Родители и деца

Синуси

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Синуси

Пишување by lela on 29.10.08 14:51

Me macat sinusite,a kako ovde klimata e vlazna i pocesto.
Mi luti vo nosot,kivam i imam glavobolki,tupi ne jaki.
Dali nekoj znae dobar sovet da ja popravam situacijava.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by mama on 29.10.08 15:00

Јас цел живот се мачам со синусите.Мене најмногу ми помага следново: ке загрееш морска сол(крупна сол) и ке ја ставиш во крпа и ке ја ставиш на синусите.Држи ја така крпата десетина минути и ке видиш дека ке ти биде подобро
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18660
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by radost on 29.10.08 19:36

Мене ми помага и морска вода (кога одам на море си полнам едно шише), ама знам дека има да се купи и по аптеките спреј од морска вода.
Исто така многу помагаат инхалации. Се загрева тенџере со вода да дојде пред вриење и во него се става препарат на билна база. Кај нас може Алпа, Ментоклар (или замена за ментоклар). Би требало и во Германија да ги има. Потоа се трга од жешко се наведнуваш на тенџерето , се покриваш со крпа преку глава (да ти виси и да ти биде главата како во шатор) и си дишеш длабоко (менувај преку нос и уста).
И нормално во зима си носам обавезно капа ( а во ВБ сега дури ии од есен почнувам зашто многу дува ветер).
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17842
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Emi on 29.10.08 23:15

јас имам хронични синуси, ништо не помага кога ќе ми се воспалат
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by radost on 30.10.08 0:05

И јас имам хронични синуси и кога ќе се воспалат е стварно мнооогу тешко. Ама инхалацијата многу ми помага за барем некое време да можам да дишам. Обично ја правам навечер пред легнување за да можам некое време мирно да отспијам.
А најмногу ми помогна одењето на море годинава. Ми пукнаа синусите (така ми рекоа на доктор) и ми истече мнооогу од внатре (гадно гадно изгледаше и мнооогу лепливо) и после тоа лекарот ми даде антибиотик за да се долечи и сега ќе видам како ќе биде зимава.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17842
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lela on 30.10.08 0:07

Mene toa gadnoto mi tece pocesto,jas imam zemeno sprej i toj mi pomoga koga e epten "gusto",inace ne inhaliram,ama ke probam.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Vesnicka on 30.10.08 0:48

Lelicka obavezno so inhalacija. Toa pomaga najmnogu za sinusi.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18322
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by hormonce on 30.10.08 1:16

Инхалација и кварцање со ламба е во модерново време. Мојата баба уште од дамнина имала проблеми со синусите, ама пусто не знаеле што е тоа, туку меѓу носот и веѓите многу ме болеше- вика, дури и главата ,па пола заби и ги извадиле, јадна таа. И знаете што и помогнало, просто, ама вистинито, зиме спиела со капа на главата,тоа ја затоплувало и не ја болеле синусите. Пробајте и вие!!!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18083
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by radost on 30.10.08 16:32

Да мислам дека топлење многу им помага на синусите. Затоа јас обавезно носам капа во зима (надвор кога сум).
А инаку Лела тоа гадното што нормално тече не е исто со тоа што мене ми течеше. Ова беше стопати погадно, мноооогу густо и мноооогу лепливо (со вода не се миеше) и многу тешко се дуваше. На лекар ми рекоа сум го пукнала гнојниот џеб и тоа било добро. А за тоа најзаслужни биле морската вода со многу јод (јадран) и топлината.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17842
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Ilince on 30.10.08 19:29

lele znam deka ne treba da ti go napisam ova idi kako "nadrilekarstvo" a jas kako da si ja turkam strukava hahha ama od licno iskustvo probano....Kora od portokal isecena na tanki dolgi parcenca potenki od prst se stava vo nosot ne mn dlaboko i se vrti 2-3 minuti ...posle nekoe vreme dobivas napon za kivanje i istekuva cel slajm...probaj jas so site lekarstva imam probano i sinupret piev posledno ama nisto.Duri ne se isfrli seto toa "gubre " od sinusite ke imas maka
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18633
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by ivi on 17.11.08 22:15

Исто и јас имам хронични синуси,ги имам низ цела глава и во носот а од едната страна имам и запушување и цела зима јас сум болна,ме боли глава,носот исто ме боли многу
,ама ништо не ми помага,ни инхалации ни капсули,ни таа специјална ламба за синуси,имам страшна болка на моменти,а не ми помага ни лекар.
avatar
ivi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 664
Age : 31
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 18485
Registration date : 2008-05-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by bica on 18.11.08 10:24

мене кога ке ме фатат синусите во рерна си греам цигла ке ја смотам во крпа и на глава додека е топла....а имам и едно како од прополис е и се шприца во носот ама треба да прочитам дома како се вика и ке ви пишам.....
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 33
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 18282
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by radost on 18.11.08 10:54

Мене пред неколку дена ми кажаа нова инхалација за синуси. пробајте може да ви помогне. Мене ми помогна сега кога ми се воспалија синусите.
1 кафена лажица жалфија, 1 кафена лажица кантарион, 3 капки јод, малку морска сол, 1 шоља вода. Се загрева водата до пред вриење,се трга од оган, се стваат сите состојки во водата и се инхалирате 5-10 минути.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17842
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Biljana795 on 22.11.08 15:48

Neznam dali nekoja od vas ima probano akupunktura.Mene za prv pat me fatija sinusite pred 5 godini i toa asalno.Ne mozev od krevet da stanam a odvaj i disev.Pa inekcii pa apcinja.Cel mesec i poveke bev na terapija koja pokasno mi deluvase negativno.Mi oslabna imunitetot,krvta itn.Pocnav da odam na akupunktura i da vi kazam deka imase rezultati.Od togas pa navamu nemam nekoi pogolemi problemi so sinusite i od togas nemam primano nekoja jaka terapija samo sto sega si praktikuvam kapa da si nosam.Zosto ako ne nosam kapa osekam kako mi studi na celoto i nosot.
avatar
Biljana795
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 99
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 18311
Registration date : 2008-06-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by NatalijaS on 19.12.08 14:03

И јас имам хронични синуси, и многу е важно да не се преладат, обавезно со капа сум во зима. Имаше еден многу добар чај за синуси, ама не знам кај ми е рецептот, порано го правевме, беше мешан со повеќе билки, се пиеше и се шмркаше во носот, ама поим немам кај е рецептот. Ај ќе го побарам.
avatar
NatalijaS
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 502
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17642
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by kavadarcanka on 23.12.08 13:21

Минатата недела ги снимав на рендген синусите и пишува задебелена слузница и стеснети ходници регулар пнеуматика знае ли некој што е тоа, и дали кашлате од синусите зашто премногу кашлам и ми рекоа може од синусите или алергија примам Декортин, Зинат, Лоратадин, Флексоназе и капки Бенил 5 дена и пак кашлам се отрув од лекарства има ли некој такво искуство?
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 18587
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by kristina_b on 23.12.08 18:29

of kolkava maka se tie.jas imam sinusi uste od 6 godini koga me fatija prv pat mislev deka se zbudaluvam imav strasna vrtoglavica koja mi predizvikuvase i gadene.togas primav inekcii.no ne bese nacin sekoja zima so inakcii.znaci tie si se aktiviraat na ladno i posle baraj care.mene najmnogu mi pomaga inhalacija so bosilek i krupna morska sol.a isto taka ako i morskata sol i suncaneto na leto pomaga,i topli oblogi.(dali imate zabelezano deka ako sinusite se veke aktivirani tie sekoj den fakaat vo isto vreme,barem kaj mene e taka:na primer ako denes dobijam vrtoglavica i tezina na mestoto kage sto se vo 5 casot i utre me ceka istoto vo 5)maki
avatar
kristina_b
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 134
Age : 31
Локација : domaaaa
Расположение : :-)
Поени : 17817
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Pipolino on 31.03.09 14:12

jas da prasam samo koga se ustanovuva deka nekoj covek ima sinusi?
dali na 5 godisno dete mozat da vidat dali ima sinusi , eve go vadi zeleni gusto mrsuli leplivi kako sto opisavte pogore(proverivme bris grlo nos nema nisto)
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 17949
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lela on 31.03.09 14:15

mislam deka mozat da vidat,jas bev na snimanje vo Pp i mi najdoja a me prati doktor posto posumnja deka imam sinusi,toa se maki zivi toj sto gi ima,ama toa e .
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by KATIC on 31.03.09 14:45

i jas imam hronicni sinusi. sum probala kako sto kaza ilince so portokal i uspesno e, ponekogas gream morska sol go ja stavam vo kese i go vrzuvam na celo so krpa dodeka ne se izladi. potoa solta ja vadam, a krpata ja ostavam na glava uste 1 cas. ubavo e vo leto na more da se odi. jas koga bev mislam deka site mrsuli mi istekoa
avatar
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1434
Age : 35
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 18139
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by sonja 35 on 31.03.09 15:24

И јас мака мачев со синусите,што све не пробав,од инхалации,капки,антибиотици...Имам пробано еден лек и мислам дека е ефикасен.Се зема свежо цвекло,се ренда,се гмечи со рака и потоа се цеди во газа(нека биде подебела,да пропушти чист сок)Исцедениот сок соберете го во некој сад и ставете во фрижидер,утредента пак процедете и соберете во шишенце од капки за нос.Секое утро ставете по 2 -3 капки во секоја ноздра.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 18338
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by SANICKA on 01.04.09 0:15

Оф мори мајко со тие синуси.Јас имам хроничен пансинуситис или воспаление на сите синуси.Страшно е чувството кога ќе ме фатат.И најстрашно од све е што нема зимо лето топло ладно ми прават проблеми преку цела година, па понекогаш тоа се случува на 40 степени среде лето.И повеќе ми се воспалува десната страна и имам чувство дека окото ќе ми излезе од болка.Ама терам некако, а кога сме кај спрејови за нос од морска вода неможам да живеам без нив постојано ги користам.
avatar
SANICKA
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 16930
Registration date : 2009-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by fibimk on 04.04.09 12:27

Jas sum nemala problemi so sinusi...iako znam luge sto imaat.Sum cula deka boli glava cesto,se koristat kortikosteroidi vo sprej za smiruvanje na vospalenie obicno Fliksonaze,se odi na more,se pravat inhalacii so morska sol!Moze i oblogi....Si napravila alergo test???Mozda reagiraat na nesto....
Dali se leci ne znam....bi trebalo da ne se dozvoli da dojde do hronicno vospalenie....i sekako da se kontrolira.
pozz
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 18289
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by mama-vit:) on 07.05.09 20:21

јас имам синуси од мн. мала.и сега без капки оперил не мозам да зивеам.ми казаја еден лек,али цекам да се породам па после да го пробам.Диво краставице се сеце на пола и од внатресноста се зема малку со помос на цепкалка за уво,потоа се мириснува од двете страни по еднас.

mama-vit:)
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 29
Локација : tetovo
Расположение : dobro
Поени : 16943
Registration date : 2009-03-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by lilijana on 04.07.09 23:51

Zdravo na site, jas sum nova na forumov..pa sakav da vi pisam eden proveren lek za sinusi.Mene mi pomogna,a imav hronicno vospalenie na sinusi, t.e mi otekuvase levata strana od obrazot se do okoto. I na kraj piev eden caj se vika lepavec,a vo narodot e poznat kako ,,lepkata,,Znam deka ne smeat da go pijat samo bremeni i doilki. Inaku jas go piev cajot tri pati dnevno po eden sol. Ottogas eve ima 6 meseci..nisto nemam, nikavi simptomi. Pozzz flower

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16760
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Синуси

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот