Родители и деца

Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by milena p on 11.01.09 0:12

jas denovive bev kaj maticniot i za pregled vaginalno mi naplati 200 denari.nemase da mi dade smetka fiskalna ako ne mu pobarav.
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18174
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Laura on 11.01.09 0:15

milena p напиша:jas denovive bev kaj maticniot i za pregled vaginalno mi naplati 200 denari.nemase da mi dade smetka fiskalna ako ne mu pobarav.

Mилена мислам дека по внатрешноста прегледите не се толку скапи како во Скопје. Не ми се верува дека ќе најдам гинеколог во СК па и матичен да е кој би ми наплатил 200 ден преглед.

Што мислите вие?
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17584
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by milena p on 11.01.09 15:02

jas ne rekov deka sumata e visoka.sakav da kazam kolku mi naplati iako bev iznenadena ama toa e
avatar
milena p
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 611
Age : 36
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 18174
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by NatalijaS on 23.01.09 18:10

Laura напиша:Сега чув само Прилепчанки и Гостиварчанки оваа година ке имаат бесплатен ПАП и тоа мора сите да се тестираат. Некој си пилот проект на владата.
Останатите ќе го имаат бесплатниот ПАП во 2010. Значи толку од бесплатноста сега за сега и продолжете будно да го пратите секој чекор на владата. Полна е со изненадувања.

Ne, tuku za niv e zadolzitelen, ako ne odat ke gi povikaat od doma, a za site e besplaten 1 godisno. I toa ne kalendarska godina, od 1.1. tuku 1 god od posledniot pap. Jas pravev vo februari 2008 i gin. mi rece da odam pak od februari da napravam za da bide besplaten, inaku se plaka. A pregledot e besplaten, isto i za pap ne mi zel voopsto pari. Ama moze nekoi ginekolozi zabusavaat i sakaat pak da si naplatat.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 17792
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by lidija29 on 23.01.09 18:31

Ме интересира ако матичниот гиниколог има приватна амбуланта и работи без сини картони дали и таму ПАП ке биде бесплатен
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 17486
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Emilija on 23.01.09 19:54

НЕ, ако не работи со сини картони тогаш не ти е матичен...не може да ти дава упати, ништо. Се ти е приватно.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19089
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by sonja colakova on 23.01.09 20:12

Па колку тогаш наплаќаат ако немаш плави картони?
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Emilija on 23.01.09 20:15

Зависи од ординацијата. Секаде си имаат свој ценовник. Само кај оние што се во договор со ФЗОМ има унифицирани ценовници за услугите што се покриени со фондот (сини картони).
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19089
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by female* on 23.01.09 20:17

Pa zavisi kolku naplaka za pregled i plus kolku ke ti naplatat za izrabotka na PAP-testot
avatar
female*
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 36
Локација : macedonia
Поени : 17371
Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Laura on 23.01.09 23:59

NatalijaS напиша:...a za site e besplaten 1 godisno. I toa ne kalendarska godina, od 1.1. tuku 1 god od posledniot pap. Jas pravev vo februari 2008 i gin. mi rece da odam pak od februari da napravam za da bide besplaten, inaku se plaka. A pregledot e besplaten, isto i za pap ne mi zel voopsto pari. Ama moze nekoi ginekolozi zabusavaat i sakaat pak da si naplatat.

Последниот ПАП што јас го правев беше приватно и си платив иљадарче. Никогаш немам направено бесплатен ПАП кај матичен гин. Е сега, треба ли да чекам да помине 1 год од овој ПАП? Не ми се верува, поштено си платив. hihi

Мислам дека се брои дали поминало година од последниот бесплатен ПАП.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17584
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by danielaval on 09.02.09 23:29

Значи секаде различно кај нас пак вагинален преглед баз разлика дали си трудница или не 150 денари а брисот е 500 денари каков бесплатен едно зборуваат друго работат
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 34
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 17754
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

MATTICEN GINEKOLOG

Пишување by fibimk on 26.02.09 22:20

Jas znam deka ehoto ne podlezi na fondot...kaj nas obavezno se zema sin karton i plus pari,zavisi za sto ali e nad 500 denari OBAVEZNO...navodno ehoto ne im go priznavaat.jas pravev Pap i mi zedoa karton i plus 600 den
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18439
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by mama viki on 26.02.09 22:34

fibimk ,eho pregledite kaj maticen genikolog ne se naplakaa dokolku imas sini kartoni.toa go pisuva na listata na besplatni uslugi koi treba site maticni genikolozi da gi imaat istaknato na vidno mesto.toa sto ti zele i sin karton i plus pari e protivzakonski.slobodno naredniot pat mozes da ne im platis ,samo sin karton da im dades ,bidejki NETREBA DA IM PLATIS.dvapati ti naplatile.
avatar
mama viki
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 112
Age : 45
Локација : prilep
Поени : 17203
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот