Родители и деца

Кој го чува вашето дете?

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emilija on 23.07.08 16:14

Ако ви е прво дете секогаш сте растргнати помеѓу одлуката дали на работа или дома. Ставете ги сите опции на кантар и одлучете.

Јас бев истата, но за второто е друго. Ги нема тие дилеми и измешани чувства.

Со ќерка ми прво пробав со градинка и беше КАТАСТРОФА. Од мое искуство дете пред 2.5-3 години не треба да иде во градинка. А после ДА.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19089
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by STAR * on 23.07.08 16:23

Во право си не е многу, само што јас при свекрва која без проблем се нафаќа да го чува не можам да донесам друга жена , ќе биде без везе. Сакам да го дадам во градинка од причина што некако му се наметнува на син ми како авторитет, ме нервира тоа. Еве еден пример од пред некој ден- син ми грабна даљинско и јас му викам ајде злато дај и го тоа на мама и он никако да го пушти од раче, и се умешува свекрва ми и му вика е ајде мило дај го на баба?????
Као у стилом види тебе нема да те послуша а мене одма ќе ми го даде.
Ај тоа е една случка, во пон. кога тргнав на работа очекував син ми да ме бара што е и нормално мајка сум му, а кога се вратив од работа абре 100 пути повтори онака радосно дека супер си поминале и дека ни еднаш не ме побарал. Кога ќе се вратам од работа му спремам едно да јаде и почнувам да му давам, и ете ти ја неа се избацува со чипс од дома и му скренува внимание.

Ми помага за некои работи стварно и ја почитувам ама овие глупости со син ми што ми ги прави ме вадат од такт.
Тоа што збори син ми, речиси се го разбирам , освен ако фати нешто на кинески (се шалам) а она одма ми преведува и тоа грешно и расне како крофна демек ех јас со син ти боље се снаоѓам. :mad:
Ми се ближи циклусот а тогаш сум кучка па нека му ја мисли е тек тогаш немам влакна на јазик.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emilija on 23.07.08 16:40

hihi ме изнасмеа СТАР. Тоа до жената е. А и едно е,и тоа има врска. Да се две и двете да ги чува па ќе ја видиш како нема за се да се трча прва. А и шо ти е гајле, имаш помош. Супер што се снаоѓа добро, барем нема да ги мислиш.

Ако нека се радуваат за се. И ние кога ќе бидеме како нив можеби ќе бидеме такви, од кај знаеш....
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19089
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by STAR * on 23.07.08 16:45

Море Еми од такт ме вади , ќе и го тресна дрвото на животот од глава ако вака продужи. Него имам друга алтернатива , ќе и поставам камера пред да излезам за на работа и баш да видам дали убаво се снаоѓаат или ме фарба како велигденско јајце.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by SonjuS* on 23.07.08 17:02

Ajde be STAR..ostavi ja ..
se soglasuvam so Emilija..barem ti go cuva Adrijan..
Jas koga bi imala svekrva ne znam ne bi se karala so nea..onaka sakam da si ziveam..barem ke mi pomaga..ama ako si ja pogodam..SmileSmile ako ne mozebi i jas ke i vikam..SmileSmile :geek:
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18706
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by sanja_ on 23.07.08 17:15

star pa kazi i deka toa ti smeta sepak toa e tvoe dete
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 28
Локација : Bitola
Поени : 18643
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by STAR * on 23.07.08 17:16

Не се секирај јас имам таков карактер збирам збирам и на крај ерупција !!! Иде и тоа .
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by STAR * on 23.07.08 17:16

Само да и спремам дијазепам, пошто кога ќе и спискам обавезно плаче !
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by sanja_ on 23.07.08 17:19

star samo ti mozes vaka ubavo da me nasmees hihi hihi
avatar
sanja_
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 567
Age : 28
Локација : Bitola
Поени : 18643
Registration date : 2008-05-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by STAR * on 23.07.08 17:23

Баш ми е драго мацо, смеењето го продолжува животот.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by SonjuS* on 23.07.08 17:28

hehe hihi hihi hihi
Pojaka doza STAR..zasto cuvstvuvam deka mnogu ke vikas..
hahahaha hahahaha
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18706
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by STAR * on 23.07.08 17:30

Еј абе почнав и јас да се клештам како шашава а морам лутината да ја држам на највисоко можно ниво за саканиот ефект да го постигнам.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19095
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by SonjuS* on 23.07.08 17:34

Sakas da te nalutam? hihi hihi
za da ispadne pojako..ili da ne pocnes da mavas po mene posle..Smile hihi
se salam..
avatar
SonjuS*
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2925
Age : 32
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 18706
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Monika on 23.07.08 17:46

Znae li nekoj da mi kaze kolku moze da go prodolzuvam boleduvanjeto?
Toa sega za sega go gledam kako najdobra opcija za da ostanam uste nekoe vreme doma.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18893
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 23.07.08 21:54

Кажи ми Моника кога ти завршува породилното??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by mamicka on 25.07.08 12:21

Lele Star vo potpolnost te razbiram bidejki slicno e i kaj mene. jas ke go nosam vo gradinka od septemvri bas mi e gajle ako toa nekomu nema da mu se dopadne
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 18988
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by rich_bitch1 on 25.07.08 15:04

децата се ваши и никој нема право да ви се меша во нивното воспитуванје,особено не бабата или дедото.мене пред некој ден свеки ми рече нешто у стил..као детето ке се викало вака,ке се банјало онака...се нешто филмови си прави божем она ке го роди и нејзино ке е..ама јас и го реков следново..Си родила две свои и си ги воспитала онака ко што си сакала ТИ,оваа дете е само мое и ке го воспитувам само ЈАС,капиш?не рече ни збор
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19703
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 25.07.08 21:57

Бравос Ирена, уште сега нека си знае па нека му ја мисли, Овие бабиве, изгледа немале време на сопствените деца да посветувцаат внимание, па сега сакаат да играат улога МАЈКА што не е можно!!!!!

Мајката сум јас, и ако сакам и ќе и викнам ако греши, и ќе ја размазувам и се, ама моја е, и јас ќе си ја воспитувам како што сакам
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 25.07.08 22:01

И да додам уште ова, они ги мешаат работите, кога ќе им речеш да ги чуваат внучињата они мислат дека им го препушташ и воспитувањето...оваа моја свекрва дури неколку пати и се има обработено на Милена со НЕМОЈ МАМИЦА ТОА ме вади од такт ама више не ја зарезувам, и така се тргнаа од обврската за чување па нека збори више што сака.

Чување е едно, а воспитување е сосема нешто друго....или јас ја карам да не пипа нешто а таа одма после тоаа и дава да фааќа тоа што јас бранам. И сум им рекла јас ќе продолжам да ја карам за одредени работи со кои може да се повреди, а вие ако сакате дозволете и кај вас нека ја сруши и куќата.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Monika on 26.07.08 20:14

Emi, porodilnoto mi zavrsuva na 07.08.2008. 😢
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18893
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 26.07.08 20:18

Моника штом ја успијам Милена ќе ти испратам приватна порака да ти објаснам како да пробаш да го продолжиш, ќе успееш не се секирај
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 26.07.08 20:19

а дали има кој да ти го чува детето моника?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Monika on 26.07.08 23:21

Ne Emi, nema koj da mi ja cuva Mila. Aj da ja zaspijam i jas Mila, nie pokasno si legnuvame, pa ke mi kazes
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18893
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by sonja vasilevska on 26.07.08 23:57

Emi напиша:јас да се пријавам, Милена има скоро 11 и освен од сопругот немам помош од никого околу чувањето, ама и за друго, за се сум сама...ненаспана сум, понекогаш и нервозна, а сега и во градинка кога ќе појде, а ја на работа, па потоа треба јас да ја земам, па дома ручек и се по ред......ама тоа е, нема што да се менува....а не ми се напушта работа, ни требаат пари, најмногу за милена
eve i jas sum vo istata situacija kako emi i potpolno ja svakam kako i e zasto koj ne ostil neznae od druga strana emi jas vikam ponekogas i poarno zatoa sto utre nema koj da ti kazuva de vaka de taka sam pa kako znam a okolu gradinkata ne se sekiraj mnogu moja mihaela e dete izrasnato vo gradinka ja pustiv na 8 meseci a sega ako nemozam da go prodolzam bolovanjeto i andrej istoto go ceka
avatar
sonja vasilevska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 31
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19165
Registration date : 2008-01-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Emi on 27.07.08 0:08

сОЊА, ти успеа ли со боледувањето?? кога за вршува твоето, мислам тебе ти пратив приватна порака за оваа тема??

Среќно на сите што сакаат да успеат да останат уште малку ома со своите бебуши, јас успеав еве до 11 месеци да останам, е веќе неможам ништо, толку беше....фала му на бога и за толку, е сега ќе се помачиме, ама ајде ќе порасне, барем ќе сме горди што сами сме ги изчувале, маката се заборава...ама нешто друго се памти
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Кој го чува вашето дете?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот