Родители и деца

Камен во бубрезите

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 05.10.08 1:45

Веќе некое време имам камен во бубрегот и никако да го исфрлам, а боли страшно.Кога добивам напад примам инекција и после неколку месеци, пак нов напад. Би ве замолила ако некој знае некој лек нека пише.
Фала однапред
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by sonja colakova on 05.10.08 1:50

Во една чаша пиво раствори неколку зрна темјан и пиј секое утро на гладно.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18023
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 05.10.08 1:57

Фала Соња ќе пробам и тоа
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Emi on 05.10.08 10:55

Дињата е корисна доколку имаш камен во бубрезите..
Се земаат 1кг семки од диљња, се ставаат заедно со 5л вода да се варат.
Кога ќе се оладат, се процедуваат и се префрлаат во флаши. Се пие 3
пати дневно по 1дл. Лечењето трае се додека не престанат болките. Овој
лек може да се припрема и секој ден - свеж. треба да се земе една
лажичка семки, истите да се истолчат и да се варат 2-3 минути во 2дл
вода. Се пие три пати двевно.

Чајот од краставици е добар за бубрезите.
Од зрели, жолти крастави се вадат семките, краставиците добро се мијат
и се оставаат на сушење. Чајот се спрема така што во 2дл вода се вари
кафена лажица од семките околу 10 минути. Чајот се пие само на празен
стомак.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Emi on 05.10.08 10:58

Мечкино грозје (Uva - Ursi) - Лековитите својства на
мечкиното грозје потекнуваат пред се од фенолните гликозиди арбутин и
метил-арбутин кои во базна средина се распаѓаат во хидрохинон со јако
антибактериско дејство. Содржината до 34% на елаготанин, флавонски
гликозиди (мирцитрин, алантоин) витамин С и др. го овозможува одличното
диуретичко и секако уроантисептично дејство и смирување на воспалената
слузокожа. Се применува кај инфекција на мочен меур, камен во бубрези и
задршка на течности во организмот (отоци).

Equisetum Arvense - Коњски опаш или раставич е многу
богат со силикатни материи (повеќе од 10%) особено СиО2 (силициум
диоксид), витамин С, флавонски гликозиди (изокверцетин, галутеолин,
еквизитин), сапонини, алкалоиди, танини, разни минерали особено К, Си.
Коњскиот опаш е уринарен антисептик, епителизант, диуретик,
профилактик, антихеморагик. Делува на диуреза на вода (исфрлање вишок
од организмот). Примена: инфекција на мочен меур, камен во бубрези,
камен во жол чка, отоци. Врши реминерализација на коскениот систем и
косата Затоа успешно се дава кај остеоартритис и алопеција. Присуството
на калиумоиви соли е особено благопријатно за бубрезите, олеснува
болки, хронични тегоби, помага во елиминирање на песок и талог од
бубрезите.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Emi on 05.10.08 11:21

http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=69538
Со лимонада против камења во бубрезите
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20446
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by obicna on 07.10.08 4:33

Freya kako si denovite? Ima li promena nesto na podobro?
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by bobica on 07.10.08 18:52

i jas imam kamenja vo bubrezite. ama dosega sum imala samo eden postrasen napad na bubreg i togas mi stavija trodon inekcija.
inaku mnogu efikasni apcinja se rowatinex.
avatar
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 33
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 18474
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 07.10.08 23:05

obicna напиша:Freya kako si denovite? Ima li promena nesto na podobro?

Fala na prasanje Mimus, podobro sum denovive, pijam uvin caj, pijam mnogu tecnosti i fala Bogu nemam bolki.Utre ke paravam eden lek od 1tegla med i kilo ipol limoni smeleni na masina za melenje meso. Se zema sekoe utro na gladen stomak po dve lazici.
Bobica fati si ja so vreme rabotata i ti i napravi si go ovoj lek oti takvi bolki ne se podnesuvat.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by sonjamfk on 09.10.08 15:42

a sto ne probas so rovatineks barem sega gi ima ovde?
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Irena Trajkovska on 09.10.08 15:45

Роватинексот се супер ама да пиеш и пролом вода ја има во подобро снабдените маркети.И јас го имам истиот проблем и плус циста од 19 милиметри.Катастрофа.Кога ке ме фатат болки ми доаѓа со трчање да го искачам Водно
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18406
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ilince on 09.10.08 15:56

Za vodava se soglasuvam vo celost i ne ja vidov temava vo isto vreme i mm imase ista maka piese bactim spasmex uvin caj prolom voda i caj od brusnica imase mn sitni kamcinja,pesok i talog vo dvata bubrega taka ni kazaa na eho.Ama nasevo zdravstvo jas mu ja zedov terapijata koga pojdovme na bolnica i mu vikaa dobra e terapijata ako te boli mn da ti stavime inekcija i toa e.
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18783
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Kinky on 09.10.08 15:58

Ne postoi li nacin kamcinjata da se razbijat so ultrazvuk?
Mislam deka nesto takvo imam slusnato...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ilince on 09.10.08 16:01

Da be kinky moze ama freya prasuva dali ima nacin da i se namalat bar malku tie bolki i so sto zasto mn cesto ima napadi a ultrazvukot e megu poslednite resenija i se primenuva koga veke nema izlez ili koga kamenot e zaglaven
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18783
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Irena Trajkovska on 09.10.08 16:02

Ilince напиша:Za vodava se soglasuvam vo celost i ne ja vidov temava vo isto vreme i mm imase ista maka piese bactim spasmex uvin caj prolom voda i caj od brusnica imase mn sitni kamcinja,pesok i talog vo dvata bubrega taka ni kazaa na eho.Ama nasevo zdravstvo jas mu ja zedov terapijata koga pojdovme na bolnica i mu vikaa dobra e terapijata ako te boli mn da ti stavime inekcija i toa e.
Спазмексот и не се баш најдобра солуциј, прават гасови и ако има проблем со столицата воопшто нека не ги почнува
avatar
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 40
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 18406
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Kinky on 09.10.08 16:08

Ilince, ne znam, zatoa prasuvam.
Za mene, logicno e da se namalat bolkite koga ke se razbie kamenot.
Zasto e UZ posledno resenie, na koj princip raboti? Steten li e vo nekoj smisol?
Ne biva ni so meseci da se trpat bolki...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ilince on 09.10.08 16:14

zs be Irena toj nemase nikakvi problemi
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18783
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ane on 09.10.08 16:15

probaj so caj od brusnica - i toa najdi susena brusnica od koja ke svaris caj ili mozes da ja grickas taka. ja ima vo prodavnici za zdrava hrana ili vo nekoi posnabdeni marketi.
sepak site ovie resenija sto ti gi navedovme se privremeni. mislam deka najdobro e na lekar da se posovetuvas koja solucija e najdobra za trajno resavanje na tvojot problem.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19659
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ilince on 09.10.08 16:16

Ako ne pomini so lekovi, inekcii,caevi pa potoa se primenuva uz.Znam deka se topat so uz ama i deka se primenuva i laser.E sega se si ima zracenje mozebi ne kojznae kakvo ama....
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18783
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 09.10.08 21:16

sonjamfk напиша:a sto ne probas so rovatineks barem sega gi ima ovde?

Sonje kakvi se tie rovatineks, prv pat slusam?

Ane fala ke probam i so brusnica.Bev na lekar uste prviot pat koga me fati i sekogas koga me faka, a dosega me fatilo 4-5 pati.Kamenot mi bese zaglaven vo kanal i mi kazaa deka ne e golem. Koga dobivam napadi mi stavat injekcija spazmaks i glikoza i vo narednite dva tri dena pijam apcinja spazmaks i pijam uvin caj. Znaci od edna injekcija mi pominuva.Lekarot ne mi ni spomnal ultrazvuk, najverojatno oti misli deka ke go isfrlam taka..Vcera go napraviv lekot so limonite i so medot pa ke vidime sto ke se sluci..Inaku i jas nemam nikakvi problemi so spazmaksot.

Ilince kakva e taa prolom voda?I za nea prv pat slusam
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Kinky on 10.10.08 8:15

Mineralna voda, kako sto e Zlatibor, Gorska, Rosa... taa se vika Prolom. Ja ima vo prodavnicite. Se preporacuva za procistuvanje na urinarnite kanali i za kamcinja, pesok, bakterii vo urinata... taka sum cula i od drugi koi ja koristele za istiot problem.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19249
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by sonjamfk on 10.10.08 9:18

tie se apcinja porano gi imase samo vo grmanija. gi topat kamenjata inaku se kako ribinite zrnca samo pogolemi. mozes da probas i so voda od katlanovska banja. nie tamu odevme da polnime voda i mm piese.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18938
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Ilince on 10.10.08 9:53

Freya kako sto kaza kinky mineralna voda ama na nea pisuva preporacliva za zaboluvanja na mocnite patista a ima i nekoj blag vkus.Kaj nas ja ima vo marketive pogolemi i vo prodavnicite za zdrava hrana kako sto e vitalija .Treba da pies1 do 2 sisinja dnevno a e okolu 35 denari
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 18783
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Vesnicka on 10.10.08 11:54

I jas ja preporacuva Prolom voda.Taa e bas za tie zaboluvanja.Isto taka i mnogu caj od brusnica,meckino grozje i konjsko opavce i mesavina uvin caj.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 18472
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Freya on 10.10.08 23:21

Zenski fala na sovetite i obavezno ke vidam dali ja ima ova voda kaj nas niz marketite.

Sonje, taa vodata od katlanovska banja sto ja spomna, me interesira dali smrdi, oti i na Kozuv ima edna takva voda i ja preporacuvat bas za takvi zaboluvanja ama mnoooogu smrdi i retko koj moze da ja pie, jas ne mozam.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18570
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Камен во бубрезите

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот