Родители и деца

Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Страна 21 of 28 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 24 ... 28  Next

Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:12

bibic напиша:Doktore pozdrav do Vas! Neznam dali prasanjevo e bas za ovaa tema i za Vas kako specijalist ortoped, ama go pocituvam vaseto mislenje. Kerka mi ima 2 godini i nekako kako da ne napreduva vo visina. Nejzinite vrsnici ja nadminaa za nekolku sm a ona ostana ista. Edna godina ja ima istata visina mozebi 1-2 sm razlika, no zatoa kilazata e razlicna, znaci e podebela od pred 1 god.
Me interesira dali ima nekakvi vezbi koi bi go zabrzale rastot vo visina i dali e vreme da se napravi pregled kaj ortoped zasto ima ramni stapala, pozdrav.


Прво - точно е дека има рамни стапала. Сите деца до 7 годишна возраст имаат рамни стапала.
Второ - за растење во висина нема вежби. Треба да ја види педијатар.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:17

Deni напиша:Докторе, една информација ја имам заборавено од последниот преглед кај вашата колешка кога излеговме со брзање па веројатно сме ја испуштиле.
Син ми сеуште не лази, не се исправа и ништо друго освен седење и некогаш превртување на стомак. Паткањето го правиме повремено, во место, со држење под мишки. Една роднина (мајка на два големи сина) што често доаѓа кај нас, ми го зема син ми и го патка низ соба- нешто како да го тера да оди со паткање, ама ептен чудно го држи- не под мишки туку на надлактиците- што мене ме плаши ради неговата тежина што не знам каде најмногу натежнува во таква позиција. Он се радува, како зајаче потскокнува ама таа желба не му трае долго, одма го спушта газето.. Дали ваквото паткање и држењето исправено на надлактици е во ред? Дали воопшто треба ова да се прави или да го оставам сеуште само да си седи па да стане кога ќе му се станува? Повремено ги правиме оние вежби за негово самостојно исправање, ама не ни успева- покажува напрегање и незадоволство. Во приватна порака ќе ви пишам и една недоумица што ме погодува на друг начин, за да не го оптоварувам форумов и замарам останатите. Благодарам однапред


Најубаво е да не се форсираат децата. Самите се ќе направат кога ќе им заѕвони ѕвончето во главата. Инаку т.н. паткање е без да се држи детето, тоа самото треба да се придржува за вашите раце или за буткалка, но за тоа треба прво да се исправа на нозе и да научи рамнотежа за стоење. Нема можност нешто да се наштети со погрешно држење, само малку да се пролонгира проодувањето.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:19

unknown person напиша:докторе мојата 16-годишна има криви нозе, поради тоа не може да стави ни сукњичка ни тесни пантолончиња, секој ден плаче поради тоа... дали има некаков лек за тоа?? ве молам за совет.
однапред благодарам


Криви нозе има и Николина Пишек, па не плаче. Дојдете да ја видам - има начин да се исправат.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:21

Ves напиша:Др.Видоевски

Мојот син има шест месеци, прегледан е веднаш по раѓање, потоа на два ипол и минатиот месец кога наполни пет месеци го носевме кај вас во Ортомедика на редовни прегледи, сите наоди се уредни , добри, се е во ред со физичките движења што ги прави за негова возраст , но ме загрижи педијатарот , ми рече дека ребрата под градниот кош му се малку невообичаено испакнати . Како би можела да бидам сигурна дека се ок? Редовно земаме вигантол и секојдневно излегуваме на сонце и дневна светлина .Инаку го дојам и напредувањето во висина и тежина му е добро .


На таа возраст поради интензивното седнување и напрегнување на стомачната мускулатура, кај многу деца се јавуваат испакнувања на ребрата поради припојот на мускулатурата. ТОА НЕ Е РАХИТИС. Тоа е минливо од кога ќе почне да стои и оди.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:25

Maja напиша:Dr. Vidoevski, mojata kjerka ima skoro 6 meseci i vekje sedi. Ja stavame vo sednata polozba (normalno potprena so pernici, no skoro i da ne gi koristi), si igra i e vesela da ne recam se raduva. Dali moze da i steti podolgoto sedenje?
P.S Do sega sme bile kaj vas na 2 i na 4 meseci i se e vo red.
Pozdrav


Не ставајте перници. Ако нема перници кога нема да може да седи ќе си легне. Вештачкото држење потпрено со перници или во некој агол може да доведе да се замори, а нема како да си легне.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:30

mis напиша:Почитуван Др.Видоевски
На 6 ипол месеци бевме на ортопед и ни кажа дека Стефан има криви нозе па ни закажа контрола и на 11 месеци.Од мое лаичко размислување некако не се согласувам со оваа.Како може дете во раст и развој толку мало кое уште не оди може да има криви нозе.кое е вашето размислување?Исто така ни забрани и стоење на нозе но како тоа да го исконтролираме кога тој несака ни да седи само да скока.Значи ли тоа дека не треба да го ставам во џампер?
Многу поздрав и Ви длагодарам однапред.


Точно е дека детето има криви нозе. СИТЕ БЕБИЊА СЕ РАЃААТ СО КРИВИ НОЗЕ ПОРАДИ НИВНАТА ПРИНУДНА ПОЛОЖБА 9 МЕСЕЦИ ВО МАТКАТА НА МАМА. Со самото застанување, стоење и одење настанува спонтано исправање на нозете. Негде на околу 3 години ќе има Х-нозе. И тоа е нормално. И тоа се исправа спонтано негде на околу 7 години. За жал носење на ортопедски чевли доведува да останат искривени нозете како што е случај кај детето од погорниот пост.
Значи, треба самото да си се подигнува, самото да стои и самото да скока (па и во џампер). Само давајте доволно витамин Д3.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:31

Elisaveta напиша:D-re me interesira dali vitaminot D vo teloto se sozdava pri diraktna izlozenost na sonce ili i pod senka? Dali da se soncame ili dovolno e i polovina cas pod senka. FalaМоже и под сенка, ама половина час е малку. Не гледајте на часовникот. Гледајте колку ви е пријатно на вас, така му е и на детето.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:34

Татјана напиша:Imam 2 i pol godisno since i na poslednata kontrola na 2 godini na ortoped ni rekoa deka so dvete stapala odi malku navnatre i deka za toa treba da nosi sini navecer i nekakvi ortopedski konduri denje. Jas sum mnogu isplasena i sekako ke se konsultiram i so drug ortoped no ako ima nekoj so vakvo slicno iskustvo ve molam neka mi pise.


Одење навнатре или т.н. "toeing in" e нормално за деца до околу 3 години. Меѓутоа има одредени навики за спиење и седење што може да го остават тоа одење трајно, а исто така и носење на крути обувки. Значи со ортопедските чевли ќе оди уште повеќе навнатре.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:37

delfin76 напиша:d-re sin mi e 11-godisen i celo vreme sme so vloski , ortopedski konduri i sl.
megutoa nozete pak mu se dustaban
inaku e krupen i tezok , pa bi sakala da mi kazete dali sega vo pubertet toa bi se sredilo ili treba nesto da prevzememe
inaku odime na ortoped vo poliklinika bukurest kaj dr. Orce Ivanov


Ако внимателно ги прочитате постовите од понапред за рамни стапала, ќе прочитате дека ОРТОПЕДСКИТЕ ЧЕВЛИ И ВЛОШКИ ДОВЕДУВААТ ДА ОСТАНАТ СТАПАЛАТА РАМНИ и после 7 години. Сега само вежби за стапалата ќе помогнат.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:40

jeca напиша:Д-р. , син ми има две години и мислам дека со левото ноџе гази навнатре. Носи цицибан патики. Совет што да преземеме. Поздрав


Пред некоја минута пишував за ова на друго прашање.

Нема 3 години. Нормално е да оди со стапалата навнатре. За да не продолжи и понатаму така да оди потребно е да биде колку повеќе може босо и да не носи ортопедски обувки. Сем тоа одредени навики на седење и спиење треба да се избегнуваат.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 15.06.09 23:41

delfin76 напиша:Сега само вежби за стапалата ќе помогнат.

a kakvi vezbi doktore?
da gi citav postovite i svativ , megutoa dosega d-rite toa preporacuvaa
i sega nisto ne mi e jasno


За тоа ви е потребен физијатар. Јавете се кај д-р Славица кај Градска болница.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 16.06.09 23:01

jasma напиша:Pocituvan D-re nie go imame istiot problem kako Ves samo sto moeto since za eden mesec ke napolni dve godini, odi cela godina a ispaknatite rebra na levata strana od gradniot kos seuste ne se povlekle.Dali toa treba da me zagrizuva ili so tek na vreme ke se ispravat.Vi blagodaram odnapred.


Само сончање во лето и витамин Д3 во зима.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 16.06.09 23:02

Татјана напиша:Moeto dete ima 2 i pol goddini i na posledniot ortopedski problem ni rekoa deka stapalata mu odat navnatre. Ni sovetuvaat da nosi ortipedski konduri i sini za spienje. jas sum mnogu zagrizena i ve molam koj imal slicen problem neka kaze.


Прочитајте погоре и во вашите пораки.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by avanturistka on 20.06.09 22:21

ilievska.m напиша:Sinceto ima 10 meseci i ne znam dali treba i vo letniot period da prodolzam da mu davam od vigantol kapkite.Ako ne treba kazetemi od koga do koga da pauzirame.
pozdrav
iako e za dr.prasanjeto ke ti odgovoram i jas bidejki ima odgovarano na prethodnite strani za ova prasanje.do godina se dava bez razlika na leten ,zimski period,a posle godina samo vo zima nekade oktomvri mesec pa se onamu mart ,april.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18295
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 22.06.09 23:21

Anjuska08 напиша:Со истото прашање и ние. Мојата ќерка исто така многу се поти ноќе, но јас воопшто не сум знаела дека тоа може да биде недостаток на некој витамин. Педиатарот ни вели дека е такво детето. Престанавме со Вигантол од 1 јуни по ваша препорака. На последната контрола кај вас на 9 месеци се беше во најдобар ред.


Потењето може да е од недостаток на витамин Д, но потењето е и кога е топло. Сега е лето и е топло. Има доволно сончање. Но до една година давајте и капки. Над една година витамин Д само во зима.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 22.06.09 23:23

tanjaaa напиша:doktore bevme kaj vas pred edna nedela ama zaboraviv da ve prasam ?
mila ima 5 ,eseci vlezena e vo 6 pocna da sedi vie ni rekovte da ja sednuvame ama ne prasav za dubace dali smee i od koga????
mi rekovte deka se formirani jadrenca na kolkcinjata
vi blagodaram mnogu
pozdrav


Може, ама само статично. Да не оди, само да скока.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 22.06.09 23:27

Pipolino напиша:dr vidoevski
filip ima 5 i pol godini poslednive 20 moze i poveke dena mi se zali na nogata gore kaj butnata koska nekogas poveke nekogas pomalce.Na dodir ili pri stiskanje bolkata ne se zgolemuva.Nekogas koga nezgodno ke ja namesti nogata pri sedenje ili pri igranje povise go zdoboluva
e sega koga ke stane od spienje spored negovoto kazuvanje poveke go boli inaku vo tekot na denot e aktiven i ne potkrivnuva ili nesto slicno

ponekogas mi se zali i na tabanite dolu
znam deka decata koga rastat se slucuva da gi bolat koskite
no jas sum isplasena dali e nesto drugo vo prasanje ili pak e period vo rastenjeto
kako da bidam sigurna ?


Коските не болат. Болат мускулите. Постојат два типа на болка. Едниот е кога ќе стане од спиење, а во текот на денот е слободно подвижно. Тоа е реакција на некоја вироза и би требало да помине во тек на една недела. Другиот тип е попладне, пред спиење, а некогаш и при спиење. Тогаш детето бара масажа, а кога ќе стане од спиење како да не било ништо. Тоа се боллки во растење и траат до околу 8 годишна возраст.
Ако не се болките од овие два типа, треба да се прегледа.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 24.06.09 22:13

Бубе напиша:На редовниот преглед кај педијатар на 9 месеци ми рекоа дека долните ребрата и се испакнати.
До сега на сите прегледи кај Вас наодот и беше соодветен на возраста и ни рековте да примаме Вигантол до првиот роденден. Последниот преглед ни беше на 8 месеци, а следниот е кога ќе прооди.
Ама ова испакнувањето ме загрижи. Се мислам да не згрешив, бидејќи 1,5 месец не и давав Вигантол, но пиеше витамински сируп BabyVit, а тој содржи витамин Д3. А исто така, веќе ве имам прашано за потењето. Премногу се поти... и зимоска и сега, кога цица, кога спие, а некогаш и кога си игра.
Ги читав претходните постови и се надевам дека нема никаков проблем.
Се мислев да не Ве прашувам, бидејќи одговоривте на слично прашање, ама не се додржав :shame:
ми се врзаа во глава потењето, ребренцата, замената за вигантолот....


Нормално е за таа возраст. Не се секирајте и давјте витамин Д како што советував.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 24.06.09 22:15

Ilince напиша:Kako ste Doktore golem pozdrav do vas
Mojata kerka napolni 3 meseci i pred nekoj den eden gostin slucajno ja pogali po glavceto i zabeleza deka fontanelata brzo i se zatvora i deka pobrzo ke izvadi zapcinja...mene ova nekako ne mi bese jasno ...dali ima nekakva vrska pomegu ovie dve raboti...ja konsultirav i majka mi ...no taa vika najdobro da se konsultiram so vas...golem pozdrav i od nea


Македонска (или балканска) работа. Се коментира нешто што не се знае, ама има слушнато од некого кој исто така слушнал од друг итн.

Нема врска фонтанелата со забите.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 24.06.09 22:16

Бубе напиша:Ќе пробам јас да ви одговорам, бидејќи го прашував докторот за ова и мислам дека има одговорено понапред во темава

strk напиша:doktore dali devojce so pravilni noze i stapala na 4 godisna vozrast mora da nosi isklucivo ortopedski cevli - mislam na cevli od ciciban ciko i slicni na niv blagodaram

чевличките на цицибан и чико не се ортопетски, туку анатомски и треба да носи такви. Ортопетки чевлички се носат доколку има проблем со стапалата и тоа по навршени 7 години.

sonja напиша:Doktor Vidoevski,
Mojata kerka imam skoro 6 polni meseci, i od pred edna nedela pocna da spie zavrtena na leva strana, ibez ogled dali spie vo tekot na denot ili noke.Sakam da Ve prasam dali vakvoto spienje moze da predizvika iskrivuvanje na kicmata ili drugi nesakani posledici?
Inaku jas uporno ja mestam na grbce, ili ja vrtam na desna strana, no taa e pouporna od mene,kolku i da e cvrsto zaspana povtorna se vrti na leva strana .

И Илина така спие уште од раѓање, завртена на лева страна и главчето и е зафрлено наназад. Докторот рече дека не е никаков проблем, си спие како што и е згодно. flower


Бубе Ви благодарам за правилните одговори.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 26.06.09 0:09

katica напиша:Doktore, moeto devojce ima 17 meseci posleden pat na ortopedska kontrola ja nosevme na 11 meseci togas bese se vo red. Sega veke odi dali treba da se nosi na kontola i na koj vozdrast.Odnapred blagodaram flower


Контрола пои стабилно одење.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 26.06.09 0:11

bordan напиша:pozdrav do doktorot,
imam dedo okolu 70g ama kako da ne e tolku star.se normalno si raboti seta i fizicki raboti moze da raboti.pred mesec dena pocna da se zali na nogata i kako da pocna da potkleknuva bese na pregled i mu rekle deka vo kolenoto caskata nemala dovolno masnotii i zatoa nemozela ubavo da se svitkuva.me ineresira sto moze da pie za da ima od tie masnotii i dali moze kapkite d3 ili vigantol da pie i po kolku.kaj nas ortoped nema pa ako treba koga ke doagame kaj vas na redovna kontrola ke go dovedeme i nego. odddnapred Vi blagodaram


Caps. No Dol или Caps. Jointace, а и исто такви креми за мачкање.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 29.06.09 18:41

tanjasofija напиша:Zdravo doktore imam edno prasanje za vas pri lezecka ili sedecka polozba ako nozete mi se vo ispravena polozna poveke od 30 min potoa ako sakam da stanam nemozam da stanam imam bolki vo predelot sto se naoga pod caskata ve molam za sovet dali treba da koristam lekarstva i kavi i li sto bruga da primenuva vezbi ili nesto drugo pozdrav


Caps. No Dol или Caps. Jointace, а и исто такви креми за мачкање.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Видоевски Горан on 29.06.09 18:43

bibic напиша:Doktore, sakam da ve prasam za dijagnoza torticolis, dali ovaa sostojba e vo vas domen, kako se leci i kakvi se posledicite od nea. Se raboti za masko dete 5 meseci koe redovno pravi vezbi so fizioterapevt. Vi balagodaram, pozdrav.


Кога се јави тортиколис. Ако е две недели по раѓање тоа е тортиколис и треба да се прават вежби. Кај таквите деца има и појава на топче на вратот.
Ако се јавило во третиот или четвртиот месец тоа не е тортиколис, туку навика на држење на главата од неправилно држење во раве. Тоа не се лекува со вежби туку со правилно држење.
Јавете се во амбуланта да се слушнеме.

Видоевски Горан
ВИП личност
ВИП личност

Male
Број на мислења : 498
Age : 57
Локација : Скопје
Поени : 17766
Registration date : 2008-10-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by marijajovanova on 01.07.09 12:58

Doktore, David ima 4meseci denes mu dadoa da nosi kaisi poradi nedorazvieni caski i isto taka jadratra ne se pojaveni. Dali da gi nosi kaisite i dali moze na ovaa vozrast da nosi kaisi i sto ako ne se oformat caskite?
avatar
marijajovanova
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 33
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 17998
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Стручни совети од областа на Ортопедијата!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 21 of 28 Previous  1 ... 12 ... 20, 21, 22 ... 24 ... 28  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот