Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Дабростон или Утрогестан ?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next
АвторПорака
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1006
Локација: Skopje
Расположение: среќно :-):-):-)
Поени: 11699
Registration date: 2008-11-10

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   11.08.09 9:43

Јулија не се секирај Дабростон не може да пиеш за џабе, подобро е да ги зимаш отколку не, можно е да е од ширење на матката како и да е оние ризични 12 недели поминаа така да сигурно чим ти рекла д-р дека се е во ред, а се се гледа на ехо, тогаш уживај.
Вратете се на почетокот Go down
Julija_24
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 357
Расположение: Najsrekno na svet!!!!!!!!!!
Поени: 10555
Registration date: 2009-04-02

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   11.08.09 11:51

fala ti sara na odgovorot mi olesni da ti kazam samo na toa mislam.
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 359
Локација: mk
Расположение: super i se nadevame na podobro
Поени: 10931
Registration date: 2008-12-26

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   17.08.09 20:21

zenski dali moze da se pijat dabroston i utrogestan vo isto vreme znaci 1 od sabajle dabr i 1 navecer utrog na moja priaatelka taka i rekol gin dali i kaj vas bese taka ili samo edna vrsta pievte apce
maci
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   17.08.09 20:44

decki kazuvaj odgovor ceka mojata priateklka da i odgovorraammmmmmmmmmmm
maci
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   17.08.09 21:09

zenski aj ve molam odgovorete mi
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1432
Расположение: se gura nekako
Поени: 11264
Registration date: 2009-02-01

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   17.08.09 21:11

maci jas ic ne se razbiram od tie raboti a i ako ima nekoj sto znae ke odgovori ne se sekiraj Smile
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења: 896
Локација: skopje
Расположение: generalno dobro
Поени: 10900
Registration date: 2009-04-28

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   17.08.09 22:26

Ne znam od kaj taka i kazal zato toa e edno te isto. najefikasni se utrogestan so vaginalno apliciranje - baska i nema nesakani efekti. a ne sum cula do sega i toa i toa, koga e edno te isto.
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   17.08.09 23:34

Да тоа е едно те исто, и јас ги примав утрогестанот вагинално.
maci
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   17.08.09 23:47

sara a ti gi primase vo isto vreme edni vaginalno a dabr oralno
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   18.08.09 8:54

Не не, јас примав само утрогестан, вагинално ги примав, и првите 3 месеци тие се примаат само вагинално - барем така пишува на упатството.
Ама како и рекол д-р така нека прави, нема штета побитно е да се примаат на било кој начин отколку не.
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1100
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 10723
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   18.08.09 8:56

sarce a zosto gi primase tie bas me intersira a ne sum zapoznaena
sto i kako
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   18.08.09 8:59

Биљана јас ги примав поради крварење што имав скоро цела бременост, тие се хормони прогестерон кои помагаат во одржување на бременоста, на почеток примав и утрогестан и инекции прогестерон, поарно што не си ги примала не си имала маки ко мене.
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1100
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 10723
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   18.08.09 9:04

Sarce sekoj so svoite maki jas pak imam drugi problemi. Uzivaj uste amlku ostanuvaat denovi imaku jas sum 35+4 cela nedela si pred mene. ako samo napred i ke slavime posle
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   18.08.09 10:19

Ajde mamicki, ne mu ja sekirajte, se ke bide vo red, sitno broite Smile))
I jas krvarev na sam pocetok, utrogestanot pomaga, iako ima mislenje deka nema mnogu da pomogne, navistina pomaga, jas 10 dena gi primav pa prekniav, vo pauzata pak pocnaa krvarenja, pa si prodolziv do kaj 13 nedela, vide dr deka placentata si e ubavo oformena i si laci progesteron i gi prekinav samoinicijativno - pocuvstvuvav deka se e ok, a dr mi kaza do kaj 20 ta nedela sto mislam deka e nonsens da se pie do 20 ta nedela - demek preventivno...i mi se smaci na sekoe da stavam vaginaleti.
gjurga
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 15
Поени: 9536
Registration date: 2009-08-03

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   01.09.09 18:07

Здраво девојки!! јас сум 8 недела и примам утрогестан и кога бев за срцева реакција ми препишаа и аспирин 100 но во упатството пишува дека не смее во бременост ...не сум се напила мн се плашам како делуваше кај вас?? поздрав!!
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 3821
Локација: во земјата на чудата
Поени: 12414
Registration date: 2008-08-26

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   01.09.09 22:40

Ja kolku sto znam Aspirinot se dava PRED da se ustanovi bremenost, ja prokrvuva matkata i taka gi zgolemuva sansite za implantacija na embrionot. Aspirinot predizvikuva krvarenje, da ne te plasam. Od koi pricini ti rekoa da go pies?
Prv pat slusam vakvo nesto...
aneta1
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 12
Локација: strumica
Поени: 9753
Registration date: 2009-06-20

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   01.09.09 23:14

zdravo zenski i jas gi piev utrogestan mi gi dade dr uste koga mi kaza za bremenost i koga ja prasav za sto se tii apcina ona mi kaza za hranenj na bebeto i da ne dojdelo do karvaranje i ne daj boze da se ispustam
pozdrav do site i ovoj mesec nogo bebinja
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   02.09.09 11:09

Јас исто пиев аспирин 100 до 2 месец скоро, и мене ми ги препиша д-р заедно со утрогестан, и ми рече дека многу голема работа ми завршиле, јас колку што сфатив штитат од спонтан абортус не дај боже и тие се бебешки апсирин така да нема штета, не се плаши.
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 719
Локација: poima nemam
Поени: 11224
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   02.09.09 11:57

gjurga напиша:
Здраво девојки!! јас сум 8 недела и примам утрогестан и кога бев за срцева реакција ми препишаа и аспирин 100 но во упатството пишува дека не смее во бременост ...не сум се напила мн се плашам како делуваше кај вас?? поздрав!!
Aspirin 100 se pie i pred i vo bremenost ako ima potreba, jas piev celo vreme i eden kup dr trudnici sto gi poznavam. NE STETI na plodot, ako taka pisal lekarot sigurno procenil deka ti e neophodno da go zemas i mislam deka treba da pocnes, poloso e da ne se zema ako e potreben otkolku obratno. Pozz
alex
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 7
Локација: sk
Поени: 9285
Registration date: 2009-09-21

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   26.09.09 23:21

Zdravo,jas dum 6 nedela i gi pijam i dabroston i utrogestan istovremeno.prokrvariv vo 5 ned.i prvo mi dadoa nekakva inekcija vo 3 dozi kako podrska na bremenost i da gi pijam apcinjata.neznam do koga,ama mnogu mi e strav,neznam dali nema da nasteti na samiot razvoj na bebeto.I navistina otkako gi primam lekarstvata se custvuvam kako vo delirium,24h sum vo krevet,navistina neznam do koga.Pozdrav
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   27.09.09 1:11

Inekcijata sto si ja primila e verojatno progesteron depo. Utrogestanot i dabrostonot se poddrska na bremenosta, no ne znam zasto ti gi dale zaedno, bas cudno. Obicno davaat ili ednoto ili drugoto, sekako imaat ista namena. Ti se spie od Utrogestanot, toj malku sedativno deluva. Ako go pies, probaj da go stavas vaginalno, istata doza. Vaginalno e i mnogu poefikasen. Ke ti iscezne pospanosta od nego, osven ako ne ti e taka od samata bremenost.
I mene Utrogestanot taka mi deluvase ako go ispiev apceto, se zanesuvav ne mozev da odam. Zatoa gi koristev vaginalno do krajot na 16. nedela, po preporaka na doktorot koj me vodese.
Ne stetat na plodot vo nikoj slucaj, samo mi e cudno sto vo isto vreme primas i Dabroston i Utrogestan. Sigurna si deka taka ti rekle?
pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 719
Локација: poima nemam
Поени: 11224
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   27.09.09 12:02

Kinky напиша:
Inekcijata sto si ja primila e verojatno progesteron depo. Utrogestanot i dabrostonot se poddrska na bremenosta, no ne znam zasto ti gi dale zaedno, bas cudno. Obicno davaat ili ednoto ili drugoto, sekako imaat ista namena. Ti se spie od Utrogestanot, toj malku sedativno deluva. Ako go pies, probaj da go stavas vaginalno, istata doza. Vaginalno e i mnogu poefikasen. Ke ti iscezne pospanosta od nego, osven ako ne ti e taka od samata bremenost.
I mene Utrogestanot taka mi deluvase ako go ispiev apceto, se zanesuvav ne mozev da odam. Zatoa gi koristev vaginalno do krajot na 16. nedela, po preporaka na doktorot koj me vodese.
Ne stetat na plodot vo nikoj slucaj, samo mi e cudno sto vo isto vreme primas i Dabroston i Utrogestan. Sigurna si deka taka ti rekle?
Zavisi od lekarot Kinky, posto jas i ti sme odele celo vreme kaj ist lekar go slusavme istoto - Utrogestan vaginalno do 16 nedela minimum a ako ima potreba i pokasno. Medjutoa ima i lekari koi ja davaat ovaa kombinacija, ili pak se odlucuvaat samo za Dabroston. Se zavisi od lekarot. Vo sustina namenata e ista, razlikata e samo sto Utrogestanot e cist priroden progesteron (i po site protokoli kolku sto citav jas se favorizira) a Dabrostonot e sintetska varijanta (nekoja zamena za progesteron). Utrogestanot prv pat na makedonski pazar se pojavi pred nekoi 4-5 godini (moze i pomalku), a Dabrostonot postoi so godini i mnogu lekari go izbiraat nego zasto go znaat podolgo vreme. A ja pravat i ovaa kombinacija, i toa sum go slusnala od dr trudnici deka ja zemaat ovaa kombinacija. Samo neka pomogne, pa drugoto ne e tolku vazno. A ova za pospanosta se slozuvam 100% so tebe, mene posto odev na rabota Petanovski mi rece 2 pati vaginalno i ednas ispi gi sosema ok e takviot nacin na zemanje zasto neli ne e izvodlivo da gi stavam vaginalno na rabota, a za bolovanje nemase nikakva potreba. Samo sto ke ja ispiev taa edna doza so mnoooooooooogu sili se obiduvav da se odrzam budna, a da ne zboram i toa sto ako treba da stanam od stolceto posle pienjeto mi se vrtese i redica dr neprijatni simptomi. Ako gi stavev vaginalno bese mnogu podobro.
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   27.09.09 15:45

Pepa, jas odma gledam na rabotite od mojot ivf agol:). Vo pravo si, zavisi i od lekarot. Pak mi e cudno i mislam deka nema potreba od dvata leka, pogotovo sto Utrogestanot e kako sto kaza ti priroden progesteron. Teloto se bombardira so progesteron koj i onaka si go sozdava samata postelka po 10. nedela a na pocetokot zoltoto telo. Ako dobro se sekjavam:). No radi preventiva i kaj povtoruvackite spontani go davaat po default da ne se povtori ne daj Boze, a i kaj pacientki so dokazan hormonalen disbalans, t.e. so nedostatok na progesteron. Vo sekoj slucaj, lekarot koj ja dal taa terapija sigurno ima pricina za toa i treba da se sledi negovata preporaka.
alex
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 7
Локација: sk
Поени: 9285
Registration date: 2009-09-21

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   28.09.09 12:45

Dabroston mi go dade maticnata doktorka zaedno so inekcijata,no krvarenjeto ne mi prestana,pa zatoa bev kaj dr.Andonova vo drzavna i taa mi prepisa Utrogestan 200 da zemam 2x2 oralno,ama nemozam,gi stavam kako vaginaleti oti mnogu mi e loso i nemam apetit.Inaku mojata maticna doktorka e poveke uplasena od mene neznam zosto i zatoa i e najlesno da me prati kaj nekoj drug doktor ni sama ne e sigurna vo svoite odluki.
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female

ПишувањеПредмет: Re: Дабростон или Утрогестан ?   28.09.09 19:22

pa najdobro da si odberes drug lekar da te vodi, i jas ne odam vekje vo intermed, ne znaese sto da mi pravi lani doktorkata, pa taka zavrsiv so spontan, od togas baram sigurni lekari i vo sebe i vo svoeto znaenje. Utrogestanot vaginalno e najefikasen.

Дабростон или Утрогестан ?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 6 of 7Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next