Родители и деца

Кој го чува вашето дете?

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by verce on 05.10.08 13:22

Moze ke izleleme od temeva ama ima i moite gi deli svekrvami veruvale ili ne gi deli brtaceti i sestrickata a ne so bratucedi.Jas nema zolva ili jatrva mazotmi e sam no kaj mene svekrvami gi deli Hristijan i Stefanija kako jas Stefanija od doma da sum ja donela.Taa e poveke privrzana so mene i nesaka so baba i da sede ili da ja hrani i veruvale ili ne nea pomalku ja saka.Hristijan uste od bebe go cuva e toj i e milenice ,toj e mnogu poslusen a Stefani e po palava pa postojano ja vrega i ja pravi ljubomorna deka batkoi ke go gusne a ne nea.Poluduvam i nekogas koga ke mi pukne filmot lom ke ja napravam.Dodeka sum na rabota gi cuva i dvete a koga sum doma mi ja ostava Stefani a Hristijan demek oti e pogolem go vodi so nea vo grad.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19510
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 05.10.08 14:58

свекрвата ја чува милена само ептен кога имам неодложна работа, не е баш да и оставиш дете, и дава буквално се да јаде, ја остава долго со иста пелена.....ама ете она има две внучиња Милена од син и Кристијан од ќерка, Кристијан е прв, на почетокот многу ми ја споредуваше со него, како правел он ќе правела и она, демек тој вришти и мава и милена иста ќе била, ќе полудев, секој втор збор беше тоа, ама веќе не, почнав да го игнорирам сето тоа и толку.
Инаку двете си ги сака исто, така мсилам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by lakibebe on 05.10.08 15:25

Да Еми така е и јас покушавам да игнорирам,ама некогаш стварно пука филм.Свекрва ми ретко се случува да го причува и тоа на кратко 15-20-тина минути и за тоа време само му се дере,му вика невоспитан,па и куче и магаре се случило да му вика.Ај јас подголтни,изброј до 10 си викам,лесно е да се скараш,ама со нејзе нема слога,се полоша и полоша е.А внуките кога ке и дојдат,на глава и се качуваат,како слуга им е,чаша вода не си зимаат сами,дури и во кревет јадење им носи,а средношколки се,треба да е обратно.Башка хаос и ја прават куќата,прслуци на сите страни,алишта,патики,ама они може така да се однесуваат.
Ама како што читам кај повекето е така,па си се тешам на некој начин.
avatar
lakibebe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18298
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by avanturistka on 05.10.08 15:53

MILA OD SEPTEMVRI POCNA VO GRADINKA.NE E NESTO DA SUM PREZADOVOLNA IDEJKI VO NEJZINATA GRUPA GI IMA 16 DO 18 DECA A SE DVE VOSPITACKI.AMA MORA DA ODI POSTO NEMA KOJ DA JA CUVA.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18560
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Ves on 09.10.08 0:24

[quote="verce"]Moze ke izleleme od temeva ama ima i moite gi deli svekrvami veruvale ili ne gi deli brtaceti i sestrickata a ne so bratucedi.Jas nema zolva ili jatrva mazotmi e sam no kaj mene svekrvami gi deli Hristijan i Stefanija kako jas Stefanija od doma da sum ja donela.Taa e poveke privrzana so mene i nesaka so baba i da sede ili da ja hrani i veruvale ili ne nea pomalku ja saka.Hristijan uste od bebe go cuva e toj i e milenice ,toj e mnogu poslusen a Stefani e po palava pa postojano ja vrega i ja pravi ljubomorna deka batkoi ke go gusne a ne nea.Poluduvam i nekogas koga ke mi pukne filmot lom ke ja napravam.Dodeka sum na rabota gi cuva i dvete a koga sum doma mi ja ostava Stefani a Hristijan demek oti e pogolem go vodi so nea vo grad.[/quote

Vakvata podelba na ljubov e mnogu stetna za vrskata pomegu decata . Ke pocnat da si ljubomorat megu sebe i se razbira ona sto se cuvstvuva pomalku sakano sekogas ke misli deka treba da se natprevaruva za da dobie poveke ljubov. Ako veke nisto ne moze so babata , barem vie sekogas trudete se da im pokazuvate deka se ednakvo vredni , sakani i davajte im mnogu mnogu ljubov .vklucuvajte gi vo zaednicki igri, aktivnosti , pofalete gi isto ili pak spomnete im ponekogas kako na primer Sestriceto napravilo nesto mnogu ubavo za bratceto ili obratno .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18812
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by bella* on 09.10.08 1:06

Јас не одам на работа и сама си ја чувам малата
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18483
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by verce on 10.10.08 0:05

Pa draga Ves taka e imas pravo , jas tolku ne obrnuvam vnimanie kolku mazotmi toj ja cesto napaga za toa.Se razbira deka nie decata si gi sakame ednakvo i im pokazuvame deka e taka.Uste malku zdravje ke se kacime gore na sprat da ziveeme sami pa svekrvami retko ke gi gleda samo koga imam potreba da gi pricuva i ne se plasam nogu od taa ljubomora deka ke se stvori.Tie mnogu se sakaat se gledaat eden za drug i se stitat od drugi deca,zaedno jadat ,zaedno ,spijat ,zaedno se banjaat se zaedno pravat i mnogu se sakaat i guskaat.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19510
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 11.10.08 1:16

денес тргнав на работа па свекрвата и свекорот ја чуваа, добро поминале, само што дојдов киднаа доле и заспаа прекапани хахахахахахахахахах

имаку свекрвата ја покрила милена со две ќебиња ладно демек и било на нозете, а она сирота жива вода се испотила па во сон ја преслекував, и кажав на свекрвата дека се испотила а она само ЛЕЛЕЕЕЕЕЕ
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by mamicka211 on 12.10.08 15:43

Еми нека ти е со срека на работа,и како откако ја остави со старите Милена?
дали ја мислеше или се беше слободна?
поздрав до двете и бакнежи

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 18590
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Anika on 14.01.09 17:00

Мене Ева ми ја чува свекрва ми, доаѓа кај нас секое сабајле, мобилизирана е, има кола и си оди навечер откако ќе се вратиме ние од работа. Добро ја чува, никогаш не ми се пожалила дека е уморна или нешто слично, не признава иако знам дека Ева е малку напорна за чување, и не планирам да ја дадам во градинка до Септември. До тогаш ќе има 2.5 години па ќе биде колку толку поголемка. На почетокот кога тргнав на работа многу ми беше тешко и се за нешто и се љутев ама сега сум ок како ја чува. Она и спрема ручек а јас ја хранам, од неа не јаде.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18043
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by svetle s on 19.01.09 22:05

Jas gi cuvam po cel den i Kiko i Sara-iako sme vo zaednica znaci hranenje., banjanje, setanje, oblekuvanje i se ostanato e na moj grb. MM e po cel den den na rab. koga ima vreme go seta Kiko ili ja cuva Sara, a na ostanatite doma se treba da im kazes sto da ti pomognat. Pa kako da ne gledaat ili neznaat deka mi treba pomos i cekkat da im kazam , a jas se nerviram deka se takvi i pravam se sama,bog da cuva se
avatar
svetle s
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 240
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 17595
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Anjuska08 on 19.01.09 22:57

Sega za sega jas, a od naredniot mesec koga pocnuvam na rabota svekrva mi. Kako ke bide ke vidime, mislam deka ke bide mnogu umornaaaa:)
avatar
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1027
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 17785
Registration date : 2008-11-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by vecki on 19.01.09 23:01

i jas sama si gi cuvam site tri od nikogo ne baram pomos se osekam sposobna da si gi zavrsam site obvrski za decata od ucenje jadenje banjanje bukvalno se za decata sama zavrsuvam i mislam deka i uste edno da imam pak ke se snaogam
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20110
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by macush on 19.01.09 23:13

Bravo Vecki super mamicke,Uste edno? Aj so sreka.
I jas moite deca gi cuvam sama skoro po cel den.E nekogas svekrva mi gi zema da se poigra so niv ama toa e eden saat vo denot,a najubavo mi e za vikendite togas pogolemkite se skoro cel den so nejze.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18028
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by danielaval on 04.02.09 15:49

Никако не се излегува на крај со стариве јас немам свекрва и не знам како би изгледало таа да се грижи за моите деца понекогаш свекорот ги причува по саат ама маж си е маж човекот многу се грижи и јадење и пиење се ќе спрема ама човекот е 60 години .Марија оди во градинка уште од година дена а сега со Ангела ако го продолжам породилното добро ќе биде и таа ќе оди во градинка така е нај добро според мене
avatar
danielaval
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 369
Age : 34
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 17754
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by jana_aerodrom on 04.02.09 16:01

kaj mene svekrva mi ja cuva pocnav na rabota pred edna nedela i dobro im odi sveki e zadovolna mirna bila jadela spiela da vi kazam mnogu gi mislav kako ke pominuvaat ama sega se opustiv super se i zadovolna sum od svekrva mi eve javno ja falam hahaha
avatar
jana_aerodrom
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 17598
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by MamaMaja on 04.02.09 16:09

Jas rabotam od doma, ama mnogu cesto imam rabota vo grad, po
sostanoci i slicno.

Togas Max go cuva majka mi, ziveeme nie gore, ona dolu.
Max ja obozava baba mu, koga ke ja vidi odma se predav (gi diga
racete nagore) i ona se u race go drzi. Baba isto ima slabost na
najmaloto vnuce, iako jas vikam deka ona ima slabost i mi gi
rasipuva decata hihi pa taka cel den samo ispolnuva zelbi od site
trojca.
Maz mi isto cuva koga e sloboden, a koga raboti, ako Max saka da si
igra, samo ke mu go zatvori laptopot.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 17804
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Sandra_Anja on 04.02.09 16:18

Anja moite ja cuvaat i prezadovolna sum, a i ona isto:) Pa zdravje, od septemvri ke odi vo gradinka (kaj majka mi)Smile
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19242
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Pipolino on 04.02.09 17:12

jas nema sansi da go ostavam filip so svekrvami ili avekor mi .pa nemam poverenje ni vi maz mi ,znam deka ke im go trupne na starite.Zatoa filip moj vo gradinka neka go cuvaat ucitelkite Smile
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18099
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Ves on 06.02.09 0:49

Jas mislev gradinkaat ke bide resenie koga ke pocnam so rabota vo avgust -Maksimilijan togas ke ima 9 meseci . No slusam sekakvi komentari od majki kaj nas , ima samo dve gradinki , nemalo nikakvi standardi , ni proverka dali se vakcinirani decata , ni redovno preslekuvanje , ni dovolna higiena .Tolku mal odluciv nema sansi da go pratam v gradinka .( jasli ).Nekam ni da pomislam nekoj da se murti nad nego samo zasto pak ja napolnil pelenata uste neoblecen i.t.n. Zatoa ke baram opcija da mi dozvolat da rabotam od doma ,ako ne nema da rabotam se duri ova angelce ne prozbori da mi kazuva sto mu preci sto ne ,pravilno proodi i.t.n.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18812
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Anika on 06.02.09 0:51

Сандра напиша:Anja moite ja cuvaat i prezadovolna sum, a i ona isto:) Pa zdravje, od septemvri ke odi vo gradinka (kaj majka mi)Smile

Сандра во која градинка работи мајка ти? И Ева од септември ќе ја пратам.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18043
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Mama Ane on 06.02.09 8:21

Малото во градинка големата на училиште. периодот после тоа , додека да дојдам јас од работа, баба Кате ги чува Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20056
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by rich_bitch1 on 06.02.09 10:13

ја од април треба да тргна на раб,еми ке има тогаш околу7 месеци исто ми е мала да ја носам в градинка па изгледа баба и ке ја чува.нема кој друг
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19703
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by nikolina008 on 06.02.09 10:29

Син ми е со свекрва ми од 8 месеци.Добро го чува , најаден, облечен (некогаш премногу), наспан, прошетан (не многу)....Планирам од септември да го пратам во градинка, чисто да се социјализира, да биде во контакт со други деца.
avatar
nikolina008
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 310
Age : 34
Локација : nekade
Расположение : podobro
Поени : 17995
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by sneze on 06.02.09 18:37

se sama pravam, сама го чувам и по дома. Ама тоа ти е кога не работам.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18444
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics
» Bonsai

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот