Родители и деца

Кога да се тргне на работа?

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by mamicka211 on 19.06.08 23:44

сега за сега работам во ординацијата ама ми е дома и затоа сум заедно со Георгина и наоѓам занимација и воопшто не сме оделени,заедно се правиме,а кога ќе си завршам по струката ако си најдам работа тогаш ке ми е тешко ,стварно незнам како ке се праве,затоа сега ми е полесно.

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 19320
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Emi on 29.06.08 22:07

Успеав да добијам уште еден месец, дефинитивно сум дома до 1 август
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Ane on 30.06.08 12:59

ke pouzivas uste malku so kerkickata. barem na zestinive da ne odis po avtobusi.
p.s na rabota sum i se krijam, pa nemozam da prefrlam vo kirilica - sorry Very Happy

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20389
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Emi on 30.06.08 13:47

да барем жештиниви ќе седам дома и ќе уживаме заедно
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by vesna velkova on 02.08.08 11:58

јас треба на работа да тргнамво декември нина нема кој да ја чува па сакала или не ќе мора да оди во градинка на 9 месеци.јас дури и планирам порано да ја запишам и да ја носам по 2-3 саати малку по малку да се навикнува.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Emi on 02.08.08 21:30

тргнав и ќе пукнам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Lili on 02.08.08 21:33

heheheeeeee nekoj go mrzi da raboti Smile)) a kolku vreme sedese doma a?
bratucedami trgna so prvoto koga napravi toa 10 meseci!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19318
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Mimi on 18.08.08 10:54

Јас седев дома додека син ми не наплни 11 месеци. Земавме лекарско од ортопед дека мора да се прават некои специјални вежби, и така останав до 11 месец. Инаку пробавме на 8 месеци со градинка (немај кој да ми го чува), и уште во периодот на прилагодување фати стомачен вирус што траше 8 дена. За тие денови мислам дека детето се "стопи", и морав да најдам начин како да останам дома, додека да се опорави. Според законот додека детето да наполни 12 месеци, мајката може 2 часа да си оди порано или да доаѓа подоцна на работа.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 18966
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by monice on 18.08.08 10:56

Мими мислам дека е до 3 години според законот за тие 2 саати, јас треба да тргнам сега на 25 ти ама незнам како ке се навикне Марио бидејќи цица па ке морам да доагам доам порано.
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18942
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Emilija on 18.08.08 11:00

Мониче распрашај се. За мајки што дојат мислам дека има некој саат ослободување. Јас лично не сум го искористила, ама работам во приватна фирма.

Кога нема да бидеш дома нема да бара цицање. Само ти да навикнеш, немој да дозволиш да добиеш маститис.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Ben10 on 18.08.08 13:37

од законот за работни односи

Право на мајката доилка

член 171

Работничката која го дои детето и по изминувањето на отсуството поради бременост, раѓање и родителство, ќе започне да работи со полно работно време, има право на платена пауза во текот на работното време, во траење од еден ипол час дневно, во кое време се засметува и дневната пауза. Тоа право го има работничката до наполнета една година возраст на детето.

На овој линк го имате целиот Закон за работни односи

овој закон е од 2005. Пред 20-тина дена усвоени се измени, но колку што ми е познато не и во овој дел од законот. Во измените мислам дека е и тоа дека повеќе не мора жената да оди задолжително 28 дена пред терминот на породилно, туку може да работи до самиот термин на породување.
avatar
Ben10
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 131
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 18842
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Mimi on 18.08.08 14:32

monice напиша:Мими мислам дека е до 3 години според законот за тие 2 саати, јас треба да тргнам сега на 25 ти ама незнам како ке се навикне Марио бидејќи цица па ке морам да доагам доам порано.
Monice, пробај уште сега додека си дома да го доиш во термини што се пред и после работа. Така детето ќе се навикне да не бара да цица во тој термин, а и ти ќе ги навикнеш градите на раков ритам.
И јас доев до 19 месеци, ама си имавме воспоставено ритам, и се беше ок. Сега кога има една година сигурно јаде и не млечна храна, така да нема да биде гладно, ни жедно.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 18966
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Emi on 18.08.08 23:52

Lili напиша:heheheeeeee nekoj go mrzi da raboti Smile)) a kolku vreme sedese doma a?
bratucedami trgna so prvoto koga napravi toa 10 meseci!

јас 20 месеци бев дома, на паталоска, па породилно уххх е сега ми е катастрофа
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by monice on 19.08.08 0:09

Mimi напиша:
monice напиша:Мими мислам дека е до 3 години според законот за тие 2 саати, јас треба да тргнам сега на 25 ти ама незнам како ке се навикне Марио бидејќи цица па ке морам да доагам доам порано.
Monice, пробај уште сега додека си дома да го доиш во термини што се пред и после работа. Така детето ќе се навикне да не бара да цица во тој термин, а и ти ќе ги навикнеш градите на раков ритам.
И јас доев до 19 месеци, ама си имавме воспоставено ритам, и се беше ок. Сега кога има една година сигурно јаде и не млечна храна, така да нема да биде гладно, ни жедно.

Мими фала за советот , но кај нас има еден проблем Марио почнува сега да се уци да јаде тврда храна бидејќи има алергија на храна па затоа морам да го дојам почесто.
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18942
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

чување бебе или одење на работа?

Пишување by Misticia on 03.09.08 12:08

треба да ја оставам и да барам работа од 10ти месец и многу ми паѓа тешко а знам и такви што ги оставиле од 4ти месец
кога прв пат се одделивте од вашето бебе?
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Ane on 03.09.08 12:23

veke pisuvavme za vakva slicna tema.spomenav deka go ostaviv nikola na 5 meseci ( ne bev prijavena i ne zemav pari od zavod, iako pred toa rabotev dve godini). morav mi trebaa pari. a za bebce site znaeme kolkavi se trosocite.

sekoj si znae i si resava za sebe. pred nekoj den edna zena mi veli :
- jas kaj mozam bez nea (kerkickata) i da ja ostavam. zaradi nea napustiv rabota, ostanav doma
- Izivinete,ama ste mozele da si go dozvolite toa - i odgovoriv.

mislam deka ti e jasno se.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20389
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Lili on 03.09.08 13:02

Pa koja normalna majka bi rekla mozam bez decata i porado bi odela na rabota odkolku da sedam doma so niv....
Barem jas taka mislam!
Ama denes e mnogu tesko vreme i sme ednostavno primorani da odime na rabota porano i da giostavime decata doma so nekoj drug(ali i za toa treba da imas koj da gi gleda,barem do desetiot mesec.Inace stom ke pocne da se pothranuva bebuskata....majkata ...na rabota!
avatar
Lili
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 953
Age : 35
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 19318
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Ane on 03.09.08 13:07

E Lili ubavo kaza, ama kaj nasiov narod taka e. Ko da nie sto odime na rabota pomalku si gi sakame decata.
Mada koga ke razmislam podobro, i da mozam da sedam, bi odela na rabota. Samo bi cekala da prkne dokaj godinka.
A be dosadno e doma. Posle decata pocnuvaat na skolo, obvrski so drugari i nekako roditelot se pomalku mu treba.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20389
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by vesna velkova on 03.09.08 17:43

досадно е дома стварно поготово ако си почесто сама.јас одвај чекам во декември да тргнам на работа ем нина ќе се навикнува и на други ем јас ќе си ја работам работата што си ја сакам.Но ова секако незначи дека нема да ми недостига одвај ќе чекам да ја видам после работа сигурна сум.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19091
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Sandra_Anja on 03.09.08 17:49

Si odis na rabota i si go cuvas posle rabota, za vikendi, na odmori itn.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19972
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Ane on 03.09.08 21:01

pa ne vredi 24 casa da si so deteto, a da si nervozna, neraspolozena...osum casa vo denot ako si odvoena od deteto, ne menuvaat nisto.vazno e da se pominuva kvalitetno vremeto so nego.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20389
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by desi on 04.09.08 3:38

pa i da nema koj da go cuva ubavo e i za deteto da odi vo gradinka barem ke si stekne naviki vo zivotot i ke se druzi so drugi deca,a sto ako jas ne rabotam i go cuvam doma i mene nervoza i nego nervoza ke go faka,samo ova go kazuvam za detence okolu 10 meseci koga moze da se hrani i koga ne mora da cica koga ke mozam da go ostavam za da odam na rabota,
avatar
desi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 356
Age : 35
Локација : veles
Поени : 19090
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Misticia on 04.09.08 19:44

komu da ja ostavam? svekor mi denes ja pustil na terasa so dubaloto a nema ograda, drugite samo znaat da i dadat mleko za gradinka se lutat
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by georgina on 09.09.08 16:53

Кога ќерката наполни 2 месеци во едно школо кај нас имаше оглас за наставник и конкурирав. Бидејќи за моја среќа немаше друг што конкурираше ме примија мене. Така да тргнав на работа . се изнамачив и јас и детето, трчев од дома на одморот за да ја дојам, па со сила ја теравме да цица и така порасна. сега за синчето мислам да си ги отседам сите девет месеци од породилното. Сега и ми е сигурна работт. А така е и најдобро за детето.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18900
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by sashka26 on 10.09.08 10:49

Jas si ostanav doma do 1 avgust, Marija imase 14 meseci koga pocnav. Ne sakav uste sega vo gradinka(pred 2-2.5 god) Sega mi cuva pra babata, samo 6h vo tekot na denot, i znam deka odlicno ja cuva
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 19318
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кога да се тргне на работа?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот