Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Постои ли опасност од превртена матка?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
SoNcEnce
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 10
Age: 28
Локација: Skopje
Поени: 11976
Registration date: 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Постои ли опасност од превртена матка?   10.09.08 23:24

Majuvce , pogore procitav deka ti rekle deka imas prevrtena matka i mene isto mi rekoa taka , dali e tocno deka nemoze da se zabremeni i deka ako e prevrtena ne se vraca vo normala ?Ve molam za odgovor
Вратете се на почетокот Go down
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 133
Age: 33
Локација: skopje mk
Расположение: ok
Поени: 12380
Registration date: 2008-06-20

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   10.09.08 23:29

Kako prevrtena?? Vo retroverzija taka ti rekoa?? Se zabremenuva i taka, e sega nezgodna e temata ama vo toj slucaj bitna e pozata pri aktot. ne se salam vistina e
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 432
Age: 34
Локација: да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение: средно жалосно
Поени: 12378
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   11.09.08 2:31

SoNcEnce напиша:
Majuvce , pogore procitav deka ti rekle deka imas prevrtena matka i mene isto mi rekoa taka , dali e tocno deka nemoze da se zabremeni i deka ako e prevrtena ne se vraca vo normala ?Ve molam za odgovor

Кај сите доктори каде што бев, никој не ми рече дека нема да можам да забременам со превртена матка. А и од она што го читам по интернетот, многу жени забремениле. И како што претходно кажа елена треба да се внимава и на позата. Порано се секирав заради тој факт, ама сега не.
Мене една пријателка се обидуваше да ме убеди дека ако имаш превртена матка не можеш да забремениш пошто некој гинеколог така и рекол на мајка и (инаку на мајка и матката и се преврти после пороѓај).
SoNcEnce, кажи ми само кој ти рекол така?
Вратете се на почетокот Go down
SoNcEnce
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 10
Age: 28
Локација: Skopje
Поени: 11976
Registration date: 2008-09-09

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   11.09.08 6:46

Kaj Dr.Mitanoski bev i on taka mi kaza .

Ok, znaci da ne se sekiram ,se ke bide vo red .
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 585
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени: 12923
Registration date: 2008-03-06

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   11.09.08 19:30

I na drugarka mi i go dijagnosticiraa toa prevrtena matka...........i rekoa deka toa ne e nikakov problem no deka mozebi ke i treba poveke vreme za da ostane trudna............
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 489
Age: 45
Локација: Kocani
Поени: 12415
Registration date: 2008-07-02

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   12.09.08 8:39

Да, треба да сте малку повредни flower и да испробувате положби :geek: , инаку мојот доктор во Словенија викаше дека секоја жена што има матка, каква сака нека е, превртена, дворога или сл. може да биде бремена и да роди здраво бебе! Мојата матка е навалена на левата страна и скоро залепена за левиот јајник!
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12213
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   12.09.08 11:44

Јас имам пријателка со 2 матки и 1 бубрег,па има 2 деца.Убаво кажал докторот ,Јадранка,нема жена која има матка што не може да роди.Вртете се,превртувајте се во кревет и не мислете на превртената матка krevet
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12620
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   13.09.08 10:05

A so kakov pregled utvrduvaat dali imas prevrtena matka? I me interesira dali ima nekakvi simptomi t.e. dali e nesto razlicno, dali se oseka nesto?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
majuvce
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 432
Age: 34
Локација: да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение: средно жалосно
Поени: 12378
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   13.09.08 10:09

се гледа на вагинално ехо, а се осеќа на пример при однос (боли во некои пози) или на пример големи болки при менструација. ова д-р ми го кажа /извинете ако бев малку вулгарна/
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12620
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   13.09.08 10:15

Fala majuvce. Uste samo edno prasanje: ima sansa toa da e pricina da tece krv posle odnosi?
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12568
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   14.09.08 10:16

Jadranka Davitkova напиша:
Да, треба да сте малку повредни flower и да испробувате положби :geek: , инаку мојот доктор во Словенија викаше дека секоја жена што има матка, каква сака нека е, превртена, дворога или сл. може да биде бремена и да роди здраво бебе! Мојата матка е навалена на левата страна и скоро залепена за левиот јајник!

Ama na drugarka mi zolvata imala dvoroga matka i veke 10 god,se vo brak i nemozat da imaat deca!
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14090
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   23.09.08 12:13

denes zapoznav majka na dve deca koja ima prevrtena matka po 4 god zabremenila iako site i vikale a ti nema nikogas da rodis duri i dok ne bil siguren dali ke zabremeni plus toa i neredovna menstruacija na 8 mes. koga pocnala da povraka ja pratile da vidat da ne e zoltica ama ispadnalo deka e bremena i toa 3 meseca taka da glava gore i ne se sekirajte
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13642
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   23.09.08 20:42

Lili напиша:

Ama na drugarka mi zolvata imala dvoroga matka i veke 10 god,se vo brak i nemozat da imaat deca!

Neka se obidat so IVF (ako ne se obidele). Moja drugarka so vakva matka rodi bliznacinja. Isto posle 10 godini brak.
A edna rodnina prirodno ostana bremena iako site i vikaa deka nema sansi da zabremeni.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 571
Age: 37
Локација: Skopje
Поени: 12178
Registration date: 2008-08-17

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   26.09.08 12:27

И јас исто забременив по природен пат со дворога матка плус и други проблеми-полицистични јајници,прираслици и дури една од гинеколозите ми спомна и ретро положба на матка(и веке се прашував - а постои ли некој проблем што го немам?),на крај се се заврши добро.И знам и други случаи со дворога матка и со матка во ретроверзија што изнеле бременост до крај...
Вратете се на почетокот Go down
majuvce
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 432
Age: 34
Локација: да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение: средно жалосно
Поени: 12378
Registration date: 2008-07-19

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   26.09.08 12:30

извини на прашањето, ама внимававте ли на позите и после колку време забремени? јас имам превртена матка, но докторите ми велат дека не е проблем. ама почнувам да се сомневам...
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12097
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   01.10.08 0:34

a dali nekoj slusnal za izmesten jajnik koga bev na ginekolog mi kaza deka edniot jajnik mi e malku izvrten dali so vakov jajnik moze da se ostene bremena?
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13642
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   01.10.08 1:19

bi trebalo da moze. dokolku drguiot jajnik funkcionira besprekorno. i dokolku ovoj koj e izvrten ne pravi precka na jajovodot.
ova e spored moe razmisluvanje. a za sigurno prasaj si lekar.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12568
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   01.10.08 1:32

mene mi se dvata jajnika vo malku cudna polozba pa ete...ne bea problem!
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12174
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   30.10.08 2:00

i kaj mene mi kazuvaa deka edniot jajnik e malku isprevrten pa ete ne bese problem
Вратете се на почетокот Go down
nelka
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 66
Age: 34
Локација: DOMA
Расположение: PROMENLIVO
Поени: 11666
Registration date: 2008-11-23

ПишувањеПредмет: ич гајле да немате од превртена матка   27.11.08 0:48

и......и така женски,денес сум на седмо небо.прочитавте дека се е во ред,и сум............БРЕМЕНА!!!!!!!....ама испуштив да ви кажам дека имам превртена матка и останав бремена.така да ич да не се секирате,ако некој ви каже дека нема да можете да забремените.секој случај си е индивидуален.....и крварење,и малце болки....и пак бебус.другата недела ке одам пак па ке ви кажам колку е пораснато flower ....многу ми олесна.поздрав до сите ....цмокце
Вратете се на почетокот Go down
dzi-dzi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 326
Age: 31
Локација: na rabora
Расположение: promenlivo
Поени: 11565
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   05.01.09 0:33

lesna i ubava bremenost
inace i jas imam retro matka megutoa samite doktori od drzavna mi rekoa deka ne e strasno i deka ako imame kvalitetna sperma mozeme da dodjeme do bebe ... i da sekako za polozbata za vreme na seksot rekoa a i posle seksot glupavo mi e da ja kazam ali pak site sme so problemi i si barame uteha edna vo druga pozata treba da bide kuceska
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 558
Age: 31
Локација: bitola
Расположение: promenlivo
Поени: 11923
Registration date: 2008-10-17

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   05.01.09 0:38

retro matka zvuci muzikalno. ajde dzi-dzi sekoj ke go dobie ona sto go saka pa i ti i jas ke se posrekime i jas imam so matkata malu problem ama se ke se sredi
Вратете се на почетокот Go down
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 168
Age: 47
Локација: Germanija
Расположение: odlicno
Поени: 11816
Registration date: 2008-10-10

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   05.01.09 3:54

dzi-dzi напиша:
lesna i ubava bremenost
inace i jas imam retro matka megutoa samite doktori od drzavna mi rekoa deka ne e strasno i deka ako imame kvalitetna sperma mozeme da dodjeme do bebe ... i da sekako za polozbata za vreme na seksot rekoa a i posle seksot glupavo mi e da ja kazam ali pak site sme so problemi i si barame uteha edna vo druga pozata treba da bide kuceska

dzi-dzi ,jas imav prevrtena matka ,sega imam dve decinja,znam deka i kaj tebe ke se sredi rabotata.(sega sto pozata sto ti ja preporacale ja narekle kako sto ja narekle)ne se sekiraj za pozite,sekoja poza si ima svoe ime,,,,hahahaha se zezam,ti brkaj si rabota i uzivaj ,bitno e samo da ste opusteni vo seksot i ke se naredi rabotata,
Вратете се на почетокот Go down
dzi-dzi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 326
Age: 31
Локација: na rabora
Расположение: promenlivo
Поени: 11565
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   05.01.09 4:17

bertic jas pocnav sega i da ne gledam na nisto veke porano cekaj malce krevetot krcka sramota majkati i tatkoti slusaat sega ne mi e bitno krckal krckal pa i tie pravele deca hahhaah ili pak cekaj sega ke se pazime primam antibiotici minatava nedala bev mrtva bolna i da ti kazam seksot ne mi smetase dobredojden mi bese me izleci i vo nieden moment ne rekov da se pazime togas ednostavno ne mi bese bitno hahahha
Вратете се на почетокот Go down
nafi
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 180
Age: 39
Локација: skopje
Поени: 11592
Registration date: 2008-12-12

ПишувањеПредмет: Re: Постои ли опасност од превртена матка?   08.01.09 8:50

јас колку што знам превртена матка не е пречка за забременување.....таа може да биде вродена или од последица после породување......се исправа хируршки и не се препорачува зошто може повторно да се преврти.....а тоа за позата кучешка и мене ми кажа др.
Вратете се на почетокот Go down
 

Постои ли опасност од превртена матка?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -