Родители и деца

Теменица

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Теменица

Пишување by marikamkd on 19.07.09 17:35

Ве молам доколку некој има искуство со појава на корички на главата, да ми даде совет како да се справам со нив.
Моето бебе е во трет месец и почнаа по малку да му се појавуваат на главичето, а не знам што да правам.
Доколку некој знае, молам за помош.
Поздрав...
avatar
marikamkd
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 4
Age : 35
Локација : Tetovo
Поени : 17733
Registration date : 2009-02-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by mami29 on 19.07.09 17:56

МарикаМКД
нас педијатарот ни кажа после капење да го мачкаме главчето со масло за бебиња и другииот ден пред капење да го исчешламе.[/url]
avatar
mami29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 350
Age : 39
Локација : Скопје
Поени : 18697
Registration date : 2008-09-26

http://www.nagradniigri.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

на главата имаат...

Пишување by biljanag on 24.07.09 17:45

не ја најдов оваа тема па да ве прашам како вие ги отстранувате овие лушпички на главчето кои се јавуваат кај секое дете
не изгледаат убаво жолтеникави се
со уље за тело или?
јас не го мачкам со ништо па затоа што да направам
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by bibip on 24.07.09 17:49

Biljana ja ima ovaa tema ,toa ti e temenica ili Ira I da se cisti so ulje ,nanesi go edno saat vreme pred banjanje
avatar
bibip
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 297
Age : 34
Локација : под климата... :)
Расположение : весело!!!
Поени : 18050
Registration date : 2009-01-13

http://biba-dora.webs.com

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by bordan on 24.07.09 23:11

Oleg ima koricki na glavceto gi mackam so pamukce so Bekutan maslo (za nega na detska koza) posle banjanje i eve skoro za nekolku dena se izlupija i ima uste malku :cool!:
avatar
bordan
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 306
Age : 39
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 18745
Registration date : 2008-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by JaNiTa on 23.08.09 23:57

Jas denes konecno kupiv Mustela Foam 470denari od zegin pa da vidime dali ke ni padnat korickite, do sea probuvav so maslo i cetce i bezuspesno bese.
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Sara on 04.11.09 14:15

jas mislev deka samo vednas posle raganje se javuva temenicata no eve nas posle 2mes. ni se javi mackam so bekutan ulje no nema efekt,dali treba da ostavam da se sredi samo od sebe?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by JaNiTa on 04.11.09 14:30

Sara напиша:jas mislev deka samo vednas posle raganje se javuva temenicata no eve nas posle 2mes. ni se javi mackam so bekutan ulje no nema efekt,dali treba da ostavam da se sredi samo od sebe?


i nasite se pojavia pokasno mislam posle 40 dena, probuvav so se i sesto i na kraj kupiv pena mustela za temenica i za 3-4 dena mu se iscisti se, pa si prodolziv so koristenje mesto shampon mu ja stavam penata za da ja dotrosam. Ako ne ti se problem 500 denari probaj ja.
avatar
JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18374
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Betka on 04.11.09 15:18

Јас ја чистев со обичен зејтин hihi
Нај едноставно. Мачкаш убаво со зејтинче и потоа полека со чешел чешлаш. Па миеш. Па утредента уште еднаш и супер е...
А зејтинчето седи малку подолго, на пример два саата.
avatar
Betka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 17127
Registration date : 2009-07-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by mama on 04.11.09 16:45

Na nas pak ni se pojavija tie koricki na glavata
Ne mi e jasno zosto posle tolku vreme pak?Da ne e od so go smenivme samponot?
Znae nekoj?
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19295
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Biljana on 04.11.09 17:01

Na pogolemata kerkicka temenicata i ja iscistiv
samo so ceslanje i toa so cetkicka.
So nisto ne mu go mackav glavceto samo posle sekoe banjanje
ja ceslav so cetkicka i za kratko vreme se iscisti.
Stefani uste nema fateno koricki ama dokolku se pojavat planiram istoto
da go napravam pa ke vidime.

Lilypie First Birthday tickers
Lilypie Fifth Birthday tickers
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18043
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Sara on 05.11.09 11:02

Kazete mi kakvo cesle - odnosno cetkica da kupam za otstranuvanje na temenicata? Nie seuste nemame kupeno cesle pa barem da znam koe vi pomognalo, koja marka od kade go kupivte i kolku pari?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Nine on 05.11.09 13:56

Sara напиша:Kazete mi kakvo cesle - odnosno cetkica da kupam za otstranuvanje na temenicata? Nie seuste nemame kupeno cesle pa barem da znam koe vi pomognalo, koja marka od kade go kupivte i kolku pari?
Во секоја аптека има јас зедов комплет чешелче и четка и 2 часа пред капење го мачкам кожичката му омекнува го чешлам пола сат и после се капиме.
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18051
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Sara on 05.11.09 15:41

Nine напиша:
Sara напиша:Kazete mi kakvo cesle - odnosno cetkica da kupam za otstranuvanje na temenicata? Nie seuste nemame kupeno cesle pa barem da znam koe vi pomognalo, koja marka od kade go kupivte i kolku pari?
Во секоја аптека има јас зедов комплет чешелче и четка и 2 часа пред капење го мачкам кожичката му омекнува го чешлам пола сат и после се капиме.
A toa e specijalno cesle za temenica ili da baram samo cesle za bebinja,znam deka gnjavam ama da znam da go pratam mm da ne mi utne?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by mama on 05.11.09 15:44

Nema specijalno cesle(kolku sto znam).Nie imame na Baby nova.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19295
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by kalinche70 on 05.11.09 15:47

Кога беше бебе мој Иван имаше толку многу теменица,просто да ти се слоши,што не пробав,уље масти,го чешлав ама се и да ви кажам се полошо беше,едно лепливо,страшно,ќе паднев во депресија и кога една пријателка моја кожен лекар е ми дојде на гости и ми кажа да купам од Чико специјален шампон за теменица,верувајте после второто миење се исчисти детето,значи има разлика од теменица до теменица...кај нас беше страшно

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17059
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот