Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Tорти!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
АвторПорака
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13617
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   29.10.08 23:52

za rodendeni preporacuvam kasato torta, koja moze da se oblikuva lesno vo bilo koja forma.

kutija biskviti petit beure- se krsat na krupni parcinja. im se dodavaat
- 200 gr. seckani orevi
- 100 gr. suvo grozje
- edno malo pakuvanje zele bomboni, seckani
Sve se stavlja vo golem sad i se mesa. potoa se poliva so smesa napravena od
- 200 gr. mleko
- eden margarin
- 300 gr. prav seker
- 200 gr. cokolada
ova se vari na tivko da se stopi. pa malku ke se oladi i mu se dodavaat
- 3 zolcki.
Ubavo se mesi da se soedini. ako e meko moze da se stavi vo friz i da se stegne malku, pa se oblikuva po zelba.

eve gi moite dela

TORTI

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12595
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   29.10.08 23:55

Definitivno Kasato tortata e najubava za rodendeni. Samo ne znam zosto, mislam deka sestra mi ima sosema drug recept za kasato. Ama najubavo e sto ne se pece, ja pravis i ja oblikuvas odma.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12410
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   16.11.08 10:16

еве едма роденденска торта со 3Д анимација
http://i499.photobucket.com/albums/rr352/glatkova/27102008196.jpg
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 32
Локација: Nekade po Evropa!
Расположение: Ubavo
Поени: 12093
Registration date: 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   23.11.08 2:25

Emi напиша:
ПЕСОК ТОРТА

Се варат 6 пудинга со 6 лажици шекер во 1 литар млеко и се остава да се олади(мраз ладно) и потоа се додава 1 маргарин изматен.Кремот се дели на три дела и во првиот се додава 300гр. мелени бисквити, во вториот се додава 300гр. кокос и во третиот се додава 300гр. мелени ореви.Одозгора се прелива со чоколадо.
Ne se razbiram bas od torti ama ovaa mi izglea fkusno nema testo. A oviee tri dela od puding se stavaat eden vrz drug i tolku kako se sece posle ne e meko aj ako moze nekpoj neka mi doobjasni posto stvarno neam poima a sakam da napravam nesto! Fala
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12515
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   23.11.08 2:52

e ova e torta poglednete//http://bebeimame.blogger.ba/arhiva/2008/05/26/1574220
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1010
Age: 29
Локација: Кичево
Расположение: naj naj srekna
Поени: 12126
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   23.11.08 10:54

Еве една посна торта прекрасна е сега ја пробав на Св.Архангел и зедов одма рецепта.
Посна торта со смокви

Потребно:
500мл пиво
250гр. шеќер
350гр. брашно
12 лажици мелени ореви
12 лажици масло
1 рендана кора од лимон
1 пециво
Се се меша и се пече во плех.

Потребно за фил со смокви:
200мл. вода
250гр. смокви
100гр. ореви сецкани
100гр. сецкано желе
250гр. шеќер
5-6 лажици мелени ореви

Смоквите се сецкаат ситно се ставаат со шеќерот и водата малку на огон колку да омекнат смоквите, па се додаваат оревите, желето и мелените ореви.

Потребно за другиот фил:
2 пудинга од ванила
400 гр. вода
6 лажици шеќер
200гр. маргарин
4-5 лажици шеќер во прав
половина пакетче кокос (околу 100 гр.се става во тортата)

Пудинзите се варат со водата и шеќерпт. Откако ќе се оладат се соединуваат со маргаринот претходно изматен со шеќерот и кокосот.

Се реди прво тортата па филот од смокви и згора филот со пудингот. По желба може најзгора да се стави кокос.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 371
Age: 40
Локација: Negotino
Поени: 12125
Registration date: 2008-08-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   02.12.08 6:36

А,знае ли некој како се прават оние фондан теста за украсување на тортите.
Вратете се на почетокот Go down
slatka87
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 107
Age: 28
Локација: Macedonia
Расположение: dobro
Поени: 11736
Registration date: 2008-10-20

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   02.12.08 22:15

pesok tortata se stava vo frizider da se izladi i da se stegne a potoa se sece. jas ja pravam malku porazlicno vo prviot del stavam 400gr. plazma melena vo vtoriot del rendano cokolado a vo tretiot 300gr meleni orevi epten e vkusno nema da pogresite
Вратете се на почетокот Go down
bani
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 45
Локација: Skopje
Поени: 12702
Registration date: 2008-04-18

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   02.12.08 22:51

georgina напиша:
А,знае ли некој како се прават оние фондан теста за украсување на тортите.

Фондан мислам дека се прави од изматена белка,шеќер во прав,сок од лимон и прехрамбена боја по желба ама тоа е течно и се прелива врз тортата а тесто се меси од локум и шеќер во прав...
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 32
Локација: Nekade po Evropa!
Расположение: Ubavo
Поени: 12093
Registration date: 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   10.12.08 13:25

slatka87 напиша:
pesok tortata se stava vo frizider da se izladi i da se stegne a potoa se sece. jas ja pravam malku porazlicno vo prviot del stavam 400gr. plazma melena vo vtoriot del rendano cokolado a vo tretiot 300gr meleni orevi epten e vkusno nema da pogresite

A pudingot bitno e dali e cokoladen ili od vanila i kako se stava margarinot izmaten ili se mati so pudingot ( izvinete moze ed glupo prasanjevo ama dupka sum za blago)
Вратете се на почетокот Go down
radost
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 326
Age: 34
Локација: Makedonija
Расположение: odlicno
Поени: 11947
Registration date: 2008-10-10

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   11.12.08 11:44

avanturistka напиша:
e ova e torta poglednete//http://bebeimame.blogger.ba/arhiva/2008/05/26/1574220

Lele kaj uspea da ja pogodish mojata omilena reklama. Dolgo se vrteshe na televizija vo UK lani i pesnata napamet ja nauchiv. A potoa imashe vtor del, ja jadea tortata. MMMMMMM.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12738
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   11.12.08 22:52

jas ne mozam da ja vidam reklamata.....:(
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14011
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   11.12.08 22:54

Мене и толкава ќе ми биде малку Smile леле ми се јаде благооо Smile
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 433
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: taka-taka
Поени: 11684
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   13.12.08 7:17

more edna vakva torta i imas za cela god da si se oblazuvas.sekoj den po eden branik,retrovizor...
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4973
Age: 42
Локација: Germanija
Расположение: bezveza
Поени: 14842
Registration date: 2008-09-14

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   14.12.08 2:59

Super torta stvarno.
Вратете се на почетокот Go down
lidija29
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 440
Age: 35
Локација: Prilep
Расположение: ок
Поени: 11441
Registration date: 2009-01-08

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   18.01.09 1:52

Ane formite na tortite ti se super najpoveke me voodusevi vozot, na kerkami rodendenot i e vo Feb. pa bi te zamolila ako ne ti pretstavuva problem da mi ja isprats samo fotografijata od vozot za da ja imam vo pogolem razmer. A za testo sekako ke go upotrebam tvoeto od kasato tortata
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12515
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   18.01.09 2:10

i nam ni se blizi vtoriot rodenden,ajde kazete ideja kakva torta da naracam i od kade.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14065
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   18.01.09 2:13

jas poveke gi sakam tortite so forma nego onie so slika .a na mila mozes ako ima nekoj omilen lik od crtanite da i poracas takva
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1399
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11895
Registration date: 2009-01-04

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   18.01.09 2:17

avanturistka напиша:
i nam ni se blizi vtoriot rodenden,ajde kazete ideja kakva torta da naracam i od kade.
Jas za sekoja prigoda naracuvam od Mocart stvarno se malku poskapi ama se fenomenalni i sto e najbitno kvalitetni.a imaat i razni formi.Nie za krstevkata imavme torta bebe.A isto ima edna slatkara vo Madzari isto imaat mn ubavi torti mene nevestinskata mi bese od tamu i super bese.Baska oni vrsat i isporaka kade sakas
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12410
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   18.01.09 3:10

jas eve sega pravev torta od glava izmislena pa ke vidime sto ke iskoci dali ke ja pofalat
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Sun
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 717
Age: 32
Локација: skopje
Поени: 11976
Registration date: 2008-10-12

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   18.01.09 5:55

mene od torti mi se dopaga resana torta,ne se pece i mnogu e vkusna i lesna za pravenje
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12515
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   19.01.09 7:07

Mimi22 напиша:
avanturistka напиша:
i nam ni se blizi vtoriot rodenden,ajde kazete ideja kakva torta da naracam i od kade.
Jas za sekoja prigoda naracuvam od Mocart stvarno se malku poskapi ama se fenomenalni i sto e najbitno kvalitetni.a imaat i razni formi.Nie za krstevkata imavme torta bebe.A isto ima edna slatkara vo Madzari isto imaat mn ubavi torti mene nevestinskata mi bese od tamu i super bese.Baska oni vrsat i isporaka kade sakas
imas brojce mimi od mocart,pratimi po pp
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12515
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   19.01.09 7:07

vecki напиша:
jas poveke gi sakam tortite so forma nego onie so slika .a na mila mozes ako ima nekoj omilen lik od crtanite da i poracas takva
i jas vo forma poveke otkolku so slika,ali seuste nemame nekoe omileno site ni se ,pa zatoa nemam ideja.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14065
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   19.01.09 11:56

najubavo so mila vo slatkara i ona neka bira
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12515
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Tорти!   19.01.09 12:07

vecki напиша:
najubavo so mila vo slatkara i ona neka bira
vecki ja prifakam tvojata ideja
Вратете се на почетокот Go down
 

Tорти!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 9Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -