Родители и деца

Цвеќе „Адам“

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Цвеќе „Адам“

Пишување by sonja colakova on 04.10.08 16:48

Imam prekrasni sobni cvekinja. Do skoro imav adam visok 1,5 m, no odkako se vradiv od bolnica so Hriste go iskornav i go frliv. Zosto? Vo bolnica vo istata soba so nas lezese majka so 11 mesecno bebe poradi tesko truenje. Deteto griznalo od listot na adamot. Jaziceto mu bese izgoreno, a moraa i crevata da mu gi ispiraat. Strasno. Moj sovet, ADAM NE VO BLIZINA NA DECA!!!!!
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 17118
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by bibe85 on 07.10.08 15:15

да и јас имам слушнато дека адамот е отровно растение тие капките што ги пушта се отровни и ние порано чувавме дома но веќе немаме мајка ми го искорна
avatar
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1010
Age : 32
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 17266
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by Kinky on 07.10.08 15:19

Ne e samo toa problem so sobnite cvekinja, pogotovo so golemite, kako sto e adamot.
Tie go trosat kislorodot od prostorijata i ispustaat jaglerod dioksid koj lugjeto go vdisuvaat.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 42
Локација : во земјата на чудата
Поени : 18344
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by Emilija on 07.10.08 15:22

Папагалот што го чував како мала ми умре од што ги грцкаше листовите на АДАМ-от на мајка ми.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18184
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by lola on 07.10.08 15:22

да, особено за адамот сум читала дека ако има во домот деца, веднаш да се исфрли адамот. ептен му биле отровни течностите што ги содржат листовите
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 18581
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by kavadarcanka on 07.10.08 15:29

Emilija напиша:Папагалот што го чував како мала ми умре од што ги грцкаше листовите на АДАМ-от на мајка ми.


Кога бев дете имав папагал и ми умре а до кафезот имавме Адам цвеќе и незнаевме од што умре е сега кога го прочитав ова ми стана јасно после толку време од што може да умрел, инаку јас цвеќиња не чувам дома некако ми е поубаво без цвеќе.
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 17832
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by mamalina on 23.10.08 19:27

I jas porano imav golem adam i go frliv od istite pricini.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 17311
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by lidija29 on 02.02.09 18:58

Da i jas imam sluslato za vakvi nesakani situacii vo koj mozete da se najdete zaradi edno cveke moj sovet bez razlika dali imate doma dete ili ne (sigurno imate prijateli koj vi idat na gosti so svoite deca) Adam da ne cuvate doma
avatar
lidija29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 440
Age : 38
Локација : Prilep
Расположение : ок
Поени : 16581
Registration date : 2009-01-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by Jasminka on 29.03.09 12:12

lele prvpat slisama za ova a jas pa sigurno imi edno 10 adama a da i edna eva. sega za sega nemama deca ama korisno e ova da se znae. blagodaram mnogu Smile
avatar
Jasminka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 336
Age : 31
Локација : skopje
Поени : 16791
Registration date : 2008-12-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by avanturistka on 29.03.09 12:47

i jas prvpat slusam za ova,i kako da sum znaela si gi izvadiv i adam i eva pred da se rodi mila.....strasno navistina .

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 17655
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by vecki on 29.03.09 21:28

imam adam veke 10 godini ama zimno vreme go cuvam vo podrum mi e zal da go frlam decava nemale navika da pipkaat ama pak za sigurnost sekogas bil smesten kaj sto ne odat oni
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 38
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19205
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by Diana on 08.04.09 23:17

Јас премногу си го сакам Адамот и и јас имам разбрано дека е отровен ама нема да го фрлам ке однесам каде што нема да има никој пристап.

Lilypie Expecting a baby Ticker
avatar
Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Age : 32
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 16838
Registration date : 2009-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by Azalea on 26.04.09 16:29

Jas sum slusnala deka na adamot mu se mnogu otrovni tecnostite sto gi sodrzi, ama nemam namera da go frlam bidejki e prekrasen i ogromen. Deteto mi e golemo, pa sigurno nema da go faka, a i onaka ne se interesira vo cvekinja mnogu kako mene.

Azalea
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 15954
Registration date : 2009-04-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by Балоска on 21.09.09 20:35

Повеќето растенија што ги имаме во домовите се отровни што не значи дека не треба да ги чуваме само треба да бидеме внимателни како ракуваме со нив
avatar
Балоска
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 14
Age : 63
Локација : Bitola Makedonija
Расположение : vedro
Поени : 15309
Registration date : 2009-09-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by twins_ on 21.09.09 22:47

Da su cula za Adamot deka e otroven , bas vnukami koga bese malecka mu gi iskina listovite i cela se nafrli vo racinjata so ogromni crveni plikovi ama za sreka brgu i pomina .Inaku imam adam doma i mnogu sakam sobni cvekinja , pa ke razmislam za adamot , mi e zal da go frlam , mozda ke go podaram :-(
avatar
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1046
Age : 41
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 15848
Registration date : 2009-07-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by monabombona on 28.09.09 1:14

Како што спомна Балоска, скоро сите цвеќиња се отровни. Јас обожавам дифембахии а и дифембахијата и олеандерот се отровни, ама јас не мислам дека треба
да се фрлат. Треба да се пази да не ги грицне детето. Инаку ниедно
цвеќе не е отровно ако не го конзумираш. А за тоа дека го крадат
кислородот, да. Затоа не се препорачува да се чуваат цвеќиња во
просторијата во која спиете. Не си ги фрлајте собните цвеќиња, само бидете претпазливи, или ставете ги на место вон дофат на децата. Инаку куќа без цвеќиња, некако е тажно.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 15865
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Цвеќе „Адам“

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот