Родители и деца

Алергија на кравјо млеко

Go down

Алергија на кравјо млеко

Пишување by Sonja.R.D on 26.10.08 15:57

Кога Никита имаше 2,5 месеци доби грчеви и завршивме на болница, каде ми беше кажано дека детето ја нема "препорачливата" тежина и дека е " млитаво'' . После тоа, купив и му дадов NAN. Само што ја проба првата голтка тој почна да повраќа и доби црвенило на лицето проследено со отоци на ушите. Среќа голема што отидовме на болница и што беше спречено нешто пострашно. После тоа добивме упат за во Скопје, за да испитаме зошто моето дете не ја држи главата исправена на 2.5 месеци. Таму пак, сите испитувања ги завршивме за кратко време и ми беше кажано дека тој е алергичен на кравјо млеко, а за грчевите пак, немаше објаснување. Од тогаш поминаа 7 месеци. Сега Никита е напредно бебе, сеуште го дојам , остана само алергијата на кравјо млеко , што ме ограничува во изборот на јадења. Докторката ми кажа дека повторен алерготест може да се направи после 1 година. Ако несмее да конзумира кравјо млеко, тогаш што е со козјото?
Друг проблем што се јави е тоа дека подолго време поради неинформираност го оставив да спие на левата страна. Сега, десната страна од главчето му е поиспакната. Дали имаат некакво влијание D3 капките или тоа останува така?

Sonja.R.D
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 36
Локација : Prilep
Поени : 18390
Registration date : 2008-10-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Monika on 26.10.08 16:24

Многу ми е жал за тоа што се случувало со твоето бебе и се надевам дека се ќе биде во ред.
Искрено да ти кажам многу пати и јас сум се прашувала зошто доколку бебето е алергично на кравјо млеко, не му се дава козјо?
Имам прочитано дека козјото млеко може да биде замена за мајчиното, доколку мајката не го дои своето дете.
Козјото млеко е многу здраво па дури и антиканцерогено, единствено мислам дека не содржи фолна киселина.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19523
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Emi on 26.10.08 22:34

jas kupiv pred nekoj den vo tineks za 20 denari malo kozjo mleko pa ke probam, sakam Milena da pie, navistina e zdravo, ba[ ke vidime kako ke go prifati.

Sonja na milena glavata i neramna, odnosno od dvete strani posto spie na strana i e spleskana, a pozadi kako naduvana postoona na grb nikogas ne spie
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21076
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Emilija on 27.10.08 8:06

Monika напиша:не му се дава козјо?
Имам прочитано дека козјото млеко може да биде замена за мајчиното, доколку мајката не го дои своето дете.
Козјото млеко е многу здраво па дури и антиканцерогено, единствено мислам дека не содржи фолна киселина.

Козјото не се дава пред да наполни 1 година
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19719
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Emi on 27.10.08 22:36

емилја имаш попширна информација зашто не?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21076
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Emilija on 27.10.08 22:57

Emi напиша:емилја имаш попширна информација зашто не?

Ќе го најдам текстот каде што прочитав и ќе пишам поопширно. За ова дознав кога барав решение за Петар. До пред 1 месец беше нетолерантен на млеко (сум пишувала по други теми), но за среќа го прерасна тоа и еве денес си пие млеко без проблем.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19719
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Emi on 27.10.08 22:59

баш ме интерсира пиши ни
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21076
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Emilija on 27.10.08 22:59

И од искуство. На ММ сестра, свекор и чува кози. Значи имаат козјо млеко тазе во секое време. На 10 месеци и дадоа на внуката и имаше многу грчеви, додека од кравјото нема никаква реакција.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19719
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Ves on 28.10.08 22:01

Jas ke baram tekstovi za kravjo i kozjo mleko , mnogu me interesira zasto i dvete mleka gi konzumirame vo izobilstvo .
Edna nutricionistka mi kazuvase deka Kozjoto mleko moze da bide zamena za majcino bidejki po svojot sosatv e najblisku do majcinoto .
Na deca koi imaat suva koza , egzema , skloni kon nastinki so mnogu mrsuli voopsto ne trebalo da im se dava kravjo mleko .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19442
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by vecki on 28.10.08 23:25

kozjoto mleko rezultira so slabokrvnost kaj deca do godina
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20740
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Silvija on 17.11.08 10:39

I nie imame problem so alergijata na kravjo mleko,ne sme pravele alergo test zasto doktorkata ni rece posle godinka da napravime.Inaku koga ke mu dadam kravjo mleko go isfrla crvenilo okolu ustata i usinjata.Probav i so adaptirano NAN ama so toa uste poloso bese.Crvenilo imase po celoto glavce.Pedijatarot mi rece moze da mu davam kozjo ama ne go saka i mu davam kozja urda bila mn zdrava i nema nikakva reakcija.
avatar
Silvija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 54
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 19500
Registration date : 2008-03-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Elisaveta on 21.05.09 0:48

Kozjoto mleko sodrzelo mnogu kalcium. Na edni prijateli,pogolemko devojce im se zalelo na pecenje na mokrakata, pa posle trista ispituvanja d-rkata im rekla deka devojceto pielo premnogu kozjo mleko i gi optovaruvalo bubrezite zatoa se javilo pecenje, a pielo po 1l na den.
avatar
Elisaveta
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 341
Age : 34
Локација : mkd
Поени : 17867
Registration date : 2009-04-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by emilija nestorova on 24.08.09 11:38

Zenski a znae li nekoj koi se simptomite na alergija na kravjo mleko.Kerka mi ne pie mleko,uste cica,ama mn saka jogurt,kis.mleko-ako ja ostavis po celo moze da go izede,pavlaka,zdenka.I koga jade vakvi proizvodi kaka potecno i posvetlo i 2 pati na den,a inaku po ednas.Inaku e slabicka,pa ispituvavme na 2 pati i rezultatite izlegoa +-,znaci ima nesto,malku isfrla.Pedijatrite velat deka nema potreba od zagrizenost bidejki toa e rezultat na mlecnite proizvodi.Ima li nekoj nekakvi soznanija okolu ova?=
avatar
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 628
Age : 38
Локација : Veles
Поени : 18825
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by kalinche70 on 26.09.09 8:47

Со алергиите имам заглавено на безброј лекари и тие баш не се начисто дали ако покаже мала реакција да се дава или да не се дава кравјо млеко.Меѓутоа за кравјото млеко немора да даде значи само уртикарија,најчесто дава егземи,болки во стомачето,течни слузави столици,па дури и температура.Ова ми го кажаа во детска имунолошка амбуланта.Се изнамачивме со малиот така до негова трета година додека откривме дека покрај се друго и на млеко е алергичен.Сега е поголем и користам соино или оризово млеко за се и сешто

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17204
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Алергија на кравјо млеко

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот