Родители и деца

Синуси

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Синуси

Пишување by FrixX on 10.08.09 19:55

Дали знаете дека можно е да имате фунгален синуситис?
Фунгата тешко се лекува,и треба ригорозна диета со тотална рестрикција на шеќери,терапија со правилно дишење(зашто фунгата умира на кислород) и екстракт ог грејпфрут(GRAPEFRUIT SEED EXTRACT)
Јас се убив од барање GSE,али изгледа во Македонија го нема.
Се инхалира по 1-5 капки во чаша вода,а може и да се пие.
И помага за секакви фунгални локални и системски инфекции.
avatar
FrixX
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 37
Локација : Ohrid
Поени : 16208
Registration date : 2009-08-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 10.08.09 20:31

Da i pisam na kavadarcankata.Tocno..duso..i jas kaslav..da..mene mi rekoa od sinusite..no, moras da proveris i alergija na hrana. I toa go ima.Eve jas sega ne pijam mleko, ne jadam suvomesnati proizvodi, knzervirani(pasteti, kolbasi, salami, virsli, )bukvalno se sto e vestacki proizvedeno od meso(pilesko, svinsko)Alergicna sum bila na nitrati..a i mnogu se cesav..e toa gi predizvikalo..na nekoj nacin, teloto se branelo od taa hrana koja mene mi bila otrov.Test za alergija se preporacuva na luge so sinusi(pa i na mali deca)Jas koga imav napad na kaslanje i gusenje (ponekogas)srede nok..mislev nastinata sum..ili astma imam..si vikam..koga toa bilo alergija i sinusi.Vi kazav piev lepavec 1 mesec..i sinusive gi nema..super mi e.Neznam dali moze deca da go pijat toj caj..najdobro da si prasate vo apteka.Pozzz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16765
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by butterfly on 10.08.09 21:53

Мене пред 2 години многу ме болеше главата кај слепоочниците.Имав неиздржливи болки кои не се смируваа со ништо.После сите испитувања што ги направив (на нив немаше ништо) отидов во Ремедика да ја снимам главата,на снимката се покажа циста на едниот синус.Од докторот бев крајно разочарана пошто не добив ни совет ни препорака што да правам.Изгледа и по приватниве болници гледаат само пари да земат.После тоа матичната ми препорача зрачење со ламба и инхалација.Во последно време ме нема така заболено глава ама синусите си ги сеќавам,чувствувам некоја тапа болка.И еве скоро две години незнам што стана со цистата дали е пукната пошто имало шанси сама да пукне.Имал ли некој ваков проблем?
avatar
butterfly
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1183
Age : 34
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 17298
Registration date : 2009-04-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Ana.b on 11.08.09 1:25

Има шанси цистата да пукнала.Маж ми има синуси,плус имаше и циста на синусите,после пола година од кога му ја открија,самата пукна.Маж ми вика како да почувствувал нешто да му истекло низ грлото.Беше пак да ги сними синусите и стварно цистата пукнала.
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 17148
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 12.08.09 12:23

Jas imam sinusi na leviot obraz..i sekoe leto znam da otecam se do okoto. No, stavam krastavicinja divi so kutice od operil kapki.Samo po ednas ke prsnam vo nozdrite i tolku.Ama..ovoj pat..nisto ne mi tecese..samo bezbojna voda.Sega mi e polesno..inaku glava boli, i non stop spiev. Sum stavala i cveklo,ama definitivno..lepavecot napravi ovaa godina da ne otecam.I nepcata mi se vcrvuvaat i na niv ponekogas imam gnojni kesinja..kako bubulici.Meki se /sum probala da gi dupnam so igla..no, ne odi toa taka.Sol morska zeska stavam redovno sekoja zima.Nema kraj..znae nekoj nekoj priroden lek za vakvo nesto.Jas ja snimav glavata i ednata leva strana mi e polna so gnoj,..ako ne voa otrovot od divo krastavice..bogami nisto.Pisete..redovno ve citam site..Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16765
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by marijab.d on 12.08.09 16:23

Леле женски мене ми е ептен лошо.Јас дури имам и вртоглавици.Никогаш сум немала мака со синусите ама сега осеќам како носот ми е затнат цел .Утре треба да одам да ѓи снимам и страв ми е:(
avatar
marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Age : 31
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 16718
Registration date : 2009-05-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 12.08.09 17:48

Moras da gi snimas.Jas go snimav liceto i dok. mi rece deka toa e kako da sum gledala 6 saati neprekinato TV(tolku bi bila ozracena)I jas imam vrtoglavici, bolki vo slepoocnici..toa e del od sinusnata bolka, sega zavisi kade se najvospaleni.Pozz i so sreka.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16765
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by EckaGj on 14.08.09 16:18

Може некој да ми пише каде се снимаат синуси.Јас занам дека ги имам.Пред 2 месеци како настинка ама само носот ми течеше и ми беше затната од тоа и грлото ме болеше.Еве од вчера пак а и плус кивам.Неверувам само дека е настинка зошто ми се затнува и кога го дувам како секрет.Обично ми трае 3 дена.
Штом имате искуство може ли да се само синуси?
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16674
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 15.08.09 11:47

Obicno koga e vo leto..pa, kivanje, sekret..nekoj i kaslica ima.Dobar dok..bi preporacal prvo test za alergija.Ako od toa nema nisto..togas se snimaat sinusi. Ako ima cista..taa se kivnuva(isfrla) krstavice divo(edna (edinstvena)kapka vo nozdra)..i posle cekaj.Jas od ednata nozdra(desna)isfrliv nesto kako polzav.Abe..isto polzav..sto da vi opisuvam..samo uste kukickata mu falese na grb..i onie rokcinjata.Se zaprepastiv.Zamotav u krpce i na lekar.Dok..mi vika voa e cista..bravo si ja iseknala.Aaaa..ne..dok..mu velam..,,Krstavice divo, edna kapka staviv,, Lele koga pocna da me kara..toa mozelo i doktorski da se izvadi ..ama ete jas sum kao..imala sreka. Neznam zenski..probajte..cistata na desnata strana ottogas ne mi e pojavena..ama levava..neznam.Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16765
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by EckaGj on 15.08.09 14:26

Јас и онака имам неиспитано но по мое видивање малку алергија од прав.Но 2ти во лето затоа ми е чудно.Од понеделник ќе одам да го сменам матичниот лекар,па ќе се консултирам со новата др.
Фала
Поздрав
avatar
EckaGj
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 928
Age : 37
Локација : Скопје
Поени : 16674
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 15.08.09 16:50

Mene mi se ima slucuvano vo leto..kako niz grloto da mi mine seket tecen, anosot da ne mi tece, potoa koga se smeev obicno se zakasluvav kako starec(bez navreda, no porano samo starite luge-strasno kaslalemlad covek-se znaelo-zdrav) denes se poveke luge stradaat od sinusi i alergii.Mene na primer me bolat(onaka nabolnuvaat usite)potoa znaat i da me cessat.Grloto znae da me cesa-znaci mi se aktivirani sinusite..a..pak ako me boli glava, slepocnici, celo-definitivno mi se sinusite.Mnogu neprijatni znaci.Da sum znaela porano da sum reagirala.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16765
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by marijab.d on 18.09.09 16:57

marijab.d напиша:Леле женски мене ми е ептен лошо.Јас дури имам и вртоглавици.Никогаш сум немала мака со синусите ама сега осеќам како носот ми е затнат цел .Утре треба да одам да ѓи снимам и страв ми е:(


Aj da Vi kazam da ne me mislite sto naprajv :cheer:
Nemam nisto so sinusite a vrtoglavicite mi bea oti zelezoto mi bese 5
avatar
marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Age : 31
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 16718
Registration date : 2009-05-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 18.09.09 21:54

i mene mi pocnaa sinusite..eve dva dena me boli glava i nepcata..kako da ve boli zab..a ustvari zabite mi se ok..gi pregledav.Ovie sinusite moi se imaat spusteno do nepcata vo zabite..i me bolat..kako da se resi ovaa maka..jako vospalenie e..kazuvajte lek???

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16765
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by radost on 18.09.09 23:23

Ne moze da ti se spusthat sinusite do nepcata. Tuku nervnite zavrshetoci vo sinusite isto taka se razdrazneti pa imash cuvstvo kako da te bolat zabite i nepcata. Mene sekogash koga imam problem so sinusite mi e taka.
Za brzo olesnuvanje probaj go ja inhalacijata shto ja pishav pogore. Taa so morska sol, jod, kantarion i nane ili bosilok beshe. Go nemam tochniot recept sega so mene, ama go ima napishano ednash. Ke ti gi pushti sinusite i nema da go imash pritisokot vrz sluzokozhata i nervnite zavrshetoci.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17847
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 19.09.09 22:47

Ееее..фала за објаснуванје.Јас сирота само се жалев за воспалените непца од кои ми те чечеше гној.Ке се направеше едно топче мало на непцаѕта..на горната вилица лева(кај сто ми се воспалени синусите..на таа страна отекувам повремено) па ке пукне гнојот..ке ми олесни...Пиев лепка..немаше ништо 6 месеци..ама еве пак почнаа..прво си знам болки..како заб да ме боли..и така..поззз

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16765
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by DijanaP on 28.10.09 12:10

jas patam od tie sinusi i stom fati noemvri do mart-april nemozam da se oporavam veke edno deset godini sigurno.a sto e najloso i mnogu losi glavobolki mi se sozdavaat.Sum probala od inhalacii, onaa crvena lamba, sto se ne ne mi pomaga.......toa e cudo edno kolku me bolat
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 16876
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by kiki-riki on 28.10.09 17:51

кога ќе ме стегнат синусите обично во тава ставам крупна сол да се загрее потоа солта ја мотам во крпа во крпа и ја ставам на болното место прилично помага
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16300
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by DijanaP on 28.10.09 21:51

ne sum znaela za toa, bas ke probam, a kade mozam da ja najdam taa krupna sol?
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 16876
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by kiki-riki on 29.10.09 22:04

во секој маркет или како морска сол, обично се става во расол
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 16300
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by DijanaP on 29.10.09 22:06

fala mnogu
avatar
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2515
Age : 27
Локација : Skopje.............na stolce :)
Расположение : zaljubena
Поени : 16876
Registration date : 2009-08-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Licka on 30.10.09 12:33

Zdravo! Ima eden lek za sinusi sto go najdov na www.earthclinic. Vo casa mlaka voda se stava prstohvat morska sol, prstohvat soda bikarbona i edna lazica supena 3% hidrogen.Ubavo se razmesuva i se tura so spric vo ednata nozdrva pa vo drugata.Treba da bidete legnati so glavata nadole.

Licka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 38
Локација : Makedonija
Поени : 15773
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by ance on 30.10.09 13:20

kiki-riki напиша:кога ќе ме стегнат синусите обично во тава ставам крупна сол да се загрее потоа солта ја мотам во крпа во крпа и ја ставам на болното место прилично помага
i jas istoto go pravam i pomaga navistina a ne mora da e so krupna sol moze i obicna i da bide zagreana
avatar
ance
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 28
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 16139
Registration date : 2009-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Licka on 01.11.09 11:35

Zdravo!Me interesira dali kapkite od divi krastavicki pecat mnogu?I edna se stava vo nozdrva neli?

Licka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 3
Age : 38
Локација : Makedonija
Поени : 15773
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Pipolino on 01.11.09 12:15

poleka so kapkite, glavat treba da e navednata ubavo nanazad , i kapkite ne smeat da dojdat vo grloto, vo sprotivno otekuvaat krajnicite i bolat , ova od iskustvo go kazuvam
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17954
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by winnie the pooh on 01.11.09 21:18

mm imase golemi glavobolki kaj slepoocnicite i pozadi vo tilot, mislevme deka mu e od ocite nesto ama posle site detalni isituvanja na oci se konstatirase deka bolkata ne e od ocite, go pratija da snima sinusi i gi snimase pred nekoj den i jas denes doznav deka mu nasle cista na ednata strana,on uste neznae i sakam da prasam dali nekoj znae(procitav pogore pisuvase nesto) kolku e opasno i dali i kako se lekuva moram da doznaam nesto pred da gi imame konecnite rezultati,iskreno mnogu sum isplasena.
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 18320
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот