Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Камен во бубрезите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Ves
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1410
Age: 36
Локација: Насекаде по малку
Расположение: Многу гушкање!!!!!!!
Поени: 12782
Registration date: 2008-09-15

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   20.10.08 0:37

Freya напиша:
Radost eden prijatel na edna koleska go isfrlil kamenot od eden lek sto i jas go napraviv i sega ke vidam dali ke ima rezultati a ti preporacuvam i tebe da go probas.
Kilo ipol limoni se izmivat ubavo i se melat celi vo masina za melenje meso i vo niv se dodava edna tegla med,i se stava vo tegli i se cuva vo frizider. Se jade po 2 lazici sekoe utro na gladen stomak. Toj covek ne ni osetil koga go isfrlil (najverojatno zatoa sto se raskrsil na mali parcinja) i koga otidol na eho mu kazale deka kamenot go nema. Smile Isto vidi niz prodavnicite Prolom voda kako sto kazaa pogor, jas uste ne sum prasala ama ovie denovi ke zemam i voda ako ja najdam niz nasive marketi.Srekno! Smile

Jas imam sitni kamencinja vo dvata bubrega , nekogas cuvstvuvam malo bockanje . Pocnav da go pijam ovoj lek sto go navede Freya , razlikate bese sto vo ovoj imase i dvanaeset zoltki od jajca i vkusot mu bese bljak .a morase da se zema nautro na gladno . Samo sto pocnav da go pijam , doznav deka sum bremena , se e prirodno vo lekov ama mi bese strav da pijam , si vikav sto ako pojdat kamencinjata da izleguvaat , sum slusala deka toa se uzasni bolki , kako bi se odrazilo toa na bebceto , i zatoa , zdravje koga ke se porodam ke go koristam pak toj lek , a ako ne pomogne bi odela na toa krsenje so laser ,iako doktorot mi veli deka nema potreba od toa mali se kamcinjata . P mu vikam zar da se ceka da se zgolemat uste poveke , e na sekoj pregled mi prepisuvase citeral tie se za lecenje infekcija vo bubrezite , mozno e taa inf. da gi stvara kamencinjata , zatoa se plasam deka i da se iscistat ovie koi gi ima , ke se sozdavaat novi dokolku ne se spreci taa infekcija .
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   20.10.08 20:08

Freya напиша:
Mimus tocno tie se, ama tuka vo strumica koga prasav za brusnica site digat ramenici, nikoj ne znae sto e toa i zatoa praasav za drug naziv.

Lela fala mnogu, ke go probam i toa. Tatko ti piese samo tri dena i go isfrli kamenot ili?
Izvini sto vaka kasno ti odgovaram,moite roditeli si odea vo Makedonija pa bev vo guzva.
Da samo tri dena piese i gi isfrli,a inace ponekokas ke si se napie pak,veli za preventiva,i da cuknam vo drvce od togas go nema zaboleno.
Ako si po caevite,mislam ako mozes da pies,pij caj od magdonos toj bil dosta dobar za bubrezi ni kaza dr.od Prilep.
Vi posakuvam sto pobrgu da vi pominat bolkite.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 286
Age: 42
Локација: Skopje
Поени: 12206
Registration date: 2008-07-31

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   20.10.08 20:20

Jas zemav caj od brusnica od apteka na GOOD NATURE a vo sostavot pisuva deka ima 20%brusnica, 28% hibiskus, 25% plod od sipka,15% cvet od bozel i 12% sladok anason, znaci koncetracijata na hibiskus e poveke otkolku na brusnica.E sega ne znam dali ima caevi so pogolema koncetracija na brusnica ili ne.[/quote]

Во аптека има чај со 20%, 40% или 50% брусница. Можеш да си одбереш каков сакаш.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12540
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   17.11.08 8:07

Denes zemav caj so 40% brusnica, ama definitivno ke odam da se proverem oti izgleda sum zakacila nekoja infekcija od kamenot :(, cuvstvuvam bockanje vnatesno i pri krajot na mokrenjeto mi e uzasno, cuvstvuvam nekoja mnogu neprijatna bolka, me bolat i jajnici i se sto e vo toj predel i mislam deka stomakot mi e izduen i tvrd.Dali i vas vi se desava istoto??
Вратете се на почетокот Go down
macush88
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 309
Age: 26
Локација: Bitola
Расположение: 5ка
Поени: 12048
Registration date: 2008-08-18

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   17.11.08 8:35

мене ми се прави песок во бубрезите така да и јас си имам мака. инаку читав некаде ок шо и како се прават камењата и имаше повеќе варијанти пр од премногу калциум. не сум сиг ама побарајте видете можи и до водата да е мене докторката ми рече дека битолчаните имаме склоност кон камења и песок ради водата.... мислам и има тестови за тоа на доктор прашајте. и треба да има и лекарства за превенција мислам. инаку со каменот стрина ми имаше во жолчката мислам не знам главно тоиде скопје со нешто ја зрачеа за да го издробат каменот па после да го исфрли постепено од организмот. само би требало на луѓето кои имаат таков проблем да му се направат испитувања да се виде од што се ствара каменот. некогаш и самиот организам си таложи како песок и постепено се ствара камен. инаку друго шо слупшнав прво од еден човек кога лежев на болница дека имала некоја баба шо праела напивка некоја ваљда од билки и од неа одма се дробеле камењата и се исфрлале од организмот. Бабата била од пашинорувци. село накај прилепско. после таа средба се запознав со мм. мајка му и татко му живеат во тој крај и нив од ко се зедовме ги прашав за неа и ми кажаа дека многу луѓе имале одено кај неа и дека се задоволни. шо знам јас немам појдено ама стварно мн луѓе одат. маката на се ќе те натера. и така да ако сакате пробајте одете. позз
Вратете се на почетокот Go down
radost
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 326
Age: 34
Локација: Makedonija
Расположение: odlicno
Поени: 11962
Registration date: 2008-10-10

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   17.11.08 23:02

Freya ти пуштам среќа побрзо да го исфрлиш каменот и да немаш веќе мака. Инаку јас кога го исфрлив првиот камен симптомите ми пошнаа исто како што ти ги опишуваш. Ме печеше при мокрење неколку дена, а потоа пошна да ме боли мноооогу стомак во долниот дел, исто како менструални болки само мооооогу појаки. Откога го исфрлив каменот ми поминаа болките, ама имам упте едно мало камче што остана. Сега за сега не ми прави големи проблеми ама се надевам ова ќе го исфрлам ез проблеми со сите народни лекови што ги пробувам (премногу ми е мало за да го кршат со нормални лекови).
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 204
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: e sega me pogodi...
Поени: 11728
Registration date: 2008-11-09

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   20.11.08 12:08

i jas vo januari pravev operacija na kamen vo zolcka.imav mn kamenja polana zolcka pesok.pret toa dva meseci imas sekoja vecer napadi pa na dezuren inekcii povrakanje.i morase na kraj itna operacijaa.ja pravev laserski ne standardna operacija.za tri dena bev doma i sega sum super
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 32
Локација: Nekade po Evropa!
Расположение: Ubavo
Поени: 12108
Registration date: 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   20.11.08 12:13

sonjamfk напиша:
a sto ne probas so rovatineks barem sega gi ima ovde?
Da tocno Rowatineks se dobri a isto ima i uste edni drugi se vikaat Nieron E gi ima vo stranstvo neznam za vo mk ako imas nekoj neka ti prati
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12540
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   20.11.08 12:36

Fala mnogu na site Smile, Vcera bev na lekar i mi kazaa deka kamenot sega mi e vo besikata i deka sega treba samo da pijam mnogu tecnosti i da se molam da go isfralam zs i infekcija mi ima predizivkano pa mi dadoa antibiotic norfloxcasin, i mi kazaa deka ako ne go izvadam ke treba da pravam cistoskopija(mislam deka taka bese) za da mi go raskrsat kamenot i da go izvadat.Iskreno jas se nadevam deka ke go isfrlam, zs pijam mnogu tecnosti.Smile
A nema da e loso da go prasam lekarot dali da gi pijam i tie sto mi gi preporacuvate Rowatineks
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14026
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   20.11.08 20:31

Пиј повеќе пиво Smile има да излета каменот SmileSmileSmile
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12540
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   21.11.08 2:14

хехе и јас тоа си викам, ем ке се опуштам ем ке се отарасам од каменот
Вратете се на почетокот Go down
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 72
Age: 38
Локација: Skopje
Расположение: кога како :)
Поени: 11569
Registration date: 2008-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   07.12.08 12:25

Freya напиша:
хехе и јас тоа си викам, ем ке се опуштам ем ке се отарасам од каменот

Со среќа отарасувањето. :-) Јас пиев сок од брусница (cranberries) кога живеев во САД превентвно за дезинфекција на мокрачните патишта. Овде во МК пред неколку години немаше ништо од брусница, сега гледам има и чаеви и сокови. Мислам дека кај нас не виреат овие бобинки.

BTW, ќе кажам само што НЕ треба да се конзумира:
спанаќ, кикирики, чоколада, млечни производи, препарати со калциум, витамин Ц,...
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12540
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   08.12.08 6:48

fala Elsa, jas kamenot go isfrliv pred nekolku denovi ama ne osetiv tocno koga zasto najverojatno se raskrsil, a znam deka g isfrliv oti veke ne go oseekam da me bocka i ne znam posle kolku vreme mokram bezbolno Smile Ne daj Boze pak da mi se stvori ama ako se desi pak sigurno deka ke izbegnuvam da gi jadam tie raboti sto gi nabroja. Inaku i jas piev mnogu sok od brusnica i 100% caj od brusnica i jadev od lekot so med i limon. Fala uste ednas Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14857
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   08.12.08 9:06

I caj od magdonos e mnogu dobar da se pie za protiv bolki i isfrlanje na kamen od bubrezite.
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 433
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: taka-taka
Поени: 11699
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   10.12.08 4:57

ima eden caj sto vikaat deka mnogu pomaga se vika zodeks
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1410
Age: 36
Локација: Насекаде по малку
Расположение: Многу гушкање!!!!!!!
Поени: 12782
Registration date: 2008-09-15

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   13.12.08 10:51

Brusnica raste i vo nasite kraevi , drvoto se vika dren , a plodovite drenki ( cranberries ) ( brusnica ).
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12540
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   13.12.08 10:57

mene pa mi rekoa deka drenkata ne e brusnica, tuku slicno na nea

Btw Ves milo mi e sto te citam, prekrasen avatar Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1410
Age: 36
Локација: Насекаде по малку
Расположение: Многу гушкање!!!!!!!
Поени: 12782
Registration date: 2008-09-15

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   13.12.08 11:07

Fala za komplimentot za avatarot , Za brusnica definitivno mislam deka e drenka , dedo mi ima vo dvor( na selo ) , koga plodovite se suvi se bas kako onaa suva brusnica vo marketite , i vkusot na sokot e toj , a bas ke razgledam po moite tolkovnici sto tocno stoi pod cranberries , ubedena sum deka e drenki.I mene me maci kamenceto ...
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12540
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   13.12.08 11:13

ok ves i obavezno da pises pod koj naziv e kaj nas
Вратете се на почетокот Go down
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 72
Age: 38
Локација: Skopje
Расположение: кога како :)
Поени: 11569
Registration date: 2008-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   13.12.08 11:19

Freya напиша:
mene pa mi rekoa deka drenkata ne e brusnica, tuku slicno na nea

Btw Ves milo mi e sto te citam, prekrasen avatar Smile


Дренот сретнав дека е Cornus mas, а брусница е cranberries. Во Веро има сушена брусница, не ми изгледаше како дрен.
Вратете се на почетокот Go down
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 72
Age: 38
Локација: Skopje
Расположение: кога како :)
Поени: 11569
Registration date: 2008-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   13.12.08 11:21

Еве што најдов во српската википедиа

http://sr.wikipedia.org/sr-ec/Dren

http://sr.wikipedia.org/sr-ec/Brusnica

Значи иако слични, сепак се различни, ама и дренот е здрав :-)
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 433
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: taka-taka
Поени: 11699
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   14.12.08 2:13

da da drenot i brusnicata se razlicni nesta.jas dolgo grickav brusnica i piev cajovi,mnogu mi pomogna protiv eserihia coli
Вратете се на почетокот Go down
Balto
Случаен минувач
Случаен минувач


Male
Број на мислења: 4
Age: 40
Локација: Ohrid
Поени: 11490
Registration date: 2008-12-13

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   14.12.08 2:53

Јас би го додал ова:
Создавањето на камен во мочен меур или жолчка е одлика на самиот организам, т.е има луѓе кои се склони кон создавање на камења. Обично, урогениталните проблеми се решаваат во уролошка ординација, тука не помагаат никакви чаеви, билки или сл.
Пиење МНОГУ течности е превентива, кога велиме пиење течности тоа значи да се пие по неколку литри на ден 3-4л (за нормалните потреби на организмот му е потребно 1.5л течност).Значи се што е над 1.5л од тогаш се смета колку пиеш.
П.С Ај да не биде долг постов ќе продолжам другпат.
Вратете се на почетокот Go down
Elsa
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 72
Age: 38
Локација: Skopje
Расположение: кога како :)
Поени: 11569
Registration date: 2008-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   14.12.08 3:24

Balto напиша:

П.С Ај да не биде долг постов ќе продолжам другпат.

Eх сеа, кај се огласи еднаш, па до другпат да чекаме

Kaжи нешто за улогата на вит Ц во создавањето на оксалатите... Благодариме.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 32
Локација: Nekade po Evropa!
Расположение: Ubavo
Поени: 12108
Registration date: 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Камен во бубрезите   14.12.08 3:59

Elsa напиша:
Freya напиша:
mene pa mi rekoa deka drenkata ne e brusnica, tuku slicno na nea

Btw Ves milo mi e sto te citam, prekrasen avatar Smile


Дренот сретнав дека е Cornus mas, а брусница е cranberries. Во Веро има сушена брусница, не ми изгледаше како дрен.
Brusnica ne e ni drenka ni borovinka tuku ednostavno se vika na makedonski brusnica ima srvena topcesta forma i potseka na drenka a borovinka ne e vo nikoj slucaj, ima caevi od alkaloid pisuva caj od brusnica!
Вратете се на почетокот Go down
 

Камен во бубрезите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -