Родители и деца

Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Vale74 on 10.07.09 1:45

Еве да се навратам на темава.Сега од 1 јули му реков на мм дека децата до септември нема да одат во градинка, (така и лани летото му направив) а тоа значи бидејки тој работи сменски и е дома по 3-4 дена во неделата најголемиот товар за чување ке му припадне нему. И така сега од 5 раб. дена тој ги чува 3 дена. Е сега се случува понекогаш кога ке дојдам од работа да го видам нервозен ( бргу му поминува), и ке ми каже се степале, му правеле проблем за јадење и сл. Ама ич не ми е гајле, нека се снаога и друго што е добро не наогам многу растурено, садови скоро секој ден измиени и му викам,, да не имаш нешто мерак во новата кујна,, и се смее.Најмногу што ми помагаше кога беа бебиња беше ноќе што ме оставаше да поспијам, зашто многу се будеа и плачеа, тоа само ако едната се разбудеше, а кога ке беа и двете тогаш и двајцата бевме будни и, друго што најмногу се секираше беше кога ке беа болни, а многу често се разболуваа. Јас на работа несмеев многу да излегувам а па боледување нема шанси, е тогаш тој со мајка ми по лекари по болници ма секој ден, во Козле на инфузии, на инхалации, јас ни пола не видов од тоа. Па и сега ги носи сам на лекар. Едната секогаш кога ке настине, ја боли и уво, тој станува без проблем и става капки, уклучува пегла и и става топли облоги.
avatar
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 879
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 17595
Registration date : 2009-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Ves on 10.07.09 9:11

Vo golema mera si zavisi i od rabotnite obvrski koi gi ima mazot, t.e. tatkoto ,MM mnogu raboti pa mislam deka zatoa stana taka malku ponemaren doma,no za decata sekoj bi trebalo da si najde vreme , i eden saat vo denot da e ,toa e uzivanje.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19297
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Dali on 10.07.09 9:30

Претежно јас се грижам за малиот. Мм некако е зафатен со работата многу, но кога ке се врати од работа си поигрува со малиот ако не е многу заморен. Но целокупната грижа е моја.
avatar
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 17430
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by kalinche70 on 27.09.09 10:49

Celokupnata griza okolu decata e moja...izgleda mnogu e razmazen Smile

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17059
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by nnatasa on 28.09.09 10:39

sto vidov vikendov edno "novo" semejstvo... Ne mu dala da cica a edvaj vo osmi vlegla i ja porodile... sreka, detule - ronce, dobro e sega napreduva. Ne mu dala bre da cica - a imala mleko... dan i se rasipele cickite?! ?! ?!

tatkoto se pravi... mleko topli, vlece torbite so sisnjata... ja vlece malata vo race, ja cuva koga e prva smena... gotvi... za cistenje ne sum sigurna ama nemase da se iznenadam i to da pravi, poso ja obozava "golemata" princeza...se ubavo sto ja saka... ama cickive povazni od bebuleto sto edvaj prezivea...uzas... site bile majki...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19068
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Natalija on 28.09.09 10:43

Mojov se plasi deka ne e podgotven. Koga mi izlegoa nekoi problemi mu vikam deka ima sansi predvreme da se porodam,a toj a ama kako, pa sega? Celiot zbunet. Kako da imase da me zadrzi doma, da ne odam vo bolnica, za da ne se porodam. Go razbiram i mene ne mi e lesno, ama jas sum resena sto saka neka bide. Toj sega samo e uplasen ama sigurna sum deka ce bide dobar tatko, kako gi cuva vnucite, odlicen e.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18927
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Ilince on 28.09.09 23:10

nnatasa напиша:sto vidov vikendov edno "novo" semejstvo... Ne mu dala da cica a edvaj vo osmi vlegla i ja porodile... sreka, detule - ronce, dobro e sega napreduva. Ne mu dala bre da cica - a imala mleko... dan i se rasipele cickite?! ?! ?!

tatkoto se pravi... mleko topli, vlece torbite so sisnjata... ja vlece malata vo race, ja cuva koga e prva smena... gotvi... za cistenje ne sum sigurna ama nemase da se iznenadam i to da pravi, poso ja obozava "golemata" princeza...se ubavo sto ja saka... ama cickive povazni od bebuleto sto edvaj prezivea...uzas... site bile majki...
eeeeeeee Nate koga tatko mi i pomagase na majka mi dedo mi (tatko na majka mi )mu velese so ironija:eeeeeee zete ima mazi na svetov...kao demek mazot ne treba da raboti toj bil gostin vo kukava...uf se zgrozuvam od samava pomisla...oti i kaj nas vladee takvo mislenje....deneska mm mi vika daj zemi nesto nauci go detevo ...bukvi ,brojki itn...a jas cel den ne sednata na g..z i mu vikam pa aj ti zemi...i na ova mi sledese odgovor...pa zar mislis jas ke rabotam so nego koga ke trgni na uciliste....cccccc....e toa e vospituvanje od majkite....
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19268
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by monabombona on 30.09.09 0:40

ММ многу ми помага со малата и таа повеќе по него се радува. Јас кога сум на работа исклучиво тој ја чува, јадење, пиење, заспивање, се. Дури понекогаш и садови испрани ќе си најдам, и алишта ако имало ќе ги собере. Инаку малата со него научи да бои, со него ми правеше честитка за 8 март со водени боички ( и што е најважно, јас не приметив дека се работело со водени, а можам да замислам каков хаос направиле), со него оди се шета наутро во сабота, за мама да поспие итн. Само кога е болна, повеќе мене ме бара, а и тој е понервозен, инаку се супер тандем. Кога беше многу малечка, мене ми се укочи кичмата и тој се правеше сам, така да си го фати редот
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17255
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Rocka on 30.09.09 1:39

Da pisham i jas tuka ?
Treba da se zalam i da se falam sam, ne e fer Smile


Moja obvrska e ucenjeto so marija, ako i treba pomos, posebno vo matematika, ili nesto da se nacrta, nekoj proekt da se napravi.... mama ne ja biva za toa mnogu Very Happy
I angliski, mnogu mi e merak sto uspeav da ja naucam uste od mala. Ja ucam od 2 godinki, sega koga gleda filmovi ne i treba prevod. Vo skolo i e dosadno na chas po angliski Smile
Ponekogas si zboruvame po doma na angliski, ja ogovarame mama a nea i krivo i e sto ne ucela koga trebalo Very Happy
avatar
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник

Male
Број на мислења : 2093
Age : 48
Локација : www
Расположение : на располагање
Поени : 19577
Registration date : 2008-09-03

http://www.phpbbplanet.com/offtopic

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Candy on 30.09.09 14:52

Mojot soprug pomaga vo se. E ne menuva pampers sakase da proba ama baven bese i aj begaj jas Za se doma pomaga za cistenje za kapenje na maliot za druzenje so nego SUPER E
avatar
Candy
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 172
Age : 39
Локација : domce
Поени : 16805
Registration date : 2009-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Ves on 06.10.09 23:51

Rocka напиша:Da pisham i jas tuka ?
Treba da se zalam i da se falam sam, ne e fer Smile


Moja obvrska e ucenjeto so marija, ako i treba pomos, posebno vo matematika, ili nesto da se nacrta, nekoj proekt da se napravi.... mama ne ja biva za toa mnogu Very Happy
I angliski, mnogu mi e merak sto uspeav da ja naucam uste od mala. Ja ucam od 2 godinki, sega koga gleda filmovi ne i treba prevod. Vo skolo i e dosadno na chas po angliski Smile
Ponekogas si zboruvame po doma na angliski, ja ogovarame mama a nea i krivo i e sto ne ucela koga trebalo Very Happy

Браво бре Роцка -со вака грижливи и креативни татковци треба да имаме Ден на Таткото и во Македонија !
Кога само повеќето мажи би посветувале повеќе време на домот и децата наместо на Face Book и пред Тв
еееех , некогаш мразам што сме опкружени со техника , животот бавен ко магаре знаел да биде тежок ама цело семејство си поминувале повеќе време заедно кога се слободни da ziveeme .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19297
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Dragana on 08.10.09 22:31

Mene mm mi pomaga,znaci uste otkako e roden ke zemese pravosmukalka da zacisti ,isto otkako e roden Nikola toj e zadolzen za kupuvanje i pazarenje(osven koga sme si raspolozeni pa si trojcata izlezeme da se pocastime po nesto).Porano Nikola bese mnogu privrzan za mene sega veke e pogolem i mm znae da go odnese na stadion,ili ke go iznese samo na prosetka po ulica i li so kolata koga odi po plin(vo drug grad )obavezno i nego go vodi.E koga bese do godinka i go uspivase sega nedava Nikola se naucil za kosa da me drzi a tato skroz kratka i nesaka.Imam golema pomos i navistina sum blagodarna,znae koga dojde od rabota vednas da go kaci na skuter pa da go vozi,ili igraat kocki,crtaat(skrtaat) i red dr,raboti.Sega za sega e odlicen i dosta vreme ni posvetuva i nemu i mene.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19208
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Emilija on 09.10.09 16:41

ММ е оној што го крева гласот кога мора. За среќа што е голем па кога ќе грмне нема трте-мрте. Некогаш мора и тоа.
Иначе е срашна помош, се прави со децата. Сега од кога пристигна бебушот со поголемите е повеќе, пред се ги шета ги анимира секако да се изморат и да огладнат. Ги храни, ги бања. Е успивањето е мое. Дури и бебето го шетка, бања и успива понекогаш.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Kat on 09.10.09 20:05

Да се пофалам и јас мм многу ми помага во одгледувањето на нашиот син ,го капи понекогаш кога сум на работа а понекогаш и кога не сум му дава да јаде го легнува да спие шета со него а понекогаш знае и да му подвикне него повеќе го слуша од мене со него син ми поминува повеќе време отколку со мене затоа што јас одам 1 и 2 смена на работа а тој оди само 1,пишуваат домашна заедно кога сум јас на работа се на се заедно се тандем
avatar
Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Age : 48
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 17042
Registration date : 2009-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Tifani on 12.11.09 19:58

Mnogu mi pomagase vo se,meneje peleni,go uspivase,prikazni mu kazuvase,mu peese,go kapese.
E za vospituvanjeto poveke sum jas zatoa sto Filip po cel den e so mene pa mozam da go sovetuvam za se sto e dobro,a sto ne od toa sto go pravi
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18087
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by kiki-riki on 12.11.09 20:04

ми помагаше во менување пелени хранење на децата бањање, ама воспитувањето е 100% моја обврска место тато да биде строг мама да е добрата кај нас е обратно, најмногу е авторитативен за децата кога ќе викне СЕГА ЌЕ ЈА ВИКНАМ МАЈКА ТИ-само тогаш го слушаат
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16930
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Kinky on 17.11.09 17:15

И мм истото го прави со Алексеј и мене коса ми се крева ко ќе му рече "аха еве ја иде мама" или "немој таму да фаќаш мама ќе се љути". Па татко си или комшија мајку му, не се вади на мене, створи си сопствен авторитет кај детето, мама не е плашило па ајде ќе го плашиме со "иде мама мисли му ја".
Јас сум 24/7 со Алексеј и добро знам во која ситуација што да кажам и како да се поставам за да ме послуша а мм по неколку саати дневно го гледа и мислам дека сеуште учи. Алексеј па го има сфатено некако као на смешка и постојано му контрира, го тестира, се што ќе каже мм него му е смешно а тој па се нервира зашто не го сфаќа сериозно, маѓепсан кругSmile).
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19734
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by kiki-riki on 17.11.09 17:25

Кинки нашиве се само да ги пратиме на *курс за авторитет* ако постои таков
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16930
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

ivan jovanov

Пишување by ivan jovanov on 27.11.09 20:31

:)eve jas sum tatko i jas koga sum doma ponekogas m ugo mejnam pampersot i ne gledam nisto loso vo toa i nese pravam moderen tatko deka mejnavajne na pampers nee na tatkoto rabota ponekogas i ciniite gi mijam samo sto ne peram za toa imame peralna.
avatar
ivan jovanov
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 12
Age : 42
Локација : gradsko
Расположение : odlicno
Поени : 16286
Registration date : 2009-11-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Misticia on 27.11.09 20:38

ivan jovanov напиша::)eve jas sum tatko i jas koga sum doma ponekogas m ugo mejnam pampersot

мм е како тебе само е многу е интересен зошто ја пресоблекува со голем ќеф, играат пеат по дома
и убаво црта и симона го тера да и црта везден напишиме пиле напишиме коњ и цел ден цртаат кога се заедно
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18968
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Misticia on 27.11.09 20:42

kiki-riki напиша:ми помагаше во менување пелени хранење на децата бањање, ама воспитувањето е 100% моја обврска место тато да биде строг мама да е добрата кај нас е обратно, најмногу е авторитативен за децата кога ќе викне СЕГА ЌЕ ЈА ВИКНАМ МАЈКА ТИ-само тогаш го слушаат

Еднаш на слава кај мајка ми братучед ми им вика „ние ќе вечераме, вие како што ви викат мајка ви“
тој нема авторитет ни ден денес, снаа ми е страв и трепет Smile
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18968
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Улогата на таткото во одгледувањето на децата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот