Родители и деца

Паричен надомест за прво родено бебе

Страна 2 of 13 Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emilija on 24.10.08 10:08

Да, каснат првиот пат секогаш околу 3 месеци. После тоа земаш 9 месеци сума колку што си пријавена, без храна и превоз и одбиени неработни денови ако има во месецот. Ти ги носи поштар дома при што ти одбиваат за поштарина. Документите се собираат откако ќе се породиш и ги поднесува фирмата каде што работиш. Најдобро е дда ги собереш сите документи што можеш сега и после само да се докомплетираат за да нема каснење и со документите.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Maja on 24.10.08 10:29

Емилија, претпоставувам документите што ќе мора после да се избркаат ќе се поврзани со породувањето....а кои документи можат сега да се соберат?
И околку платата, плата ја исплаќаат цела (без храна и превоз и неработни денови), или некој процент?
avatar
Maja
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 487
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 19723
Registration date : 2008-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emilija on 24.10.08 10:44

За 9 месеци цела, а ако го продолжуваш не знам како иде процентуално кратењето.

Па колку што се сеќавам, требаше венчаница, твој извод, некои потврди ама најдобро ќе биде во фирма да си прашаш и ќе ти дадат список. А за после пораѓај требаше отпусна листа и извод на бебето. Само нешто да ти спомнам, немој да заборавиш да си направиш копија од отпусната листа за тебе затоа што го земаат оригиналот.

Ако ги комплетирап сите документи порано после само ќе се однесат останатите е се ти е спремно, за да нема ај уште ова, ај уште она и да поминуваат месеците. Колку повеќе се тегне работата толку повеќе ќе ти каснат парите.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Sandra on 24.10.08 11:00

Колку што разбрав јас сега трудничкото боледување почнале да го исплаќаат на сметка во банка, а не преку пошта.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19391
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emilija on 24.10.08 11:01

Уште подобро...нема да ти земаат толку пари за поштарина, се надевам Smile
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by veki22 on 28.10.08 11:28

me interesira vaka jas ne su vrabotrena a kolku bi mi se isplatelo da me vrabotat nekade samo onaka na papir i jas da si gi plakam za ti e nekolku meseci e posle kolku e porodilnoto me intersira dali bi se isplatelo ova dali ima nekoj ima napraveno vaka?
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18847
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by sonja28 on 28.10.08 15:34

јас бев на породилно до јуни месец . Породилно ти го исплаќаат од социјалното,врз основа на платата и тоа ти се исплаќаат 100%. пред тоа беше 80% а сега е 100% плата,без хранарина и превоз(нормално). Од социјалното верувајте НИКОГАШ не каснат со исплата,туку сите збрки ги прават секретарите кои ги мрзе да ги поднесуваат документите секој месец туку ги собираат па наеднаш ги носат за два-три месеца. Порано го носеа поштарите и се задржуваа пари за поштарина,а сега се префрлаат парите на трансакциона сметка која треба да ја доставиш до социјалното.

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 18871
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by betavitevit on 28.10.08 17:47

veki22 напиша:me interesira vaka jas ne su vrabotrena a kolku bi mi se isplatelo da me vrabotat nekade samo onaka na papir i jas da si gi plakam za ti e nekolku meseci e posle kolku e porodilnoto me intersira dali bi se isplatelo ova dali ima nekoj ima napraveno vaka?
Vaka napravi edna prijatelka-se isplati.Samo prvo prasaj kolku minimum meseci mora da bides prijavena za da ti plakaat porodilno.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19204
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by winnie the pooh on 28.10.08 17:56

znaci ako imas adm.zabrana za kredit na porodilno sam ke treba da si uplakas za krditot, nema da ti se odbiva ili?
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 19195
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Jovana's mom on 04.11.08 15:39

Јас бев на боледување неколку месеци пред да се породам и сега го продолжив, ми плаќаа 80 % од пл. за предпородилно, а сега почнале 100% без храна и превоз. Треба де се однесе само извод за бебето и почнуваат да исплаќаат. Точно е дека доцнат со исплата, си ја префрлаат вината едни на други, социјалното вели од работа доцнат, овие обратно, ама важно исплаќаат на штедна книшка, кај мене во Стопанска банка!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 19165
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emilija on 04.11.08 15:41

winnie the pooh напиша:znaci ako imas adm.zabrana za kredit na porodilno sam ke treba da si uplakas za krditot, nema da ti se odbiva ili?

Сама треба да си уплаќаш, досега одбитоците ти ги сметале во фирма а сега парите доаѓаат од социјално.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Emi on 05.11.08 1:14

јас бев 20 месеци дома, прво поради паталошка бременост, потоа на породилно отсуство, сите тие 20 месеци зимав 80% плата, значи само храна и превоз не, микаснеа прво точно 3 месеци, потоа редовно ми стигаше на картицата од плата, и еве сега на крај земав заостанати 3 месеци
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Brane on 05.11.08 12:41

veki22 напиша:me interesira vaka jas ne su vrabotrena a kolku bi mi se isplatelo da me vrabotat nekade samo onaka na papir i jas da si gi plakam za ti e nekolku meseci e posle kolku e porodilnoto me intersira dali bi se isplatelo ova dali ima nekoj ima napraveno vaka?

Sestrami taka napravi no pred tri godini i toa se prijavi krajot na semi i samo pridonesi sama si plati za eden mesec, a ona i malku porano se porodi, i potoa i davaa 80% od "platata". No sega mislam deka mora najmalku 6meseci da si prijavena.prasajsi, ako moze samo so mesec se isplati, i toa prijavi se vo nekoja firma kede ke imas povisoka plata, za da ti bide i boleduvanjeto povisoko.sestrami zemase po11000 devet meseci. Kasnea prvo tri meseci ama posle se se isplati.

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18448
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by beti 24 on 05.11.08 13:02

sonja28 напиша:јас бев на породилно до јуни месец . Породилно ти го исплаќаат од социјалното,врз основа на платата и тоа ти се исплаќаат 100%. пред тоа беше 80% а сега е 100% плата,без хранарина и превоз(нормално). Од социјалното верувајте НИКОГАШ не каснат со исплата,туку сите збрки ги прават секретарите кои ги мрзе да ги поднесуваат документите секој месец туку ги собираат па наеднаш ги носат за два-три месеца. Порано го носеа поштарите и се задржуваа пари за поштарина,а сега се префрлаат парите на трансакциона сметка која треба да ја доставиш до социјалното.
добро од работа кај мене што треба да поднесуваат секој месец, и сега треба 6 месеци да си осигуран за време на бременоста или може од претходно да имаш вкупно 6 месеци стаж
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19158
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by sonja28 on 10.11.08 0:30

добро од работа кај мене што треба да поднесуваат секој месец, и сега треба 6 месеци да си осигуран за време на бременоста или може од претходно да имаш вкупно 6 месеци стаж[/quote]

ти носиш породилно секој месец кај тебе на работа( го земаш од кај матичниот гинеколог), а секретарот заедно со извештај за плата го поднесува породилното во Социјалното. Треба до самиот датум на отпочнување на породилното да имаш 6 месеци стаж,значи да си во работен однос со минимум 6 месеци стаж.

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 18871
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by sonja28 on 10.11.08 0:35

заборавив да цитирам
а одговорот е за beti24

sonja28
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 38
Локација : MKD
Поени : 18871
Registration date : 2008-08-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by beti 24 on 10.11.08 10:01

фала соња 28 на одговорот
avatar
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1057
Age : 34
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 19158
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by tanjaaa on 12.12.08 14:02

a jas sum studentka i ne sum prijavena vo zavod sto da odnesam togas kakov dokument?
avatar
tanjaaa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 625
Age : 31
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 18819
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Misticia on 12.12.08 14:38

и јас бев вонреден студент а во завод не те пријавуваат така (ни вонреден камо ли редовен) па мораш со 8 одделение да се пријавиш за невработена и да земиш потврда од биро дека си невработена друго нема
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by lila_mk on 12.12.08 16:12

ако добро разбрав низ сите општини во ск даваат по 5000 ден месечно цела година за прворотка? ( или само во општина аеродром?) како е ситуацијата за во општина центар? и тие 5000 -4000 ден се земаат еднократно или преку цела година?
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by baby24 on 13.12.08 3:20

jas pa razbrav deka toa vazi samo vo nekoi opstini Karpos ,Aerodrom i neznam uste nekoja opstina kade natalitetot e namalen i mislam deka za prvorodeno dete ke davale po 4000 den ama za tie so ke se rodat od 2009 god.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 35
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 19223
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by lila_mk on 13.12.08 17:06

4000 преку цела година или само еднаш?
avatar
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 18996
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by jana_aerodrom on 13.12.08 17:20

jas od aerodrom zemav 5000 za prvorodence ama ednokratno e kerka mi se rodi januari 2008
neznam dali uste davaat
avatar
jana_aerodrom
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas pozitivna
Поени : 18328
Registration date : 2008-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Eni on 14.12.08 19:52

А има ли рок до кога треба да се поднесат документите? И знае ли некој дали може само со потврда за редовен студент , или треба да одам во завод да се пријавувам како невработена па после од кај нив да вадам потврда?
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 18351
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Eni on 14.12.08 20:11

Уште ова, во однос на потврдава за имот - што е ако немаме имот на наше име? И ако живееме во заедница дали некој знае да не треба потврда и за примања на другите членови?
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 18351
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Паричен надомест за прво родено бебе

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 13 Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот