Родители и деца

Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by mirecv on 09.04.09 15:51

мама х тоа е многу долг период да не кака,па 2-3 дена кај возрасен е проблем а тек кај бебче,не се жали на мешето?не се стега за какање?нормално си е 1-2 пати дневно да кака(во зависност од исхраната нормално)некои дечина какаат и по 3-4 пати,ако имаат побрз метаболизам,а 2-3 дена се многу да не се олесни,незнам што би ти рекла за лаксатив најдобро консултирај се со лекарот,или внесувај во исхраната повеке течност,слива,природни производи со кои побрзо ке кака
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19564
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Mama Vase on 09.04.09 23:59

mama X напиша:Му давам течности колку може повеќе - сок од слива и кајсија најмногу форсирам. Кисело млеко, зеленчук.... Некако слабо ми помагаат. Пред 2 недели 3 дена не беше искакан му дадов од тој сирупот за олеснување и ептен се олесна - ама тоа не е решение.

mama x,a kolkavo ti e maloto?jas na ovaa tema imam mnogu iskustvo.neda dodeka bese bebule i cicase se do 5 mes.imase golemi promeni.se slucuvase da kaka sekoj den po 5ti,a posle da ne e kakana po 10 dena.ja cekav sama da se isprazni nisto ne i davav.ima mnogu sredstva koj pomagaat da se olesni ama treba da pazis so niv zosto moze crevata da i stanat mrzlivi.neda i posle 5-6 dena nekakanje ne pokazuvase znaci na voznemirenost ili bolka.znaci mirna,spokojna,cica i spie.site se cudea kako moze ama ete mozelo.jas sto ne piev i jadev,od caevi do kompot od slivi i pak nisto.lekarkata vikase cekaj, ostavija sama da se olesni ako ne i smeta ke bide.se plasev nesto da ne i stane,mislev stomaceto ke i pukne ili nedaj boze nesto drugo.mi davaa soveti i na klinika da ja nosam,trista raboti da pravam ama bidejki mnogu i veruvam na lekarkata ja ostavav taka. i navistina ispadna kako sto ona vikase.koe dete ne se iskakalo?toa e cesta pojava kaj bebinja ili kaj deca nad dve god.i drugarka moja davase od sirupot za proteruvanje,pcenka,slivi,ovosje i zelencuk vo ogromni kolicini i pak malata nejzina koja imase togas 3god. imase apstinencja po 3-4 dena.i toa se sredi.znaci prirodno organizmot ke si zavrsi rabota.pozz
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by mama X on 10.04.09 11:53

Jovanovska Vaska ние сме 7 .5 месеци. Знам дека сега се прават промени во мешето, бидејќи внесуваме нова храна (покрај мајчиното млеко), башка и какето почнува да добива мирис на каке ама сепак сум загрижена. Ја комбинирам храната за да може што полесно да се кака ама кај него потешко ми оди (мм е тестерот тој пробува се што јаде бебето, бидејќи имаат ист вкус и кај мм веднаш храната го протерува) hihi
Бебето е во глобала весело а со напон и се вцрвенува кога кака - одма се приметува.
Еве вчера во рок од 1 час се искака 2 пати, без ништо да му дадам - само храна и течности како и секој ден, сабајле пак (предходно 2 дена не беше какано). Можеби и јас претерувам....Извинете ама прво ми е и многу се плашам да не превидам нешто - НИКОГАШ нема да си опростам.
avatar
mama X
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 18270
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Mama Vase on 10.04.09 14:14

mama X напиша:Jovanovska Vaska ние сме 7 .5 месеци. Знам дека сега се прават промени во мешето, бидејќи внесуваме нова храна (покрај мајчиното млеко), башка и какето почнува да добива мирис на каке ама сепак сум загрижена. Ја комбинирам храната за да може што полесно да се кака ама кај него потешко ми оди (мм е тестерот тој пробува се што јаде бебето, бидејќи имаат ист вкус и кај мм веднаш храната го протерува) hihi
Бебето е во глобала весело а со напон и се вцрвенува кога кака - одма се приметува.
Еве вчера во рок од 1 час се искака 2 пати, без ништо да му дадам - само храна и течности како и секој ден, сабајле пак (предходно 2 дена не беше какано). Можеби и јас претерувам....Извинете ама прво ми е и многу се плашам да не превидам нешто - НИКОГАШ нема да си опростам.

ete taka,prvo ti e i da kivne ke se vadis od pamet.znaci najbitno od se e da go pratis vo odnesuvanjeto.ako e spokojno,spie,jade i negledas nekoi golemi promeni,nema mesto za panika.ke si teras so ishranata i toa e.ti pisav mnogu cesta pojava e.sega e toplo,raseblekuvaj go i masiraj go meseto vo nasoka kako na strelkite na casovnikot.pozz
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Cellebra on 29.04.09 13:32

Еве и ние ист проблем, се олеснува на 4-5 дена сам .. ама мене тоа ми се гледам многу .. а и жал ми е кога го гледам дека се мачи и се буди заради мешето .. само се напиња и ништо. До сега сум пробала само со топломер и прегреан зејтин и ни помага, ама ич не би сакала да му брцкам. Еве сега пробувам со блага водичка .. прочитав тука, незнам точно колку шекер се става пр. на 50 мл, ама јас ставив една мала рамна лажичка па ке видиме. Петар само што влезе во 4 месец и незнам дали да почнам со сокче од модра слива или прерано е ..
Ке го пробам и сирупчето Erba Vita, ке прашаме во Зегин ако може да му го даваме бидејки уште нема 4 полни. Сум чула и за сардела, но педијатарот ни рече да не ставаме од причина за инфекции и бактерии. Ако некој се реши за сардела, што знам, превријте ја. Убав ден
avatar
Cellebra
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 29
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17880
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Cellebra on 29.04.09 13:35

Enfamil LIPIL
http://www.enfamil.com/app/iwp/enfamil/productDetail.do?dm=enf&id=/Consumer_Home2/Enf_Products/ForInfants/EnfamilLIPIL2&iwpst=B2C&ls=0&csred=1&r=3402142177

Прв пат слушам за оваа формула, каде се продава .. и што е подобра од другите, пример он НАН (тоа пиеме како дохрана).
avatar
Cellebra
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 29
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17880
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 29.04.09 13:45

Cellebra напиша:Enfamil LIPIL
http://www.enfamil.com/app/iwp/enfamil/productDetail.do?dm=enf&id=/Consumer_Home2/Enf_Products/ForInfants/EnfamilLIPIL2&iwpst=B2C&ls=0&csred=1&r=3402142177

Прв пат слушам за оваа формула, каде се продава .. и што е подобра од другите, пример он НАН (тоа пиеме како дохрана).

Kaj nas vo aptekite ima specijalna formula na Novalac IT-taa se dava kaj zapek...A mnogu pomagaat i Prolife ampulite,ama mi se cini deka negde pisav za niv
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by janeku on 02.05.09 7:39

Zdravo na site.
Kratko prasanje:
Pocnavme so ishrana na malata so kasicki i sokcinja po preporaka na pedijatarot.
Za zal se sluci malata da ima tvrda stolica i toa i pravi problem.
Se kaka vo 'brbuski" koi se tvrdi i taka nekolku dena. jademe kasicki i sokovi od jabolko,banana, morkov i cveklo.
Sokot od sliva i pomaga ama nesakame da ja naucime na nego kako sredstvo za omeknuvanje na stolicata.
Dali pricinata za tvrdata stolica se kasickite kako kasicki ili nesto nie gresime. Da napomenam deka redovno cica i deka do sega nemalo vakvo nesto.
Zavcera jadese samo banana i piese cel den mleko ama pak stolicata i bese tvrda.
Dali e ova pokazatel deka nesto i fali na malata t.e. deka treba nekoi potecni raboti ili slicno da gi vovedeme vo prehranata?
avatar
janeku
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 12
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 17577
Registration date : 2009-05-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by sofidavid on 16.05.09 22:53

sakam da prasam,David ima dva meseci i do sega najnormalno si kakase e sega poslednava nedela mu se slucuva po tri dena da ne se iskaka,na kontrolata pred nekoj den doktorot ni rece deka toa ne e nisto strasno no jas sakam da mikazete nesto nekoj so vakvo iskustvo,od stomoze da e vaka i sto da prevzemam?
inaku samo cica i po edno do dve lazicki voda
avatar
sofidavid
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 153
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 18033
Registration date : 2009-02-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Sestricka on 16.05.09 23:19

Сосема е нормално мали бебчиња неколку дена да не какаат , знам и мене ми се случувало за двете истото, за првото и јас се исплашив, ама исто ми кажаа докторите. Инаку сестра ми ми кажа читала во некоја литература дека бебчињата кога им се случува така интензивно растат, е сега колку е ова точно не знам, ама баш тие месеци мене ми качувале повеќе во килажа. Може нема врска, битно знам дека не е ништо страшно ако си цица нормално како пред тоа и ако нема друга мака.
avatar
Sestricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 229
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Полетно пролетно
Поени : 18066
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Emilija on 17.05.09 10:51

janeku напиша:Zdravo na site.
Kratko prasanje:
Pocnavme so ishrana na malata so kasicki i sokcinja po preporaka na pedijatarot.
Za zal se sluci malata da ima tvrda stolica i toa i pravi problem.
Se kaka vo 'brbuski" koi se tvrdi i taka nekolku dena. jademe kasicki i sokovi od jabolko,banana, morkov i cveklo.
Sokot od sliva i pomaga ama nesakame da ja naucime na nego kako sredstvo za omeknuvanje na stolicata.
Dali pricinata za tvrdata stolica se kasickite kako kasicki ili nesto nie gresime. Da napomenam deka redovno cica i deka do sega nemalo vakvo nesto.
Zavcera jadese samo banana i piese cel den mleko ama pak stolicata i bese tvrda.
Dali e ova pokazatel deka nesto i fali na malata t.e. deka treba nekoi potecni raboti ili slicno da gi vovedeme vo prehranata?

Нема да го свати тоа како лаксатив, туку само како нов вкус, слива. Многу помага и чиста крушка кашичка и кајсија. Моиве не ја сакале чистата кајсија никогаш. Ама затоа сливата и крушката ни вршеа гооолема работа. Бананата ја стега многу столицата, исто и сокот од јаболко, кашичката од морков... Ако втор ден не е какана, избегавај кашички што стегаат.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19824
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by rich_bitch1 on 30.05.09 15:02

i nie 10 tina dena imame problem so stolicata.za sreka kaka sekoj den ama epten tvrda stolica.mene iskreno mi e cudno zasto pie mnogu tecnosti i najcesto sok od sliva i kajsija.i davam i planteks caj i nikako da se regulira.vnimavam da ne i davam hrana koja ja stega stolicata ama dzabe nema promeni
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20438
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by BILE-ENA on 19.06.09 14:05

Jana veke 5 dena ne kakala.Probav so sok od slivi,toplomer vo gazeto i nisto.Ne se naprega za kakanje,ne place,ama i ne kaka.Sto da pravam.So Elena nemav vakov problem pa zatoa sega neznam sto drugo da pravam.Pomosssss!
avatar
BILE-ENA
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 396
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 19.06.09 17:30

BILE-ENA напиша:Jana veke 5 dena ne kakala.Probav so sok od slivi,toplomer vo gazeto i nisto.Ne se naprega za kakanje,ne place,ama i ne kaka.Sto da pravam.So Elena nemav vakov problem pa zatoa sega neznam sto drugo da pravam.Pomosssss!
Dali ima promeni so davanje Prolife Bile?
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20489
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by BILE-ENA on 21.06.09 20:54

Deneska Jana posle sedum dena se iskaka.More toplomer,sardela,sokcinja,nisto!Na kraj i stavivme cepce i se iskaka(kasesto,ne tvrdo).Mi olesna i mene.
avatar
BILE-ENA
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 396
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 18587
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by biljanag on 28.08.09 9:15

чепче мислиш на глицероли?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by biljanag on 28.08.09 12:49

биле ена тука си?
ајде помош има запек јане што да ставам? мајкииииииииии
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by aleane on 08.10.09 10:22

filip ima 2 mseci ne mozi da kaka inaku stolicata mu tecna ali mora da mu stavam cepcijna sega pedijatarot ni dade Lass Baby dali imate nekakvo iskustvo so ova.........

aleane
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 34
Локација : makedonija
Поени : 18265
Registration date : 2008-12-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Maja on 08.10.09 10:55

Овесни снегулки (сварени како кашичка) помешани со јаболко неколку дена мислам дека ќе помогне!
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19728
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Mama Ane on 08.10.09 11:05

Нас крушката ни помага, нема утка..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20791
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by aleane on 08.10.09 14:21

ali filip samo e na majcino mleko ........

aleane
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 34
Локација : makedonija
Поени : 18265
Registration date : 2008-12-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by vecki on 08.10.09 14:23

aleane najubavo prasaj ja dr lide ona ke ti kaze sto mozes da mu davas zasto e mnogu malo i kako sto kaza samo cica
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20845
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Majsi on 08.10.09 14:42

Vaka od licno iskustvo ke ti kazam deka dokolku bebuskoto e samo na majcino mleko togas moze da ne kaka i do 4-5 dena duri nekoi vikaat i normalno e i 5-6- dena.Neli sega se zavisi kolku vreme ne kakate?
Toa znaci deka iskoristuva se maksimalno od majcinoto mleko i nema ajde taka ke se izrazam otpadoci znaci se e iskoristlivo.
Sega mene taka mi imaat kazano i kaj nas taka bese sega sepak eve i Dr. Lide neka ti odgovori strucno moze gresam!?
avatar
Majsi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 276
Age : 47
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 17114
Registration date : 2009-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Kinky on 08.10.09 15:06

Ако е столицата течна т.е. кашеста а бебето се мачи да се искака, јас би се советувала со педијатар. На двомесечно бебе не би дала ни круша ни оризови снегулки туку на лекар.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

pozz

Пишување by maja/ivona on 10.10.09 12:53

imam problem so moeto bebe.toa ima dva meseci i nekoj den.ne go dojam tuku go ranam so hipp bio 1.pa ne moze da kaka.t.s. mnogu retko kaka.ne znam kako da mu pomognam.koga ke mu brcnam vo gazeto so toplomer togas kaka,no nalekar mi kazaa da ne go pravam toa zosto moze da mu stane navika da kaka taka ili da dobie mrzlivo crevo.znam deka saka da kaka zosto ima nonstop gasovi i ima napon za da kaka a nemoze samoto.gi grci nozinjata nagore celo vreme.mu davam da pie i cajce od komoraca i kamilica,a mu davam i prevriena vodicka so seker na sabajle i navecer i pak ne mu pomaga.pa ve molam za sovet.maja

maja/ivona
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 34
Локација : veles
Поени : 16761
Registration date : 2009-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Опстипација - "затвор" кај доенчиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот