Родители и деца

Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Злоупотреба на лицата посебни потреби!

Пишување by Ane on 04.12.07 20:51

Mozebi malku ke ve sokira mojot naslov, pa eve vednas da vi kazam za sto se raboti - zloupotreba na ovie lica za licna korist, odnosno bogatenje.
E sega od kade mi tekna za ova
Imeno pred dve-tri nedeli bev na pres konferencijata za otvoranje na noviot sportski centar "Junior" vo nas. Aerodrom. Odlicno sreden i nov, so toa sto povodot bese i za toa trebase da napisam - im davaat da vezbaat besplatno na licata so posebni potrebi, odnosno kosarkskiot tim od pripadnicite na specijalnata olimpijda (SO).
tamu osven galvniot na salata bese dojden i eden pretstavnik od SO, zaedno so clenovite na timot. Nivnata radost od novite uslovi vo koi ke vezbaat bese neizmerna i veruvajte mi izmamja solzi kaj site prisutni.
zedov izjavi od direkorot na salata i od gospodinot od SO. si go napisav tekstot, go dadov da se redaktira i lektorira, pa me vika direktorot.
Imeno gospodinot koj se predstavi deka e od SO - bil manipulant koj veke edna godina i poveke e isfrlen od SO, no gi ukral pecatite isega gi korisiti lazno da sklucuva dogovori da se bogati. vo toa se uveriuvme i otkako se javivme vo SO, kade ni ja potvrdiija kako tocna informacijata.
Veruvjate mi uste sum revoltirana od ova. no me nervira nesto drugo poveke. Kako seuste dozvoluvaat toj covek da gi vodi tie lica, da se pretstavuva javno deka e od SO itd. i gi iskoristuva na najpodmolen nacin. zarem odgovornite za salata i sponzorite ne mozat da se rasprasaat vo SO koj im e glaven pretstavnik i tn. a toj ke se pojavi po vesnici i po televizii.
Za sreka kaj nas imase nekoj da go prepoznae i tekstot ne otide.
Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by wisna on 10.02.08 1:02

Jas volontirav nekoe vreme vo specijalna olimpijada, a me interesira ako mozes da mi kazes za koj direktor stanuva zbor, Ognen li se vika? Lele ako e toj ne mi se veruva, mene mi ostavi ok vpecatok, no ne znam, ne go poznavam dovolno taka da mozno e da e prevarant, moze zad negovoto dobro ima loso lice. Inaku gi mrazam takvite licnosti koi gi zloupotrebuvaat vakvite lica, osobeno kako student na defektologija (koj pauzira ovaa godina) premnogu me iznervira ova
wisna
wisna
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 612
Age : 30
Локација : Lost...
Поени : 20107
Registration date : 2008-02-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by Ane on 14.02.08 2:31

da wisna za nego stanuva zbor!

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by bibe85 on 26.11.08 18:52

Оваа злоупотреба на ваквите лица зема се поголем замав кај нас посебно во помалите градови каде луѓето не се доволно информирани или нема каде да се обратат, ама буквало се поигруваат со судбината на ваквите лица, ова го кажувам од сопствено искуство јас имам брат кој е глувонем не е така роден, но кога заврши средно образование се појави една личност во нашиот град што демек ќе ги заштитува таквите лица отвори фирма побара да вработи такви лица и верувајте дека после една година тој максимално ги злоупотребуваше а за тоа што имаше вработено такви лица од државата добиваше неповрати средства ги тераше прва на работа и вечерта во 1,2 да одат да затворат заедно со другите а утредента пак во 6 на работа а после почна и дома да ги зема да работат кај него де дрва де незнам што. И откако ги искористи максимално им дал да потпишат бланко листови им рекол демек се за плата а уствари на нив потоа имаше напишано дека доброволно напуштаат од работа.
Многу сум изреволтирана од ваквото поигрување со овие лица, и од тоа што не се никако заштитени и сето ова го правеа за 6000ден ни недела ни празник им се знаеше. незнам кај ќе им оди душата на ваквите луѓе.
bibe85
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 33
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 19116
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by Sandra on 26.11.08 21:08

Ане и јас имам слушнато од родител чие дете е во СО дека тој е жив преварант.
Ако е вистина тоа, греота е!

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19606
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by SonjuS* on 26.11.08 21:21

neka im sluzi na cesta na site takvi..
kakva sramota sme nie..pa zarem i do tamu stasa narodov..i od toa pari da krade???
lele ne mozam da si poveruvam na ova sto citam...
SonjuS*
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 19651
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by Ance-J on 26.11.08 21:32

Навистина жално,до кога некои ќе се збогатуваат од маката на таквите луѓе?Незнам дали имаат тие мозок да размислат, или пак државата да ги заштити лицата со посебни потреби.
Ance-J
Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Age : 37
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 19203
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by soledad on 23.04.09 0:51

имам една пријателка во прилеп.синчето има 6 год,и боледува од церебрална парализа.беше зачленета во едно здрузение за лица со посебни потреби.требасе да добијат инвалидска количка.чекаа доста долго време,иако му беше ветено дека ке добијат за 1 месец.згора на тоа му наплатија 3000 ден,а требаше да ја добијат бесплатно.ова е само еден пример дека ја користат тугата несрека.

soledad
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1063
Age : 29
Локација : DOMA
Расположение : vozbudeno i nestrplivo
Поени : 18346
Registration date : 2009-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by delfin76 on 06.05.09 16:07

ne znam stvarno , kako mozat da iskoristuvaat necija nesreka za da pecalat pari
pa tie luge ne se takvi po nivna volja ,na krajot na kraistata
stvarno nikoj nisto ne prevzema da go spreci toa
delfin76
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19375
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Злоупотреба на лицата со посебни потреби

Пишување by ance tufekcieva on 02.06.09 14:50

pozdrav jas sum majka na 2 godisno dete so down syndrome.za toa vomakedonija ima mnogu malku edukacija na naselenieto koj se ustvari tie deca i kako se ragaat.kolku e nivna ta inteligencija i sto tie mozat da postignat vo zivotot.
na sekoj salter vo bolnici i nasekade naiduvame na problmi.
se borime poradi slabata muskulatura sto ja ima da proodi i ja educirame na najubav mozen nacin.no ima sekakov narod i samo se falat deka davaat pomos za deca so posebni potrebi no site lazat 4000 den mesecno ne se pomos koga ima dupli troskovi.ziveeme vo drzava vo koja se se pravi samo pomos ne se dava.i na krajot ja pravat mentalno retardirano dete a ona ima poveke inteligencija od site niv.ama ova ti e.pozdrav
ance tufekcieva
ance tufekcieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 38
Локација : strumica
Поени : 17614
Registration date : 2009-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by Mama Ane on 02.06.09 15:00

Добро дојде Анче, љубовта кон детето е најважното нешто што можеш да му го подариш на своето дете, со секакви малограѓански работи, ако се замараш, ќе си го нарушиш здравјето а со тоа ќе биде тешко да си ја чуваш својата принцеза. Одбиј на секоја глупост и сакајте се :*
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by Defektolog on 17.06.09 23:12

ance tufekcieva напиша:pozdrav jas sum majka na 2 godisno dete so down syndrome.za toa vomakedonija ima mnogu malku edukacija na naselenieto koj se ustvari tie deca i kako se ragaat.kolku e nivna ta inteligencija i sto tie mozat da postignat vo zivotot.
na sekoj salter vo bolnici i nasekade naiduvame na problmi.
se borime poradi slabata muskulatura sto ja ima da proodi i ja educirame na najubav mozen nacin.no ima sekakov narod i samo se falat deka davaat pomos za deca so posebni potrebi no site lazat 4000 den mesecno ne se pomos koga ima dupli troskovi.ziveeme vo drzava vo koja se se pravi samo pomos ne se dava.i na krajot ja pravat mentalno retardirano dete a ona ima poveke inteligencija od site niv.ama ova ti e.pozdrav

Sakam da ve pozdravam bidejki ste sovesen rodtitel i sakate da se educirate za sostojbata na Vaseto dete. Pred se mnogu e vazno uste od sega da ne gi setate bolnicite bidejki Vaseto dete ne e bolno.Se sto treba da napravite e da se konsultirate so defektolog od Vaseto mesto na ziveenje i da se zapocne so vezbi za rana stimulacija na razvojot.Taka najmnogu ke si pomognete sebesi i na vaseto dete.ako pocnete navreme ovie deca mozat mnogu da postignat kako da se grizat za sebe taka i da bidat socijalizirani vo sredinata.okolu paricniot nadomestok da ve informiram deka treba da se obratite vo Centar za socijalna rabota i mislam deka deteto dobiva paricen nadomestok :"postojana paricna pomos do 26 godini" a Vie kako roditel dobivate nadomestok za "tuga nega i pomos".Pozdrav

Defektolog
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 17627
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by ance tufekcieva on 18.06.09 8:22

Vi blagodaram na vaseto razbiranje i soveti.Nie veke rabotime so defektolog dvapati nedelno i VERCE ima mnogu nauceno a i jas.sakam sto e mozno poveke taa da se educira za da moze da trgne vo redovno uciliste.Za pomosta od socijalni grizi ne ni davaa dodeka da napolni 1 god.da podneseme dokumenti.Od koga napolni 1 god.pobaravme i cekavme 8 meseci da ne povikaat na komisija vo skopje za da i odobrat.sega trebase od maj mesec da pocneme da zemame i uste ne se dobieni tie pari za maj mesec koga ke gi dobieme nikoj ne znae.A toa deka i jas imam pravo da dobivam pomos za tuga nega ne ni znaev bas ke se informiram za toa ama vo ovaa drzava tesko deka nesto bi dale.
Zborea i deka davaat po 90 peleni mesecno na decata so posebni potrebi pa vo fondot za zdravstvo ne mi dozvolija mi race taa na salterot deka citiram"mentalno retardirani deca imaat pravo od 3 godina do 18 godina na peleni" Deka oni rabotat po nekoi zakoni a koj gi pravi tie zakoni ?Nekoj sto neznam so kakvi problemi se soocuvame?
VI BLAGODARAM
ance tufekcieva
ance tufekcieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 38
Локација : strumica
Поени : 17614
Registration date : 2009-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by makresanska on 18.06.09 8:30

Ance, mila neznam sto da pisam samo deka mi e premnogu zal so ova sto vi se slucuva nemozam ni da zamislam kako go prebroduvate ova.A sakav da prasam ste probale li da pobarate vrski pojaki zosto sega vo drzavava nisto ne se pravi bez luge t.e. bez vrski za zal
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by vesna78 on 22.06.09 23:58

Zdravo Ance, sakam da ti kazam deka imash pravo i na ednokratn a paricna pomosh koja lani iznesuvashe 12000denari,a ovaa godina zaradi nekoi troshici koi gi imale davaat pomalku ,nas ni dadoa 5000 denari,vidi rasprashaj se vo socijalnoto.Za pampersite e navistina bez vrska , zemavme do mesec maj a posle ni rekoa deka davale nad 3 godini,a Ana moja ima 2 godini, pa veke nema da ni davaat.Golem izdatok e toa za drzavata,tie sho gi nosat zakonite koga glasaa za svoite plati voopshto ne shtedea.
Mene ne mi e jasno so ova poseben dodatok - tuga nega.Do sega nemam sretnato majka da zema i toa i toa .Davaat 4000 denari mesecno i toa e toa.
Imam slushnato od majki koi se zacleneti vo zdruzenija deka imale popust na smetkata za telefon,sigurno ima i nekoi drugi povolnosti.Jas nikako da stignam da se zaclenam vo zdruzenie pa da vidam kakvi povolnosti bi imale. Inaku i za cerebralna paraliza ne se znae mnogu.Koj videl si znae shto e toa i kako e, a koj ne videl i ne osetil pojma nema, pa i ne go interesira(sekoja cest na isklucocite).Mislam deka pogolemiot del od lugeto ne sakaat da znaat za decata so posebni potrebi bidejki se plashat da ne gi snajde neshto takvo. Da ne sum pogreshno svatena,jas ne im se lutam, potpolno gi razbiram, od nepoznatoto se plashime site.
Megutoa i nashite deca se deca,poinakvi se ,no i tie se beskrajno mili, i iako taka mali se borat za svojot zivot i se trudat da naucat sekoj den po neshto novo.Navistina toa im odi posporo megutoa toa ne znaci deka ne uchat.
Ne mozam da zamislam kolku poveke bi mozela da ja sakam Ana ako nemashe cerebralna paraliza.Ana e mojot zivot,ne bi ja dala za nishto na ovaj svet,nema nishto povredno od nea i ke se boram do poslednata kapka nadez za nea, zaedno so nea.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18611
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by sanja-ve on 23.06.09 0:19

epa eve vaka nesto sto jas znam i mozebi ke vi pomogne
bidejki imam vo komsii vrsnik so cerebralna paraliza negovata majka me ima dosta informirano sto se zema ona a inace deteto ima 24 god
pampers znaci zema stalno pa i mislam sekoj mesec i toa im odi so potvrda preku bolnica-znaci ne e do 18 god
zema socijalna pomos-nega(e sega neznam od koja vrednost) i zema pak pomos za nega od detska zastita(znaci i toa e pod socijalno samo drug oddel)
imaat popust na struja i voda i nesto poveke popust za telefon fiksen zaradi poveke pricini treba da go poseduvaat
e sega mislam i deka imaa nekoi benificii za avtomobilot ako ne se lazam ne ja plakaa registracijata no ne sum tolku sigurna a znam deka i ako poseduvas avtomobil deka i za toa ima nesto
e druga rabota e sto majkata na deteto e vo zdruzenieto za deca so invaliditet i tamu se doznavaat poveke raboti
ako slucajno doznaam usgte nesto ke ve informiram vas majkite na koi im e potrebna ovaa informacija

inace jas gi sakam ovie deca i mi se prosto mili od prichina sto kako fizioterapevt nekolku godini rabotev so niv na fizikalna terapija i taka vospostaviv odnos so niv

a neznam dali ke mi veruvate no na prijatelka moja devojce koe e so cerebralna paraliza i e na vozrast od 17god posetuva redovno sredno uciliste vo nasoka na carina i shpedicija i zboruva nekolku jazika
spanski,italijanski i angliski
sanja-ve
sanja-ve
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 365
Age : 33
Локација : veles
Расположение : odlicno
Поени : 18655
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by ance tufekcieva on 23.06.09 8:12

Zdravo do site
Bas ubavo sto vaka se naogame da si ja ublazime bolkata. Jas prasav za pomos za majkata i mi rekoa deka nemam pravo do 26 godini. Taa zema a potoa nejze i se ukinuva pa ke pocnat na mene da mi davat ako ne odam na rabota.Vesne jas sum vo zdruzenieto PORAKA ovde vo Strumica, inace toa e na nivo na Makedonija mislam deka ima i vo Ohrid otvoreno centar, eve ti ja adresata na internet otvori www.poraka.org.mk.
Ke procitas za sto se zalagaat i sigurno ke gi najdes i vo Ohrid.
Ima mnogu roditeli sto gi krijat svoite deca bilo rodeni so celebralna ili down. ednostavno se sramat od niv. Jas vo zdruzenieto sretnav mnogu majki na deca so down so autizam i sl. i tie duri ne sakaat da razgovaraat za toa, velat deka bile odbelezani.Ne znam zosto taka mislat. Ljubovta na ovie deca e posebna.Tie se tolku nezni i cuvstvitelni sto nikoj ne moze kako niv, a nie nemase da ja otkrieme taa ljubov ako Gospod ne ni gi podarese neli?
Za popusti ne znam dali na telefon, struja ili drugo nesto, duri ne ni baram zatoa sto znam deka ne se sto baram naiduvam na problemi
Vi blagodaram i ve pozdravuvam


Последната промена е направена од Freya на 23.06.09 16:57. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : da ne se pisuva so golemi bukvi)
ance tufekcieva
ance tufekcieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 38
Локација : strumica
Поени : 17614
Registration date : 2009-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by vesna78 on 23.06.09 10:14

Ti blagodaram sanja za podrshkata.Iskreno i jas znam nekolku slucai na decinja so cerebralna koi posetuvaat uchilishte zaedno so nivnite vrsnici, pa nekoi duri i fakultet zavrshuvaat osnovaat svoe semejstvo imaat decinja i vodat zivot kako i site drugi luge.Mene me vodi taa misla.Vo mojata glava jas imam slika za ana kako odi na uchilishte so svoite vrsnici i sekoj den se boram za toa da bidi eden den realnost.Gospod da ni e na pomosh na site.
Ance, mila, ti blagiodaram za linkot ke rascitam sho ima .Znam za zdruzenieto poraka ima vo ohrid samo treba da gi najdam kaj se tocno poshto nie ne sme od ohrid .Se preselivme tuka zaradi Ana, za da mozi da dobie soodvetna terapija.Go reorganizirav celiot zivot i srekna sum shto toa go napraviv.Inaku ne znam sho da kazam za roditelite koi se sramat od svoite deca.Mislam deka i nivnite deca se sramat od niv iako roditelite toa ne mozat da go vidat.Shteta shto roditelite potpagaat na vlijanieto od sredinata.Megutoa sredinata sekogo obelezuva zaradi neshto, ogovaranjeto e sekojdnevie, prekratok e zivotot sa da se zamarame so toa shto drugite mislat za nas.A dali mozebi roditlite ne gi obelazale svoite deca so toa shto gi odvoile od svetot i gi zatvorile doma.Pa zoshto gi ragale?!decata ne baraa od nas da gi rodime.Nie zaradi svoi pricini sakavme da gi imame .E toa shto Gopod ni dal gi dal vakvi tie voopshto ne se krivi.Dolznost na roditelot e da se grizi za deteto dodeka toa ne pocne da se grizi samo za sebe, pa kakvo i da e toa dete.Se raduvam so ana i se gordeam so nea,zashto taa e eden golem,fantasticen,borec.
Ja shetam sekogash koga dozvoluvaat vremenskite uslovi i voopshto ne mi e griza shto nekoj ke ja pogledne ili shto ke si pomisli.Iskreno mnogu ama mnogu retko sretnuvam i drugi deca kako Ana da se shetaat.Cesto si milslam deka mozi nema mnogu megutoa najverojatno roditelite odbrale da se poshtedat od bolkata da go shetaat svoeto dete vo kolicka a od okolu vrsnici na nivnoto dete da trcaat i da se raduvaat. Na pocetok e teshko i bolno no potoa covek se naviknuva ,pa ako jas ne i go pokazam svetot na Ana kako taa ke go vidi. Ovie decinja se navistina prekrasni shteta e da se zatvorat doma samo zaradi sebicnite pricini na roditelite.A kolku samo decinja se ostaveni vo dom samo zaradi toa shto ne bile"normalni".Uzasno e shto se pravat roditelite samo i samo da ne si go narushat sopstveniot komfort.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18611
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by stole on 05.07.09 23:02

Zdravo se vikam stole i tatko sum na 10 godisno momce Lefter koj e autist.Prvo,za prv pat naletuvam na forum vo koj lugeto se pozitivno nastroeni zaovaa problematika i sakaat da si pomognat megu sebe.im se voshituvam na vesna i ane i na drugite koj sakaat da ni pomognat za polesno da cekorime napred so problemite sto gi imame i odnapred im se zablagodaruvam na site.Lefter posetuva nastava vo strumica i patuva sekoj den.Megutoa trosoci za pridruzba ne mu sleduva iako imame i naod i mislenje,na koe jasno pisuva deka pridruznik e potreben so reguliran prevoz od ucilisteto do doma i obratno.Dali ima zloupotreba vo mojot slucaj ili ne.Inaku nie sme od Radovis.pozdrav do site

stole
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 4
Age : 46
Локација : radovis
Поени : 17449
Registration date : 2009-07-05

Вратете се на почетокот Go down

zdravo stole

Пишување by ance tufekcieva on 08.07.09 0:48

POZDRAV do VAS.Jas sum mazena vo strumica i moeto devojce e so down syndrome.So nea raboti defktolog Nikolina taa raboti vo ucilisteto vo strumica so deca so autizam.Sigurno ja znaes.
Za prevozot mislam deka te sleduva i mislam deka toa opstinata go obezbeduva .Ke baras od radovis od opstinata da ti go obezbedat prevozot ili da ti plakaat za prevoz.Prasaj ubavo i ne ostavaj mora da si gi znaeme pravata i toa sto gi sleduva nasite deca znaejki vo kakva sredina ziveeme sekojdnevno sme zloupotrebeni i morama da se branime i da gi stitime tie ne imaat samo nas.pozdrav
ance tufekcieva
ance tufekcieva
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 38
Локација : strumica
Поени : 17614
Registration date : 2009-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by stole on 08.07.09 23:26

Zdravo Ance!milo mi e sto sto me podrza vo taa rabota i sto dade komentar na mojot problem.Kako prvo pozdrav do Nikolina,koj dobro se poznavame i ona znae kakov roditel sum kako borec za pravata na moeto dete.Mnogu ja cenam!I se nadevam deka tvoeto devojce so nejzina pomos napreduva.Sakam da znaes i cela javnost da znae deka za problemot sto go imam go iznesov pred sud,i sudijkata cije ima ke go spomnam toa e Snezana Gorgieva znaete li sto presudi?.Deka moeto dete ima potreba od pridruznik megutoaposebniot dodatok sto go dobivame mesecno bile za taa namena.Toa e vo obrazlozenieto sto mi go dade.eve ovaa neka go citat site i otvaram rasprava.Megutoa neka se znae deka tuka ne zastanuvam i deka imam podrska od pobliskata familija i procesot ako treba ke go isteram do vrxoven.sepak ance blagodaram mnogu sto mi davas sila za da gi ostvarime pravata na decata kako sto kaza i samata tie ne imaat samo nas.Blagodaram mnogu!

stole
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 4
Age : 46
Локација : radovis
Поени : 17449
Registration date : 2009-07-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by vesna78 on 09.07.09 23:12

Da , Stole taka e,i edna moja prijatelka cije devojce e 4 godini go dobi istiot odgovor:" Da , deteto ima potreba od pridruznik ama dobivate poseben dodatok i tie pari se za toa".
Da ne ti se veruva, 4000 denari mesecno, pa za sho pobrzo?
Vo bolnica na rehabilitacija da se odi za deca nad 3 godini treba pridruznikot da plati 550 denari na den, pa so 4000 denari mozi da ostani 7 dena, a na rehabilitacija se sedi eden mesec.
A za rehabilitacijata pa , ne znam veke sho da kazam.Fondot pokriva samo 1 mesec godishno. Pa shto ke se postigne so 1 mesec godishno?! Stole samo napred vo tvojata bitka,nashite deca zasluzuvaat da gi imaat svoite prava.

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18611
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by stole on 09.07.09 23:55

Vesna ke mozam li prasam koj i go dal toj odgovor,bidejki sum dobro upaten vo taa problematika mozam i da pomognam.pozdrav i blagodaram za podrskata!

stole
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 4
Age : 46
Локација : radovis
Поени : 17449
Registration date : 2009-07-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by vesna78 on 10.07.09 22:53

Pa odgovorot i go dadoa vo socijalnoto ,i toa na poveke majki koi doagaat na rehabilitacija vo ohrid.
Dali ti Stole znaesh nacin za majka so dete nad tri godini da ne plaka vo bolnica za nea,tuku da dobie reshenie od fondot kako pridruznik?

vesna78
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 44
Age : 40
Локација : ohrid
Поени : 18611
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by stole on 10.07.09 23:26

Vesna dali toa devojce ima utvrdeno naod i mislenje.I koj se negovite specificni potrebi.Treba da se prasa socijalniot rabotnik vo institucijata kade se pravi toa kako moze toa devojce da si go ostvari toa pravo da i majkata se tretira kako pridruznik.ke te molam da mi kazes devojceto kakov problem ima.te molam kazi mi brzo bidejki imam blizok koj raboti vo edna od tie institucii uste sega mozam da se javam.Bidi brza.Pozdrav

stole
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 4
Age : 46
Локација : radovis
Поени : 17449
Registration date : 2009-07-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Злоупотреба на лицата со посебни потреби!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот