Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Воспаление на ушите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 615
Локација: Skopje
Поени: 11729
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Воспаление на ушите   01.10.08 11:43

Овие денови Дајман доби воспаление на ушите. Во саботата ноќта се разбуди и плачеше цела ноќ. Не можев воопшто да сватам што му е само плаче и ништо не го смирува. Наредниот ден качи температура и кога ќе му дадев Далерон ја спушташе но само што ќе пројдеше дејството на Далеронот за 4-5 саати повторно качуваше. Во понеделникот го однесов на лекар и веднаш ми кажаа дека има воспаление на ушите. Му дадоа антибиотик, некој спреј за прочистување на ушите и капки Дексаметазон-неомицин за во уши. Овие денови е подобар, температурата спадна и весел е.
Ме интересира дали вие сте имале со вашите дечиња вакви проблеми и како да го заштитувам од вакви воспалениа? Сега ќе пројде но како да не се повтори или барем нешто превентивно за да не се случуваат вакви работи?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2086
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 12642
Registration date: 2008-01-27

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.10.08 11:48

мислам дека посебно помалите деца си имаат проблем со ушињата
но иако е сеуште топло капче обавезно!!!!!!!!! а ако има ветре нека биде во оние зимните колички тие штитат повеке

инаку ако е помало како се проверува епа се стиска со два-три прста позади ушите во попаднатото под вилицата нормално детето ке реагира
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 286
Поени: 10991
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.10.08 11:53

Sunshine,
ova go najdov na internet, izvini na hrvatski e, ama se nadevam ke pomogne.

Prevencija
Ne možete u potpunosti zaštititi dijete od upala uha, ali možete znatno smanjiti djetetov rizik ako poduzmete sljedeće korake:
Izaberite mali vrtić za boravak svog djeteta ako je moguće. Djeca koja idu u vrtić imaju veći rizik od upale uha nego djeca koja su kod kuće. I što je više djece u vrtiću, veća je vjerojatnost da će se dijete prehladiti, što može dovesti do upale.
Zaštitite dijete od duhanskoga dima (pasivno pušenje). Kod djece koja udišu duhanski dim vjerojatnije je da će se razviti upale uha. Ako se razbole, također će im trebati dulje vremena da ozdrave. Najbolji je način zaštite djeteta da nikomu ne dopuštate pušenje u Vašem domu. Također, u većini zemalja, u dječjim vrtićima se ne smije pušiti. Provjerite udovoljava li vrtić u koji ide Vaše dijete tom zahtjevu.
Dojite dijete što je moguće dulje. Kod dojenčadi hranjene na bočicu dva do tri puta je veća vjerojatnost da će dobiti upalu uha nego kod djece koja su dojena barem 4 mjeseca. Dojenje pomaže tako što prenosi majčin imunitet koji štiti od upala srednjeg uha (i drugih infekcija). Također pomaže kod sprečavanja začepljenja djetetovih Eustahijevih cijevi. Ako dijete hranite na bočicu, držite ga u uspravnom položaju. Izbjegavajte hraniti dijete iz bočice dok leži na krevetu.
Upitajte liječnika za cjepivo protiv bakterije pneumokoka. Ovo cjepivo djeluje protiv sedam najčešćih podtipova bakterije pneumokoka koji se nalaze kod djece. Daje se kao serija od četiri injekcije u dobi od 2, 4, 6 i 15 mjeseci.
Što možete učiniti sami
Iako upala uha nije hitno stanje, može dovesti do jakih bolova tijekom prva 24 sata. Kućno liječenje može pomoći u olakšavanju djetetovih bolova. Možete pokušati jedno ili više od sljedećeg:
Upitajte pedijatra o korištenju lijeka protiv boli koji se izdaje bez recepta (OTC).
Koristite se ispravnom dozom lijeka prema djetetovoj dobi i težini. Ako se daju dugotrajno ili u velikim dozama, svi ti lijekovi mogu imati ozbiljne nuspojave.
Nemojte davati acetilsalicilnu kiselinu djeci mlađoj od 16 godina. Ona može uzrokovati Reyev sindrom, stanje koje može ugroziti život.
Zagrijavajte uho.
Stavljanje tople, vlažne krpice može pomoći ublaženju boli i donijeti olakšanje djetetu. Razmislite o kapima za uši koje sadržavaju lokalni anestetik. One neće izliječiti upalu, ali mogu pomoći ublaženju bolova.
Ne koristite kapi ako djetetu istječe krv i gnoj iz uha. Prije primjene kapi stavite bočicu s kapima u toplu vodu kako biste je zagrijali. Zatim nježno položite dijete na ravnu površinu s upaljenim uhom prema gore. Nemojte pokušavati ukapati kapi dok vam je dijete na rukama ili u krilu.
Kad ste ukapali kapi, stavite preko djetetova uha toplu vlažnu krpicu ili grijalicu na najnižu temperaturu.
Strategije borbe protiv upale uha
Ako dijete dobije upalu uha, zapamtite da je vrijeme obično na Vašoj strani. Kako djeca rastu, njihove Eustahijeve cijevi postaju šire i zakrivljenije. To pomaže zaštiti uha od upale. Iako se i dalje mogu pojavljivati upale uha, vjerojatno se neće javljati tako često kad dijete dođe u školsku dob. Dok njegujete dijete, planirajte neke mirne aktivnosti koje će utješiti i razvedriti dijete. To mogu biti jednostavne stvari za koje obično nemate vremena, kao na primjer glasno čitanje knjige. Tako će se dijete osjećati ugodnije, a nemojte ni podcjenjivati koristi od dodatnoga maženja djeteta.
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 615
Поени: 11729
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.10.08 11:59

Е да само што тргнавме во градинка одеше Дамјан 3 недели и одлично се навикна сега ова се случи па се чуваме дома. Докторката веднаш ни рече оваа недела да не оди во градинка зошто е сега многу осетливо ушето. Се надевам дека се брзо ќе помине и ќе се вратиме брзо на старите навики.

Заборавив да кажам фала ти Мими ова е одлично.
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 7238
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 13201
Registration date: 2007-11-19

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.10.08 16:30

јас како мала патев од воспаление од уво, мене искрено ми помагаше млекото од кактус. Мајка ми ми капеше по една капка и веднаш ми се смируваше.

Немојте да ги чистите ушињата со стапче, туку со фротирска крпа тоа што се гледа само нежно отстранете го.
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 577
Локација: skopje
Расположение: љубопитно
Поени: 10778
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   22.11.08 22:56

Koga e vospaleno uvoto pokraj antibiotik i kapki pomagaat i topli oblogi.
lida
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 388
Расположение: odlicno
Поени: 10386
Registration date: 2009-02-05

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 15:47

posle edna doza sumamed pa pauza od deset dena bronhit pa pak sirup eritromicin i ventolin edna nedela sme dobri bez terapija i sabajle placenje i zalenje deka uvoto ja boli ja odnesome na lekar i so da se vidi polno uvoto gnoj pa sea pak siru pancef i plus kapki vo uvo i nos vaka raspolozena e samo sto sabajle malku placese dali ima nekoj iskustvo so vospalenie na usite i kako posle tolku jaki sirupi pak se razboluva ? sovet?
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 517
Локација: makedonija
Поени: 9925
Registration date: 2009-05-15

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 15:56

моето синче доби воспаление на уши на 18 месеци.Нас ни дадоа амоксиклаф, антибиотски капки за уши и оперил капки за нос.на крај завршивме со панцев 1 месец беше на антибиотик. Ни рекоа дека воспалението на ушињата се лечи од 15 дена до 1 месец и навистина од тогаш не се повтори
lida
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:00

i nas pancef ni dadoa ama se otru od antibiotici i toa se jaki kako li se dobiva ova vospalenie . raat veke da ne e covek
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 978
Расположение: :(((
Поени: 10783
Registration date: 2008-10-06

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:01

Lida a da li mu zemavte bris od uvo,najubavo da proverite da ne ima bakterija.Hristijan momentalno mu e vospaleno uvceto,pie ospen 750,kapki mu stavam vo uvce dextametazon so neomicin i kapki vo nose ephedrini solutio.Inaku bris moze da mu napravis posle desetina dena odkako ke go ispie sirupot.A za bolki vo uvceto najubavo da mu stavas topli oblogi (jas stavam stoplena sol vo maramce i na uvce).
lida
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:15

ima bakterija vo nosot moze da se prosirila i nakj uvoto a za topli ologi znam ama neke si igra so perniceto( ja ima m pernice so semki od cresi) nejze ednoto i e vospaleno a vo drugoto gnoj ja i vikam na doktorkata otrueno e detevo so antibiotici aj da probame samo lokalno a ona vika ma kakvo samo lokalno ja se mislam i za venozna terapija ama aj ke probame prvo so pancef
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1434
Локација: Domicka
Расположение: vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени: 11044
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:24

za bolki vo uvoto : vo lazica(za jadenje supa) stavete do polovina maslo za jadenje i seckan luk edno cesne, stavete go da se przi na ringla. otkako ke se isprzi lukot izvadete go, a masloto da se izladi da bide mlako izdrzlivo za da se kape vo uvoto. kapnete po nekolku kapkivo uvoto i zatvorete go so pamuk. da polezi deteto nekolku minuti za da ne istece masloto.... ova e proveren lek. majka mi go koristi odkako znam za mene. uvoto vednas prestanuva da boli
macush
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:27

Pa nos, uvo, grlo se e toa povrzano,nisto cudno ako ja ima i vo uvo,no ne mora da znaci.Hristijan imase streptokoka vo uvo i grlo,samo kasno ja otkrivme,taa veke napravila steta,sluhot mu e namalen.iamse sansi da se normalizira ama so poslednava infekcija mu popustila usnata membrana duri pred puknuvanje,seka pie lekarstva pa vo cetvrtok ke vidime sto ke ni kazat na kontrola.A kaj koja doktorka ja nosis za uvceto,pedijatar ili usen lekar?
lida
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:35

na usen na klinika
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 4537
Расположение: екстра
Поени: 12865
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:49

lida напиша:
ima bakterija vo nosot moze da se prosirila i nakj uvoto a za topli ologi znam ama neke si igra so perniceto( ja ima m pernice so semki od cresi) nejze ednoto i e vospaleno a vo drugoto gnoj ja i vikam na doktorkata otrueno e detevo so antibiotici aj da probame samo lokalno a ona vika ma kakvo samo lokalno ja se mislam i za venozna terapija ama aj ke probame prvo so pancef
lida ako ima gnoj mora ili da se cisti ili veke neznam ni jas sto samo znam deka ne e ubavo da ima gnoj
lida
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:55

da znam deka ne e ubavo denes i go perea uvoto ama ne znam za pak dali treba
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 4537
Расположение: екстра
Поени: 12865
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 16:57

pa ako treba sigurno ke ti kazat koga ke ides na kontrola
macush
Ветеран
Ветеран

Female

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 17:04

Najubavo slusaj gi kako ke ti kazat taka pravi,ako veke ima gnoj znaci deka e pojaka infekcija,i zatoa mora antibiotici.Neka ozdravi toa e najvazno.Ama moj sovet ti e najubavo odkako ke go ispie sirupot i posle desetina dena da i napravis bris od uvce,za da si znaes da li ima bajterija ili ne.Daj boze da nema,no ako ima obavezno treba da se izleci.I neznam da li ti kazaa deka treba mnogu da vnimavas na usinjata koga ja banjas,za da ne vleguva voda vo niv.Mene mi rekoa koga go banjam da mu stavam pamukcinja vo usinjata i odozgora pamukcinjata da gi premackam so pavlovikeva za da ne vleguva voda.
lida
Искусен член
Искусен член

Female

ПишувањеПредмет: Re: Воспаление на ушите   01.06.09 19:01

da znam za banjanjeto ke vnimavam daj boze brzo ozdravuvanje