Родители и деца

Кој го чува вашето дете?

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Freya on 27.07.08 0:14

Мене маж ми многу ми помага околу чувањето. Свекрва немам, почината е, а свекор ми не умее со деца така да сами се снаоѓаме.Бидејќи маж ми е музичар воглавно свирките му се ноќно време така да преку ден е слободен и ги чува додека сум јас на работа. Кога Ивана наполни 1 година ја носев во градинка оти маж ми се запиша на факултет (иако вонреден скаше да посетува настава), ама почна многу да се разболува и буквално секој втора недела беше на антибиотици и другата година решивме да не ја носиме туку маж ми да се откаже од редовна настава и тој да ја гледа. Сега оваа година бидејќи ќе полни три години размислуваме пак да ја пуштиме во градинка па ќе видиме како ќе излезе.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 27.07.08 0:20

Фреја а Ели кој ти ја чуваше?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by sonja vasilevska on 27.07.08 0:31

da emi ja dobiv samo neznam dali mi sleduva odmor i ne da ne mi se odi na rabota zasto sin mi e mnogu problematicen za cuvanje nikoj ne moze da go cuva e od toa sto se sum sama so nego i strasno e vrzan za mene ako ne me gleda vo prostorijata ili glasot da mi go slusne poveke od pola saat abe place ne da place vristi i dodeka ne go gusnam ne se smiruva pred dve nedeli otidov na frizer i ne se vrativ ne dosisana toj se dere li se dere pa drugiot den otidov da se dosisuvam neznam sto ke pravam a od 18 avgust sum na rabota
avatar
sonja vasilevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 31
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19165
Registration date : 2008-01-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Freya on 27.07.08 0:36

Еми исто маж ми ја чуваше и неа, од лани Ели тргна на училиште и маж ми ја носеше и ја земаше од училиште. Среќа што тој е преку ден дома ако не беше така сигурно дека единственото решение е градинката.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Freya on 27.07.08 0:39

И да Еми заборавив да кажам дека и Ели ја пуштивме на градинка од 3 годинки оти во маалото немаше деца на нејзина возраст и беше многу осамена и кога ја запишавме на градинка беше пресреќна.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 27.07.08 0:48

Тоа е идеално за таа возраст, Милена многу рано ќе тргне ама немаме избор
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by sonjamfk on 29.07.08 14:05

mene marko mi go cuva zena. trgnav na rabota koga napolni 9 meseci i mnogu se imaat prifateno dvajcata.inaku mnogu se plasev kako ke bide so drug da ti go cuva deteto pogotovo sto marko go rodiv po 15 god. lecenja na sterelitet. Imam i makja i svekrva no ti e se stari ne mozat da go cuvaat, no koga pritrebuva za kratko svekrvata so pomos na svekorot go pricuvuvaat nekoj saaat. imam sreka sto zenata e blisku do nas pa taka ne plakam za prevoz . planiram da go pratam vo gradinka barem da napolni 2.5 god do 3 od drugi imam slusano deka toj period e naj dobar pa ke vidime.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Nate_David on 01.08.08 21:58

i jas sama si go cuvam no ne mozam da kazam deka maz mi mnogu mi pomaga bukvalno vo se pa zdravje sega za sega ne planiram da rabotam koga david ke ima i pol ke vidime kako ke ispadni samo zdravje pa da ne bidni drugo
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18514
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 02.08.08 21:25

леле комедии сме, мм ја чува одсабајле додека јас да дојдам, тој е сега овој викенд дома, ама следниот леле мајкооооооооооо
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Kikic on 29.09.08 2:22

zlatna gradinka .moite i dvete od deset meseci se vo gradinka.najubav red si imaat tamu .si go zemas deteto naigrano naspano .TOP
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18455
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Градинка или баба го чува вашето дете

Пишување by verce on 29.09.08 20:12

Еве конечно решив и јас да тргна на работа па се двоумам дали Стефани да ја пратам во градинка или да и ја оставам на свекрвами да ја чува.Таа е многу приврзана за мене и не ме остава и минут ,а со бабаи несака да седе.Затоа се мислам дали ако ја однесам во градинка ке прифати да биде одвоена.Како децата на нејзина возраст прифакаат градинка?Таа несака бабаи да ја храни или заспива ја имам оставано само на неколку часа дневно со неа ако имама нешто работа до град .Ако темава веке постои би ги замолила модераторите да ја спојат.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19510
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Ves on 30.09.08 21:18

Kaj mene e uste rano no sepak si planiram. Koga jas ke se vratam na rabota , bebceto ke mi bide 9 meseci,Svekrva mi e doma, ne e vrabotena,uste seg kazuva na site deka taa ke go cuva . Dobra si e zenata, ama nie sakame v gradinka da probame .Pricina sto ne bi go ostavale so nea cel den e sto zenata si ima epten stari svakanja,se toa pa toa , ova biav , ova ne biva , adeti, ova e sramota, toa e greota, ova treba da se jade, toa , hrana po tri dena sto stoi ke ti ja ponudi da ja jades , demek niv nisto ne im bilo pa sto ke ni bide nam,i se taka.Od tie pricini mislam deka podobro ke mi e da go nosime vo gradinka otkolku non stop da mislam sto se slucuva doma , decata i te kako ucat naviki od lugeto so koi go minuvaat vremeto, Znam mnogu babi si gi cuvaat vnucinjata, kaj site moi drugarki e taka , ama ovde zenickata e poseben slucaj,odkako sum dojdena i ukazuvam na toa ama ne se menuva,vaka sekoj za sebe.Neka si go saka i cuva vnuceto , ama koga nie sme naokolu .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18812
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 30.09.08 21:28

бидејќи се разболе градинката ќе почека сигурно еден месец, па ќе биде ома со баба и, зема омдмор свекрвата за да ја чува....а јас...уште од сега се мислам....иста свекрва имам, пржено месо, мекици и сл. и дава да јаде, стално се расправаме...."пusti dete neka jede to mu je slatko" ова ме излудуваааааааааааааааааааааа
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by mamicka on 01.10.08 16:50

Со такви баби само градинката е спас
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 18988
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 01.10.08 17:10

сега нема да оди оти беше болничка, до 10 јас ќе ја чувам а после бака....леле едвај чекамда и пројде убаво и да продолжиме со градинката
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Ves on 02.10.08 5:55

Eh Emi se taka vikaat , ne hranele i nas taka koga sme bile mali , pa eve nisto ne ni e , ama aj kako da im objasnis deka mnogu soleno, slatko , kiselo, i otstoeno i za vozrasen ne cini ne pa za dete sto samo projaduva.Barem ona sto go znaeme da go primenime kolku tolku, ete vnuka mi zdravo zapce vo usteto nema od sto site i gnetea cokoladi i toa vo 10 navecer ili pak nasabajle uste nerasoneto ,si baralo deteto pa da ne se strvi ,siroto uste sega doktorot im rekol na seker da pazat mozel da pocne da mu se kacuva a tek napolni 7 godinki,Inaku vo gradinkite fakt e deka decata se sretnuvaat so nastinki, virusi, ama pa taka se gradi imunitet,i barem ke naviknat so drugi okolu niv . A kukliceto tvoe navikna li da sedi vo gradinka ili maka se maci da ja ostavis , kissce za nea , ama mi e smesno sto si ja vikas prasence , taka jas na sega gi vikam vnukite ponekogas

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18812
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emilija on 02.10.08 7:59

Внука од како ќе дојде на ММ сестра, сега само што направи 9 месеца ама баш се и даваат. Дебелко е буце, мислиш ќе пукне. Јас си ја викам крофничка. Свекрва и и го чува бидејќи жената сега тргна на работа. Е на бабава не можеш да и ибјасниш што треба а што не треба да јаде бебево. Се му дава, и не и е страв да не му биде нешто. Она не оставала дете гладно, а не размислува дека може, не дај боже, некоја алергија да пројави или да му биде лошо или да не ја поднесува добро храната. Ама ај разбери се...
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19089
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by mamicka211 on 03.10.08 12:12

затоа дами мои,јас керка ми ја пробав во градинка лани ,многу ми се уплаши детето и оваа година си побарав решение и најдов игротека со дневен престој,ем детето ми е пресрекно што оди и со нетрпение очекува и ми вели навечер мамо утре станиш и мене будиш да одам со децата,башка никој не молам да ми го чува,на сигурно е ,порасположена е и сосема друго дете е.можеби ми е лошо што е малку поскапо,ама си има повеке варијанти,без храна и со храна,дозволуваат од дома да си носиш храна.искрено ако најдите вакво решение и ви одговара,поарно и за вас и за детето,подалеку од бабите и нивните стари сфакања,а детето ке прифати,Георгина уште првиот ден седеше до крај

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 18590
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Ves on 03.10.08 13:37

Dobar izbor mamicka211 .Mnogu e vazno sto deteto e srekno .Pa toa e mesto kade pominuva skoro cel den,a pa nema poubavo od toa deteto samo da ti kaze deka saka da odi tamu .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18812
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by lakibebe on 03.10.08 17:10

Леле Ves,како да си ја познав свекрва ми во целиот расказ.Само со таа разлика што ни нагласи дека нема да го чува,не трпела жената плачење,моја обврска било да го чувам до прво оделение,да не барам работа. Двајцата со свекор ми се со стари селски сваќања и со ништо не можеш да им ги искорениш.Тоа што си го знаат си го тераат па ти пукни.И осет за хигиена,нула.И да се нафатеше,никогаш не би и го оставила.Не пази на штекери,голем бил нема да пипал,поверење во 3 годишно дете мислам дека не треба да се има.Пред некој ден му даде чоколадно млеко со одамна поминат рок,ништо нема да му било,па маж и такво пиел,па зашто внучето не.
За неа само постојат внуките од керка и,ги порасна двете од мали,сега се средношколки и уште кога ќе дојдат им се потресува,а моето воопшто не го приметува,а тука и е домашно. Никогаш не му дала да јаде,незнае,издржува со него само 10-15 минути,абе ужас.
Си ја излеав маката ,само што ме изнервира,се понаша како да не и е внуче,како да е комшиско.Сега и се тука принцезите и само трча околу нив.
Затоа и јас подадов апликација за во градинка,но и таму нешто зезаат,нема место,дојдете на 1-ви,па сега дојдете на 15-ти.Ама важно е што сигурно ке оди во градинка,немам избор.
avatar
lakibebe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18298
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by mamicka211 on 04.10.08 12:47

и јас можам да се вклучам во ова друштво,за мене истата ситуација,внуката од золвата е прегалена и се што сака добива,за се и се потресуваат,а за керка ми немора ништо,дури и мм без да му велам нешто сам запримети и му стана навистина не убаво,инаку тој не е таков тип да љубомори или да не дава на друг,напротив сака ако има да се подели со секој,ама кога виде и самиот дека керка му никој не ја ни приметува му стана криво.затоа сега се трудиме колку можеме повеке да и посветиме внимание.

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 18590
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Misticia on 04.10.08 13:19

баш оваа тема ме мачи
тргнав на работа 2 недели утре зошто добив ветување дека ќе го чуваат свекор ми и свекрва ми
од тоа ништо само се фалат
ако јадела таа нема да кака жолти брбушки
и ако спиела нема да ми заспива во 7 навечер
а за како е облечена и дека е дома сауна кога ќе си дојдам да не кажувам и оставена е сама на себе станува паѓа фаќа кабли чуда прави
не ме снеможува толку кога ја држам цел ден в раце колку што се смалаксав од секирации овие 10тина дена
а стариве не признаваат не смееш да им речиш ништо одма се лути и не зборуваат со недели

и мм ми рече тебе ти е местото кај бебето јас ќе работам да оставиш работа и да си дојдеш за никој да не ти е гајле
па денес сум последен ден од поручек и здравје кога ќе можеме ќе оди во градинка
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18483
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Misticia on 04.10.08 13:21

детето мало креира имунитет ако не го разгалуваш а бракот креира имунитет од вакви старци како моите и од мамичка и после е несоборлив
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 18483
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by lakibebe on 04.10.08 21:29

Да mamicka211 и Misticia,тешки се обие работи,посебно ако ти го двојат детето,а ти си тука и се гледаш.И мене нервозата многу лошо ми се одразува,кога се нервирам за вакви работи,многу слабеам,одма ми се познава дека нешто не е во ред.
Децата од золва ми тука пораснаа и најтешко ми е кога правам споредба на односот спрема нив и спрема моето дете.А не живеат тука,ама си ги пушташе мајка им и се си беа тука,на распуст по 3 месеци не си одеа.Немам ништо против и јас дури сум ги чувала,ама сега спрема моето дете,таков ладен однос многу ми смета.Свекор ми додуша многу го сака,ама свекрва ми ги тегне конците.Дури и се случува кога се тука девојчињата,да ги понуди за јадење и за сокче,а моето воопшто не ни го прашува,само на нив им дава .А тие девојки големи се веќе можат сами да си земат.
Мене многу ме погодуваат вакви работи,незнам вас???
avatar
lakibebe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 118
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18298
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by mamicka211 on 05.10.08 13:06

неможам повеке да зборувам,страшно се нервирам и после цела ден ме боли глава и се мислам каде грешиме што вакви работи ни прават,гледам цело време да погодам или да сменам нешто ,на пр.ако кај мене им смета,немора на детето да се одразува.стварно еднаш скроз ми пукна филмот и застанав пред свекор ми и го прашав директно дали требаше и јас керка ми да ја крстам по тебе за да ја сакаш и посветуваш внимание како внукати од керка ти?
се насмеа и рече немало врска,ама мислам ептен не очекуваше вакво прашање и незнаеше што да ми одговори па почна да врте тема и да црвенее.

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 18590
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот