Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Именденско мени!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14847
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Именденско мени!   21.10.08 6:15

Znam deka mnogu od vas slavite imendeni dali vase licno ili na vasite naj bliski
pa me zanima sto se spremate osven kolaci.
Na mm imendenot mu e na 27.12 (katolik e )Ivo se slavi,pa bi sakale da si razmenime mislenja.
Jas proslata godina imav napraveno,megu drugoto salata od tri vrsti sirenje vo oblik na sisarka,
eve od kade e receptot
www.coolinarika.com/recept/shisharka-od-sira-o
i ovie kolacinja mejgu drugite
www.coolinarika.com/recept/kolaci-svijece.
Sto vie spremate za imenden,i napisete nekoj interesen recept.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14847
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   21.10.08 21:33

:cry: :cry: :cry:
Zar tolku nikoj ne slavi imendeni vo Makedonija!
Kade ste devojki?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13049
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   21.10.08 22:01

За именден на Петар купивме скара, направив варен компир со морков па запечен во рерна, сезонска салата (во лето е и се има во изобилие), таратор (да иде со узото), сладолед за десерт.

Значи ништо посебно не сум спремила. А и со двете дечиња околу мене не ни можам многу да спремам. Здравје следните години се надевам дека ќе имам повеќе време, а воља имам се разбира.
Вратете се на почетокот Go down
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 29
Локација: Не многу далеку од дома
Расположение: Среќно вљубена
Поени: 11818
Registration date: 2008-10-08

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 3:28

Лела , ние спремаме дома именден за брат ми Св.Кирил и методиј
Најчесто свежи салати неколку видови , и обавезно руска и една со изварка и краставички и нечто друго ( не знам точно мајка ми ја прави), кифлички, и многу слатки

Инаку секоја година моите купуваат јагне и се пече цело задолвително ( нешто како курбан)
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12075
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 3:33

Ние славиме Св Никола на 19.12 и ние ова го спремаме (се е посно): риби свежи и смрзнати, сарма расол,три врсти салати (руска , со туна, и една со компири моркови кисели краставици и сенф), повеќе врсти на кифлички, три врсти на баклави (чоколадна, со лешник и со ореви), ролати со праз и расол.. не ми текнува друго, ако несто те интересира прашај ќе ти писам рецепт
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12075
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 3:37

а дечко ми славо Петковден (мрсно) и кај него ова се спрема: месо( пилешко, свинско и пелскавици), кифлички најразлични, две врсти салати (македонска и руска, но изгледас годинава ќе менуваат), паховани палачинки, сарма расол, 5 врсти благо (грчка, киндер, еврејска и баклави)... од прилика тоа е
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12520
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 3:46

hajdi ako mozes da mi pises recept za posnite rolati,posto godinava sv.arhangel padja vo petok i nie ke mestime posna trpeza.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14847
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 3:48

Hajdi jas zboruvam za imenden ne za slava.
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12075
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 4:08

па кај нас некои чекаат слава некои именден. и истата трпеза е и кај тие што чекаат именден, значи кај нас не се прави во тоа разлика
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14847
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 23:22

Za imenden ne se dava jadenje,se pravat soleni raboti,rolati od meso,blagi rab.samo klasicno jadenje kako na slava barem kaj nas vo Prilep,a eve i kaj katolicive ne se dava.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12743
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   22.10.08 23:54

Lela nekolku vrsti slatki soleni rolatcinja,mali gotovi ekleri koi se ponat so ruska salata,kiflicki,ordeveri,kikiritki,bademi,lesnici,fstaci...moze i nekoj rolat od meso majka mi poracuvaa gotovi 400-500 den svinski i pileski polneti so krastavicki,salama ,kaskaval mmmmm prevkusni se ....Drugo ne znam ne mi teknuva
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12075
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   25.10.08 8:54

lela напиша:
Za imenden ne se dava jadenje,se pravat soleni raboti,rolati od meso,blagi rab.samo klasicno jadenje kako na slava barem kaj nas vo Prilep,a eve i kaj katolicive ne se dava.

Во Кичево ни на именден ни на слава не се дава јадење. Сето ова што го напишав го поставуваме како мезе на маса.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12154
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   02.11.08 23:59

majonez salata, pileska salata, sveza salata, kifli razni, piroski, slatki , tarator ordever.toa e za imenden e sega nekoj ja pravat i taa salatata so urda
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12193
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   03.11.08 3:21

[quote

Во Кичево ни на именден ни на слава не се дава јадење. Сето ова што го напишав го поставуваме како мезе на маса.[/quote]

Ова изгледа дека сум кичевска снаа и кај нас е исто. Сега ни е слава во сабота (Митровден) и не даваме ручек или вечера, туку онака си чекаме гости на мезалук... Нарачавме 3 овали мешана скара , ќе правам кифлички и тесто во најразлични форми, некоја крем салата и свежа салата, ситни колачиња и пијалок. Ај ќе ви пуштам слики после славата.
ММ е задолжен за музика, тоа ни е некако најбитно ! Сите пијат, пејат , се веселат ,многу често пола трпеза останува нечепната.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14847
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   03.11.08 10:51

Eve nesto prekrasno sto jas go imav lani za imeto od mm.

Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14847
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   03.11.08 10:53

www.coolinarika.com/recept/shisharka-od-sira-o
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13622
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   03.11.08 11:10

jas za nasata slava i imenden sv. Nikola leten, ako e mrsno (posto vo sreda i petok e posno) stavam tri vrsti meso, najcesto skara ili peceno
od krem salati pravam sam francuska bidejki e so pavlaka i e lesna, a slavata e vo toplo vreme - maj.
zelena salata - domat, krastavica (samo seckani na krugcinja, stapcinja i sl, ne vo salata, oti znam deka ke se rastece voda) i zelka so maslinki.
malidzano od zimnica go pravam salata so malkuuu majonez (1-2 lazici na edna tegla malidzano) i malku orevcinja seckani.
kolaci nekogas naracuvam, nekogas pravam. ovaa godina imav marcipan rolat od lokum, polneti urmi, strumfovi, bajdera i majka mi donese baklava.
nekad pravam i t.n vocna salama, kokosov rolat i sl.
kiflicki mesam jas, a piti svekrvata suka i gi secam na mali parcenca.
normalno ordeveri od suvomesnato,kaskaval, sirenje...
gravce vo mali zemjeni tavcinja..

ako e posna slava - togas namesto meso sekako ide riba, ribini prsti...
krem salata posna
kolacite gi pravam so posni produkti.
nema suvomesni ordeveri...
kiflite se mesat bez mleko i jajca
zeleni salati i dr. sto e posno...

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
marina****
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 304
Age: 26
Локација: Germanija
Поени: 10975
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   04.05.09 23:22

kazete mi nekoja idea za imenden da se iskombinirA meso so salati ili sl.. prv pat ke slavime na sin mi sega na 24 ,pa kzete nesto.....kako poiskusni...hhh
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12898
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   04.05.09 23:55

i nie slavime imenden kiril, ama sekoja godina razlicno spremam. obavezno ima slati dve ili tri vrsti, kifli, lisnati, sitni kolaci, ordeveri. valjda nabrojav se. se zavisi kako sakas da spremas i kolku gosti ke ti dojdat. porano pravev pogaci,rolatti i mesa paeceni nekolku vida. sega nemam mnogu vreme so maloto , pa gledam kolku mozam, da se obelezi denot.inaku sega na marko mu e imenden na 8 maj, samo ne mu go slavamv, mu go obelezuvam. pravam rucek ubav i zemam torta i domasnite se pocastuvame. bidejki veke imame imenden od mm , ostanuva koga ke porasne da si odluci dali ke si go slavi imendenot.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12399
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   05.05.09 8:19

Nie imame i mrsna i posna vizita (imenden)...Sv Nikola posto e posen....serviram isklucivo posno.Posni kifli,przena riba(plasica ili oslic) dekorirani vo oval so nekoja zimnica:kiseli krastavicki, morkovi, maslinki.... Pravam i posna salata od tuna ili so oriz ili so kompiri!.....Od slatki vizitarski kolaci pravam posni....so lokum,so suvo ovosje...smokvi,grozje,urmi,pa so kokos i posni biskviti susamki i taka......Bitno da se posni!
Za Veligden pak pravam mrsno.Kifli mrsni i poveke vrsti:veternici,obicni,kako cvetce,kratki,potkovici itn.Ordeverite se isklucivo so suvomesnato:sunka,kaskaval,cajna......za dekoracija obicno koristam krastavica,maslinki,jajce i sl.Salata ili ruska ili redena...a moze i so izvarok....Od kolaci pravam vizitarski ama mrsni.Ima za mrsen imenden poveke izbor,ama i za posnive se snaogam nekako!
Ne redime nie za vizita meso nitu rolati.......nitu pravime torta...Toa go pravime za kukna slava i toa ako e mrsna.Nie imame posna i pravime ribna corba,grav,posni sarmi i posna baklava obicno!
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 628
Age: 34
Локација: Veles
Поени: 12155
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   23.11.09 4:27

Eve nablizuvaat pposnite slavi.Nie cekame imenden na mazot mi,posno e i ni idat mn gosti.Ako ima nekoj bilo kakov posen recept neka pomaga.
Вратете се на почетокот Go down
bani
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 45
Локација: Skopje
Поени: 12707
Registration date: 2008-04-18

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   24.11.09 1:19

I nie slavime imenden za sv.Arangel Mihail ako e vo petok spremame posno a ovaa godina bidejki padna vo sabota spremav pileska bajadera, ruska salata, pita so sirenje, rolat od kaskaval ,kiflicki, bogat ordever so pecenica kulen cajna kaskaval obicen i pusen, malku tursija... a za blago pravev bombici so zele i suvo grozje, rafaelo,minjoni, bajaderki so karameli i bombici od taan alva...
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1682
Age: 31
Локација: na rabota pa domce i obratno
Расположение: odlicno
Поени: 12453
Registration date: 2008-07-29

ПишувањеПредмет: Re: Именденско мени!   24.11.09 1:39

Jas slavam imenden Vasilica i obicno spremam meze znaci ruceci ili veceri ne pravam se si e servirano i obicno ima ordever so suvomesnati dve vrsti na krem salati,kiflicki obavezno ,dva tri vida blago (sekoja godina se razlicni) i mesana skara.Ne pravam kojznae kolkav golem imenden se sobirame drustvoto standard Smile
Вратете се на почетокот Go down
 

Именденско мени!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -