Родители и деца

Бонсаи

Go down

Бонсаи

Пишување by Girl***** on 14.09.08 13:56

Бонсаи е уметност на одгледување цвеќиња што вусшност би значело сите ониеголеми дрва во природата да ги одгледувате во саксија амана исти климатски услови како во природата .Покрај ова постои и гранка наречена собен бонсаи што всушност значи домашните цвеќиња да ги претворите во бонсаи т.е со минијатурни димензии и со строго определени правилана ширење на гранките . Одгледува ли некој до вас бонсаи ? Јас веќе пробувам па добрдојдени се сите сугестии совет и мислења

Исто така во Ск има бонсаи градина па дали некој од вас ја посетиил и ваши мислења за истата како и за оваа уметност воопшто
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by Vesnicka on 04.10.08 13:38

E od kog ase spremam d aja posetam taa bonsai gradina vo park.Odamna i nikako da otidam.za karanje sum.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19222
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by sneze on 02.12.08 13:47

а може ли да се најдат бонсаи дрвца по цвеќарите сакам едно или две за дома во зависност колку чинат.?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19194
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by radost on 02.12.08 19:28

Jas i kupiv na edna drugarka bonsai drvce vo cvekarnica letoska i mislam deka plativ 1100 denari. A sega majka mi mene mi podari edno i mnogu e slatko ama nekolku livchina mu se isushija i sega sum vo panika deka ke se isushi zashto chitav deka se mnogu osetlivi.
I jas baram soveti za ova.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18742
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by Girl***** on 05.12.08 0:29

Вака бонсаи дрвце имате и во бонсаи градината таму имаи продавница од каде што можете да ги купите .Јас тие што ги гледав беа околу 650 ден Smile
Радост вакапрво нели каво е дрвцето тоане есобно цвеќе значи ако е листпадно нормално е наесен да му паѓаат лисјата . Најбитн ое да има место прилагодено на неговиот циклус на живот идане сепомрднува од тамуни лете ни зиме Smile . Значи моја препорака види на нет за врстата на дрвцето како ж=ивее во природни услови и гледај дома да ги има истите Smile .Јас мислам тоа е се освен нели прихранување на почвата и редовно поливање
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by radost on 08.12.08 22:25

Фала за советот. Проблемот е што не можам да идентификувам кое точно дрвце го имам по сликите на нет. Знам само дека на мајка ми кога го купувала и рекле дека е зимзелено. И тоа малку ме буни.
Ама знам дека бонсаи растенијата се осетливи на промена на местоположба а бидејќи прилично често му е менувана положбата (од продавница дома кај моите па после кај мене) му давам неколку недели да се опорави па после ако треба ќе паничам.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18742
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by kika on 07.05.09 18:07

jas vcera dobiv takvo moze nekoj sovet kako se cuva
avatar
kika
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 138
Age : 33
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 17700
Registration date : 2009-05-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by radost on 11.05.09 18:34

Најубаво е да си прашаш експерт за бонсаи или да видиш на интернет ако можеш да препознаеш какво бонсаи е.
Моето за жал се суши затоа што не знам како правилно да го одгледувам а не можам да му го одредам типот.
По правило секое бонсаи треба да си дојде со упатство како се одгледува арно ама кај нас како и со се друго нема упатство нема тип нема ништо кога ќе ги купиш.
Со среќа.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 18742
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by delfin76 on 11.05.09 22:12

a tie drvca samo doma uspevaat, nemoze vo dvor da se zasadi?
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19180
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by Girl***** on 18.05.09 21:07

Значи Бонсаи во превод е дрво во саксија .Во суштина треба да се направи верна копија на дрвото во природата само што тоа се одгледува во саксија .Логично не може да биде засадено во двор но се чува во двор мислам на саксија таиа као дрвото е зимзелено не го внесувате внатре преку зима единствено ја штитите саксијата сон ешто .Поентата е да се обезбедат условите на природата значи надворешни , формата да биде слична на оние кои успеваат во природа па дурии саксијата се украсува со мов и сл
ако сакате повеќе информации има на блог .цом.мк каде што и јас сама ги наоѓам .Што се однесува до тоа да го купите се е тоа ок само не заборавајте стекупиле бонсаи а не домашно цвеќе значи ако на пример стекупиле јавор иинекое друго надворешно дрво немарезон да го чувате дома покрај прозор (Мада јас сум за варијанта направи сам ). Па дури и тоа подрабира одржување на формата и големината .Се надевам помогнав
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18869
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Бонсаи

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот