Родители и деца

Теменица

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Теменица

Пишување by bella* on 19.09.08 14:49

Вчера на главата на ќерка ми која има 2 месеца видов мали струпкички,исто како првут,но се залепени на кожата на главата.Што користите против тоа?
Прочитав некаде дека посоел шампон на МУСТЕЛА против теменица.Го имате ли користено?Како се справувате вие со тоа?
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18968
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by aleksandra on 19.09.08 14:51

jas sum nemala takov problem no imam koristeno krema od taa firma i bev prezadovolna pa mislam deka i samponot sigurno e dobar
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 19040
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Svetlana on 19.09.08 14:54

Kaj nas toa go vikaat Ples, i moite deca imale i retko koe dete nema,koristev bebesko ulje - se stava malku na mestata kaj sto ima za da omekne i posle samoto se trga so kapenje.
Za samponi ne sum koristela niti pak znaev deka ima .
avatar
Svetlana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 527
Age : 41
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 18630
Registration date : 2008-08-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Mimi on 19.09.08 14:57

Јас уште во болница ја забележав теменицата. Сестрата ми кажа дека може да го мачка со масло за бебиња, а потоа со мека четка (се продаваат заедно со чешелче), полека да го исчеткам. Ќе си падне тоа, со тек на време.
avatar
Mimi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 286
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 18721
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by sunshine on 19.09.08 15:00

Јас за таков специјален шампон немам слушнато. Но работа која сигурно помага е беби уљето. Сабајле намачкај ја главата на бебето со беби уље, без разлика на марката на уљето. Потоа пред да го бањаш исчешлај ја главата на бебето со четка за бебиња, целата теменица ќе испадне, потоа избањај го детето. Ако теменицата не е многу можеш да го намачкаш со уље неколку саати пред да го бањаш.
Јас секогаш без никаков проблем ја отстранував теменицата на ваков начин.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19459
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by aleksandra on 19.09.08 15:02

sega duri svativ sto e kaj nas se vikaat luspi i jas toa go iscistiv so pomos na maslo -ulje od bekutan mislam go namackav ubavo pred legnuvajne i drugiot den so cesel se cesla i pojgaat
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 33
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 19040
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Sandra_Anja on 19.09.08 15:15

Ni jas sum nemala takov problem, no Mustela sigurno ke ti pomogne, zaedo so cesle od prirodno vlakno
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19727
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by vesna velkova on 20.09.08 11:28

ние ги извадивме со бебешко уље на бекутан неколку саати пред бањање ја мачкав и после тоа со чешле бебешко ја чешлав и сами паѓаат.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18846
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by biljanag on 20.09.08 11:42

скоро секое дете ги има намачкајте уље или после бањање тие омекнуваат па со чешле или онаа фротирна ракавица за бањање се протрлува
а јас додека спиеше му ги чепкав полека претходно омекнати со мао четче
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by elena petkovik on 20.09.08 11:48

biba5rova напиша:Вчера на главата на ќерка ми која има 2 месеца видов мали струпкички,исто како првут,но се залепени на кожата на главата.Што користите против тоа?
Прочитав некаде дека посоел шампон на МУСТЕЛА против теменица.Го имате ли користено?Како се справувате вие со тоа?

Biba mozes da koristis se sto ti pisaa prethodno, ke pomogne! A jas licno ti preporacuvam da ne stavas nisto toa e normalna pojava, zastiten sloj na glavceto. temenicata sama po sebe paga so sekojdnevno banjanje. Jas ne koristev nisto osven sampon za banjanje!
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 18885
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by sonjamfk on 20.09.08 11:57

isto taka i marko imase. ama doktorkata rece deka e toa normalno kaj mali deca i da go mackame so ulje i da go ceslame so ceselce.jas imav bekutan i so nego od vreme na vreme go mackav i go ceslav i se izgubi.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 19423
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Emi on 20.09.08 15:01

со масло беутан ја мачкав пред бањање, па со мало чешле ја поминував и искашаа, ама еве уште има по малку
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by bella* on 06.10.08 13:22

Го купив шампонот од MUSTELA за теменица,и верувале или не,функционира,го користам веќе 4 дена и теменицата и е полуисчистена
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18968
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Emilija on 06.10.08 13:38

Јас не им ги чистев ниту на двете и им исчезнаа сами од себе. За Јана ми кажаа да не и ги чепкам, а за Петар ми рекоа да му ги чистам со уље и четка, ама не му ги чистев, немаше потреба.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by mamalina on 22.10.08 11:20

Kaj nas toa se vika IRA,i jas im gi mackav glavcinjata so bekutan ulje,i posle banjanje so meko cetce,ama ne mnogu cesto ,toa samo od sebe si se iscisti.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18701
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Juni08_Andrea on 22.10.08 17:19

Andrea toa go nemase.kako sto se rodi so poke kosicka, uste da imase, tesko ke bese da i se iscisti.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19924
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Ilince on 22.10.08 17:21

Vesna i Valentin nemase do kaj 7-8 meseci posle pocna da u se javuva
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19268
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Juni08_Andrea on 22.10.08 17:42

Jas mislev samo koga ke se rodat moze da imaat to,znaci mozi doprva da mu se pojavi.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19924
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by avanturistka on 23.10.08 0:21

nie nemavme temenica ali sum slusnala deka koga se banja deteto so maslo se pominuva i so ceselce,taka da posle nekolku pati toa isceznuva.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19045
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Simona's mom on 24.10.08 23:06

Кај нас помогна мачкањето на главчето
со беби масло и ја оставав некое време така да се омекнат лушпите и потоа со чешел лесно излегуваа.Ама мораше да повториме неколку пати.
avatar
Simona's mom
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 571
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18683
Registration date : 2008-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Monika on 24.10.08 23:40

ние немавме теменица.
зошто некои бебиња имаат а некои не?
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19378
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Nate_David on 28.10.08 11:20

prv pat slusam za vakvo nesto do sega eve ne daj boze ama David nemal vakvo nesto se nabevam i deka nema da ima...
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by maskoe on 06.02.09 14:48

Denes doktorkata mi rece 15 min. pred banjanje da mu go premackuvam glavceto so prevrien i izladen zejtin(navodno poefikasno bilo nego so bebi ulje) i potoa so bebi ceselce da mu ja otsranuvam.Veli,obavezno mora da se iscisti oti mu smetala na bebeto.
avatar
maskoe
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 161
Age : 35
Локација : stip
Расположение : sekogas super
Поени : 18351
Registration date : 2008-10-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by bella* on 06.02.09 14:58

Пробај со шампон против теменица(фо форма на пена е) од МУСТЕЛА.
Многу е ефикасен, за 3-4 миења ќе ја снема теменицата.
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18968
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Bela on 06.02.09 15:01

maskoe напиша:Denes doktorkata mi rece 15 min. pred banjanje da mu go premackuvam glavceto so prevrien i izladen zejtin(navodno poefikasno bilo nego so bebi ulje) i potoa so bebi ceselce da mu ja otsranuvam.Veli,obavezno mora da se iscisti oti mu smetala na bebeto.
За со беби чешелче знам дека е ефикасно, ама за ова со зејтин прв пат слушам. Маслинов или сончогледов зејтин?
avatar
Bela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 526
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 18177
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Теменица

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот