Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome    Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Висока седиментација на крвта

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1728
Локација: Skopje
Поени: 12353
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Висока седиментација на крвта   20.09.08 5:14

Posle bremenosta postojano mi e visoka sedimentacijata na krvta. Prethodno ne sum imala problem sekogas mi bila vo granicite na normalata, a ostanatite parametri mi se vo red. Dali e mozebi poradi toa sto dojam ????Dali ima nekoj vakvo iskustvo?
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 150
Локација: Home
Поени: 11515
Registration date: 2008-09-11

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   16.10.08 4:06

Zal mi e sto ne mozam da ti pomognam so nekoe islustvo ili soznanie, no ke ja iskopristam temata, bidejki bas sakav i jas da prasam na ista tema - dali nekoj bi znael pricini za sedimentacija 90?! Se raboti za moja bliska poznanicka, srednovecna zena, na koja vo posledni 2 godini naglo i rastese za 10 na 3 meseci, a lekarite gledaat i se cudat - odgovor nema!! Kolku sto citav na net, moze da e od reuma, artritis i ( za zal naveduvaat i tumor). Draga Monika, sepak mislam deka ne treba da se zagrizuvas, i ako nekoj od vas ima nekoe iskustvo, spodelete go so nas:)
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1160
Локација: istocno od rajot
Расположение: nestrplivo
Поени: 11902
Registration date: 2008-08-30

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   16.10.08 16:31

Moja rodnina koja ima reumatoiden arttritis ima sedimentacija 120. Jas redovno imam na gorna granica 10, a ednas imav 15. Doktorkata mi rece ne e strasno do kaj 25. Inaki imam citano deka povisoka sedimentacija e povrzana so mesecniot cikus i bremenosta, a moze da porasne i od obicna nastinka. Normalno za da tocno se utvrdi potrebno e da se pobara pricinitelot. Za da se iskluci reuma ispituvanjeto e ednostavno, se dava krv i se odreduva reuma faktor.
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 3821
Локација: во земјата на чудата
Поени: 12709
Registration date: 2008-08-26

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   16.10.08 16:38

Monika напиша:
Posle bremenosta postojano mi e visoka sedimentacijata na krvta. Prethodno ne sum imala problem sekogas mi bila vo granicite na normalata, a ostanatite parametri mi se vo red. Dali e mozebi poradi toa sto dojam ????Dali ima nekoj vakvo iskustvo?
Ne veruvam deka e od doenjeto, mene ne mi e visoka sedimentacijata...
Kolku sto znam, SE se zgolemuva samo ako se raboti za nekoj vospalitelen proces, bolest, rasipani zabi... ako nesto ne e vo red so organizmot.
Se nadevam deka do sega si otkrila zasto e visoka kaj tebe i si go sanirala problemot.
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1005
Локација: Nekade po Evropa!
Расположение: Ubavo
Поени: 11598
Registration date: 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   20.11.08 8:50

Normalna sedimentacija kaj zdravi luge e 10-20 mm/h a za luge postari od 50 godini moze da bide i za 10mm/h povisoka isto ima i razlika vo vrednostite kaj mazi i zeni, moze da bide pokacena i dokolku ima zgolemeno nivo na holesterol vo krvta no sepak e znak deka nekade ima nekoe zariste ili infekcija mozno e da bide od sve i svasta kako rasipan zab i mnogu drugi sitni vospalenija no sepak treba da se otkrie kade e zaristeto!
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 489
Локација: Kocani
Поени: 11895
Registration date: 2008-07-03

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   12.12.08 23:49

Пред некој ден вадев заб (морав оти беше расипан уште додека бев бремена) и после 4-5 саати имав страшна треска, а наредниве два дена имам ужасни вртоглавици како несвестици и повраќам. Отидов пак кај заболекарот , ми рече дека не е од забот оти не ме боли местото и не крвари, значи не е алвеолит! Утрово ја испитав седиментацијата и ми е покачена! И сега не знам што да правам, очигледно е дека има некое жариште...
BiljanaM
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 727
Локација: Radovis
Расположение: never better
Поени: 11303
Registration date: 2009-01-03

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   18.01.09 8:02

Јас имав седиментација еднаш 90/120 ама имав и покачен шекер до 8,лекарите се исплашија после еден месец ми се нормализира шекерот (на нервна база) внимавав на исхраната но и седим.на крвни клетки ми е сега 10/20 д-р ми рече дека и еден расипан заб ја крева седим.Но како и да е може да е знак и за не дај боже лоши болести требе даа се испита
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 50
Поени: 10872
Registration date: 2009-01-07

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   18.01.09 11:47

sedimentacijata za zenski ako e se vo red treba da e pomala od 12. Sekako ima i otstapuvanja. Ako e pokacena se raboti za vospalitelen proces, zabi ili duri ginekoloski problem. Mene taka doktorkata mi kaza koga bev ubedena deka imam infekcija zosto me bolese dolniot del od stomakot. Sepak nemav pokacena sedimentacija i testovite bea uredni.
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1409
Локација: tuka sum...
Расположение: haos
Поени: 11814
Registration date: 2008-12-07

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   18.01.09 19:28

E taka e po kniga. No jas imam pokacena sedimentacija od dete (30-45) i kakvi se' ispituvanja ne sum napravila. Odgovorot na site specijalisti e - se e vo red. Ostanav bremena, rodiv so carski ... nemam nikakvi komplikacii poradi toa, ama SE mi e visoka. Ako bilo nekoja bolest ili vospalitelen proces za 25-30 godini od kako mi e pokacecna ke se razviese nesto. Site krenaa race deka toa e taka i kraj.
p.s. Nemam rasipani zabi. Mojot stomatolog vika ke potpisam kaj treba deka ne e od zabite.
http://fotki.com/damjana
just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 50
Поени: 10872
Registration date: 2009-01-07

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   19.01.09 2:46

Taka e, postojat otstapuvanja i isklucoci. Coveckoto telo ne e sovrseno, i ne e se kako sto pisuva vo knigata Smile

Vazno e deka sepak e se vo red so tebe! Pozdrav.
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   06.04.09 17:57

Еве мене пак ми е висока седиментацијата 35. Никогаш порано не сум имала висока седиментација ама последнава година т.е откако се породив се некако ми е покачена. Дали сега поради гинеколошките проблеми, незнам....само знам дека ќе полудам од секирации. А плус и стравот е голем...не дај боже да ми е нешто страшно, што се не читам по интернетов...
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 787
Локација: skopje
Поени: 11726
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   06.04.09 22:38

Monika барај да ти испитаат Ц реактивен протеин јас знам него го испитував кога имав покацена седиментација имав 20 Се. друго валда докторот ке ти каже што да испиташ
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   06.04.09 22:40

Лила_мк, а каков е тој Ц реактивен протеин?
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2158
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 11899
Registration date: 2009-02-26

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   06.04.09 22:52

Minika...visoka sedimentacija znaci deka ima nekoj vospalitelen proces vo organizmot!Moze da e rasipan zab,nekoja infekcija,reuma i slicno.jas imav pokacena sedimentacija 40/60 a normalna e 10/20...i poravev ispituvanja razni.I ti moras toa.....jas pravev bris prvo na grloinos,pa ginekoloski pregled,pa kardioloski pregled,krvna slika kompletna so holesterol los i dobar,AST,reuma faktor,CRP,helokobakter pilori,pa eho na vnatresni organi.....ama sve napraviv i sve bese OK...Bev i na zabar i tamu nisto!Duri ispituvav i hormon tiroksin!Samo AST mi bese visoko 400 vrednost taka da pijav antibiotici...ospen,pa se namali na 200,pa Pancef i se namali na 100.....jas od toa imav tahkardija..
Vo sekoj slucaj ti treba sistematski pregled...zosto ne se znae kade e zaristeto!

CRP ti e toj reaktiven protein
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 787
Локација: skopje
Поени: 11726
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   06.04.09 23:14

еве

C-reactive protein (CRP) is a plasma protein, an acute phase protein produced by the liver and by adipocytes. It is a member of the pentraxin family of proteins. It is not related to C-peptide or protein C.

CRP is a member of the class of acute phase reactants as its levels rise dramatically during inflammatory processes occurring in the body. This increment is due to a rise in the plasma concentration of IL-6, which is produced predominantly by macrophages as well as adipocytes. CRP binds to phosphorylcholine on microbes. It is thought to assist in complement binding to foreign and damaged cells and enhances phagocytosis by macrophages, which express a receptor for CRP. It is also believed to play an important role in innate immunity, as an early defense system against infections.

CRP rises up to 50,000 fold in acute inflammation, such as infection. It rises above normal limits within 6 hours, and peaks at 48 hours. Its half-life is constant, and therefore its level is mainly determined by the rate of production (and hence the severity of the precipitating cause). Serum amyloid A is a related acute phase marker that responds rapidly in similar circumstances.

It is not a new test, but it is a test in the news. CRP, also known as C-Reactive Protein, is a test which measures the concentration in blood serum of a special type of protein produced in the liver that is present during episodes of acute inflammation or infection. In the body, CRP plays the important role of interacting with the complement system, an immunologic defense mechanism.

знам дека се испитува прво тоа за висока седиментација а докторот ќе ти објасни поубаво
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   06.04.09 23:21

Фала лила_мк и фибимк. После ќе ги погледнам резултатите и ќе видам што се имам испитано преку крвта зошто им реков се да ми испитаат.
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 3821
Локација: во земјата на чудата
Поени: 12709
Registration date: 2008-08-26

ПишувањеПредмет: Re: Висока седиментација на крвта   08.04.09 23:01

I mene dolgo vreme AST-to mi bese 600, od krajnicite, pa si piev antibiotici so godini.

Висока седиментација на крвта

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1