Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Рак и тумор модерни болести?!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 4537
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 13020
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 1:36

neznam kolku e tocno ama znam deka zracenjeto e stetno na zolvami svekrvata koga idese na zracenje decata ne gi pustaa kaj nea da vleguvaat
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 385
Расположение: оптимист
Поени: 9820
Registration date: 2009-07-04

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 20:38

Pozz na site.Zal mi e koga citam za ovie bolesti.Izgubiv tetka na 40 god(bese)..izgubiv tetin na 35 god bese..bratuced na mm na 29 god...eve sega i tetka na cicko mi sestra e isto bolna.Boze si velam,,Zosto,, Na you tube..ima eden sajt ,,Dali se krie vistinata za rakot,, moze i onaka da pobarate na google.Probajte.tamu nekoj napisal deka preventiva za ovaa bolest se gorclivite semki od kajsija. Po edna nautro na gladno srce.Vo niv imalo nekoj si vitamin B17.Zaboleni od ovie teski bolsti trebalo da jadat 5-6 semki vo denot.Procitajte go ova..mnogu e poucno i za mene ubedlivo.
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 804
Локација: makedonija
Расположение: realno
Поени: 9838
Registration date: 2009-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 21:35

Priča koja sledi je priča o vitaminu B17, koji je još pre pedeset godina sintetizovan pod imenom Laetril odnosno Amigdalin. Učinio je to biohemičar Ernst. T. Krebs.
Njegova borba da se ovaj prirodni lek protiv raka zvanično prihvati, trajala je u periodu od pedesetih do sedamdesetih godina prošlog veka. Bila je to borba entuzijasta - lekara, biohemičara i nekih novinara da plasiraju teoriju po kojoj je "opaka bolest" – rak, zapravo samo jedna avitaminoza, odnosno hronični poremećaj metabolizma izazvan nedostatkom jednog vitalnog sastojka u ishrani.

Na žalost, globalizacija, kao proces u kome multinacionalne kompanije sve više preuzimaju i kontrolu i nad lekovima i nad svetskim medijima, zapečatila je protok svih informacija koje mogu naneti štetu interesima svetskih farmaceutskih profitera. Pojava teorije doktora Krebsa i njegovog alternativnog leka pod imenom Laetril, od strane američke Administracije za ishranu i lekove (FDA) nazvana je "šarlatanstvom" i "prevarom". Gradjanima je predočeno da je lek otrovan i opasan. Tako je priča o vitaminu B17, Laetrilu, Amigdalinu (svi nazivi označavaju isto) - zapečaćena.

Ali, pojavom Interneta, koji se teže može kontrolisati, ponovo je otvorena priča o Ernstu T. Krebsu, Džonu Berdu, Ralfu Mosu i drugima, kojima je etika bila ispred interesa.

GDE SE NALAZI VITAMIN B17?

Nitrilosidi se nalaze u preko 800 biljaka od kojih su mnoge jestive.

Vitamin B17 se nalazi u prosu, kukuruzu, lanu, tropskoj kasavi, semenju jabuke, bademu, slatkom kropmiru, salati, semenkama limuna trešnje, šljive, kruške, breksve, nektarine i mnogim drugim biljkama koje su odavno eliminisane iz ishrane savremenog čoveka. Skoro sve koštice iz familije ruža (Rosaceae) imaju B17. Koštice i semenke od voća imaju i druge hranjive materije: neke proteine, nezasićene masne kisline i različite minerale. Ipak, najveći izvor vitamina B17 su koštice od kajsije i tropska kasava.

KRATKI SAVETI

1. Ne sme se preterati u jedenju semenki. Badem iz koštice treba prvo dobro sažvakati, a ne gutati.

2. FDA preporučuje da se ne jede više od 6 koštica kajsije u toku jednog sata, jer može doći do toksične reakcije. Preporučuje se da dnevna doza može biti do 70 koštica na dan. Mnogi ljudi uzimaju oko 15 koštica dnevno. Genralano uzima se jedna koštica na svakih 2,5 kg težine dnevno. Doktor Krebs preporučuje 30-do 35 dnevno.

3. Rak voli šećer. Šećer u semenu kajsije je okružen cijanidom. Kancer jede šećer, oslobadja se cijanid i truje ga. Zato, kada se jedu ove koštice treba potpuno eliminisati unšenje šećera iz drugog izvora.

4. Uz korišćenje tablete od 500 mg Laetrila, uzima se još 5-7 koštica jer one u sebi sadrže i druge vitamine, minerale i enzime koje dopunjuju terapiju kako bi se B17 dobro asimilovao u organizmu.

5. Uz terapiju B17 uzima se i Chemotrypsin koji treba da razloži proteinski omotač oko kancerogene ćelije kako bi B17 lakše delovao.

6. Seme lana treba prvo samleti u mlinu za kafu, jer se celo zrno u crevima teško rastvara, tako da se B17 ne osobadja. Laneno ulje ne sadrži B17.

2. Tablete "Laetrila"(Amigdalina), koštice od kajsija, prateći enzimi, emulsionisani vitamini A i E, kompletni protokoli Prve i Druge faze lečenja koje primenjuje dr. Konteras (uključujuči i način ishrane u kućnoj terapiji) i svi ostali proizvodi, mogu se dobiti na adresi u Velikoj Britaniji:

The Vitamin Service, LTD; 8 Madeira Avenue, Leigh-on-Sea, Essex, SS9 3EB, United Kingdom.

Naručivanje je moguće i preko interneta na www.vitserve.com

telefon: +(44) 1702 470 923; fax: +(44) 1702 471 475

E-mail: supplies@thevitaminservice.com

Cena jeddnog pakovanja "Laetrila" od 100 tableta po 500mg je 95USD, a od 100 mg 27USD. Ampule za injekcije su oko 100 dolara, DMSO solucija 15 USD. Koštice od kajsije 2x460 grama oko 36 funti. Na sve ovo plaća se poštarina, a prihvataju se skoro sve medjunarodne platne kartice.

Se nadevam deka nekomu ke moze da mu se pomogne so ovie informacii..Mojot tatko pocina od rak.Izgleda e docna koga veke bolesta zazema sirok zamav,no site mozeme dodeka sme zdravi da deluvame preventivno.
POZ...
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 21:57

Bravo dara..tokmu toa sakav da go procitaat site forumci.jas imm pocnavme da konzumirame po edna gorcliva semka sekoj den na gladno srce..i pola sat nisto ne jademe.Koga bevme na odmor vo Ohrid(6 dusi-parovi) cetvoricata zabolea od stomacen virus, povrakaa..a mene i na mm ne ni bese nisto..koj znae dali nekoja zastita..taa gorcliva semka??Tie se smeeja(prijatelite) aa..vikaat vie jadete nesto..pa vas ne ve fati virusot.Sto znam sto da recam..sigurna sum deka nema steta da se proba.Za onie so ovoj tezok problem..daj boze da go najdat svojot spas..drugo i ne pomisluvam..znam koja e bolkata koga nekoj isceznuva pred vaseto oko..taa taga uste me boli vo dusata.Pozz najmili..sekoe dobro..i imajte dobar son..Pozz uste ednas za Dara..fala za celosniot post..fala ti..
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2072
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 11470
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 22:01

a dali negde mozat da se nabavat tie semki(mislam von sezona koga nema kajsii kade mozat da se nabavat)
Dara
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 22:07

Lekot e pet pari neli Liljance?Se nadevam deka ke im otvorime posirok horizont na lugevo..Podobro da sprecime otkolku da lecime..Jas vo celost te podrzuvam i znaj deka ne jadete samo vie so mt gorclivi semki.Toa go pravime i nie...POZ....
Dara
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 22:10

Mora da prasas vo bilnite apteki.Nie imame na ovostarnikot i veke tri god.gi sobirame.No sepak mislam deka treba da gi ima vo dukanite za makrobiotika...POZ
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 22:15

Dobro prasanje.Jas imam dvor..ziveam vo kuka..a slucajno imam nekolku drvja so kajsii.Ednata dava plod so gorclivi semki.Ovaa god..nasobrav edno malo tegle..kolku da probam(kako eksperiment) dali ke me fati grip zimovo..ako sekoj den jadam po edna semka.Sto znam taka si zamisliv..e sega..kolku e preventivno neznam.Ako pomogne za sezonava do godina..ke gi iskrsam ama site semki.Mislam deka ako posadis semka od kajsija..taa ke rodi kajsii so gorcliva semka..barem vo mojot dvor e toa slucaj. Daj boze da gi ima vo bilnive apteki..ne sum prasala..ama ne e loso da se prasa.Bas mudro prasanje postavi Avanturistka..da mi se dopadna..Ako deluva kako preventiva..na site ke go preporacuva..vo moeto semejstvo veke nekoi mene mnogu dragi luge umrea od tie losi bolesti..veke solzi nema..za strav da ne zborime. Tesko mi e ..posebno za tetka mi (na tatko mi sestra)Toj so 55god..a taa so 40(bese negova mala sestricka) neznam edvaj prezivea.Taka da se interesiram za vie temi..oti znam kako bolat..bolat...Sepak pozz na site..socustvuvam so sekoja bolka..zatoa i se setiv za ovaa tema..za kajsiive.Pozz
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 22:21

Fala ti Dara za poddrskata..mnogu mi znaci..od srce ti se zablagodaruvam. So toa custvuvam deka moite zborovi ne visat vo prazno..nekoj ke cue..ke procita..daj boze da se izleci..Mislam da gi somelam na sitna masina za melenje pravseker..zaedno so leneno seme..pa taka da goltame nautro po edno ramno lazice.Posle toa 30 min ne se jade nisto..a se pie mlaka voda..Jas taka znam.Kako gi jadete vie??Pisi ako ne ti e tesko..nekoe iskustvo..i mnogu mi e milo sto se soglasuvame.Ako ima pozitivni rezultati jas na site okolu mene ke raskazam..,,Sakam da gledam srekni lica,,
Dara
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   19.08.09 22:36

Znaci nasabajle zemame po edno se razbira na gladno(no ne sum znaela deka ne se jade pola saat,a ima logika) i taka poleka prvo dobro ke gi sodzvakame ,a potoa gi goltame-ne treba samo da se goltnat na brzina.Potoa vo tekot na denot jas zemam uste edno(na mm mu davam ako go "ulovam")i navecer pred da si legnam.Dosega ne mi mi se ima sluceno da osetam nekoja macnina pa taka prodolzuvam.Mislam deka ne se umira od semkite samo toa e rabota na izbor.Nie moze taka razmisluvame,no ima i dosta skepticni.Inaku slikata na bolen od rak e mnogu bolna i jas imam vo familija slucaj.Vo 3 god.mi umrea i tatko(56)i svekrva(48).Zatoa gledam preventiva vo alternativnata medicina.
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 879
Локација: Skopje
Расположение: одлично
Поени: 10020
Registration date: 2009-06-16

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 1:00

Oва со горчливите семки од кајсија ме заинтересира и мене. Треба да се распрашам каде може да се купат или ако некој дознае нека пише.
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 14:55

Ne e loso da se pobara vo bilnite apteki ili vo onie za makrobiotika.Inaku..ako ima nekoj dvor neka si nasadi od semka..ke se fati kajsija koja ke raga kajsii so gorclivi semki-toa vi e od mene garantirano, oti mi e isprobano. Daj boze da se prodavaat..sekoj da si kupi..belki toa e spasot. Ke se rasprasam..za voa so aptekive..pa ke pisam..Pozz i imajte prijaten den.
NatasaK26
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 90
Локација: vo najubaviot grad
Расположение: ok
Поени: 9763
Registration date: 2009-05-11

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 15:18

samo edno ke ti kazam wisna iskoristi go sekoj moment so tvojata majka i jas go izgubiv pred edna god.mojot tatko od rak taa bolest e gadna ne se plasi samo bidi so nea imam tolku mnogu da pisuvam ama aj da ne dolzam mnogu mozda pa ke bide se vo red toa nikoj ne go znae pozz do tebe ne se predavaj bidi jaka i sekoe dobro.
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 15:31

Пред некој ден другарка ми(која сега се омази )ми каза дека има тумори на дојките..а не смее да прима антибиотици.Скрсена сум.само сто се вратија од меден месец.Се нервирам..ама тоа..како да и помогнам..се друзиме..и таа нема..нема па ке заплаце.Позз девојки..тески се овие теми..ама се има во животов...
NatasaK26
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 15:35

lele zosto bas vaka se slucuva a lilijana kako otkri so samo pregled mnogu mi estrav mene mora da se pazime lele boze koski mi se tresat samo gospod da e so nas.
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 16:33

Ееее..драга моја.И рекле до 40 год..да не размислува за бременост.Само на алтернативна медицина е..зосто не смее да прима антибиотици.Таа е алергицна на антибиотици. Теско ми е.Таа била на преглед за бременост..па по анализа на крвта..а и преглед од гениколог..и откриле.Била на мамографија..и сомнезот се потврдил.тешко и е многу. Позз..немозам да пишувам за ова..многу..многу ми еболно..еве и сега плацам..позз
NatasaK26
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 16:43

te svakam veruvaj ajde mozda ke bide se vo red i koke ti e tesko pisuvaj ,isplaci se stojam na raspolaganje vo sekakov smisol za da ti se namali bolkata.
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   20.08.09 17:05

Fala dusicke moja..fala Vi na site..na site..od dnoto na mojata dusa.Eee..kolku dragi luge ne se do mene..za koi sum mislela deka starosta im e zagarantirana. Ne moze covek da se pomiri so tie raboti. Jas si pravam so nea(drugarka mi )muabet po tel..se zalam za moeto ,,famozno,, in vitro(mislam na site im zdosadiv)preraskazuvav po 100ti pat..i koga ona pocna da mi kazuva za nea..za glava se fativ.Pa..mi vika..,,Eee..draga moja..sto mislis ti??Site imame problemi!?,, jas bez dusa ostanav.Tesko..ama toa e..se slusame..se sovetuvame..se gledame..se pocna da mi stanuva son.,,Kako da se razbudime od ovoj kosmar..a da ne padneme vo provalijata,,
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   21.08.09 1:29

Лилијана извини, ама да прашам дали мамографијата и покажа дека е лошиот или не се знае. Зашто и мене ми правеа, се виде дека има нешто ама никој не ми тврдеше што е, само со биопсија или директно на операција.
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   21.08.09 13:57

Vale da ti kazam..ne mi e zgodno da prasuvam..ja slusam poveke..ososto ja prasuvam.Znaes..ima i ona nekoja potreba..taka custvuvam..da se iskaze na nekogo...da se istusi sto vikaat.Jas ja slusam..a dusata mi place.Stom i rekle do 40god da ne se nadeva na in vitro..sigurno e benigen..neznam..Znam samo deka momentalno ja lekuvaat so bilni lekovi, zosto e alergicna na antibiotici. Loso..samo sto se vratija od meden mesec..eee..site nesto gi jade..abe do koga so ovie losi iscekuvanja???
Dara
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   21.08.09 14:04

Izgleda im nema kraj..no ovde na forumov barem mozeme da razbereme deka vo mnogu slucai ne sme sami..I toa e nekakva uteha..nekako ne pravi pobliski iako ne se poznavame..Ve sakam zeni..
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2640
Поени: 11848
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   21.08.09 14:09

lilijana напиша:
Vale da ti kazam..ne mi e zgodno da prasuvam..ja slusam poveke..ososto ja prasuvam.Znaes..ima i ona nekoja potreba..taka custvuvam..da se iskaze na nekogo...da se istusi sto vikaat.Jas ja slusam..a dusata mi place.Stom i rekle do 40god da ne se nadeva na in vitro..sigurno e benigen..neznam..Znam samo deka momentalno ja lekuvaat so bilni lekovi, zosto e alergicna na antibiotici. Loso..samo sto se vratija od meden mesec..eee..site nesto gi jade..abe do koga so ovie losi iscekuvanja???

vital pijalokot, pomognal dosta , na prirodna baza e. preporacaj i go.pisuva vo forumot za nego, a moze da se najde se za nego, samo stavi vo baraj ,vital pijalok i otvara se za nego.
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   21.08.09 14:16

Pozz dara..jas stanuvam i vednas na forum..kolku se raduvam koga imam poraki na kom..lele..odma si velam..ke se utesam..ke dadam sovet..ke mi dadt sovet..za toa ziveam..se duri ne se resi..ama..toa e.Mm veli ..sto pravis po cel den na toj kom..pa koga pocnav da mu kazuvam kolku imalo luge(dusicki)slicni po sudbina so nas..samo me gleda..i nisto.Eve..sega i on pocna..mora da se kupuva kom..vaka ne biva.tagata mislam mi se rastopuva kako sneg..koga ve citam..poz do site..najdobri ste..definitivno.pozz
lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   21.08.09 14:20

Sonje..fala za sovet..ke i predlozam..taa i onaka bara nesto na prirodna baza za nejziniot slucaj. Koga ke odam kaj nea denovive ke barame na nejziniot komjuter..Bas vi fala na site..i za poddrskata.Site gledam ste pominale niz edna vakva tagovna i stresna situacija.Pozz
Vale74
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Рак и тумор модерни болести?!   21.08.09 14:21

Dara напиша:
Izgleda im nema kraj..no ovde na forumov barem mozeme da razbereme deka vo mnogu slucai ne sme sami..I toa e nekakva uteha..nekako ne pravi pobliski iako ne se poznavame..Ve sakam zeni..

Потпис Дара. Тоа е животот, некогаш ке те дигне до врв ама некогаш ке те тресне од земја. Кој знае што не чека понатаму, но јас стално велам „што и да дојде, само со лесно и со помин нека е„.

Рак и тумор модерни болести?!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next