Родители и деца

Камен во бубрезите

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 21.11.08 14:14

хехе и јас тоа си викам, ем ке се опуштам ем ке се отарасам од каменот
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Elsa on 08.12.08 0:25

Freya напиша:хехе и јас тоа си викам, ем ке се опуштам ем ке се отарасам од каменот

Со среќа отарасувањето. :-) Јас пиев сок од брусница (cranberries) кога живеев во САД превентвно за дезинфекција на мокрачните патишта. Овде во МК пред неколку години немаше ништо од брусница, сега гледам има и чаеви и сокови. Мислам дека кај нас не виреат овие бобинки.

BTW, ќе кажам само што НЕ треба да се конзумира:
спанаќ, кикирики, чоколада, млечни производи, препарати со калциум, витамин Ц,...
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17449
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 08.12.08 18:48

fala Elsa, jas kamenot go isfrliv pred nekolku denovi ama ne osetiv tocno koga zasto najverojatno se raskrsil, a znam deka g isfrliv oti veke ne go oseekam da me bocka i ne znam posle kolku vreme mokram bezbolno Smile Ne daj Boze pak da mi se stvori ama ako se desi pak sigurno deka ke izbegnuvam da gi jadam tie raboti sto gi nabroja. Inaku i jas piev mnogu sok od brusnica i 100% caj od brusnica i jadev od lekot so med i limon. Fala uste ednas Smile
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by lela on 08.12.08 21:06

I caj od magdonos e mnogu dobar da se pie za protiv bolki i isfrlanje na kamen od bubrezite.
avatar
lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Age : 46
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 20737
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by naivnna on 10.12.08 16:57

ima eden caj sto vikaat deka mnogu pomaga se vika zodeks
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17579
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ves on 13.12.08 22:51

Brusnica raste i vo nasite kraevi , drvoto se vika dren , a plodovite drenki ( cranberries ) ( brusnica ).

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18662
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 13.12.08 22:57

mene pa mi rekoa deka drenkata ne e brusnica, tuku slicno na nea

Btw Ves milo mi e sto te citam, prekrasen avatar Smile
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ves on 13.12.08 23:07

Fala za komplimentot za avatarot , Za brusnica definitivno mislam deka e drenka , dedo mi ima vo dvor( na selo ) , koga plodovite se suvi se bas kako onaa suva brusnica vo marketite , i vkusot na sokot e toj , a bas ke razgledam po moite tolkovnici sto tocno stoi pod cranberries , ubedena sum deka e drenki.I mene me maci kamenceto ...

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18662
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 13.12.08 23:13

ok ves i obavezno da pises pod koj naziv e kaj nas
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Elsa on 13.12.08 23:19

Freya напиша:mene pa mi rekoa deka drenkata ne e brusnica, tuku slicno na nea

Btw Ves milo mi e sto te citam, prekrasen avatar Smile


Дренот сретнав дека е Cornus mas, а брусница е cranberries. Во Веро има сушена брусница, не ми изгледаше како дрен.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17449
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Elsa on 13.12.08 23:21

Еве што најдов во српската википедиа

http://sr.wikipedia.org/sr-ec/Dren

http://sr.wikipedia.org/sr-ec/Brusnica

Значи иако слични, сепак се различни, ама и дренот е здрав :-)
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17449
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by naivnna on 14.12.08 14:13

da da drenot i brusnicata se razlicni nesta.jas dolgo grickav brusnica i piev cajovi,mnogu mi pomogna protiv eserihia coli
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 34
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 17579
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Balto on 14.12.08 14:53

Јас би го додал ова:
Создавањето на камен во мочен меур или жолчка е одлика на самиот организам, т.е има луѓе кои се склони кон создавање на камења. Обично, урогениталните проблеми се решаваат во уролошка ординација, тука не помагаат никакви чаеви, билки или сл.
Пиење МНОГУ течности е превентива, кога велиме пиење течности тоа значи да се пие по неколку литри на ден 3-4л (за нормалните потреби на организмот му е потребно 1.5л течност).Значи се што е над 1.5л од тогаш се смета колку пиеш.
П.С Ај да не биде долг постов ќе продолжам другпат.
avatar
Balto
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 4
Age : 43
Локација : Ohrid
Поени : 17370
Registration date : 2008-12-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Elsa on 14.12.08 15:24

Balto напиша:
П.С Ај да не биде долг постов ќе продолжам другпат.

Eх сеа, кај се огласи еднаш, па до другпат да чекаме

Kaжи нешто за улогата на вит Ц во создавањето на оксалатите... Благодариме.
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17449
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Janaxxxx on 14.12.08 15:59

Elsa напиша:
Freya напиша:mene pa mi rekoa deka drenkata ne e brusnica, tuku slicno na nea

Btw Ves milo mi e sto te citam, prekrasen avatar Smile


Дренот сретнав дека е Cornus mas, а брусница е cranberries. Во Веро има сушена брусница, не ми изгледаше како дрен.
Brusnica ne e ni drenka ni borovinka tuku ednostavno se vika na makedonski brusnica ima srvena topcesta forma i potseka na drenka a borovinka ne e vo nikoj slucaj, ima caevi od alkaloid pisuva caj od brusnica!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 17988
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Elsa on 14.12.08 16:18

Janaxxxx напиша:
Elsa напиша:
Freya напиша:mene pa mi rekoa deka drenkata ne e brusnica, tuku slicno na nea

Btw Ves milo mi e sto te citam, prekrasen avatar Smile


Дренот сретнав дека е Cornus mas, а брусница е cranberries. Во Веро има сушена брусница, не ми изгледаше како дрен.
Brusnica ne e ni drenka ni borovinka tuku ednostavno se vika na makedonski brusnica ima srvena topcesta forma i potseka na drenka a borovinka ne e vo nikoj slucaj, ima caevi od alkaloid pisuva caj od brusnica!
Така де! da ziveeme
avatar
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 72
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 17449
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Balto on 14.12.08 16:29

За вит.Ц би додал само дека е добар (во кокнретниве случаи) за инфекции на урогениталниот тракт, и тоа дозата да се наголемува постепено. А се поради тоа што аскорбинската киселина предизвикува создавање на калкулус.Затоа пред употреба на Вит.Ц (во конкретниве уролошки случаи) обавезно совет со уролог.
avatar
Balto
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 4
Age : 43
Локација : Ohrid
Поени : 17370
Registration date : 2008-12-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ves on 15.12.08 12:47

Auu, pa mene po carskiot rez me iznapolnija so Vit. C. po dvapati na den tie 5 dena vo bolnica a im kazav deka imam kamencinja vo bubrezite , i sega doma sum na Heferol i Vit. C. uste nekoj den ke treba da gi zemam .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18662
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 16.12.08 21:55

a jas pa go jadev i lekot so limonot Very Happy
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by radost on 19.01.09 20:48

Da drenot ne e isto so brusnica. Slichni se ama ne isti. Brusnica raste samo vo Severna Amerika.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17842
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Emi on 23.01.09 21:45

бев на систематски преку работа и ми правеа испитувања на мокрачата

све ми е катастрофа
се што треба да е негативно кај мене позитивно и креатинин ми е покачен доста
ме болат бубрезите и мокрачата ми е како темна карамел боја

и сега?? ќе одам на лекар сепак ама дури во понеделник
а до тогаш што ќе правам со болкив,е, дури повраќам од што на моменти неможам да истрпам колку боли
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 23.01.09 21:49

emi i ti iams kamen vo bubregot ili uste ne znaes tocno?
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Emi on 23.01.09 23:11

незнам уште, ама изгледа, само симтоми уште немам дијагноза
ама бре многу боли
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ves on 23.01.09 23:24

Emi pij uvin caj toj gi procistuva urinarnite patista , napij se i caj od kamilica , te smiruva psihicki a so toa i bolkata stanuva popodnosliva , sepak obavezno na pregled kaj lekar .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 39
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 18662
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by macush on 23.01.09 23:31

Emi znam kako ti e,i jas imav kamen vo bubregot i pesok vo besikata,Duri i vo mokrakata imav i krv.Primav inekcii (zaboraviv kako se vikaa),piev palin tableti i uvin caj i caj od konjsko opavce.Fala bogu pomina i sega sum super.Isto boli i koga izleguva kamenot. Ne se grizi ke pomine,ke vidis sto ke ti kazat rezultatite a do togas moze da si pies uvin caj i poveke tecnosti.
avatar
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 17878
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот