Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Печурки

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14411
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Печурки   04.10.08 22:40

Вргањ

Boletus Edulis / Aereus

Се смета за "Крал на Печурките", и
исто така е и многу познат вид печурка. Припаѓа на габите од
семејството "Boletus". Вргањот може да се најде од доцна пролет па се
до рана есен под крошните на листопадните дрва по падините и под
иглолисните дрва по планините, на чистинки и по рабовите на патеките.
Постојат 4 главни видови на вргањ, од кои некој може да достигнат
димензии од околу 35 цм, и тежина повеќе од 2 кг.

Период на берба:
Северна хемисфера: од јуни до октомври,
Јужна хемисфера: од Ноември до јануари.

Потекло:
Јужна Африка, Кина, Европа, Русија, Скандинавија.

Достапен како:
Свеж, сушен, смрзнат и во саламура.
Лисичара

Cantharellus CibariusМногу атрактивна со нејзината жолта
боја, лисичарката е печурка што е наречена "благородна". Многу е
популарна и ужива извесен престиж меѓу гурманите заради нејзиниот
суптилен вкус и арома. Лисичарката вирее во влажни места како на пример
ровови, влажни и прекриени со мов долини, а исто така се наоѓа и низ
листопадните шуми.

Период на берба:

Од Јуни до Септември.

Потекло:
Канада, Кина, Источна Европа, Русија, Скандинавија.

Достапна како:
Свежа, сушена, смрзната и во саламура.
Смрчак
Morchella

Каприциозен по своите фантастични
локации и нерегуларното појавување, смрчакот е кралот на почетокот на
пролетта. Оваа скапоцена печурка е ценета од гурманите од целиот свет.
Може да се најдат во глинеста, варовита почва по рабовите на шумите...
но исто и на места каде што има човечка активност (буништа, палежи,
итн.).

Период на берба:
Северна хемисфера: Од Април до Јуни
Јужна хемисфера: Од Ноември до Јануари

Потекло:
Канада, Чиле, Кина, Источна Европа, Мексико.

Достапен како:
Свеж, сушен, смрзнат и во саламура.


печурки ставам скоро во секое јадење, а вие?
имате ли некој специјалитет со печурки?
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12082
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   08.10.08 0:21

имам специјалитет со свежи печурки ги полнам со крем сирење , шунка и павлака и кашкавал и ги печам многу се добри пробајте
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1038
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: kako koga
Поени: 12437
Registration date: 2008-08-08

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   09.10.08 12:28

Pecurki obozavam.Vo site kombinacii gi sakam epten.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 487
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12958
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   14.10.08 23:30

И јас ги спремам исто како веки22. :cool!:
Ставам само плус и оригано и ги печам во земјени садови....ммм....
Вратете се на почетокот Go down
tinyyy
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 230
Age: 29
Локација: Не многу далеку од дома
Расположение: Среќно вљубена
Поени: 11823
Registration date: 2008-10-08

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   20.10.08 3:23

Јас многу ги сакам , најлесни за приготвување ми се во тенџерче во масло, копар, вегета и црн пипер.Се покриваат со капак и тие си пуштаат малку водичка и издинстани готови се за 15 мин.

Ги обожавам...
Вратете се на почетокот Go down
macush
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 978
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: :(((
Поени: 11993
Registration date: 2008-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   20.10.08 3:41

Svekrva mi sobira pecurki,na pocetokot mi bese strav da jadam koga ke gi gi spremase.Ama sega obozavam da gi spremam i da gi jadam.Sepak cel zivot gi sobira a gi sobira samo onie sto gi znae.Najveke gi sakam jajcarkite i vrganjot najvkusni mi se.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 527
Age: 37
Локација: повеќе на работа
Расположение: кога како
Поени: 12110
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   20.10.08 19:01

Од печурки посебно ги сакам лисичарките , вкусни се на било кој начин приготвени , а исто така и вргањот го сакам .Кога ги има во планина и кога имаме време ги собираме , а добри се и за конзервирање.
Вратете се на почетокот Go down
radost
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 326
Age: 34
Локација: Makedonija
Расположение: odlicno
Поени: 11957
Registration date: 2008-10-10

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   21.10.08 10:38

МММММ печурки. Многу сакам печурки. Особено вргањ и лисичарка
Вратете се на почетокот Go down
nevena
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 12
Age: 28
Локација: Bitola
Поени: 11755
Registration date: 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   22.10.08 5:45

najbaj se pecurkite,a osobeno od na macush svekrva mu kako sto gi pravi
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14411
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   22.10.08 12:10

како ги прави кажетеееее
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12748
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   22.10.08 23:58

Tatko mi sobira i praznik mi e koga e ke napravi .Gi przi so kromidce,domaten sos zacini i mu dodava i nesto drugo a golemite gi seci kako snicli i gi pohova .Preubavi se
Вратете се на почетокот Go down
macush
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 978
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: :(((
Поени: 11993
Registration date: 2008-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   23.10.08 10:11

Emi svekrva mi pecurkite gi pravi najobicno,najcesto przeni so luk i magdanos ili so pras.Na Nevena i se sviga zosto ima probano od vrganjot,a toj se znae deka e najubava pecurka. A od drugite vrsti stava vo selsko meso i pravi kasa.Srndakot go pece na skara posolen i ne seckan nego cel.A moram da priznam deka pecurkite najvkusni mi se vo kombinacija so pilesko. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 36
Локација: Doma
Поени: 11940
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   23.10.08 10:15

Pecurki moze da pohovte, a moze da gi pecete vo relna,vaka prigotvene najdobar Srdacot. Vrgan i Lnisicarka jas gi przam so poveke maslo i so mnogu zacini, od koj najveke crn piper vo zrna. Isto moze vo pica, svinsko meso, pa mozete i vo tegla kako zimnica (podvareni ,so kiselina,maslo,sol)
Koga gotvite pecurki stavajte parce kromid, ako posini znaci nesto ne e vo red so niv.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 11988
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   23.10.08 19:47

Јас најмногу сакам печурки во јогирт. Запржувате било какви печурки на пуер идодавате јогурт да искрчка малку, и ставате многу црн бибер. Се служи и како сос за некое печење или за макарони.Ако ги ставате во макарони измешајте ги во сосот па врз нив изрендајте кашкавал.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 577
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 11988
Registration date: 2008-09-13

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   06.11.08 10:34

Исецкајте еден кромид на тенки кругови и запржете го на маслинов зејтин, во него додајте 500гр свежи шампињони(исецкани на четвртини) и 300г претходно обарена брокула. Пржете 10 минути посолете, ставете црн бибер и ставете 300мл крем за готвење Свед милк. нека прокрчка 2 мин. и искористете го овој сос за тестенини или телешки шницли.
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12163
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   07.11.08 0:03

Јас шампињоните ги сецкам на листови ,ги пржам во малку масло и ставам една павлака шипка и вегета.Како прилог ова го користам често..
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12159
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   07.11.08 0:38

Шницли од печурки
200гр шампињони
4ј ајца
2 лажици масло, малку млеко, сол, бибер
3 парчинња бајат леб
3 лажици мрвици

Подготовка: Шампињоните измијте ги исушете ги и исечете ги на покрупни парчиња.Во тенџере загрејте го маслото и во него пропржете ги печурките.Во друго тавче испржете кајгана од три јајца.И печурките и кајганата изладете ги, па измешајте ги.Во меѓу време парчињата бајат леб потопоте ги во млеко.Натопениот леб додадете го во смесата со печурките и кајганата.Потоа додадете ги изматеното јајце, солта, биберот, вегета.Од смесата направете шмицли ,ставете ги во мрвиците и пржете ги во врело масло.Се служат топли.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12903
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   12.11.08 1:27

mmmm pecurki. koga preminavme vo vegetrijanci, najmnogu gi koristev pecurkite. bukvalno se pravev od niv. zamena za meso pecurka.supa , musaka , polneti piperki ama bukvalno se. polna sum so recepti ama gi nemem na rabota.
Вратете се на почетокот Go down
caci
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 241
Age: 29
Локација: italy
Расположение: dobro
Поени: 11356
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   12.05.09 20:45

pecurkite gi stavam vo reci sekoe jadenje,vo oriz,vo bobce,vo kompir,a sos koga pravam obavezno,a naj mi se dopagat przeni so jajca
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14021
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   12.05.09 21:19

Обожавам буковка на скара со малку маслинов зејтин.. Инаку најчесто во домашната кујна користам шампињони свежи
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12702
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   12.05.09 22:24

И јас обожавам буковка се настрвив мора овие денови да направам
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12404
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   31.05.09 7:33

Sakam pecurki......najubavi mi se svezi....jadam sampinjoni najcesto,bukovka i vrganj ako najdam.Gi pravam kako prilog uz meso,rizoto so pecurki,vo pica,lazanji......nekogas i si pravam omlet so pecurki.Konzerviranite ne gi obozavam bas.....Imam probano oriz so suv vrganj...prekrasen bese...ama ne mozam da njdam takov susen i melen.....
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1434
Age: 32
Локација: Domicka
Расположение: vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени: 12254
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   31.05.09 7:40

sakam pecurki i marinirani i svezi, gi koristam vo hrana no ne premnogu
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 912
Age: 29
Локација: poftorno domce :)
Расположение: opusteno
Поени: 11863
Registration date: 2009-01-16

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   31.05.09 7:52

obozavam pecurki na sekoj mozen nacin,osobeno na skara sto gi pravat po restoranive ili pohvani mmmm
Вратете се на почетокот Go down
soledad
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1063
Age: 26
Локација: DOMA
Расположение: vozbudeno i nestrplivo
Поени: 11366
Registration date: 2009-04-07

ПишувањеПредмет: Re: Печурки   01.06.09 10:11

сос од печурки

250 гр: печурки
1 главица кромид
1 чаша бело вино
1 лажица вегета
100 гр. доматена салца
магданос
сол
масло
говедска супа
Исчистете гo крoмидoт, исечкајте гo ситнo и прoпржете гo на масло. Дoдадете ги надoлж исечените печурки и останатите сoстојци, налејте сo говедска супа и варете до густина по желба. На крај дoдадете малку брашнo за да се згусне смесата. Се служи сo печенo месo.
Вратете се на почетокот Go down
 

Печурки

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -