Родители и деца

Како да пишувате во кирилица

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Како да пишувате во кирилица

Пишување by The Administrator on 06.05.08 1:35

Ако сакате да пишувате во кирилица, ќе треба да изберете македонска поддршка за работа на компјутерот. тоа можете да го направите на следниот начин. Долу на тулбарот ќе најдете копче со ознака En
односно како што е овде прикажано:

кога ќе го кликнете ќе ви се отвори следното прозорче:

каде е штиклирана англиската поддршка
сега треба да изберете македонска поддршка, односно со маусот застанете на неа и изберете ја (штиклирајте)

и можете да пишувате на кирилица.
но имајте предвид дека кога пишувате на овој начин треба да знате каде се наоѓаат буквите ѓ,ш,ж,ќ,ч, кои ги нема на тастарурата директно туку се наоѓаат на местото од други знаци како загради, точки и сл.
за да видите дали ви успеало ова. пробајте во оваа тема, а не низ целиот форум, бидејќи полесно ќе биде да се избришат само постовите од оваа тема наместо да се прават измени во сите теми.

исто така ги молам сите членови кои нема да пишуваат на овој начин (на кирилица) доколку забележат дека овој пост не можат да го прочитаат (или некои други напишани на кирилица) да ме известат со ПМ или овде во темава.
Ви благодарам.

Инаку само да напоменам дека е пожелно да пишувате на кирилица. Wink


А потоа не заборавајте да го направите обратниот процес, т.е да се вратите на англиска поддршка, за да можете да пишувате на други сајтови.


Последната промена е направена од Admin на 16.05.08 13:39. Мислењето е променето 3 пати.
avatar
The Administrator
Forum Master
Forum Master

Male
Број на мислења : 737
Поени : 19651
Registration date : 2007-11-12

http://roditeliideca.bbgraf.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by STAR * on 06.05.08 11:22

Јас ова го направив само со стискање на Shift + Alt и одма дава кирилица
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19100
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Ane on 07.05.08 10:45

Еве мала помош -
Ш - {
Ѓ - }
Ч - :
Ќ - "
Ж - |
Њ - W
Љ - Q

секако знаете со шифт и кликање на соодветниот знак се појавува голема буква, а без него мала.
и што рече Ина - да си го зачуваме идентитетот.
Браво Лола за предлогот 🆒
а Админ ќе го критикувам што досега чекаше за ваква едноставна работа

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 19664
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by marijana on 08.08.08 1:32

kaj mene go nema toa en kako da go najdam za da smenam kirilica
avatar
marijana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 62
Age : 31
Локација : македонија
Расположение : супер
Поени : 18422
Registration date : 2008-06-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by The Administrator on 08.08.08 12:36

види го постот на Стар - знаци со копчињата Shift+Alt т.е прво стискаш Shift, па после веднаш Alt. на ист начин враќаш во англиска поддршка.

***********************************************************************************************************************************
Правилник на форумот

Како да пишувате на кирилица
avatar
The Administrator
Forum Master
Forum Master

Male
Број на мислења : 737
Поени : 19651
Registration date : 2007-11-12

http://roditeliideca.bbgraf.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by lila_mk on 17.10.08 21:13

ево да пробам дали ке писува кирилица
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18271
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by lila_mk on 17.10.08 21:13

пардон пишува
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18271
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by zoc on 23.10.08 19:50

i jas nemam en na tulbarot a nemoze so shift i alt?kako da go napravam?
[/u]
avatar
zoc
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 106
Age : 31
Локација : домааа
Расположение : секогаш супер
Поени : 17771
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by ZeleniCka on 23.10.08 21:10

Зоц - и сите останати кои немате EN на таскбарот.

Отворете Control Panel, па кликнете Date, Time, Language, and Regional Options, па после Add other languages, избирате Details, Add и така може да го додадете македонскиот јазик. После стискате ОК и би требало да имате на таскбар EN што ќе се смени во МК кога ќе стисните Shift+Alt.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 31
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 18645
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by zoc on 23.10.08 22:58

ее фали ти многу зеленичка се научив сега поздрав
avatar
zoc
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 106
Age : 31
Локација : домааа
Расположение : секогаш супер
Поени : 17771
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Monika on 23.10.08 23:45

Браво Зеленичка и јас конечно да почнам да пишувам на македонски
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 18898
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Janaxxxx on 04.11.08 18:25

Еве да пробам ок работи. иако ми иде многу тешко а иначе куцам 200 на саат ке се трудам да пишувам ако не заборавам да го сменам, и друго сто сакав да казам кога ми стига маил ми писува несто со некој хиреотлифи што не можат да се читаат? (не ми се лутете ако пишувам на латиница се изнамачив). Поѕдрав
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18143
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by The Administrator on 05.11.08 0:25

тие мејлови се известување дека ти е пристигната приватна порака на форумот. а бидејќи немаш македонска поддршка, ти доаѓаат во хиероглифи. за да не ти доаѓаат повеќе оди во својот профил - преференци-Warn me of PM from a PM mailing - треба да биде обележано НЕ,
значи да не ти стигаат мејлови за добиена ПП на форумот.

***********************************************************************************************************************************
Правилник на форумот

Како да пишувате на кирилица
avatar
The Administrator
Forum Master
Forum Master

Male
Број на мислења : 737
Поени : 19651
Registration date : 2007-11-12

http://roditeliideca.bbgraf.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Janaxxxx on 05.11.08 1:08

Мене не ми смета што ми доагаат во хиреоглифи туку процитав некаде дека пишува ако ни стига нешто што неможе да се чита да го известиме Администраторот затоа напишав, незнам за подршката ама најдов кирилица во компјутеров мој иако има виндовс на германски. Поѕдрав
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 35
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18143
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Babaloo on 20.11.08 17:11

Jas moram da kazam deka nemozam da pisuvam na kirilica bidejki mojot laptop ne podrzuva kirilica
avatar
Babaloo
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 35
Локација : Tamu nekade.....
Расположение : Dobro
Поени : 17640
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by The Administrator on 21.11.08 9:38

секој компјутер и лаптоп поддржува кирилица, само треба да се подеси.

***********************************************************************************************************************************
Правилник на форумот

Како да пишувате на кирилица
avatar
The Administrator
Forum Master
Forum Master

Male
Број на мислења : 737
Поени : 19651
Registration date : 2007-11-12

http://roditeliideca.bbgraf.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by ZeleniCka on 22.11.08 12:43

Ne poddrzuva sekoj Smile Zavisi kakov windows ima Smile I kaj mene sea ne poddrzuva posto staiv nov windows.
avatar
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 31
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 18645
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by The Administrator on 22.11.08 13:54

е да тоа е друго зеленичка. се сложувам. Smile

***********************************************************************************************************************************
Правилник на форумот

Како да пишувате на кирилица
avatar
The Administrator
Forum Master
Forum Master

Male
Број на мислења : 737
Поени : 19651
Registration date : 2007-11-12

http://roditeliideca.bbgraf.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by elena5 on 10.12.08 1:56

i kaj mene nema kirilica! A sakam :wzp:
avatar
elena5
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 13
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 17585
Registration date : 2008-12-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by BILE-ENA on 08.01.09 19:17

со shift i alt бираш или кирилца или латиница
avatar
BILE-ENA
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 396
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 17857
Registration date : 2008-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Melody on 30.01.09 11:14

Гледам многу членови сеуште пишуваат на латиница, не верувам дека сите тие немаат поддршка за кирилица.
avatar
Melody
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 33
Локација : Skopje
Поени : 17340
Registration date : 2009-01-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Arnaudova Milena on 31.01.09 20:15

Jas navistina se izvinuvam sto nemam mk.Ako postoi drug nacin osven da go preinstaliram kom.za da mu stavam nov win.,na pr.da danlodiram nekoj program ke go prifatam odma.Vi posakuvam prijatna vecer.
avatar
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 17642
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by dulce on 31.01.09 21:16

еве и јас се извинувам што досега пишував латиница, искрено не ни приметив.ама еве се поправам
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 36
Локација : skopje
Поени : 17468
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by emas on 09.02.09 16:13

еве се поправив,од сега на кирилица пишувам,поздрав до сите

emas
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17235
Registration date : 2009-02-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by emas on 09.02.09 16:14

сега да простудирам како идат другиве работи

emas
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 39
Локација : skopje
Поени : 17235
Registration date : 2009-02-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Како да пишувате во кирилица

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот