Родители и деца

Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by hormonce on 28.11.08 21:40

Јас правев пап-тест пред 2 недели кај матичниот лекар и ми наплати 300 ден.Кога прашав зошто,нели имам право еднаш годишно на бесплатен пап-тест,вика:па не ти е прв тебе оваа година-Да,ама јас правев на друго место>E немало врска тоа,во компјутер стоело дека ми е 34пап годинава,без разлика каде сум правела.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18083
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by betavitevit on 30.11.08 12:25

Elsa напиша:
betavitevit напиша:

Odam kaj Emilija Trajkovska vo Ambulanta-Jane sandanski-zadovolna sum od strucnosta,samo ima mnogu pacienti,sekogas e guzva kaj nea duri i ako imas zakazano se ceka.Za novi pacienti neznam dali prima najdobro e da ja prasas-telefon 2465089

Благодарам, бетавитевит. Барам гинеколог кој знае успешно да подготви типизација на ХПВ. Да не си правела случајно типизација кај нејзе и дали беше успешна?
Da,mi zemase primerok za tipizacija 2 ili 3 pati(taa samo zema primerok od grloto na matkata i go stava vo plasticen sad so nekoja tecnost, pa go mesa ubavo) a potoa sama go nosev vo MANU.Rezultatite od HPV sekogas mi bile negativni.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 18324
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by bibe85 on 30.11.08 12:42

И кај нас се наплаќа преглед кај матичен барем кај мојот но за бриз, вагинално ехо и преглед на гради ми наплатија 200ден и плаво картонче што мислам дека не е многу.
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 32
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 18021
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Ves on 30.11.08 19:27

Kaj nas bez ralika sto mi bese prv Pap test vo godinata, za bris i eho pregled mi naplatija 550 den. isto bese i lani, Ne me iznervira naplatata kolku sto me iznervira toa sto pred mene nekolku zeni pominaa pregled, bea vo prostorijata za bris a niednas ne izleze sestrata da gi sterilizira instrumentite ( se nadevam imale rezervni)

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18662
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by NatalijaS on 30.11.08 19:42

Hormonce, toa e tocno, ministerstvoto za zdravstvo pokriva 1 Pap godisno, bez razlika kade si go pravela. Ako ne ti naplati, ke treba sam da plati d-rot, zasto nema da dobie pari za toa, evidencija si vodat vo socijalno.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17642
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Laura on 26.12.08 11:05

Таман се израдував дека иде нова година и одма ќе се залетав да правам бесплатен ПАП, еве што прочитав за бесплатните прегледи кај нашите матични гинеколози

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=E6BB2E8279D8334988A904B093E90C99


Изледа дека и ним не им е лесно, и тие протестираат, за нив парите се малку, пази коментар најдолу

а овој линк е за штипските гинеколози, по се изгледа ситуацијата е иста насекаде

http://www.kanal77.com.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=1572


Кој матичен гин. не ви наплатил ништо за прв ПАП? Има таков? flower
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17434
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Simona's mom on 26.12.08 23:20

Пред дваесетина дена бев на гинеколог и не ми наплатија за ПАП тестот.Инаку одам кај д-р Жаклина Новаковска...
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18048
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Irena Trajkovska on 26.12.08 23:22

Simona's mom напиша:Пред дваесетина дена бев на гинеколог и не ми наплатија за ПАП тестот.Инаку одам кај д-р Жаклина Новаковска...
И јас одам кај неа ама пред месец дена за пап ми зема 350 денари бидејќи правам два пати во годината
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 39
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18256
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by marina_m on 26.12.08 23:22

mene vo drzavna ne mi naplatija nisto vo mart mesec bev samo plavo kartonce a maticniot mi zima pari mislam 500denari deka mi naplaka
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18044
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by kavadarcanka on 26.12.08 23:32

Јас правев во јануари прв пап тест и ми наплатија 300 денари а после тоа правев уште еден пап во август и пред да ми наплати ја прашав нели еден тест во годината е бесплатен а таа ми рече првиот тест во годината бил бесплатен е па тогаш и викам ами во јануари нормално дека ми беше прв тест тогаш ми наплативте и ми вика па требало да кажиш тогаш дека е прв тест ко да не знае дека е прв тест кога го правиш на почетокот на годината а има и евиденција во компјутерот .
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Laura on 26.12.08 23:34

Irena Trajkovska напиша:
Simona's mom напиша:Пред дваесетина дена бев на гинеколог и не ми наплатија за ПАП тестот.Инаку одам кај д-р Жаклина Новаковска...
И јас одам кај неа ама пред месец дена за пап ми зема 350 денари бидејќи правам два пати во годината

А првиот бесплатен беше? И јас сакам да појдам кај неа, многу ја фалат, ама чув дека е пребукирана. Телефонче нешто?


Треба нешто вие да носите на анализа или се останува кај неа, па од таму се праќаат? Прашувам зошто разбрав дека поефтино се проаѓа кај гинеколог ако самата пациентка си ги носи анализите. Ако гинекологот ги праќа, е тогаш поскапо наплаќа??
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17434
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Laura on 26.12.08 23:36

kavadarcanka напиша:Јас правев во јануари прв пап тест и ми наплатија 300 денари а после тоа правев уште еден пап во август и пред да ми наплати ја прашав нели еден тест во годината е бесплатен а таа ми рече првиот тест во годината бил бесплатен е па тогаш и викам ами во јануари нормално дека ми беше прв тест тогаш ми наплативте и ми вика па требало да кажиш тогаш дека е прв тест ко да не знае дека е прв тест кога го правиш на почетокот на годината а има и евиденција во компјутерот .

Дали имаат евиденција и ако ПАПот е правен кај друг гинеколог?
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17434
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by kavadarcanka on 26.12.08 23:45

Не јас кажав кај мојот матичен дека сестрата води евиденција за тоа колку тестови кај нив сум направила а за кај друг да направиш мислам дека не би требало. Баш летоска кога мојот гинеколог беше на одмор сакав да правам пап тест кај замената што е но таму ми рекоа дека неможам да правам кај нив немало да се признае сигурно мислеле со картонче а за на приватно можеби секаде може да се праве.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Emilija on 26.12.08 23:47

Ако направиш прв пап кај друг гинеколог и "вториот" не ти го наплати матичниот ќе му стигне фактура од фондот и ќе треба од свој џеб да го плати.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18939
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by hormonce on 26.12.08 23:49

Било каде и да правите повторен ПАП-тест се наплаќа,за се` се има евиденција,Јас првиот пап го правев во Бт,вториот на Гак и третиот (а прв за оваа година кај матичниот) и ми зеде 300 ден.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18083
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Biljana795 on 27.12.08 11:50

Jas pravev pap pred okolu eden mesec.Odam kaj Zaklina Cocorovska ona mi e maticen i za pap i vaginalno eho mi naplatija 850 den.Bas sestrata ja prasav za cenata za papot neli zborea deka e besplatno ama ona mi rece deka toa vazelo za klinika i ako nemas praveno pap edna godina.Jas mislam deka ne se bas evtini pregledive kaj maticnite ginekolozi.Ne samo koj ginekolozite sekade e taka kaj site lekari.
avatar
Biljana795
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18311
Registration date : 2008-06-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by kavadarcanka on 28.12.08 22:13

Ајде сега здравје во јануари ќе одам да направам пап тест и зашто е почеток на годината значи прв тест ќе видам баш дали ќе ми наплатат
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Laura on 29.12.08 22:26

kavadarcanka напиша:Ајде сега здравје во јануари ќе одам да направам пап тест и зашто е почеток на годината значи прв тест ќе видам баш дали ќе ми наплатат

И јас исто. Само да поминат празнициве. А да не важеше тоа само за 2008?
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17434
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Damjana on 29.12.08 23:14

Исто и за ЕХО прегледите. На оние големите постери од Мин. за здравство кај што се наброени бесплатните услуги кај матичните лекари е и ЕХО-то. А сите го наплатуваат. Има некој искуство со ова?
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by kavadarcanka on 30.12.08 0:01

И ехото за гради ми го наплатуваат по 100 ден. а мислам дека треба да е бесплатно првото ехо во годината
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Biljana795 on 30.12.08 10:51

Jas pravev eho na gradi so ovaa kampanja sto trae do krajot na 2008 vo rumunska i ne mi naplatija nisto.
avatar
Biljana795
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18311
Registration date : 2008-06-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Damjana on 30.12.08 11:40

Drugo e toa vo akcii, kampanji. Jas mislam deka se' sto e EHO kaj maticen lekar (ginekolog, opst, pedijatar) treba da e besplatno.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18204
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Biljana795 on 31.12.08 8:57

Treba da e besplatno ili da se naplaka nesto minimalno 50 ili 100 denari.Ama kaj nas vo drzavava nisto ne funkcionira kako sto treba pa nema ni ova.Kako sto pisav pogore za eho i pap mi zema mojata maticna 850 den.Mene poveke mi lici ova kako da sum go platila privatno.A i koga idev kaj nea i pravev folikulometrija sekoj den mi zimase po 200 den.Neznam dali i kaj drugi e taka ama majava doktorka na toj nacin raboti.
avatar
Biljana795
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18311
Registration date : 2008-06-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Mande on 04.01.09 17:30

Biljana795 напиша:Treba da e besplatno ili da se naplaka nesto minimalno 50 ili 100 denari.Ama kaj nas vo drzavava nisto ne funkcionira kako sto treba pa nema ni ova.Kako sto pisav pogore za eho i pap mi zema mojata maticna 850 den.Mene poveke mi lici ova kako da sum go platila privatno.A i koga idev kaj nea i pravev folikulometrija sekoj den mi zimase po 200 den.Neznam dali i kaj drugi e taka ama majava doktorka na toj nacin raboti.

ехото приватно го наплатува 1000, а ако ти е матична 500 ден....а таа сестрата само за нешто да прелаже е ставена -„Сега плати, па за понатаму ќе видиме“

Mande
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 33
Age : 38
Локација : asdf
Поени : 17393
Registration date : 2008-12-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Laura on 09.01.09 16:18

Сега чув само Прилепчанки и Гостиварчанки оваа година ке имаат бесплатен ПАП и тоа мора сите да се тестираат. Некој си пилот проект на владата.
Останатите ќе го имаат бесплатниот ПАП во 2010. Значи толку од бесплатноста сега за сега и продолжете будно да го пратите секој чекор на владата. Полна е со изненадувања.
avatar
Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Age : 39
Локација : центар
Поени : 17434
Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Преглед кај матичен гинеколог не се наплаќа?!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот