Родители и деца

Животот е краток, искористи го!

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by wisna on 13.11.08 17:41

Лесно е теоретскиот дел да се каже наизуст ко некоја стихотворба... додека праксата е отежнета во зависност од тоа како ги прифаќаме нештата... јас на пример знам и да претерам Very Happy

Иначе сакам да почнам да уживам во ситните работи задоволувајќи ги моите најмали потреби за сето тоа подоцна да премине во навика... потоа полесно ќе ми биде кога ќе научам да си удоволувам и на себеси така што на тој начин и грдото нема да изгледа толку грдо како кога не се грижам за себе...

Животот е краток па наместо да тврдам колку е потешка праксата ќе почнам од некаде да си го олеснам животот и барем малку да поуживам во него Very Happy
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 30
Локација : Lost...
Поени : 19892
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by bica on 14.11.08 9:57

па мора така...зашто ако препуштиме се да си тече без да реаѓираме ке се запоставиме самите и нашите потреби...е тогаш нема да постојат веќе среќата и уживањето а но кој му е потребен живот без да ужива во било кој даден момент......затоа мора да се посветиме на самите нас....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19162
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by wisna on 14.11.08 12:28

bica напиша:затоа мора да се посветиме на самите нас....

Jaс мислам дека подобро би било ако сакаме да се посветиме на самите нас, затоа што ипак, не мора ништо да се прави...
avatar
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 30
Локација : Lost...
Поени : 19892
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by ivi on 24.01.09 13:30

Животот е прекраток,ама факт е дека и ние не знаеме да го искористиме.
Јас искрено се осеќам како да сум остарела,само на работа и дома,на дечко ми му е последна година на факултет,па де на предавања е,или полага испити или има колкгвиумска недела и неможеме баш да се опуштиме,да отидеме негде,да се забавуваме,едноставно да уживаме во годините и во животот.
Искрено,оваа монотонија веќе неколку месеци ме јаде и веќе осеќам дека немам желба за ништо.Осеќам дека пак почнувам да паѓам во депресија и ужасно ми е.Сакам да сменам многу работи,ама веќе незнам како,а на моменти немам ни желба за тоа.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 19365
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by sunset on 24.01.09 13:49

Jas mislam deka kaj site e taka,site negde brzame,trcame da stigneme nesto,sekoj mesec vikam aj ovoj mesec ova ne kupuvam,drug mesec,aj samo ovoj kredit da go otplatam,aj ova aj ona da se kupi,aj od drug mesec pocnuvam da stedam i taka non-stop.Ponekogas si velam ne mozes da znaes koga ke si legnes dali utre ke go docekas denot,za sekoe utro sto ni se razdenilo treba da bideme blagodarni,za sekoj nov den vo koj sme zdravi i zaedno so ludjeto sto gi sakame
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18726
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by Dragana on 24.01.09 14:32

Ako se saka se se moze samo so dobra organizacija ke se postigne se.Jas uzivam vo sekoj den,tocno e postojat nervozi koi te blokiraat stom nesto ke ti pojde no zatoa treba da se razmisluva so ladna glava.Kaj nas koga ke ima nekoja"nervoza"mm e poizbuvliv pa ke se iznervira pa ne znae sto da pravi.A jas za razlika od nego sum po smirena i vednas baram resenie se frlam vo akcija kako da mu gi otrgnam mislite da ne misli i taka koga vidis posle se pominalo nemalo potreba tolku da se diga prasina.Nie uspevame i pokraj mnogute obvrski jas so deteto toj od rabota pak da si posvetime vnimanie bilo da izlezeme na prosetka,ili ke me zamoli da go izmasiram(ми вика зошто имам жена физиотерапевт кога нема кој да ме измасира).Мислам некои работи свесно ги правиме од таа причина дека животот е краток за да не жалиме за некоја година за неостварените соништа за се се има време кога се сака.исто така обавезно се дружиме со нашите пријатели.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19453
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by delfinka on 25.01.09 0:55

zivotot nemoze da se iskoristi,treba da se zivee,da se odbere vistinskiot nacin na minuvanje niz nego!!!!!!!!!!!aza sekoj od nas vistinata e poinakva!!!!!!
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19046
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by magi on 29.01.09 15:14

Dobro kazano ''zivotot e kratok iskoristi go'' no koj kako gleda na rabotite mozebi ke go iskoristime zivotot no samo materijalno bidejki sme robovi na materijalizmot.Vo sekoj slucaj kako sto i nekoj bese veke spomnal jas mislam deka barem 5 minuti vo denot treba da se odelat i da se ispie edno kafe ili caj ili ete samo da si sedis i mislite da letaat.Jas sekogas velam blaze si i na tie sto go mozat toa jas ne mozam abe i koga pijam kafe nesto rabotam toa mi e golema mana a moram da ja smenam zasto neli zivotot e kratok.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19023
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by mirecv on 29.01.09 15:30

I jas sekojdnevno se prasuvam kako da se organiziram podobro i da imam vreme i za na kafe so prijatelki i za site obvrski doma?znam deka zivotot e kratok i treba da se iskoristi maksimalno ,no kaj mene e bas tesko,e kaj da najdam jas vreme za setanje i uzivanje pred polnok koga od 10 casot sabajle so decata treba se da postignam i da se najadeni ,presleceni,obleceni,rucek,vecera cistenje.........ehehehe eden kup obvrski,a mm e cel den na rabota,uste i jas koga odev na rab nemav vreme bas za nisto za osnovnite obvrski da gi napravam, znaci kaj sekogo e individualno,ne me pogoduva mnogu bidejki znam deka se zrtvuvam za semejstvoto iako za vikend i ke prosetame i dosta se druzime no sepak den dva nedelno po nekoj cas beganje od sekojdnevieto e premnogu malku za nekoja kojznaj kolkava relaksacija na mozokot,ufuf zenski svativ deka ama bas nisto ne koristam od zivotot :c,c,c: ,ama se tesam so vremeto pred da se mazam kolku maksimalno go uzivav sekoj den
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19559
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by fibimk on 10.04.09 22:57

Definitivno sum za ova pravilo,ama ne go sproveduvame vo praktika.Opsto vo covekovata priroda e da ne mozat losite iskustva taka lesno da se zaboravat...a za isceznuvanje da ne pravam muabet.....sepak sme luge i imame cuvstva,reagirame koga sme povredeni,reagirame koga sme srekni......
Treba da svatime deka zivotot e takov...podemi,padovi,sreka,razocaruvanje......ali treba da pocneme da go ziveeme zosot sepak e eden....odime napred,nazad ne se vrakame...toa sto bilo vcera bilo,pominalo....gledaj SEGA i gledaj UTRE!!!!znam deka ne e lesno ama treba da se obideme....nekomu mu e patot do zvezdite postelen so med,ama nekomu toest na poveketo so trnje!!!!
Eve bas imam i potpis takov za ovaa tema....deka srekata e vo nas....i zavisi ne od nastanite koi ni se slucuvaat tuku od toa kako tie gi dozivuvame!!!!!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19169
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 10.04.09 23:23

Za da uzivame vo zivotot,trepa da go "zgrapcime denot"-Carpe diem.
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20484
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by Sestricka on 10.04.09 23:35

Животот е навистина краток, секој ден се судрувам со тој факт, и не се оставам сама себе чекајќи другите луѓе околу мене за мене да донесуваат одлуки и да ми судат. Се трудам колку можам во моите можности, сум се судрувала и сеуште се судрувам со секакви проблеми во животот, кој не, но секогаш си викам сама на себе, ајде уште ова ќе помине и ќе биде ок. Имам и денови кога не сум со сите, па тогаш си викам, па имам и јас право да сум депресивна, ама не оставам тоа да ме држи повеќе денови. Грабам колку што можам, себична сум за моето време, и го делам драгоцено. Сакам да шетам, да го поминувам времето со сопругот со децата, не сакам животот така да ми пројде, сакам кога ќе бидам стара да си кажам , браво направи се што можеше, прошета, виде, имаше супер моменти, имаше и лоши ама пројдоа, им помогна на луѓето, ама и тие ти помогнаа, и тоа е тоа. Сакам да си кажам дека имав прекрасен живот, и дека оставив нешто позади мене. Сакам да си кажам дека не се предавав на предизвиците и одев право во нив. Сакам да си кажам дека се борев цел живот, и дека таа борба вредела, а вреди знам дека вреди.
avatar
Sestricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 229
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 18061
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by bubamara on 10.04.09 23:58

Sestricka напиша:Животот е навистина краток, секој ден се судрувам со тој факт, и не се оставам сама себе чекајќи другите луѓе околу мене за мене да донесуваат одлуки и да ми судат. Се трудам колку можам во моите можности, сум се судрувала и сеуште се судрувам со секакви проблеми во животот, кој не, но секогаш си викам сама на себе, ајде уште ова ќе помине и ќе биде ок. Имам и денови кога не сум со сите, па тогаш си викам, па имам и јас право да сум депресивна, ама не оставам тоа да ме држи повеќе денови. Грабам колку што можам, себична сум за моето време, и го делам драгоцено. Сакам да шетам, да го поминувам времето со сопругот со децата, не сакам животот така да ми пројде, сакам кога ќе бидам стара да си кажам , браво направи се што можеше, прошета, виде, имаше супер моменти, имаше и лоши ама пројдоа, им помогна на луѓето, ама и тие ти помогнаа, и тоа е тоа. Сакам да си кажам дека имав прекрасен живот, и дека оставив нешто позади мене. Сакам да си кажам дека не се предавав на предизвиците и одев право во нив. Сакам да си кажам дека се борев цел живот, и дека таа борба вредела, а вреди знам дека вреди.
После овој прекрасен пост, јас немам што да додадам..А дека е краток, се повеќе се уверувам, убаво викаат старите, кога ќе дојдат децата времето лета, и така е..само одбројувам колку наполнила ќерка ми, и ќе се сетам дека пред еден месец истиот муабет сум го правела, а мене ми се чини како да било пред еден ден..
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19748
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by maria on 13.04.09 18:07

Ne da e kratok zivotot nego prekratok e!
Jas do pred dve godini normalno kako i sekoj se zamarav so potrebni i nepotrebni raboti no ete se slucija nekoi raboti kade sto moi bliski pominaa niz pekol i za moja sreka pocnav zivotot da go gledam sosema poinaku. Ne deka sega sum bez cuvstva no od kako se preispitav samata sebe si pocnav da go cenam ona sto go imam i ne dozvoluvam niedna situacija da me vovede vo depresija. Ednostavno se uveriv deka denes sum a utre mozebi nema da sum i zatoa uzivam vo sekoj nov den. Smile

maria
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 36
Age : 37
Локација : doma
Поени : 17680
Registration date : 2009-04-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by margarita on 14.04.09 17:13

Zivotot si pominuva, a nie vo trka so vremeto ne sme ni svesni za toa. Non-stop si vikame e aj uste ova da kupam, uste ona da napravam, a covecko oko nikogas ne e nasitno. I na kraj sto? I da imam se vo starosta nisto nema ni da mi treba. Porano duri i se nervirav, pa lele da se sredime ova ili ona, pa tesno ni e, i se nesto ni fali. Sekoj saka da mu e ubavo doma, da ima ubava kola i takvi raboti, no kaj sme nie vo site tie materijalni nesta. E vo posledno vreme, posebno otkako ni se slucija nekoi neubavi raboti, podrugacie razmisluvam. Ama se mi e ubavo, ke si namestam kolku mozam, i si uzivam vo zivotot. Samo go molam Boga da ni dava zdravje, a za drugo voopsto ne se zamaram, kolku ima tolku
avatar
margarita
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 343
Age : 43
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 18234
Registration date : 2009-02-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by soledad on 17.04.09 20:36

ima edna izreka
zivotot e kako svirce ako ne go svirnes ke ti go svirnat.
morame da go svatime kako sto nas ni odgovara,
samite sebe da si go olesnime,da ne si nabivame kompleksi.ednostavno da bidime ladni na sekoja odredena situacija.da go izziveeme maksimalno i da se trudime sekogas da bideme srekni so najmilite okolu nas...

soledad
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1063
Age : 29
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 18131
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by delfinka on 16.06.09 23:36

bas pred nekoj den bev kaj edna prijatelka i se zacudiv
ne e ova ogovaranje no me zacudi
se ubavo si se sredila i mi pokazuva sto kupila ,kakov servis,kava postelnina i ostanato ama se bese stokmeno na strana(ne za koristenje)ja prasav za koga gi cuva mi rece aaaaaa neka stojat ovie novi,koga ke im dojde vremeto ke gi stavam,sega se mnogu ubavi i novi pa si gi cuvam
i kazav nekoi raboti,mace mi se naluti no svati
za koga gi cuva?
od kade znaeme deka ke go docekame toa ;ponatamu:?
mozebi utre ne postoi,morame da si go ziveeme sekoj mig kako da ni e posleden
da uzivame vo se sto ni ponudil bog,se sto imame
netreba da cuvame-posebno ne ,matrijalni raboti
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19046
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by jasmina,mina on 16.06.09 23:49

Токму на оваа тема размислував вечерва и многу ме растревожи една неубава вест за една прекрасна жена 38 години,арихетект,која беше работник невиден,машина за пари,имаше се.Пред два месеца и откриле рак на матката оперирана во Белград,Загреб и сега веќе е на постела и дури децата не си ги препознавала.па децата не ни знаат каде е мама,мислат на пат.а таа ги брои последните саати кутрата се утепав од плачење 😢 едното дете прваче другото шесто одделение.затоа животот е краток,треба човек да си го помине убаво без лакомење и расправии!и човек да си каже дека здравјето е најбитно од се!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20224
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by josifana on 17.06.09 14:04

Само кога ќе слушнеме нешто вакво тогаш ни текнува дека животот е еден.А треба да се искористи секој ден и секое утро кога ќе се разбудиме да сме среќни што Бог ни дарил уште еден ден и да го искористиме најдобро што можеме.
avatar
josifana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 362
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 17851
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by Biljana on 17.06.09 14:15

luge ovaa nedela vo kriva palanka se slucija (5) poveke smrtni slucaevi i toa se mladi ili deca i se od rak na ova rak na ona a vozrasta se dvizi od 10 -35 godini ne bira deca li se mladi li se
strasna rabota tolku sum razocarana zborovi nemam
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18288
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by maci on 14.08.09 22:10

da treba da se najademe napieme prosetame i uzivame vo zivotot toa ostanuva
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18496
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by delfinka on 17.08.09 9:16

sekoj den treba da go ziveeme kako da ni e posleden
da se dademe maximalno na bliskite luge,da pomogneme na kogo mozeme.........
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19046
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by EckaGj on 18.08.09 15:07

Што било поминало,што треба да дојде ќе помине.Останува да живееме и да се радуваме на живото.Нетреба за секојдневни мали работи да се нервираме.
Небарај премноги,но давај многу убави нешта на сите кои им треба
Само љубов и здравје
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 38
Локација : Скопје
Поени : 17549
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by marijab.d on 27.09.09 15:39

Една пријателка после разводот ми кажа дека на зидот до креветот си ја залепила девизата од Кока Кола"Животот е убав" и секое утро прво кога ѓи отворала очите прво тоа го погледнувала и станувала со позитивна мисла
avatar
marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Age : 31
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 17593
Registration date : 2009-05-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by DijanaP on 31.10.09 14:15

smetam deka treba da se iskoristi sekoja sansa sto ke ti bide pruzena vo zivotot, zosto zivotot e premnogu kratok za da je cekas slednata sansa.
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 17751
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Животот е краток, искористи го!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот