Родители и деца

Како нашите мајки останале бремени?

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by lela on 27.10.08 13:35

Dali ste razgovarale so vasite majki kolku nim im trebalo vreme da zabremenat,dali brzo ostanale trudni ili i nim i trebalo vreme.
Sto mislite dali seto ova e genetski,i dali ima vrska ako vasata majka ostanala trudna odma dali i kerkata ke ostane ili nema vrska nikakva.
Ova prasanje poveke go upatuvam na site onie koi veke bile trudni ili se vo momentot sto tie mislat i dali se sovpaga,dali mozi da se uporedi so bremenosta od nivnite majki.
Na mojata majka i trebalo nepolni 2 god.da zabremeni,so mojot brat(bremenost so prvo dete),mozda i kaj mene e taka koj ke znae..
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21617
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Ilince on 27.10.08 13:43

Majka mi so tatko mi bile vo vrska 6 godini.Se zele 1980 god.Imala 2 spontani abortusi vo edna godina .Jas sum rodena 1984 god.Posle mene vo 1987 imala povtorno spontan .E posle toa stama .Nikako ne mozela da ostane bremena ....Brat mi e roden 1993 na nejzina vozrast od 39 godini a jas koga imala 30 so mn maka cela bremenost vo lezenje...Samo hrabro
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19513
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by veki22 on 27.10.08 14:19

majka mi ostanala posle 3 meseci ne pazenje so prvoto isto taka i jas posle tri meseci ostanav.znaci se osvpagaat ali ne veruvam deka voi toa ima nesto nasledno.pozdrav i mu posakuvam na site sto sakaat bebe da im se ostvari zelbata
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18847
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by hormonce on 27.10.08 14:27

Еве јас сум пример кој нема врска со мојата мајка . Да, судбините ни се во многу работи слични, но што се однесува до бременоста мојата мајка добиваше до скоро точно на 28 дена (јас не добивам ). Се омажила 1976 во јули ,а јас сум родена 1977 во јануар (значи сум играла на свадбата) .Кога сум имала јас само 1,5 годинка во 5 месец имала вонматерична бременост и едниот јајник и е изваден (едвај жива глава спасила) и после 2 години е роден брат ми.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18963
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Natalija on 27.10.08 15:59

Za brat mi i trebale samo 3 meseci( presmetuvav po datumot na stapuvanje vo brak). Za mene ne znam, ne sum ja prasala. Mislam ne e nasledno, kaj mene ni po 8 meseci ne biva.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19172
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Sandra_Anja on 27.10.08 16:09

Na majka mi i trebale 2 godini za da zabremeni (so mene). Posle zabremenila dodeka me doela, pa imala spontan. I posle narednata godina pak zabremenila (so sestra mi).
A, mene mi bea dovolni 5 meseci:) Taka da, moze, no i ne mora da ima vrska
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19972
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by lela on 27.10.08 16:32

Mozebi nema nikakva vrska,mislam na genetska,no od druga strana ima mnogu primeri koi se sovpagaat so bremenosta na svoite majki,po vremeto na zatrudnuvanje,po simptomite na bremenosta....
sega zboruvav so zolvami i taa mi kaza deka kako i svekrvami odma zabremenila so prvoto,so vtoroto po 1 god.a taa saka i treto no bez uspeh veke 2god.
A svekrvami ima rodeno 7 deca od koi 4 zivi.
Znaci i ima i nema slicnost.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21617
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by lola on 27.10.08 19:27

мислам дека нема врска, мајка ми била бремена на свадбата-значи кога решиле дека ќе се земаат веднаш забременила, исто така и свекрва ми, а нас ни требаа 2 години
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 44
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 20216
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by BaMbYnA on 27.10.08 23:42

majka mi za mene odma zabremenila mesec od ko se zemale i za sestrami isto taka vika zamisluvanje i pravenje no kaj mene ne e taka eve veke 4 meseci se obiduvame i nisto taka da i jas mislam deka nema vrska jas imam ne redoven ciklus majka mi imala redoven Smile
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19436
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Stefanija S. on 28.10.08 8:25

Мајка ми со мене (јас сум прво дете) останала бремена после 2 месеци, а со брат ми одма штом решиле второ дете да имаат. Без проблеми, решавање за бременост-останување бремена.
Ама со мене не е така. Така што не знам што да мислам, но сметам дека нема поврзаност мајка-ќерка околу тоа кој како останал во блажена состојба.
Поздравче
avatar
Stefanija S.
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 141
Age : 37
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 18668
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by sofi47 on 28.10.08 9:29

Мајка ми забременувала веднаш од прва. Исто така и сестра ми. Меѓутоа кај мене малку потешко. Меѓутоа треба да се погледне и пошироката фамилија. Баба ми од татко ми мајка била единствена која имала деца. Тетка на татко ми воопшто немала деца, а стрикото дури во вториот брак едно дете. Но ако се споредат тогашната медицина и денешната значи има надеж и за мене. Ми доцни сега но се плашам да појдам на доктор, бидејќи минатиот пат докторката ме искара за секое доцнење не се одело веднаш на доктор, Тоа било за мое добро да не се разочарувам секој пат кога ми доцни а ништо од бременоста. Но се надевам дека овој пат нема да добијам.
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 18543
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by sofi47 on 28.10.08 9:49

Фала, јас дури и се понашам како да сум трудна. Доручкувам од сабајле, што ретко го правам тоа, пијам млеко, обавезно пијам фолна. Јас сум дури и од тие случаеви кои можеби од преголема желба и тестот преку урина и бета ХЦГ пред некоку месеци се имаат
покажани позитивни а бременост немаше. Докторот ми објасни кај 5% жени имало покачено бета ХЦГ иако не биле трудни. Е јас сум во тие 5% затоа и на домашните тестовите не верувам.
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 18543
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by natali on 29.10.08 10:56

Majkami i so mene i so brat mi vednas zabremenila stom se resile za dete istiot mesec zabremenila isto i nejzinite sestri a i na tatko mi sestri pa i nivnite kerki se od prva,samo jas nemozam eve 1godina,sega po hsg se nadevam ke bide a i turbo rabotime pa kako e Gospod nikoj ne e,samo on da mi pomogne
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19496
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by sofi47 on 30.10.08 8:37

Па и тикер си направив, замисли. Мене и ми доцни по неколку дена, ама овој пат без никакви тестови имам лошо искуство со нив. Ако ми касни две недели одам на доктор и ако има бременост има ако не следниот месец со нови сили. Пред 1,5година имав спонтан во 6 недела, пред 5 месеци мислев дека сум трудна направив тест беше позитивен а кога појдов на др. немаше бременост. Затоа овој пат решив да почекам. Ќе одам на доктор крајот на другата недела, нормално ако не ми дојде. А тикерот нека стои да разбијам малер.
avatar
sofi47
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 40
Локација : doma pred kompjuter
Поени : 18543
Registration date : 2008-10-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by marina_m on 30.10.08 12:06

majka mi vednas posel nekolku meseci brak zabremenila isto e i kaj mene pa i ista vozrast mozda se sovpagaat nekoi raboti ali n everuvam deka toa e nasledno nesto
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18924
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by sonja 35 on 30.10.08 14:39

Мајка ми немала никаков проблем со забременувањето.Мене ме зачнале веднаш по свадбата(не сакала да биде трудна невеста),а со брат ми (ептен е плански за машко)откога решиле го чекале одредениот месец и точно тогаш забременила.А јас се мачам ли се мачам,значи генетиката овде нема врска.
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 19218
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Kiki on 01.11.08 21:44

majka mi zabremenila posle 2 god brak, sestra mi postarata isto posle 2 god, a srednata odma ostana bremena. Jas ne veruvam deka genetski ima nekakva povrzanost.Koga ni e pisano, togas i ke bide, samo uste da moze covek da ne se opteretuva tolku so ova
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19723
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Sister on 01.11.08 21:48

majka mi so mene zabremenila vo tretata godina od brakot,namerno pocekale,so vtorata sestra tri godini po mene a so najmalata imala teskotii nekolku meseci dodeka da zabremeni.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 19144
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Viktorija78 on 01.11.08 21:55

Majka mi posle sest godini ja rodila sestra mi, pa po dve godini mene
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18705
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by lela on 01.11.08 21:57

Kiki напиша:Koga ni e pisano, togas i ke bide, samo uste da moze covek da ne se opteretuva tolku so ova
E toa e naj teskoto,kako da se opustime,jas i velam na od mm bratuceda,kako da se opustam,da se pravam deka ne sakam da sum trudna,deka nesakam da imame dete,koga ocajnicki go posakuvam,a i plus koga site samo za toa zboruvaat.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21617
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by verce on 01.11.08 22:04

Ne sum mnogu bliska so majkami na vakvi temi ama znam deka so mene ostanala bremena neplanirano najverojatno,zosto se vencale 3 meseci pred da se rodam.Ne ja skale babami i dedomi snaata a so tatkomi bile zaedno poveke od 3 godini.So bratmi sme razlika 3 god i 3 meseci i za ova neznam dali ja posakuvale ovaa razlika ili se slucila ili moze sakal pomala razlika a mama ne ostanala vednas bremena
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20240
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Ves on 02.11.08 0:32

Majka mi ostanala trudna vednas koga posakale.Za zal prvoto bebe koe bilo zensko pocinalo od silen bronhit na 4 mesecna vozrast . Potoa masko, pak masko , pa devojce t.e.jas .Potoa imala nekolku neplanirani bremenosti koi zavrsile so abortus ( se cudam kako go izdrzala sevo ova ) . Jas ostanav vo blazena sostojba vednas koga posakavme so mm .ako iam vlijanie genetikata sigurno sum mnogu plodna . Cudno mi bese toa sto bas vo toj period se uste bev pod stres ( od porano ), voopsto ne se hranev zdravo i ne zemav nikakvi vitamini i minerali .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19542
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by vecki on 02.11.08 1:34

so mene ostanala od prva a za bratmi neplanirano razlika sme godina i 9 meseci
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by aneta on 04.11.08 7:54

neznam mislam za mene ostanala posle 6 meseci no tie ne se zamarale tolku kako nas so broenje na denovi ili merenje na temperatura i slicno tuku rabotele po celi veceri hahahahaahah hihi
avatar
aneta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 128
Age : 34
Локација : na edno mesto so moeto srcence
Расположение : so vas e super
Поени : 18975
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by danielaval on 21.11.08 23:52

mojata majka vo prvata bremenost ostanala bremena po edna godina vo brak jas sum vtoro dete i sum po mala od mojot brat dve ipol godini jas pak ostanav bremena posle dva meseci od koga se verivme so prvata bremenost a so vtorata posle tri godini taka da mislam deka nema vrska sekoj organizam si e poseben bez razlika dali e nesto genetsko povrzano
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 35
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 18484
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како нашите мајки останале бремени?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот