Родители и деца

Жолтица кај мали бебиња

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Жолтица кај мали бебиња

Пишување by rich_bitch1 on 18.09.08 14:02

Вака женски ..имам слушнато дека повекето бебинја прележуваат жолтица уште додека се во болница.Дали може некоја да ми објасни подетално што значи тоа,какви се симптомите колку трае?И дали е неопходно да се прележи?И што ако додека се дома ги фати?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20188
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by mamalina on 18.09.08 14:07

Pa jas koga se porodiv so prvoto imase edna zena do mene bebeto i fati zoltica ,mislam deka se faka den ili dva po raganjeto i zenata si lezese 7-8 dena vo bolnica,ne e nisto opasno i e cesta pojava kaj bebinjata,samo ima bebeto malce pozolta boja,go zemaa sestrite i go mackaa so nesto.A mislam deka ne moze da go fati pokasno otkako ke pojdes doma!
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18701
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by biljanag on 18.09.08 14:10

ова е нормална појава кај сите бебиња а се јавува како резултат на промена на местото на живеење
сонцето е лек значи да се сонча или во болница ги ставаат под некакви зраци
се приметува по тоа што е кожата пожолтеникава
мене иван ми је прележи во болница и така е поубаво ако одма го фати детето зошто ако се вратиш од дома ке те стават на детско а таму какви не бактерии вируси-инфективно мислам
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20372
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by sashka26 on 18.09.08 14:20

Rb1 nisto strasno, i kerka mi fati dodeka bevme na bolnica, jas ne mozev da razpoznaam, dr go zede bebusot i rece 2 dena da odi na zracenje po 3h. Primetiv deka groto bebinja fakaat zoltica dodeka se na bolnica. Ako fati doma ne znam, verojatno ke treba da go nosis po nekoj saat na bolnica na zracenje.

p.s. mislam deka ne gi mackaat so nisto, nego gi zracat po 2-3h, vaka nas ni kazaa
avatar
sashka26
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 399
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 19073
Registration date : 2008-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Emilija on 18.09.08 14:26

Ако фати дома, а не е лето се носат бебињата на клиника на зрачење. 90% од бебињата ја прележуваат во болница.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Ane on 18.09.08 15:08

biljanag напиша:ова е нормална појава кај сите бебиња а се јавува како резултат на промена на местото на живеење

kako mislis - kako promena na mestoto na ziveenje?? pa zborime za novorodencinja!
inaku nikola ja imase podolgo vreme. od bolnica bevme pusteni, a uste ja imase. kako i da e ne e nisto strasno - pominuva.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by STAR * on 18.09.08 15:10

Мене син ми не ми ни фати жолтица што значи постои можност РБ и да не ја добие воопшто. А и ако ете се деси не е ништо страшно.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by beti 24 on 18.09.08 16:55

треба бебето почесто да цица за да не фати жолтица, па и ако фати не е страшно бргу минува, немај гајле
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 18913
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by vesna velkova on 18.09.08 17:48

ние можам да кажам дека скоро и немавме жолтица само на очињата малку и се познаваше ама ништо страшно не пушија од болница 3от ден и дома фактички ја прележа таа бебешка жолтица.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18846
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Sister on 18.09.08 17:55

со син ми останав во болница 2 недели поради жолтицата,но тој се роди 3 недели пред термин и ми рекоа дека затоа ја добил.не е ништо страшно,поминува со зрачење во специјален инкубатор.а дома не може да ја фати,таа се добива околу 2-3 дена по раѓањето.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18899
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Goca on 18.09.08 18:10

Јана не ја фати жолтица,но бебчето на жената што беше со мене во соба ја прележа па затоа неа ја задржаа 7 дена,бебчето си беше супер освен што имаше пожолтеникав тен кој мислам дека се одредува по некава скала,го лечеа со сончање во специјални инкубатори , не е ништо страшно за бебчето само е малку досадно што треба подолго време да се остане во болница,но за доброто на бебчињата ништо не е толку тешко.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20199
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by daniela on 18.09.08 21:30

Синот имаше жолтица и останавме повеќе во болница,а ќерката не фати жолтица.Додека имаше жолтица не ми го носеа го носеа само да го видам , јас и така немав млеко па го хранеа ,и тогаш кога се породив сите деца во собата што лежев имаа жолтица.
Кога ме пуштаа од болница тогаш прочитав на картонот што примало детето .
avatar
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 19974
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by georgina on 18.09.08 22:26

Да не се повторувам, тоа не е ништо, а можеби твоето бебе и нема да фати. Тоа не е правило. во суштина мене во болницата ми рекоа дека бебињата што се со помала тежина поверојатно е да фатат жолтичка, а поголемките не фаќале. Моите и двете се родија на 4кг така да не фатија жолтица.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18655
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Nate_David on 18.09.08 22:30

i kaj mene david se rodi 4 kg i ne fati zoltica a ne znav deka toa e od goleminata na bebuso
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by sunshine on 19.09.08 10:11

Нас не пуштија од болница за 24 часа и Дамјан немаше жолтица. Меѓутоа наредниот ден фати и тоа во блага форма, значи беше малку жолтичок (по тенот на лицето се познаваше) и цело време спиеше(детето е како омалаксано). Меѓутоа брзо поминува треба само да се изложува на сончева светлина и да се нуди почесто да цица зошто со течности жолтицата многу брзо се исфрла.
avatar
sunshine
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 615
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19459
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by STAR * on 19.09.08 10:13

Бети син ми дали еднаш или два пати цицаше па фала му на бога не фати , а и во прави си , скоро секое бебче фаќа уште во болница и не е страшно.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Emilija on 19.09.08 10:24

Бебињата не фаќаат жолтица ако родителите се иста крвна група.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Sister on 19.09.08 10:28

јас и мм сме А+,а син ми имаше жолтица,аќерка ми само малку фати така да не би требало крвната група да има врска.
avatar
Sister
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 930
Age : 42
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 18899
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by STAR * on 19.09.08 10:37

Епа и јас и мм сме иста крвна група.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Emilija on 19.09.08 10:42

Најверојатно е дека нема да фати, но не е исклучена можноста нели?
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Ane on 19.09.08 14:29

a mene mi rekoa deka poradi toa sto sum O+ krvna grupa nikola ke ima prodolzena postporodilna zoltica.
sto i bese slucaj - nikola ja imase do vtoriot mesec.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by rich_bitch1 on 19.09.08 14:33

и јас сум 0 позтив.А Ане,Никола имаше некои поголеми проблеми тие два месеци или..?примивте ли некаква терапија?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20188
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by mamalina on 19.09.08 14:33

I jas sum O+,pa ne mi fatija dvete deca-nema vrska!
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18701
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Sandra_Anja on 19.09.08 15:42

Anja ne preleza zoltica, nemase
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19727
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by hajdi on 22.09.08 12:32

i bebeskata zoltica e opasna ako ne se otkrie navreme. ko sum se rodila jas majaka mi ja pustile od bolnica narednata dena, taka da v bolnica ne sum fatila. na 3 den od raganjeto sum ja dobila zolticata i po itno ne imaat isprateno so majka mi skopje i mi ja imaat smeneto cela krv, a isto i moja vnuka nea ja fati uste vo bolnica i odvaj go spasija bebeto. Fala mu na gospod sega nema nikakvi posledici
avatar
hajdi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 522
Age : 33
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 18600
Registration date : 2008-08-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Жолтица кај мали бебиња

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот