Родители и деца

Паричен надомест за прво родено бебе

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by zence on 21.10.09 18:22

Pobarav i najdov na uslugi.gov.mk / prasanja, znaci vo pravo ste vtoro dete se zima 9 meseci. Nemozam da go najdam zakonot, go imase pred nekoe vreme na mtsp.gov.mk mislam deka pisuvase i za prvo dete , ama nemozam da najdam.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by adi on 24.10.09 0:29

Me interesira dali vo bilo koja opstina seuste vazi nadomest za prvorodeno dete ili toa poveke ne vazi,zosto kolku sto slusnav ednokratnata pomos za prvorodence e ukinata,pa sega voopsto neznam sto e vistina???
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17301
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Ves on 24.10.09 0:37

Ади , прашај си во Детска заштита во Центар за соц.
Многу пати за ваквите нешта се случува да добиваме различни мислења и нагодувања.....

Пример за второ дете пишуваше на форумов дека не следува доколку месечниот приход на двајцата родители заедно надминува 30 000.
Имам другарки кои се ваков случај а сепак овој надомест за второ дете го земаат редовно.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19542
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by adi on 24.10.09 0:43

Pa da treba da se rasprasam,pa ke vidime.Znaci deka seuste zakonot si e ist za ednokratna pomos za prvorodence
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17301
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Biljana on 26.10.09 22:41

Procitav ovde na forumot deka treba da se nosi potvrda od vakcina vo centarot za socijalni raboti, bidejki jas treba da pocnam da zemam paricen nadomest za vtoro rodeno dete pocnuvajki od septemvri.Nie denes primivme vakcina i nikade i nisto ne ni napomenaa za taa potvrda, pa me interesira dali za ovaa vakcina se nosi potvda vo centarot?
Lilypie First Birthday tickers
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18288
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by zence on 27.10.09 10:09

Biljana напиша:Procitav ovde na forumot deka treba da se nosi potvrda od vakcina vo centarot za socijalni raboti, bidejki jas treba da pocnam da zemam paricen nadomest za vtoro rodeno dete pocnuvajki od septemvri.Nie denes primivme vakcina i nikade i nisto ne ni napomenaa za taa potvrda, pa me interesira dali za ovaa vakcina se nosi potvda vo centarot?
A koja opstina ste Vie? Mene vo Kisela Voda pri podnesuvanje na dokumentite mi kazaa deka za sekoja nova vakcina sto ke ja primi da nosam potvrda od lekarot sto ja stava vakcinata. I lekarot ima spremen blanko dokument za vakcini i na Vase baranje Vi ja dava.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by nnatasa on 27.10.09 11:54

bog da cuva... sto ima vrska vakcinata so paricniot nadomestok???

zatoa karpos se carevi! 10 000 za dvaese dena posle ragjanje i toa bez komentari za da kompliciraat rabotite...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19313
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Mama K on 27.10.09 13:21

by nnatasa
bog da cuva... sto ima vrska vakcinata so paricniot nadomestok???

Да Нате,задолжилелно после секоја вакцина потврда дека е примена да се однесе во социјалното(абе да ти најдат некоја рчка да ти стопираат парите,само малтретирања глупости живи ама тоа ти е)...


zatoa karpos se carevi! 10 000 za dvaese dena posle ragjanje i toa bez komentari za da kompliciraat rabotite...

После 20 дена блазе вас...Аеродром еве веќе скоро 4 месеци поминаа абер немаат да дадат...и меил им пуштив викаат во тек е ќе ви се јавиме телефонски,само незнам дали оваа година ќе биде тоа (а и кога ќе се јават прво треба решенија да ни даваат па после да ги пуштат преку трансакциска сметка)абе катастрофа...

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 416
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Пресреќна=)=)
Поени : 17994
Registration date : 2009-03-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by zence on 27.10.09 13:49

Da pojasnam potvrda za vakcina samo za roditelski nadomestok za vtoro,treto i cetvrto dete, a ne treba kaj ednokratnata pomos .
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by bibic on 27.11.09 12:24

Me interesira dali ovaj mesec vi stignaa parite za roditelski dodatok?
avatar
bibic
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 216
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : vedra i nasmeana
Поени : 18655
Registration date : 2008-10-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by karolina on 27.11.09 13:00

nas po dva meseci ni dadoa 5000 denari ednokratna pomos
avatar
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 39
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18478
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by zence on 27.11.09 16:31

bibic напиша:Me interesira dali ovaj mesec vi stignaa parite za roditelski dodatok?
I jas se cudam, kasni nadomestokov, obicno posle 20-ti mi nosese postarot. Zgora na se i porodilnoto kasni.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by biljanag on 27.11.09 17:29

еднократна помош од општината значи - еднаш ти даваат пари во износ колку истата определила се поднесува по раѓањето најкасно до 3 месеци старост а документи какви кажува општината ке си прашате (општина аеродром 5000)
паричен надомест во рок од девет месеци колку што трае и породилното отсуство дава центарот за социјални работи пример кисела вода дава 4890ден одприлика и бара потврди за секоја вакцина да се носи во текот на тие девет месеци како би докажале дека се грижите за детето и вие го чувате а не се дава под друго старателство а за кои документи треба да се поднесат на почетокот ке ви кажат таму, инаку овој надомест од 1 јули не важи за второ дете го има на нивната интернет страна а и знам лично бидејки мм трчаше последните два дена во јуни за да ги однесе сите документи

мислам дека сега им е јасно на некои мајки овде кои малку ги буни ова еднократна па паричен надомест еден па девет месеци па потврди и сл
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Sara on 27.11.09 18:36

Мене тек вчера ми стигнаа парите за прво дете околу 4800 ден, каснеа околу 2 месеци, поштарот го удавив секој ден хаха, инаку и тој рече после 20ти стигаат во месецот, прво за второ трето дете па на крај за прво дете.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emilija on 27.11.09 19:28

Еве, за трето дете ги нема уште. Значи така ти кажал за да ти одговори нешто Smile
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Ana.b on 28.11.09 18:36

Vcera kumata mi kaza,i otvoril ginekologot nekakva kniska-ne znam kako mi kaza deka se vika,vo nejze ima podatoci za nejzinata bremenost,i i rekol koga ke se porodi,maz i so izvod od bebusot i so kniskata da odi vo socijalno za da ja dobijat taa ednokratna pomos od 5000 den. za prvo dete.Inace kumata zivee vo Centar,pa ve zamoluva da mi pisete ako treba da se spremi uste nekoj dokument.Inaku treba da se porodi vo januari.
avatar
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 35
Локација : Skopje
Поени : 18023
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Ilince on 28.11.09 20:02

mene vcera mi stignaa
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19513
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Sara on 29.11.09 21:03

Ana.b напиша:Vcera kumata mi kaza,i otvoril ginekologot nekakva kniska-ne znam kako mi kaza deka se vika,vo nejze ima podatoci za nejzinata bremenost,i i rekol koga ke se porodi,maz i so izvod od bebusot i so kniskata da odi vo socijalno za da ja dobijat taa ednokratna pomos od 5000 den. za prvo dete.Inace kumata zivee vo Centar,pa ve zamoluva da mi pisete ako treba da se spremi uste nekoj dokument.Inaku treba da se porodi vo januari.
Јас исто мислев дека ќе треба мајчината книшка но не ја побараа, на мм му побарале државјанство од мене, потврда за бременост - од матичен гинеколог и извод од бебето, мислам дека толку беше....
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19264
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by eli on 29.11.09 22:20

Женски јас живеев во општина карпош и сега сум мажена во општина аеродром, сакам да ве прашам дали знае некоја од вас дали јас морам да ја сменам личната карта на општина аеродром за да стекнам право на еднократна помош од оваа општина или само бебето треба да е пријавено на општина аеродром?
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19744
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by eli on 29.11.09 22:42

biljanag напиша:еднократна помош од општината значи - еднаш ти даваат пари во износ колку истата определила се поднесува по раѓањето најкасно до 3 месеци старост а документи какви кажува општината ке си прашате (општина аеродром 5000)
паричен надомест во рок од девет месеци колку што трае и породилното отсуство дава центарот за социјални работи пример кисела вода дава 4890ден одприлика и бара потврди за секоја вакцина да се носи во текот на тие девет месеци како би докажале дека се грижите за детето и вие го чувате а не се дава под друго старателство а за кои документи треба да се поднесат на почетокот ке ви кажат таму, инаку овој надомест од 1 јули не важи за второ дете го има на нивната интернет страна а и знам лично бидејки мм трчаше последните два дена во јуни за да ги однесе сите документи

мислам дека сега им е јасно на некои мајки овде кои малку ги буни ова еднократна па паричен надомест еден па девет месеци па потврди и сл

Билјана да те прашам, за оваа помош од центарот за социјални грижи за да стекнам право на таа помош дали мора и 2цата родители да не се вработени или тоа нема врска и помошта ја добивам 9месеци без разлика што зимам пари од породилно боледување а да и што ако само едниот родител е невработен? И дали само во кисела вода се поднесува?
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19744
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by bibic on 30.11.09 0:55

Ilince напиша:mene vcera mi stignaa
Ilince vo koja naselba zivees? Makar sto ne veruvam deka toa ima nekakov udel zasto parite za vtoro dete gi dava fondot a ne opstinite. Eve jas seuste nemam zemeno, se nadevam deka utre ke dojdat.
avatar
bibic
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 216
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : vedra i nasmeana
Поени : 18655
Registration date : 2008-10-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emi on 30.11.09 1:00

lele i posle 7 meseci ne si zela :(
jas isto cekav ama nekoi 4 meseci mislam
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by bibic on 30.11.09 1:08

Do sega zemav redovno, nemam zemeno za septemvri.
avatar
bibic
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 216
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : vedra i nasmeana
Поени : 18655
Registration date : 2008-10-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emi on 30.11.09 1:24

сега дај бозе за два месеци да си земеш, знам што убаво е така
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Annabel on 30.11.09 8:57

Јас во саботата испратив e-mail до општина центар, зашто не ми е јасно дали се дава еднократна парична помош и за второ родено дете и кои документи се потребни, штом ќе добијам одговор веднаш ви пишувам (сега ми стигна инфо дека пораката ми е прочитана - read reciept, па да видам колку брзо ќе ми одговорат.
avatar
Annabel
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 378
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 17139
Registration date : 2009-09-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 12 of 13 Previous  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот