Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Посни колачи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12281
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Посни колачи   03.11.08 0:00

Бидејќи сега се ближат славите,а повеќето се посни би било убаво да си размениме рецепти за посни колачи и торти.
Ние славиме Митровден тоа е мрсна слава,но годинава се паѓа во петок и сабота се чекаат гости па ќе правам и посно и мрсно.
Еве некои рецепти што ги правам јас па пишете и вие некој проверен,што имате правено вие.

Рафаело бомбици
2 пудинзи од кокос се варат со
пола литар вода
8-9лајци шеќер
се вари
1 пакетче кокос,се замесува и се оформуваат топчиња
внатре се става лешник.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12281
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   03.11.08 0:06

Посна торта
500гр.бисквити посни
250гр.сок
бисквитите кршени да омекнат
1 чоколада за кување
100гр.лешници сецкани
100гр.желе
100гр.суво грозје
1 ванила
1 маргарин изматен со 2-3 лајци шеќер во прав
Се плека во плек,а може да се обликува и како ролат салама или како триаголник по желба.
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 628
Age: 34
Локација: Veles
Поени: 12260
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   23.11.09 4:31

Eve edni ednostavni bombici od mene.
3 banani
250 g meleni posni biskviti
250g prav seker
250g kokos
Se pasiraat bananite i se dodavaat dr sostojki(samo 200g kokos,dr del se ostava za valkanje).Se formiraat bombicite i se valkaat vo kokosot.
Extra brzo i ednostavno.
Вратете се на почетокот Go down
bani
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 45
Локација: Skopje
Поени: 12812
Registration date: 2008-04-18

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   23.11.09 22:52

Eve uste eden posen recept za bombici

200 gr. taan alva se razdrobuva ubavo
200gr. posni biskviti i
200gr. meleni orevi
Se zamesuvaat bombicite so topla voda, se pravat bombici i od gore se dekorira so karamel od rastopen seker
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12495
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   08.12.09 11:26

dajte recepti za posni kolacinja nekoi , nesto kako kocki da moze da se secat
ide sv.Nikola a ja si dremam hihi
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 855
Age: 28
Локација: domce
Расположение: HAPPY
Поени: 12788
Registration date: 2008-07-21

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   10.12.09 2:59

Еве и јас како делфинка чекам некој нов рецепт за посни колачи за Св.Никола.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 843
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: se trudam da e ok
Поени: 11316
Registration date: 2009-05-19

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   10.12.09 3:01

delfin76 напиша:
dajte recepti za posni kolacinja nekoi , nesto kako kocki da moze da se secat
ide sv.Nikola a ja si dremam hihi
isto taka dajte nekoja nteresna nova recepta,lesna ,vkusna
Вратете се на почетокот Go down
Janicka
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 102
Age: 36
Локација: Sk
Поени: 11738
Registration date: 2008-12-01

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   10.12.09 8:06

delfin76 напиша:
dajte recepti za posni kolacinja nekoi , nesto kako kocki da moze da se secat
ide sv.Nikola a ja si dremam hihi

Dragana напиша:
Еве и јас како делфинка чекам некој нов рецепт за посни колачи за Св.Никола.

Posni kolaci:
250 g smokvi, 250 g urmi, 120 g zasekerena kora od portokal, 250 g bademi, 250 g suvo grozje, 150 g orevi, 200 g seker
Sitno se secat smokvite, urmite, portokalot, bademite i grozjeto. Posebno vo sad se vari sekerot so malku voda. Vo serbetot se stavaat melenite orevi, se mesa, se trga od ognot i vo toa se dodava drugoto ovosje. Smesata se mesa i od nea se pravat topcinja, koi se valkaat vo kristal seker i se stavaat vo hartieni kosnicki.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 32
Локација: Nekade po Evropa!
Расположение: Ubavo
Поени: 12203
Registration date: 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   10.12.09 8:41

Eve vi i od mene eden recept
500gr Brasno
4 Solji Zejtin
2 Solji Pivo
1 Pecivo

Se se mati se pravi testo, od testoto se pravat topcinja mali za oformuvanje na mini kiflicki. Vnatre moze da stavite orev, marelad, kokos, sto sakate znaci dodeka se vitka kiflickata!

Se pravi serbet 500gr Voda 500gr Seker i 3 pak. vanilin sekerr. Se pecat kiflickite i se poturuvaat so Serbetot da upie za da ne se suvi i se mnogu vkusni! Na kraj mozete da gi izvalkate vo kolkos ili so sakate!
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12530
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   16.12.09 1:23

kade pravat i prodavaat ubavi posni kolaci na kilo da poracam?prasav na 2 mesta od 250-400 se kilo od 40-50parcinja ama neznam kakvi se na vkus
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12495
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   16.12.09 1:58

winnie the pooh напиша:
kade pravat i prodavaat ubavi posni kolaci na kilo da poracam?prasav na 2 mesta od 250-400 se kilo od 40-50parcinja ama neznam kakvi se na vkus

a kade prasuvase , jas sum poracuvala nekolku pati ama da ti kazam nekako site mi se isti na vkus
vidi vo vatasa mislam ne se tolku losi , a i vo lisice vo trgovskiot ima edna slatkarnica , ubavi kolaci imaat 250den/kgr

Цитат :
Eve vi i od mene eden recept
500gr Brasno
4 Solji Zejtin
2 Solji Pivo
1 Pecivo
Se
se mati se pravi testo, od testoto se pravat topcinja mali za
oformuvanje na mini kiflicki. Vnatre moze da stavite orev, marelad,
kokos, sto sakate znaci dodeka se vitka kiflickata!
Se pravi
serbet 500gr Voda 500gr Seker i 3 pak. vanilin sekerr. Se pecat
kiflickite i se poturuvaat so Serbetot da upie za da ne se suvi i se
mnogu vkusni! Na kraj mozete da gi izvalkate vo kolkos ili so sakate!

bez pivarkite ne pocnuva slavata hahahahah
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 13053
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Посни колачи   16.12.09 2:57

Jas slusnav deka imalo ubavi posni kolaci vo Romansa ama neznam kede e taa slatkarnica
Вратете се на почетокот Go down
 

Посни колачи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

 Similar topics

-
» Слатки и колачи

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -