Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Американски палачинки!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13727
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Американски палачинки!   03.12.07 0:52

Odamna barav recepta za originalni amerikanski palacinki(onie kako lepcinja sto se) i konecno ja najdov na net. ednas pravev i bea ok, no vcera napraviv malku izmeni i ispadnaa epten super.palacinki

- 3 jajca
- 140 ml. mleko
- 115 gr.brasno
- malku sol
- pola pecivo
- vaniln seker
e ova e originalot. ne mi se sviga sto 3 jajca se mnogu i se osekaat koga gi jades.

no jas napraviv
- 1 jajce
- 150 gr.mleko
- pola pecivo
- brasno - okolu 130 gr. (da ispadne gustina kako za pandispan za torta)
- malku sol
Se pecat vo podmackano i dobro zagreano tavce - se stava po malku od testoto na sredina kako krugce, znaci ne niz cela tepsija. -Znaete kako amerikanskite original. pa koga ke se ispecat ubavo od edna strana prevrtete gi od drugata da se ispecat.
se jadat so ovosen ili cokoladen preliv. amnogu se dobri i premackani so marmalad
P.S. Sinoka sin mi pobara pa mu pravev vo 22.30 i vredese - okrka 3 Smile premackani so marnalad od sipinki
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14511
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   10.12.07 11:01

lele mi se prijade Smile
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13768
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   02.04.08 9:18

mm ova zvuci vkusno,ke probam da gi napravam.inaku za palacinki sum tapa t.s ona obrakanjeto vo vozduh ne mi odi ic palacinki
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 1042
Age: 39
Локација: Belgrade
Поени: 13233
Registration date: 2008-02-29

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   02.04.08 9:37

E Ane fala za receptot ...puknav gledajki gi na filmovite no sekogas mislev deka nema da izlezat takvi ko tamu sto se, ...ke si gi pravam uste utre Smile
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13768
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   14.05.08 2:32

a обичните палачинки со што најчесто ги мачкате?јас најмногу ги сакам со растопен крем а зимно време знам и со ајвар да ги намачкам
Вратете се на почетокот Go down
lola
Twin joy
Twin joy


Female
Број на мислења: 856
Age: 40
Локација: Скопје
Расположение: така
Поени: 13551
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   14.05.08 2:34

обичните...хмммм најубави ми се со сирење, а јадам и со еурокрем или банана со чоколаден прелив
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 13079
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   14.05.08 2:37

Јас бидејки не јадам многу благо палачинките ги сакам со сирење најмнногу, а исто така ги правам како пирошки на пр.ставам на палачинката сламче,кашкавал и кечап и ги виткам како ролна и после тоа во јајца и лебни трошки и ги пржам многу се вкусни исто како пирошка и правам и татар сос со мајонез и кисели краставички и конбинацијава е прсти да излижеш пробај те!
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 533
Age: 39
Локација: Skopje
Расположение: super ,odlicno
Поени: 13554
Registration date: 2007-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   13.06.08 11:15

овие денови на син ми му правам за доручек американски палачинки.многу му се допаѓаат.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12620
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   24.06.08 9:50

i jas pravam redovno sekoga mi se pogoduvaat najmnogu gi sakam so kaskaval salama no mm i decata gi sakaat so eurokrem banana hopla i cokoladen preliv
mnogu cesto od palacinki si pravam i piroski mmmmm mnogu mi se ubavi
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13768
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   25.06.08 2:48

Палачинки со пилешко
Потребно:
12 палачинки
За филот:
2 парчиња бело месо
250 г грашок
120 г мајонез
2 дл павлака
2 помали кисели краставички
1 морков
малку црвена пиперка
сол
пипер
лебни трошки
измешани зачини
За панирање:
2 јајца
брашно
лебни трошки
Подготовка: Изматете и испечете ги палачинките. Пилешкото сварете го, одвојте го од коската и исечкајте го на коцкички. Обарете ги грашокот и морковот и додајте ги зачините. Помешајте го пилешкото со зеленчукот, мајонезот, сечканите краставички и павлаката. Со филот премачкајте ги палачинките и завиткајте ги како сармички. Потоа валкајте ги во брашно, јајца, лебни трошки и пржете ги во врело масло
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12653
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   25.06.08 2:54

eli напиша:
Јас бидејки не јадам многу благо палачинките ги сакам со сирење најмнногу, а исто така ги правам како пирошки на пр.ставам на палачинката сламче,кашкавал и кечап и ги виткам како ролна и после тоа во јајца и лебни трошки и ги пржам многу се вкусни исто како пирошка и правам и татар сос со мајонез и кисели краставички и конбинацијава е прсти да излижеш пробај те!

eeeej i jas ne sakam mn blago pa si gi jadam so kecap majonez i pecurcinja.bas ke probam da si gi sprzam kako piroski!
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 13079
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   25.06.08 2:58

Пробај стварно се вкусни така баш се како пирошки ммммм ми се пријаде сега
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13727
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   25.06.08 3:05

леле ми ја уништиле темата - таа за благо а тие ми зборат за пирошки - хехехе
ама ми се пријадоа сега да знаете Embarassed

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1174
Age: 30
Локација: Melbourne
Поени: 12771
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   25.06.08 16:50

ane pa jas okapav ova kaj nas doma 5 fusdi pa ne im stiga duso pa ostanav na spored cel den Smile a za belja si a jas pa im vikam nova recepta Smile i ostanav da visam i toa 2 dozi im pravev i gosti dojdoa pa pocnav da zapisuvam na salfetki recepti Smile superiska se Smile
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12635
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   26.06.08 2:57

I jas gi napraviv denes za dorucek, pogolemata kerka izede duri 4,i na mm mu se dopadnaa mnogu ama malku mu bile.Pa sega koga ke pravam ke napravam dve dozi za da mozam da im potpram kolicinski.
Ane sakav da te prasam, otprilika kolku palacinki ti izleguvat od edna doza. Mene mi izlegoa 9 palacinki ama jas namesto 1 jajce staviv 2 jajca.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13952
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Американски палачинки!   26.06.08 3:08

мама има тостер кој е во вид на 5 срца внатре
истури една кутлача смеса внатре тоа ке се пече а ти работи си др

инаку јас си правам палачинки ако ми останат ги правам пирошки
2 јајца
сол на врв
кисела вода 500 мл
брашно

ако се испечат со тостерот на мама повеќе имаат вкус на корнет
додека се меки пробав во калап ги ставав да се стврднат и си направив тањирчиња од корнет за сладолед мммммммммм
Вратете се на почетокот Go down
 

Американски палачинки!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -