Родители и деца

Малч

Go down

Малч

Пишување by sonja colakova on 21.10.08 19:29

Малч е парчиња кора од дрво кои се користат за сите цвекиња посебно во есен. малчот ги штити билките, ја подобрува структурата на почвата, а вам ви го олеснува плевењето, полевањето и борбата против штетниците.Се нанесуваат на површината на почвата еднаш или два оати годишно за да ја задржат длабочината. Со тоа земјата е топла и влажна. Малчот го намалува влијанието на екстремните температури на земјата, а го намалува и губењето на топлината преку ноќ. Се надевам дека ова ќе ви помогне околу вашите цвекиња кои сакате да ги заштитите во зима. Сега е вистинско време за тоа.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18773
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by sonja colakova on 22.10.08 8:02

Изаборавив да ви кажам. Можете и уктасни каменчиња да ставите на собните цвекиња ама се поскапички. Во кинеската кај Трнд кафе се некаде од 200-300 денари. ама тие ја задржуваат само температурата. на пролет мора да ги вадите за да може земјата да дише. А и од штетници не помагаат. Само онака за декорација.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18773
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by Girl***** on 22.10.08 23:35

Соња јас како фрик за цвеќиња 🇾🇪ова корава од дрво валјдане треба да ја собирам или не дај боже да ја симнувам од негде ? Ја има ли негде да се продава или да се подберам на водно со ќесата ? Е да и уште нешто онака само се реди врз земјата ?

п.с Збориме з ацвеќиња во саксија
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by sonja colakova on 22.10.08 23:41

Збориме за сите цвекиња и оние во двор. Овие кориве можеш да ги најдеш по цвеќари или во кинескиве продавници, а можеш и да ги собираш. Се реди врз земјата, да ја покрие цела.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18773
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by Girl***** on 23.10.08 22:10

Да те прашам уште нешто ти од каде ги купуваш (ако може името на продавницата) или наоѓаш користиш смеса или од точно определено дрво Ова прашувам зашто денес кога споменав и татко ми спомна дека чул нешто за ова ама као му рекле дека не е сеедно која кора т.е од кое дрво
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by lela on 23.10.08 22:18

Jas gi imam nadvor vo bavca,i bas e super,treva ne mora da kornam megu nivsi
se snajdov hihi em ubavo izgleda em korisno e.
Nie koga secevme drva za vzima si sobrav i si staviv.A isto ubavo e i pilevina podniv da se stavi ama okolu cveketo da se napravi krukce i da nema nisto da moze da raste.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 21637
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by sonja colakova on 24.10.08 8:39

и јас од кај мајкамиземам кога купува дрва за огрев, и мешам со овие од кинеката продавничка оти се по декоративни.
Во кинеската во Кисела вода на рампа.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18773
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by Girl***** on 25.10.08 0:08

Фала Фала многу ќе земам понеделник изгледа па ќе видиме како ќе пројде зимово Smile
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Малч

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот