Родители и деца

ХПВ вакцина

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Ivanova Biljana on 29.12.08 13:38

Kako i da e somnitelna e rabotata.Jas slusnav deka bilo nekoj eksperiment sto MOZEBI bi uspeal kaj devojcinjata koi nemale seksualni odnosi.Kolku e tocno???
avatar
Ivanova Biljana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 16
Age : 31
Локација : Radovis
Расположение : fine
Поени : 17430
Registration date : 2008-12-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by sneze on 29.12.08 13:42

вакцината се става на девојки до 26 год, бесплатно но што немале сексуално искуство а ако имале треба да извадат пап и микробиолошки брисеви за да се види здравствената состојба. Мислам дека е ок вакцинирањето .
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Најскапата и најнепроверената вакцина на светот

Пишување by baby24 on 20.01.09 16:17

„Гардасил“, деновиве ова е име кое е повеќе рекламирано од било кој производ. Иако неговата корисност не е проверена затоа што испитувањето уште трае, поточно таа е пуштена во промет три години пред да завршат основните клинички испитувања. Не се знае ако заштитува, иако таа заштита е на сосема мал број типови HPV, колку години би траела таа заштита.
Малку истражував за нас и за вас и заклучоците ви ги презентирам.
Гардасил е вакцина за ХПВ, така барем се најавува и не е далеку од вистината. Навикнати сме да добиваме вакцини против некои болести, но модерново време носи и модерни проблеми, наместо да направат вакцина против ХПВ тие ни даваат вакцина за ХПВ.

На-Водно тоа е вакцина која треба да ја СПРЕЧИ !!! појавата на опасниот рак на матка од кој многу жени умираат секојдневно.
Истражував малку и собирав статистички податоци за ракот на матка.
Статистиката (во Америка) го кажува следново:

На 100 000 жени во Америка заболени од рак на матка има 6.8 со смртност 2.4 и тоа 91% од смртноста е над 50 години возраст.

Заболени во проценти според возраст
0 – 19 години 0% заболени
20 – 29 години 1% заболени
30 – 39 години 8% заболени
40 – 49 години 18% заболени
50 – 59 години 22% заболени
Над 60 години 51% заболени
Значи 1% заболени до 30 годишна возраст а 73% се жени над 50 годишна возраст.

Ова е нај скапата вакцина од сите кои се користат и иако е уште во фаза на испитување кое ќе трае до септември 2009 година FDA (Америчката администрација за храна и лекови) ја одобрува во јуни 2006 година за девојки од 9 до 26 години.
Ова е бизнис над 1 милијарда долари а тој секојдневно се зголемува како што се зголемува бројот на овците, пардон мајмуните, пардон луѓето кои се вакцинираат со неа.

Да погледаме со што не плашат.

Статистички податоци за рак на 100 000 жени
6.8 жени рак на матка
16 жени рак на кожа
44 жени рак на дебело црево
64 жени рак на бели дробови
120 жени рак на гради

Се прашувам зошто толку загрижени за рак кој го има најмалку и од кој најмалку жени умираат и кој е 15 пати помалку застапен од ракот на гради.

Најмногу овде боде во очи фактот дека најмногу жените над педесет годишна возраст добиваат рак на матка. Деновиве се изнаслушав глупости дека денес младината е распуштена и дека многу лесно стапува во сексуални односи со многу партнери и дека воопшто не внимаваат дали ќе имаат безбеден секс и уште илјада глупости. Знаејќи дека HPV е „сексуално“ пренослива од мажи, а особено сексуални односи со повеќе мажи, од горнава статистика произлегува дека жените над 65 години најмногу се сексаат, а оние до 30 години ретко која има сексуален контакт.

Знаејќи дека многу девојки и млади жени имаат HPV или ЦИН како се нарекува, во најмала рака чудно е тоа што нема заболени од рак иако постојано одат на лекар и им буричкаат долу со разни инструменти кои сигурно не се сто проценти стерилни, затоа што во клиниките има најмногу измутирани бактерии како МРСА (Мутација на Стафилококус Ауреус која е многу резистентна, отпорна на лекови и некои мутации се смртоносни, а најмногу ја има во ординациите и операционите сали).

Ако забележиме, рак на матка се појавува зачестено над 40 години. Јас лаички размислувам, над 40 години почнува хормонален дисбаланс и почеток на климактериум (кај некои жени и порано), најчесто предизвикан од СТРЕС, лоша исхрана, земање лекови во се поголеми количини (а особено антибиотици), постојано буричкање од лекарите, зрачењето од електричните уреди и други нешта кои предизвикуваат мутација на клетките.

Уште нешто многу важно, ако не и најважно! Секоја вакцина има ограничено време на заштита и кај оваа вакцина не се знае колку време е. Да не зборувам дека не е 100% сигурна заштитата, затоа што може да забележите дека и во испитната група се појавиле 361 случај на рак на матка. Значи ако оваа вакцина трае до 40 годишна возраст, тогаш не само што не е корисна туку е најштетната вакцина било кога направена.

Оваа вакцина и приказните за појава на HPV и CIN, ќе уништат многу бракови и врски меѓу младите. Ако кај девојката или жената се појави CIN, таа ќе „биде сигурна“ дека момчето или мажот бил со други девојки или жени, ако таа не го правела тоа. Момчето или мажот ако жената има CIN, ќе „биде сигурен“ дека девојката или жената го изневерува. Ова не само што не е точно туку сметам дека е нарочно пуштена лага од глобалните контролори за да уништат некои вредности во животот како брак за да се намали популацијата.

Покрај флуоризацијата, аспартамот (вештачкиот шеќер), лековите кои не лекуваат, Е-мулгаторите или отровните додатоци во храната, вакцинацијата, а особено ваквите вакцини се заговор против човештвото и:

ОНОЈ КОЈ ГИ ШИРИ И СПРОВЕДУВА ПРАВИ ГЕНОЦИД
Ова е модерен тероризам од највисок степен

HPV типови има повеќе од 100.

Постојат 15 пред малигни (пред канцерозни) типови на HPV, а вакцината заштитува само од два (ако воопшто заштитува). Тоа се под број 16 и 18, а останатите пред канцерозни типови се 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 59, 78, 81, 83.

Гардасил, вакцина на фирмата Мерк содржи:
- HPV вирус типови 6, 11, 16, 18
- Натриум хлорид
- Натриум борат
- Л – хистидин
- Полисорбат 80
- 225 микрограма алуминиум


До август 2008 година 26 месеци откако е регистрирана вакцината, има над 8000 пријави за последици од неа и смртни случаи. Пријавени се:
- guillian barre syndrome (парализа)
- губење на свест (како епилептични напади)
- грчеви
- отекување на делови од телото
- болки во градниот кош
- неправилности во работа на срцето
- откажување на бубрезите
- проблеми со видот
- артритис
- тешко дишење
- појавување на длабоки рани
- постојано повраќање
- абортирање
- менструални проблеми
- компликации на репродуктивниот систем
- генитални израстоци и тртки
- вагинални лезии
- HPV инфекции (основната причина поради која се дава вакцината, што би требало да лечи, тоа предизвикува)

Освен ова има пријавено над 20 смртни случаи и појава на рак кај повеќе жени

Овие податоци се земени од FDA vaccine adverse event reporting system (VAERS)
Фабриките кои ја произведуваат вакцината зборуваат за сто процентна ефикасност на вакцината. Ова би требало да значи дека се заштитени од рак на матка од двата пред малигни типови кои се во вакцината
Во пред вакцинациските испитувања кај 361 жени кои примиле “Gardasil” се појавиле малигни HPV лезии на цервиксот во текот на 3 години.
Scot Emerson MD PhD FDA Advisor кажува:
„Не верувам дека Гардасил кој заштитува од ХПВ 16 и 18 ќе има позитивен ефект во намалување на ракот во нашата земја“
Вакцината е направена да заштити од ограничен број пред малигни ХПВ кои најчесто се безопасни и се губат без да се лекуваат.

HPV вацината има слаби ефекти против високо ризичните типови, оние кои најмногу загрижуваат.

HPV вакцината има слаб позитивен ефект кај жени кои веќе имале сексуални контакти, напротив кај нив за 44,6% ја зголемуваат појавата на рак, повеќе од оние кои не примиле вакцина.

Вакцината нема позитивен ефект кај оние жени кои ги немаат типовите 16 и 18, токму спротивно го наголемува ризикот и од оние кои ги нема во вакцината а жената ги има.

FDA укажува: Ние сме загрижени дека вакцината може да го зголеми бројот на болестите кај оние кои имаат веќе инфекција од HPV пред да бидат вакцинирани.

Алтернатива за вакцините
Исхраната може да спречи повеќе типови на рак вклучувајќи го и ракот на цервиксот па дури и елиминирање на истиот.
Во ноември 2003 година е објавено дека фолната киселина е заштита против пред канцерогени лезии на цервиксот.
Употребата на масло од равенсара многу ефикасно делува.
Друга студија покажува дека доматите кои содржат многу ликопен се заштита за пред канцерогени лезии на цервиксот.

Заклучоци
ХПВ инфекциите се вообичаено безопасни и се решаваат сами по себе.
Ракот на цервиксот не е така чест како другите типови.
Постојат хранливи состојки кои се алтернатива на HPV вакцината
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18478
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Monika on 20.01.09 16:29

интересно и поучново секој случај. А од каде се овие податоци?
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18878
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Kinky on 20.01.09 16:31

Baby, od kade e tekstov?
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19234
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by magi on 20.01.09 16:46

Navistina interesno jas i vo edna tema pisav deka bile ovie vakcini somnitelni, no i mene me zanima od kade e ova istrazuvanje.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18278
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by hormonce on 20.01.09 16:53

Интересно е сето ова,ама човек не знае како ќе биде посигурен,дали ако ја прими или не оваа вакцина/no comment!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Mimi22 on 20.01.09 17:01

Jas imam Hpv i sakav da se vakciniram ama bas patronaznata mi kaza bila na predavanje za vakcinata i mi kaza deka za gabe ke frlam pari zatoa sto taa vakcina gi opfaka tie tipovi na hpv sto recisi i gi nema vo Mk.Znaci zasto da se vakcinirame.Druga rabota e sto jas mnogu se iznacudiv od kade sum go dobila HPv,od koga pocnav so seksualni odnosi pocnav i redovno na ginekolog.Se bese uredno da posle tri god izleze deka imam HPV.(a odnosi imam od 20 god mm mi e prv i edinstven do sega)Togas bese aktuelno deka ke se voveduvaat vakcinite i mislam deka se e dobar biznis.Kako prvo so sterilizacija na 180 st ne se unistuva HPV a skoro sekade se steriliziraat instrumentite na 180st.Druga rabota na klinika kako da se stanca HPV na pap testovite.Pa kako moze do pred dve god sto se vika da neznaeme sto e HPV a sega skoro sekoja devojka i zena ima HPV.I uste nesto koga bev bremena maticna doktorka mi bese doktorkata od voena bolnica.Koga bev na eden pregled imase zena od Kavadarci koja tamu pravela pap i i rekle deka ima HPV.Dr i zema bris i odma go odnesoa kaj profesorot vo voena koj i rekol deka nema HPV.I sega?
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17925
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by lidija29 on 20.01.09 17:31

Mozi nekoj da mi ja objasni skratenicata HPV, izgleda ne sum vo tek...
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 17471
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Mimi22 on 20.01.09 17:38

Human Papiloma Virus
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17925
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by hormonce on 20.01.09 17:38

Human papiloma virus HPV
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18218
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by sneze on 20.01.09 17:39

Human Papiloma Virus -предизвикувач на рак на матката
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18429
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Janaxxxx on 20.01.09 22:44

Jas ednostavno bi kazala deka od sekoja vakcina imame rizici kako i od ovaa nikogas neznaes dali ke te nappadne bas toj virus ama sepak od bebinja se vakcinirame! Ovde vo Germanija taaa vakcina e skoro na dobar rang i sekoj devojce do 12 godini ja prima besplatno, duri vo skolite pocnuvaat kako pokraj redovnite vakcini da ja primaat i ovaa e sea kolku kako e dobra neznam vakcinata e vsusnost samiot virus i mislam zavisi od jacinata na imunitetot od samiot organizam i mnogu drugi raboti!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18123
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Sister on 21.01.09 9:34

Baby навистина интересен текст.
Подзаборавив малку а сега пак се замислив за ќерка ми,таа ќе треба да ја прими оваа вакцина,а јас сум против.Но не дај боже да каже некој ден имам хпв,јас ќе бидам крива,а ако ја прими и се појават несакани ефекти,не знам.
Сепак не знам за друга вакцина да се е кревало толку прав,или грешам?
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18399
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Emi on 21.01.09 23:02

овваа вакцина мене ми е мнногу сомнителна, незнам што да кажам ама многу неодлучност меќу луѓето кога треба да дадат мислење за истата
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20431
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by baby24 on 23.01.09 20:42

Iskreno jas sega ne bi dozvolila da ja primi Lea ovaa vakcina ,koga doktorite se neodlucni a i nekako neinformirani za ova mi izgledaat neznam mene mi e mnogu somnitelno .Da ne izigravame ovde nie gluvci pa na nas da si proveruvaat kako ke deluva ,poso po statii so citav pustena e vo upotreba vo drzavi koj so se ili nerazvieni dovolno ili mnogu siromasni.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18478
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Mama Ane on 11.02.09 13:57

Извор: МАКФАКС

Повлечена ХПВ вакцина што се користи во Македонија

Мадрид/Скопје /11/02/ 11:45
ХПВ вакцината од типот Гардасил, која се користи и во Македонија, целосно е повлечена од употреба во Шпанија, поради лошо искуство кај девојчиња, кои веднаш по вакцинацијата биле хоспитализирани.

Две девојчиња завршиле во болница, бидејќи неколку часа по примањето на вакцината, не се чувствувале добро, јавија шпанските медиуми. Ситацијата на двете е стабилна, а едното девојче веќе ја напуштило болницата.

Шпанското министерство за здравство нареди повлекување на сите дози од вакцината, за која во тек е голема кампања во земјата.

ХПВ вакцината од истиот тип, Гардасил, неодамна за прв пат почна да се користи и во Македонија. Бесплатно и доброволно ја примија девојчиња на возраст од 9 до 26 години.


Портпаролот на македонското Министерство за здравство, Даниела Алексовска за Макфакс рече дека за сега не се регистрирани никакви негативни појави кај пациентките кои ја примиле вакцината.

Вакцината против ХПВ, е четиривалентна, односно штити од четири типови ХПВ вируси, кои се најчести причинители на рак на грлото на матката кај жените.

Експертската јавност во Македонија беше со поделени мислења околу примената на вакцината и нејзината ефикасност.

В година, предвидено е вакцината да биде задолжителна и бесплатна, а со неа ќе треба да се вакцинираат околу 90.000 девојчиња на возраст од 9 до 15 години./крај/мс

Страшнооо
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20041
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by magi on 11.02.09 21:44

E za ova jas zboruvav i izleze na videlina veke nekade navistina strasno.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 34
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 18278
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Mila87 on 08.04.09 18:40

Ги исчитав сите ваши постови,како што гледам никој нема позтивно комернтари. Јас бев ептен сигурна дека сакам да ја примам вакцината, и ми закажаа на 26.11.2008 бев,немаше. Денес ми се јавија и ми закажаа за во петок. После се што прочитав малку се замислив. Само вакцина како и секоја друга е всушност вирус, па така за смртност не верувам дека може да предизвика,па сигурно не ставиле сида или сарс во неа. За рокот на траење,уствари рокот на дејство секако дека постои. Гледам дека во истражувањата најголем дел од испитаните жени се над 40год, ама пак која моментално 40годишна жена има примено вакцина на своја 20годишна возраст па за да кажеме дали со и без вакцина е исто. Единствено ме загрижува тоа што штити од многу малку типови на ХПВ кои и онака се лечат. Па ајде здравје Боже ќе видиме како ќе поминам, и што последици ќе има на 40год,ако дочекаме Smile
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 30
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 17789
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: ХПВ вакцина

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 2 Previous  1, 2

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот