubavo, a da te odbijat so takvo obrazlozenie e smesno.
a be nasiov narod ti e cudo!

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20409
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by mamalina on 04.11.08 11:21

И јас првпат слушам за ова нешто,глупости што не ќе им текне.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18966
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by bibe85 on 04.11.08 11:43

И јас првпат слушам за вакви глупости ама како што рече Бети24 прашај си во црква, ама мислам дека тоа нема врска, што не ќе им текне на луѓево.
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18921
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Vesnicka on 04.11.08 11:50

Leleeee ova epten nema logika.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19222
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by marina_m on 04.11.08 11:57

jas za ova imam slusnato deka posle edna godina moze da se zeno bidejki ne trebalo crkvata dva pati da ja vrti.jas i mm ova ne go ispocituvavme toj bese dever a nie na nepona godina se vencavme.najdobro e da si prasas pop
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18944
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by SonjuS* on 04.11.08 13:13

Za starosvatot i kumot prv pat slusam...ama jas imam slusnato za deverot..iako ne veruvam vo toa...
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19456
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Kiki on 04.11.08 13:49

Leleeeee, vrska nema, prazni muabeti. Nie bevme kumovi vo oktomvri, a istata godina vo noemvri pravevme svadba. Jas ic ne veruvam vo takvi raboti
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19743
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by avanturistka on 04.11.08 14:00

a sto ako i kumata i nevestata cekaat bebinja sto togas?a be narodov sto ne ke izmisli cisti gluposti.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19310
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by KAJA on 04.11.08 14:01

bas gluposti! sega se iznervirav poveke otkolku koga ne odbija!!!!!
avatar
KAJA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 18957
Registration date : 2008-08-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Ance-J on 04.11.08 14:04

prv pat slusam i jas,prasaj nekoj koj bil kum ili starosvat, ili najdobro da si prasas vo crkva, iako mislam deka nema vrska.
avatar
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Age : 36
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 19008
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by vecki on 04.11.08 14:39

i jas imam slusnato za ova , ama ako prasas vo crkva sigurno ke ti kazat deka nee tocno
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20860
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by bica on 04.11.08 16:02

мајко моја што нема се да слушнеш...абе народов ти е катастрофа...прашај си ти поп најубаво.....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19182
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Ilince on 04.11.08 16:19

mm bese dever pred edna godina pred da se zemime vo maj i mu rekoa deka ne treba da se zeni edna godina... a nie se vencavme vo mart drugata godina znaci ne pomina cela godina...ne se opteretuvaj so gluposti..eve nas sto ni fali?????!!!!!!!!!
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19533
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Kikic on 04.11.08 16:27

Nie bevme so plan da se zimame koga ne pokanija da bideme starosvatovi.Sakavme da prifatime ama se mislevme zaradi ova.I taka fino lepo si bev u crkva si prasav po i on mi rece deka toa se gluposti koi ostanale od starite zaradi toa sto se nemalo pari porano sega ako sakas denes bidi kum utre ti pravi svadba nema vrska .Ova mi go rece pop vo SV.Dimitrija
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19205
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by hajdi on 04.11.08 16:42

Ова е сигурно некое правило како што е да не се свршува во престапна година.. чисти глупости се ова.. прашај во црква и најубаво ќе ти кажат
avatar
hajdi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 522
Age : 33
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 18865
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Brane on 05.11.08 10:39

Lugeto sesto izmisluvaat samo da ne prifatat obvrski.Spored mene nema nikakva smisla, kako sto nema smisla i so prestapnata godina,kako ovaa.Jas ovaa goina i se veriv i svadba pravev, pa super mi e vo brakot. A drugarkite brzaa site napravija veridba pred nova godina, a sega za svadba cekaat da pomine ovaa godina, pa posle.Toa e bez vrska. Vo crkva ke ti kazat najubavo.

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18468
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by mamazako on 05.11.08 11:38

знаете што?
можам да поверувам само ако видам дека е напишано во некоја книга во црква, затоа што секакви глупости има.
кога требаше да го крстиме син ми, ми викаа дека мајката не требало да оди во црква.а зошто?
никој не знае да ти каже зошто, само ке речат абе така треба.
јас го чекав тоа дете 7 години, и друг да ми го носи во црква и да го држи, а јас дома ке спремам салати. е не може. и си бев, а прашав и поп, рече дека порано децата ги крстеле на третата вечер, оти село, луѓе нон стоп по нива и работа, и за да не го гледаат детето други луѓе и да не фаќаат уроци, ги крстеле одма. и кај може жена три дена породена да оди или да стои, ај денес има коли, ама порано да ја качат на магаре и од еден крај на друг.
значи,. нема врска, нека се мажи и жени кој кога сака и кога му е ќеиф.
avatar
mamazako
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 456
Age : 43
Локација : на исто,старо место
Расположение : comsi-comsa
Поени : 18822
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Daki on 05.11.08 15:40

Jas sum slusnala za ova i bas imam eden primer. Skoro kaj mene edni komsii svadba pravea, a prethodno trebase da bidat kumovi, nekolku meseci pred nivnata svadba. Bea vo crkva prasaa pop i popot im rece nema vrska toa. Mozete i da bidete kumovi i svadba da si pravite, toa se raboti koi gi izmisluvaat lujgeto.
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18885
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by OLGICA on 05.11.08 16:01

i nie imame prasano v crkva i toa bile cisti gluposti
avatar
OLGICA
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 100
Age : 35
Локација : bitola
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by natali on 06.11.08 12:58

Isto i nie bevme i prasavme vo crkva dali ima nekakva vrska ako vo ista godina pravi svadba i nasiot kum i popot rece nema nikakva vrska deka lugeto sami se si izmisluvaat
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19516
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога смее да се венча кумот или старосватот?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот