Родители и деца

Жолтица кај мали бебиња

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by baby24 on 29.09.08 16:48

Bas pred nekoj den imav gosti i tie imaat 5 i pol godisno since,majka mu mi kaza deka seuste nema prelezano zoltica.Mozno li e tolku golemo detence da nema prelezano zoltica i moze li ponataka da ima nekoj problem?
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 17588
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by beti 24 on 29.09.08 16:57

Па жолтицата не ја прележува секој, бебешката жолтица не е иста со обичната жолтица. Само сипаниците треба да ѓи помине скоро секој како мал или постар.
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 17523
Registration date : 2008-07-07

Пишување by Viktorija78 on 30.09.08 11:39

Od taa bebeska odnosno fizioloska zoltica jas iskinav nervi. Moeto bebe ja imase do 3 meseci,i sekoe ja dobiva samo kaj nekoi bebinja se manifestira zoltilo kaj nekoi ne. Atanas bese zolt malku, i vo belkite,a da ne vi kazam sto se ne mu ispitaja, a i nekoe vreme ne go doev za da se iskluci moznosta zoltilo od majcino mleko, i tiroidna zlezda, i krvni grupi, pa ispitaja enzimski status, za da se eliminiraat drugite zoltici.... Piese fenobarbiton 1 mesec, i na kraj rece doktorot deka ova prv pat go gleda vo praksa, deka treba vreme da mine i deka moze da ja ima uste podolgo. I edno utro go gledam bel kako sneg, odma mu proverivme krv, se bese vo red so bilirubinite.
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Локација : Doma
Поени : 17070
Registration date : 2008-09-13

Пишување by vecki on 30.09.08 20:56

pretezno sekoe bebe ja faka samo kaj nekoe e poizrazena kaj mene Pamela ja fati i traese 2 dena mnogu malku i bea bilirubinite pokaceni a kristina 4 dena bese na suncanje a marija voopsto ne fati
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19205
Registration date : 2008-05-05

Пишување by Emi on 30.09.08 21:08

Milena ne fati
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 19541
Registration date : 2007-11-19

Пишување by Зоран Петров on 19.11.08 15:18

me interesira dali nekoj znae dali ima drug nacin na lecenje na zoltica osven ova so suncanjeto

Зоран Петров
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 2
Локација : Makedonija
Поени : 16735
Registration date : 2008-11-19

Пишување by Emilija on 20.11.08 8:44

Зоран, нема што да се каже. Едноставно нема. Колку што разбрав идете на сончање...тоа е единствениот начин. Секое сончање правите и контрола, значи во стручни раце сте. Ако треба дополнителна терапија ќе ви кажат.
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18184
Registration date : 2008-07-11

Пишување by Mama Ane on 20.11.08 8:46

Јас знам дека само изложување на светлина му е лекот. Барем со моиве. Ќерка ми уште во болница имаше премногу јака бебшка жолтица, билирубините растеа секој ден, Дури и сакаа целата крв да и ја сменат, ама како господ никој, почнаа да се намалуваат и ни рекоа што поголемо изложување на сонце и сама од себе ќе си помине.. Фала му на господ се си заврши како што треба..
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 19151
Registration date : 2008-11-06

Пишување by dina on 10.02.09 13:28

Жолтицата најчесто се јавува на третиот ден а нас не пуштиа од болница после 40 саати така да дома си ја фативме ама ни дојде на посета патронажната сестра и не советуваше само почесто да цица и дека самата ке си помине, не не упати на никакво сунчање иако Марко е зимско бебе. После 3 недели му побеле телото, а скроз се ичисти после месец дена. Жолтицата еможе да се задржи еден и пол месец што е нормално, а ако сеуште не е помината треба да се оди да се провери билирубинот во крвта.
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Расположение : одлично
Поени : 16930
Registration date : 2008-10-27

Пишување by Natalija on 27.06.09 9:58

Dali ovaa zoltica e zarazna za drugite vo okolinata na bebeto. Jas sum bila vo kontakt so bebe so bebeska zoltica, a ne znaev. Mislam se plasam bidejci sum bremena pa i ne razmisluvam racionalno. Kolku sto mozam da se setam koga ucevme za ova bese deka toa e fizioloska sostojba, ama...?
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 17537
Registration date : 2008-08-30

Пишување by Sister on 27.06.09 15:18

Наталија нема од што да се плашиш,воопшто не е заразна туку како што пиша тоа е физиолошка состојба,расте билирубинот е сега зошто беше не паметам,ама важно немаш потреба за страв.
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 17509
Registration date : 2008-07-19

Пишување by Ilince on 27.06.09 15:39

Bilirubinot raste zaradi sto bebeto ima pogolem broj na crveni krvni zrnca i tie naglo se raspagaat pri sto nastanuva bilirubin
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 17878
Registration date : 2008-07-16

Пишување by dina on 29.06.09 16:07

не не не е воопшто заразна за околината, а не е ни штетна за него освен доколку не се продолжи ептен и не се намалува билирубинот, ама ако нешто не е во ред ке си забележиш а и докторката ке те советува.
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Расположение : одлично
Поени : 16930
Registration date : 2008-10-27

Пишување by Arnaudova Milena on 06.07.09 11:10

David za 5 dena pravi 2 meseci i seuste e zolto. Gi proverivme bilirubinite i ni rekoa deka ne e strasno,deka ke pomine.Dali nekoj mozebi znae kolku moze da se pokaceni bilirubinite a da ne e opasno?
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Локација : Skopje
Поени : 16732
Registration date : 2008-12-03

Пишување by sneze on 06.07.09 12:51

Do 200 bilirubini
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Расположение : ок
Поени : 17539
Registration date : 2008-11-21

Пишување by bile on 07.07.09 2:15

Natalija напиша:Dali ovaa zoltica e zarazna za drugite vo okolinata na bebeto. Jas sum bila vo kontakt so bebe so bebeska zoltica, a ne znaev. Mislam se plasam bidejci sum bremena pa i ne razmisluvam racionalno. Kolku sto mozam da se setam koga ucevme za ova bese deka toa e fizioloska sostojba, ama...?
И јас кога бев бремена имав контакт со бебе со жолтица,и јас како тебе покасно ми текна да се секирам откога си отидов од кај бебето hihi Ама џабе страв, нема опасност од пренесување не се секирај.Туку мене ме плаши тоа што ни јас ни поголемата ќерка(има 12 години) немаме прележано сипаници.Другата е мала ама ќе оди во градинка од септември ако ни донесе ќе ја фатиме сите три одеднаш.Зашто постои верување дека мора да се прележи сипаница, па нели сме вакцинирани?Сум слишнала исто така дека мајката што прележала сипаници може имунитетот да го пренесе генетски на детето.Не знам колку е вистина.Мајка ми прележала, ама јас не, па кој имунитет сум го пренела на децава што не прележале не знам.Ај утешете ме, дури избегавам со луѓе да зборам за ова од страв.
bile
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 230
Расположение : ok
Поени : 16287
Registration date : 2009-03-16

Пишување by Natalija on 07.07.09 14:48

Bile, kaj nas celo semejstvo zaboli od sipanici na stari godini. Nikoj ne bevme prelezani i oddenas op site so sipanici, kako vo karantin bevme. Znam deka za mali sipanici ima vakcina, ama za golemi nema. Taka da ne moza da znaci deka ce se razbolis, ama ne znaci i deka ako si vakcinirana nema da dobies golemi sipanici. Ednostavno prepustise na sudbinata. i jas ne mislev deka na moi 25 godini ce dobijam sipanici, pa dobiv. Dobrata vest e sto pominuvaat. Se izvinuva za off topikot, ama samo sakav da ja utesam Bile.
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 17537
Registration date : 2008-08-30

Пишување by Emilija on 07.07.09 14:56

bile напиша:Зашто постои верување дека мора да се прележи сипаница, па нели сме вакцинирани?Сум слишнала исто така дека мајката што прележала сипаници може имунитетот да го пренесе генетски на детето.Не знам колку е вистина.Мајка ми прележала, ама јас не, па кој имунитет сум го пренела на децава што не прележале не знам.Ај утешете ме, дури избегавам со луѓе да зборам за ова од страв.

За генетско пренесување на имунитет од сипаници стварно не сум слушнала . Мислам и дека не постои такво нешто. До 6 месеци бебето поради носењето ги има антителата спрема сипаниците од мајката. Ако јас не сум прележала сипаница не пренесувам антитела на бебето, без разлика дали мајка ми прележала или не.
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18184
Registration date : 2008-07-11

Пишување by emilija poposka boshevska on 19.07.09 17:00

Sara fati zoltica tretiot den. Bilirubinite i bea 260. Ja soncaa i toa ne samo po 3 casa, tuku po cel den, so pauzi od saat dva. Taka dva dena. Denes napravivme dve nedeli a bebeto uste mi e zolticko, i vo ocinjata i na liceto. Ni dadoa za doma da pie voda zovriena so seker, po 100ml. dnevno. Neznam dali da ja odnesam na lekar ili da pocekam uste malku.Citam deka moze da trae i mnogu podolgo. Im davavte li vie nesto ili si pomina sama od sebe?
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Локација : ohrid
Поени : 17059

Пишување by Biljana on 19.07.09 17:15

Emilija vaka da ti go prenesam moeto iskustvo vo vrska so zolticata kaj malite bebinja. Moeto dete dobi zoltica tretiot den ama bidejki pominav mnogu loso na poragajot i celokupniot prestoj vo drzavna bolnica barav sama da potpisam i da si odam bez razlika sto bebeto imase zoltica. Mi rekoa samo doenje i nisto drugo. Taka i napraviv doenje i si prelezavme zolticata bezbolno. Inaku i toa imase zolto vo ocinjata i onaka po liceto i teloto ama se iscezna. Taka da vo sekoj slucaj konsultacija so pedijatar obavezno i samo doenje pocesto veruvam deka se ke bide vo red.
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 16653
Registration date : 2009-05-04

Пишување by avanturistka on 19.07.09 18:16

emilija poposka boshevska напиша:Sara fati zoltica tretiot den. Bilirubinite i bea 260. Ja soncaa i toa ne samo po 3 casa, tuku po cel den, so pauzi od saat dva. Taka dva dena. Denes napravivme dve nedeli a bebeto uste mi e zolticko, i vo ocinjata i na liceto. Ni dadoa za doma da pie voda zovriena so seker, po 100ml. dnevno. Neznam dali da ja odnesam na lekar ili da pocekam uste malku.Citam deka moze da trae i mnogu podolgo. Im davavte li vie nesto ili si pomina sama od sebe?
za ova prvpat slusam .......zarem seker na bebe tolku malo,a vsusnost sto bi storil toj vo vrska so zolticata?i mene mila mi imase zoltica ali ja soncaa dva dena i ni pomina.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 17655
Registration date : 2008-10-02

Пишување by jasmina,mina on 19.07.09 18:27

emilija poposka boshevska напиша:Sara fati zoltica tretiot den. Bilirubinite i bea 260. Ja soncaa i toa ne samo po 3 casa, tuku po cel den, so pauzi od saat dva. Taka dva dena. Denes napravivme dve nedeli a bebeto uste mi e zolticko, i vo ocinjata i na liceto. Ni dadoa za doma da pie voda zovriena so seker, po 100ml. dnevno. Neznam dali da ja odnesam na lekar ili da pocekam uste malku.Citam deka moze da trae i mnogu podolgo. Im davavte li vie nesto ili si pomina sama od sebe?
еми не се секирај моето внуче од сестра имаше многи изразена жолтица,јака и ја фати дома беше многу жолто месец ако не и нешто повечќе.Полека со сончање и повеќе доење се се среди,

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 18589
Registration date : 2008-07-29

Пишување by Mama Vase on 19.07.09 18:54

emilija,i jana i neda bez so zoltica po eden mesec.zolti uzas,samo spiea.znaes kakva e ovaa zoltica sigurna sum deka si informirana.
ama seker na bebe staro 2 ned.??? lele te molam rasprasaj se ubavo po lekarive,ke vidis sto ke ti kazat.
zeludnikot osven mleko i voda,nisto drugo nemoze da preraboti.ova ti go pisuvam so sigurnost.gi opteretuvate bubrezite mnogu,moze da ima trajni posledici.
ke pomine samo od sebe,a ako ne si raat nosi go vo bolnica na soncanje.
i mene taka mi preporacuvaa.

i dva dena se malku.i dvete moi gi soncaa po 7-8,i pak si ja imavme doma.
nekoj pogore pisa,samo doenje.
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Локација : Skopje,MK
Поени : 17419
Registration date : 2009-03-17

Пишување by emilija poposka boshevska on 19.07.09 22:27

Lele devojki me uplasivte. Neznam sto da pravam. Pedijatar mi prepisa glikoza od apteka, ama sestrata mi rece ako ne ti ja pie, ke i varis doma na 100ml. dve lazicinja seker, i toa da go ispie vo tekot na denot. Lele ne i davam poveke,utre ke ja odnesam na lekar, pa ako treba sekoj den ke ja nosam vo bolnica na soncanje. Makar sto ne e tolku strasno kako sto bese, ama seuste e zolta.
A kako ja pie dusice...
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Локација : ohrid
Поени : 17059

Пишување by vecki on 19.07.09 22:31

emilija sto poveke neka cica i ako spie budija za cicanje ama sepak odne si ja na lekar neka ja vidat
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Расположение : екстра
Поени : 19205
Registration date : 2008-05-05

Пишување by Sponsored content