Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Candida во усната шуплина кај мали деца

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
Penelope
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 28
Age: 35
Локација: Macedonia
Поени: 12025
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Candida во усната шуплина кај мали деца   15.09.08 21:08

Здраво на сите мајки што имаат дечиња на оваа возраст,

јас сеуште не сум станала мајка , меѓутоа имам внука од 14 месеци што има Кандида во усната шуплина.

Се извинувам на администраторите за темата, знам дека тука не припаѓа меѓутоа немам каде на друго место да ја вметнам.

Дали некоја од вас имала оваков проблем и какви лекови примало детенцето?

Каква исхрана се препорачува а каква се забранува?

Јас неможам да им докажам на домашните дека антибиотици мора да се прима.Тие се убедени дека Кандидата се засилува односно се размножува од примена на антибиотици!
На мајката од детенцето и било кажано дека млекото е забрането, зашто Кандидата се ''хранела'' со млекото?!???

Јас не сум лекар, меѓутоа се сомневам дека лекарот што го тврдел ова е информиран за Кандидата.

Можеби и јас не сум во право...

Заради тоа ве молам да ми напишете ваши искуства.
Би ви била благодарна доколку ми одговорите на прашањето.flower
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2700
Age: 37
Локација: Скопје
Расположение: со тројцата мускетари
Поени: 13039
Registration date: 2008-07-11

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   15.09.08 21:17

На Јана после секој антибиотик и се појавува, за среќа по многу малце. Го прашав нашиот матичен за да и давам Нистатин капки, но тој ми рече да пробаме прво со чај од камилица. Да пие чај од камилица и да го држи малку во устето пред да го голтне. Чајот и го чисти устето. Но не верувам дека во случај на поголема инфекција чајот би помогнал.

Точно е дека после антибиотик се појавува кандида. Антибиотикот ги уништува и добрите бактерии.

За млекото не знам. Има некоја логика бидејќи млекото ствара талог во устето и на јазичето, а со тоа би било подлога за кандида.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1683
Age: 34
Локација: Königstein
Расположение: Trudnicko :)
Поени: 13136
Registration date: 2008-08-28

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   15.09.08 21:20

Penelope prvo sto treba da napravat roditelite e dea otkrijat koj e izvorot na candidata. Ako majkata doji togas taa e nositelot i treba prvo taa da se zaleci. Ako se hrano na sisence togas cuclite mora da se steriliziraat ili da se zhamenat za novi.
Ponataka odkako izvorot e eliminiran postojat medikamenti i gelovi za ustata na bebceto.

Ako se tolku odporni na davanje antibiotici na bebeto togas barem posovetuvaj gi da pobaraat vtoro mislenje od nekoj drug pedijatar. Mozebi togas ke go smenat svoeto mislenje.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1007
Age: 34
Локација: Скопје
Расположение: бррррр
Поени: 12433
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   15.09.08 21:38

Исто има и добри фармацевти
во струга охрид и во скопје има аптека ефедра само незнам точно кај е во скопје мислам карпош 1
сопственикот е професор по фармација вистина е професионалец и ако сте блиску ако го види детето веројатно ќе испадне со некој лек - тој често ги изработува сам и многу се делотворни
се вика санџакоски ромео

ако не е за кај него ако треба да се оди кај специјалист или кај педијатар тој точно ќе ви каже кај треба да се обратите
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13199
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   15.09.08 23:12

Candidata se hrani so seker i jagleni hidrati.
Inace, normalno zivee vo digestvniot trakt na covekot, no pri sostojbi na infekcii, pad na imunitet, stres, enormno se namnozuva, i stignuva do ustata, crevata, i do polovite organi. Zatoa cesto pati vo vaginalniot bris moze da se pokaze nejzinto prisustvo.
Jogurtot sodrzi pozitivni bakterii koi bukvalno "ja jadat" kandidata, i lekarite, kako preventiva, preporacuvaat po edna casa jogurt na den za sekoj covek. Isto i lukot, kako priroden antibiotik, ja unistuva.
Вратете се на почетокот Go down
Penelope
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 28
Age: 35
Локација: Macedonia
Поени: 12025
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   16.09.08 0:36

Ви благодарам на сите три, мислам дека ова за јогуртот и лукот најмногу ке ми помогне.Само незнам како ќе ја убедиме малецкава да јаде нешто што мириса на лук.Знам дека има таблетки на база на лук, меѓутоа веројатно се за таа возраст многу јаки.

Ова за стерилизација е многу битен совет, гледам дека домашните не го примениле до сега (не им е јасно колку е тоа важно).

Исто и за лекарот од Охрид или Струга не сме знаеле, зашто ние живееме во Кавадарци.

Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12888
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   16.09.08 0:50

mene marko mi imas fateno sor uste vo bolnica i ni dadoa nistatin kapki da pie i da mu se cisti jaziceto so gazicka sterilna, no isto taka jas treba da gi zamivam gradite i da gi mackam so nistatin kapki za da ne dojde pak do stvaranje na bakterijata. mislam deka isto taka treba da pravi i vasata rodnina. od postarite doznav deka moze isto taka na gaza da se stavi soda bikarbona i da se iscisti jaziceto. ne e loso da se proba, no sovetot od lekar e naj vazen ne treba da se ignorira.
Вратете се на почетокот Go down
Penelope
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 28
Age: 35
Локација: Macedonia
Поени: 12025
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   17.09.08 21:54

Прочитав на едно место дека зачинот Оригано, неверојатно многу помагал.Ке им предложам на моите да пробаат, па ке ви кажам каков е ефектот!
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1116
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 12349
Registration date: 2008-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   30.05.09 2:20

Ова ми го кажа педијатарката.
Може да пробате во 250 мл чај од камилица да растворите 1 рамна кафена лажичка сода бикарбона и со газа да ја исчистите устичката.
Ако мајката дои после подојот исто така може да ги мие градите со сода бикарбона.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13653
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   30.05.09 2:24

Бубе напиша:
Ова ми го кажа педијатарката.
Може да пробате во 250 мл чај од камилица да растворите 1 рамна кафена лажичка сода бикарбона и со газа да ја исчистите устичката.
Ако мајката дои после подојот исто така може да ги мие градите со сода бикарбона.

tocno.ova i jas go primenuvav dodeka emili bese mala i mn i pomgna.nejze jaziceto i usnata suplina non stop i bea beli posle ova se iscisti i fala bogu pak ne se pojavi
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 256
Age: 32
Локација: Veles
Поени: 10907
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   04.07.09 6:27

Jovana fana kandida od antibiotik ni dadoa nistatin kapki i i pomina po nekolku dena pak i izleze malku ja namackaa na lekar so metilensko plavo i na kraj jas sega i go cistam doma so soda bicarbona rastvorena vo prevriena voda i pred i posle doenje obavezno gradite gi mijam so mlaka voda mislam deka soda bikarbona mnogu poveke pomaga od se drugo barem vo nasiov slucaj
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1116
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 12349
Registration date: 2008-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   11.07.09 0:24

На Илина никако да и помине. Има малку на коренот од јазикот. Од нистантинот повраќа, а со сода бикарбона не можам да дофатам до таму и да и го исчистам. Совет?
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 256
Age: 32
Локација: Veles
Поени: 10907
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   11.07.09 2:44

ako nemozes so usalka zemi si sterilizirana gaza od apteka namotaj ja na prstot i natopija so rastvorenata soda bikarbona ili metilensko plavo taka ke mozes celata usna suplina da ja premackas
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1116
Age: 36
Локација: Скопје
Поени: 12349
Registration date: 2008-11-13

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   11.07.09 9:23

So cepkalka probav uste prviot pat, ama ne odese. So gaza na prstot probuvam, ama nikako da stignam do mestoto na jaziceto. Ima malku i toa skros na kraj, na korenot na jazikot. Koga ke ja otvori ustata go povlekuva jaziceto malku nanazad i ke treba vo grlo da i go piknam prstot za da ja iscistam. A strav mi e da ja ostavam taka za da ne i se prosiri.
Вратете се на почетокот Go down
Gordana Natovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 256
Age: 32
Локација: Veles
Поени: 10907
Registration date: 2009-05-16

ПишувањеПредмет: Re: Candida во усната шуплина кај мали деца   11.07.09 20:45

Bube ne i se plasi moze malku ke se pomacis a i sigurno ke i se zgadi ama ne ja ostavaj taka oti candidata e losa se siri da ne i otide vo grlo togas e poloso kaj mene Jovana e skoro 6 meseci ama koga se raboti za nejze pravam se sto treba pa i da poplace malku bitno e da i pomine,i mozes da i davas cajce od kamilica za da go sprecis sirenjeto na candidata,kamilicata e korisna za infekcii toa sigurno i ti go znaes.Pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
 

Candida во усната шуплина кај мали деца

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -